Úterý , 26. 11. 2024

Artur

Co jíst, abychom byli zdraví a fit. Nepostradatelné jsou nejen vitaminy

Zdraví máme jenom jedno, proto bychom na něj neměli zapomínat. Je důležité, abychom si uvědomili zejména jednu věc, a sice že se na pevnosti a odolnosti našeho zdraví podílí i to, co jíme. Každodenní přísun potravin buď zdraví naprosto ruinuje, nebo mu prospívá. Jak jste na tom vy? Cítíte se po svém jídelníčku zdravě a fit? Nebo máte z jídla výčitky? Či snad některé potraviny vaše tělo zcela odmítá?
co jíst
Vaše zdraví je odrazem toho, co jíte. (zdroj foto: www.123rf.com)

13. 01. 2021

Co jíst? Podle mnoha odborníků, nutričních specialistů a lékařů je velice důležité zamyslet se nad naším jídelníčkem, zejména nad jeho složením. Nemusíme anulovat příjem sladkostí nebo hamburgerů, pokud to milujeme, ovšem tato jídla by se v našem jídelníčku měla nacházet jen střídmě.

Raději bychom měli do jídelníčku zakomponovat potraviny, jež jsou zdrojem vitaminů, minerálů a dalších důležitých živin, díky kterým se budeme cítit fit a zdraví.  Odborníci i lékaři jsou toho názoru, že zejména některé živiny potřebuje naše tělo každý den. Živin existují stovky, přesto se najdou některé, bez nichž tělo nemůže normálně fungovat.  

Nepostradatelné jsou vitaminy, a to konkrétně C, B6 a B12 

Chceš být zdravý? Jez hodně vitaminů, které najdeš v ovoci a zelenině! Tuto otázku a následnou odpověď jsme především v dětství slýchali poměrně často. Vitaminy jsou pro naše tělo velice důležité, nepostradatelné jsou zejména vitaminy B6, B12 a vitamin C. Tyto vitaminy tělo potřebuje prakticky denně, proto zdroje těchto vitaminů zakomponujte do svého jídelníčku.  

Takzvané B-komplex vitaminy (čili vitamin B6 a B12) potřebujeme pro správnou funkci nervů, pro správnou funkci krevního oběhu a pro dobře fungující imunitní systém. Pakliže nemáme dostatek B-komplex vitaminů, zvyšuje se riziko vzniku srdečních onemocnění (především se zvyšuje riziko vzniku mrtvice, na kterou v České republice každoročně umírají stovky, ne-li tisícovky lidí).

Otázkou však zůstává, kde vitamin B6 a B12 najdeme. Zdrojem jsou především celozrnné výrobky, dále také pšeničné klíčky, fazole, taktéž banány nebo kuřecí maso a ořechy.  

Co se týče vitaminu C, ten posiluje imunitní systém člověka. Jedná se o antioxidant, který efektivně bojuje proti volným radikálům v lidském těle. Kromě toho stimuluje tvorbu bílých krvinek, taktéž zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu, a navíc podporuje vývoj chrupavek a kostí, proto by ho postrádat neměly především malé děti.

K TÉMATU  S dítětem na letišti a v letadle. Cestovní doklady, jídlo na palubě a další praktické informace, které je dobré vědět před odletem

A kde vitamin C najdeme? Kromě citrusů se nachází také v brokolici, špenátu, v rakytníku nebo v jahodách.  

Ryby jsou zdrojem železa i omega-3 mastných kyselin 

Co jíst, abychom byli zdraví a fit? Rozhodně bychom neměli zapomínat na ryby. Rybu, ať už se bude jednat o tuňáka, kapra nebo lososa, zakomponujte do jídelníčku alespoň jednou týdně. Je to totiž zdroj omega-3 mastných kyselin, jež tělo sice potřebuje, ale jež si bohužel nedokáže vyrobit samo.

Ryby jsou navíc zdrojem železa. A právě železo potřebujeme ke správnému každodennímu fungování. Zdrojem železa je také zelenina, dále luštěniny, vaječný žloutek nebo červené maso a kuře.  

Bez hořčíku to také nejde 

V našem každodenním jídelníčku se nesmí postrádat ani zdroj hořčíku. Hořčík totiž reguluje hladinu cukru, taktéž udržuje funkci svalů a zabraňuje vzniku kardiovaskulárních onemocnění, na které u nás každoročně umírá nejvíce lidí. Hořčík najdete například v brokolici, také v banánech a oříšcích. Zdrojem hořčíku jsou mimo jiné i datle, luštěniny či rozinky.  

Listová zelenina jako zdroj kyseliny listové 

Co dalšího jíst, abyste byli zdraví? Rozhodně listovou zeleninu, která je zdrojem kyseliny listové. Ta je prevencí nejen rakoviny, ale také srdečních onemocnění a v době těhotenství se podílí na správném vývoji dítěte, u něhož bude právě díky kyselině listové sníženo riziko výskytu vrozených vad.

Kromě listové zeleniny najdete zmiňovanou kyselinu listovou taktéž v celozrnných výrobcích a dále ve fazoli nebo pšeničných klíčcích či jahodách. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Špenát místo ledového salátu, avokádo místo majonézy. Co ještě můžete zkusit nahradit něčím zdravějším.

Zpátky do plavek bez jojo efektu. Jak dosáhnout zdravého a trvalého úbytku váhy? Vyhněte se zkratkám a držte se zdravých zásad

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Rozvod je záležitostí každého druhého manželství. Toto uvádějí statistiky - a bohužel je to pravda. Čím to je? Možná spolu lidé málo komunikují, nejsou ochotni přijímat kompromisy. Ten kompromis by však měl být prvotním zejména v případě, kdy z manželství vzešly děti.
Celé jaro jste se snažila zhubnout do plavek. Pár kilo je dole a vy vypadáte skvěle. Tak si dovolíte na dovolené trochu hřešit. U vody si dopřejete zmrzlinu, odpoledne aperol, večer pár koktejlů. Když přijedete domů, zjistíte, že váha je opět nahoře. Co dělat, aby se to nestalo?
Znáte to, s velkou radostí si domů přinesete novou rostlinu, která vypadá báječně, jenže po pár měsících si všimnete jistých vad na kráse. Některé se projeví dokonce okamžitě, jen co kytka překročila práh vašeho domu. Ať už jsou to žluté nebo svěšené listy, každým takovým náznakem se nám rostlina snaží říct, že jí něco chybí, nebo přebývá.
S příchodem sluníčka a teplého počasí se venku neprobouzí pouze stromy a květiny, ale také komáři, klíšťata, vosy a podobná obtěžující havěť. Dnešní článek vám přinese několik receptů na zcela přírodní repelenty, které ochrání nejen vás, vaše děti, ale i čtyřnohé mazlíčky. Zároveň se také dozvíte, co dělat v rámci první pomoci, pokud se s některou z obtěžujících potvůrek léta dostanete do křížku.
Leoš Mareš v rámci akce DobroDen opět prokázal svou štědrost a dobrou vůli k pomoci. Tato dobročinná akce, kterou moderátor zahájil v roce 2015, spočívá v tom, že Leoš Mareš přispěje jednou korunou na charitu za každého svého sledujícího na sociální síti Instagram.
Trávíte-li pracovní dobu z velké části přikováni k monitoru či displeji mobilu, může to mít negativní vliv na váš zrak. Zvláště pokud i volný čas vyplňujete sledováním sociálních sítí, surfováním po internetu nebo sledováním televize, vaše oči příliš často ostří na blízkou vzdálenost, což pro ně není přirozené. Může to vést k různým komplikacím od svědění a podráždění očí přes rozmazané vidění až po akomodační křeč. Na otázky odpovídá MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.
Její jméno je Kathy Jacobs, je jí 56 let a žije ve Spojených státech amerických, konkrétně ve městě Calabass ve státě Kalifornie.
Každý člověk má nějaké zlozvyky, a zatímco některé vadí spíše okolí, jiné mohou vadit člověku samotnému. Jedním z nich jsou pocuchané nervy, které lze definovat jako neustálé vytáčení se kvůli každé drobnosti. Jelikož tato nemilá vlastnost ničí vzájemné vztahy, je dobré vědět, jak s problémem zatočit. Možností je víc než dost.
Dana Medřická, jedna z nejoblíbenějších a nejznámějších českých hereček, by dnes oslavila 104. narozeniny. Připomeňme si její fascinující život a kariéru, která ovlivnila celé generace diváků. Od významných rolí na prknech Národního divadla až po populární postavy v televizních seriálech – Dana Medřická zůstává stálou součástí české kulturní historie.
Každá kočka potřebuje občas ostříhat drápky. Tenhle kocour ale dává jasně najevo, že nesouhlasí. Co na něj platí? Podívejte se na krátké video, které zaručeně pobaví.
Orchideje patří k velice oblíbeným a krásným pokojovým rostlinám. Bohužel jejich velkou nevýhodou je poměrně náročné pěstování. Není to rostlina, kterou jednou za čtrnáct dnů zalijete a už se o ni nestaráte. Orchidej potřebuje trochu víc.
Ve většině medií proběhla zpráva nejen o oceněných filmech a osobnostech v anketě Český lev, ale také o tom, kdo měl co na sobě. Dress code, neboli pravidla oblékání na určité události, mnoho umělců nedodrželo. Ve světě nedodržování takových pravidel může znamenat i zákaz vstupu na dané místo. Co znamenají jednotlivé pojmy na pozvánkách na akce?

Výběr článků

Mikrovlnná trouba je skvělý pomocník v každé domácnosti, ale i v kuchyňkách v zaměstnání. Novější modely dokonce odbourávají tradiční neduhy mikrovlnek, které při ohřívání polévky ohřály jen talíř nebo misku a část pokrmu, zatímco ve středu zůstala úplně studená část. A s trochou cviku v nich ohřejete i knedlíky nebo maso tak, aby jídlo chutnalo jako čerstvě uvaření. Přesto existují potraviny, které do mikrovlnky prostě nepatří. Po ohřátí mohou být dokonce zdraví škodlivé.
Mnoho žen, ale i mužů může trpět zvýšeným množstvím uloženého tuku v různých částech těla. Ženy si často stěžují na takzvaná „madla lásky“, která se vyskytují v oblasti boků, nebo jsou nevzhledné tukové zásoby v místech kolem podprsenky, či podpaždí.
Dámy, ruku na srdce, která z vás se každoročně netěší na první letní paprsky, abyste svou pokožku mohly vystavit sluníčku? Věděly jste ale, že opálená kůže byla dříve známkou chudoby? A kdy se na trhu objevily první opalovací krémy? Čtěte dále a dozvíte se mnohem více o historii opalování.

Nepřehlédněte

Známe ho úplně všichni. Nejspíš ho mnoho z nás má na talíři alespoň párkrát do týdne. Avokádo je hit posledních let, je to superpotravina, která nesmí chybět v žádném zdravém jídelníčku. Jenže s sebou nese i temnou stránku, o které se ví, ale příliš se o ní nemluví. Nebo ji záměrně nevidíme.
Když žena řekne svému vyvolenému to pověstné “ano”, začne škála plná svatebních příprav. A vedle výběru ideálního obleku a svatebních šatů, dojde také na výběr svatebních oznámení.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek