Jak to chodí o svatbě na Bali? Svatební specialistka Lenka Smrčková nedávno na jedné takové svatbě přímo byla a přinesla nám informace přímo z terénu. Vyzpovídala pro nás také balijského průvodce Gede Aria.
Svatební tradice na Bali
Na úvod pár základních informací, ať máte přehled. Na Bali jsou v součastné době známé tři druhy svateb. První dvě patří mezi méně obvyklé díky modernizaci a globalizaci. Stejně jako v České republice byla v polovině 19. století důležitá dohoda mezi rodinami, i na Bali byla situace stejná. Říkalo se jí „svatba na vyžádání“. V případě, že se syn zamiloval do dívky, která ho nechtěla, mužská část rodiny dívku unesla. Následně začalo vyjednávání, usmiřování rodin. Tohoto úkolu se zhostil vyjednávač. Snažil se o dohodu mezi rodinami. Tato možnost je v součastné době nezákonná. Je to trestný čin. Třetím typem svatby je ten, který známe i u nás. Snoubenci spolu chodí a domluví se, že se vezmou. V minulosti měli mnohem větší slovo rodiče, kteří určili, koho si syn nebo dcera vezme. To už dnes naštěstí tolik neplatí. Ani na Bali.
Přípravy před svatbou – focení
Jednou z tradic na Bali je předsvatební focení. To máte možnost vidět díky fotografiím v galerii. Koná se většinou jeden až dva měsíce před svatbou. Fotografie se používají na pozvánku. Následně pak týdny probíhají modlidby v rodině i ve vesnici. Rodina nevěsty se modlí k bohu a žádá, aby mohla dívka žít v jiné rodině.
Balijský průvodce Gede Aria odpovídá na otázky…
Jak dlouho trvá svatba?
Svatba na Bali běžně trvá jeden den. Přípravy má na starosti rodina a vše probíhá již od brzkého rána. V osm hodin pak přijdou hosté. Kdy bude obřad, záleží na oddávajícím. Obvyklá hodina je mezi desátou a dvanáctou. Samotný obřad trvá zpravidla hodinu. Ve svatební den vyzvednou nevěstu, odvezou do chrámu ženicha a dostanou požehnání. Každá rodina má totiž u svého obydlí chrám (jde o stavbu podobnou naší kapličce, materiál je z místních zdrojů. Bohaté rodiny mají chrám o poznání větší než ty chudší). Pak se pozve rodina, zabijí se zvířata a připraví se hostina.
Kolik hostů je běžně na svatbě?
Na balijské svatbě bývá kolem 200 osob. Bohaté rodiny mají klidně od 500- 2000 hostů. Požehnání se dává doma. Katolíci a pravoslavní mají svatbu v kostele. Hinduisté mají obřad doma.
Jaký bývá věk snoubenců?
Co se věku budoucích novomanželů – minimum u ženy je 20 let, u muže 25 let. Před 17. rokem by to byl velký problém. Zajímavostí je, že na Bali neexistuje život na tzv. psí knížku. Každý pár musí mít registraci. Tak to tu prostě chodí.
Jaké jsou svatební dary?
Tradičně se přinese třeba 2 kila rýže, vejce. Ostatní dárky jsou podobné jako u nás.
Kolik průměrně stojí svatba?
Náklady jsou relativní. Vždy záleží na tom, jak velká je rodinná a kooperativní společnost (Banjar), kde žijí. Cena pro běžné lidi je kolem 4000 eur. Měna na Bali je Indonéská rupie. Přibližně 1 euro/ 15.000 rupií, pokud byste si to chtěly přepočítat.:)
Jaké je typické jídlo na svatbách?
U nás je kuchyně na svatbách zásadní záležitostí. A jak je to na Bali? Vždy záleží na tom, kde se svatba koná. Většina svatebních hostin je odrazem společnosti, ve které budoucí novomanželé žijí. Každá vesnice má svoje specifické jídlo, tím se od sebe liší. V mé vesnici (říká průvodce Gede Aria) je to megibing. Znamená to, že jíme společně. V praxi to vypadá tak, že se utvoří kruh šesti osob, kdy se dá doprostřed velký talíř s napařenou rýží a specialitou zvanou Lawar. Je to směs kokosu, masa a různých druhů koření.
Ostatní zajímavosti
- Na Bali může mít muž až 4 ženy. Je zde povolena polygamie.
- Na svatbě se podává Arak, nápoj podobný vodce. Alkohol je zde jinak hodně limitovaný.
- Průměrný plat na Bali 3-4 milióny rupií.
- Dům stojí kolem 8 biliónů rupií, proto většina mladých rodin žije dohromady s rodiči, často i s prarodiči.
- Školní docházka je 6 dnů v týdnu.
Za odpovědi děkujeme průvodci Gede Ariovi a svatební specialistce Lence Smrčkové.