Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy. Jsou opravdu vymačkané šťávy lepší než pojídání ovoce a zeleniny? Lékaři varují, že ne!

Čerstvé zeleninové a ovocné šťávy jsou v posledních letech takřka zaklínadlem, bez nichž se zdravý životní styl neobejde. Blahodárně působí na naše zdraví, ale jsou opravdu lepší, než ovoce a zelenina v přirozeném stavu?
Ovocné šťávy prospívají zdraví
zdroj: 123RF.com

10. 01. 2019

Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy jsou v posledních letech takřka zaklínadlem, bez nichž se zdravý životní styl neobejde. Jsou doporučovány i jako několikadenní detoxikační proces, který zbaví tělo všech škodlivin. Ale není lepší dát si celé ovoce nebo zeleninový salát?

Kdy je pít a jaké množství

Někteří výživoví odborníci doporučují konzumovat ovocné šťávy pouze dopoledne, protože obsahují množství sacharidů, které jsou zapotřebí k regeneraci svalů a celého organismu po fyzickém výkonu. Ovšem – opravdu jsme po ránu po takovém fyzickém výkonu, že potřebujeme regenerovat svaly?

Možná spíš nastartují organismus tzv. rychlými, neboli jednoduchými cukry (fruktózou), kterých je v ovoci velké množství. 200 ml ovocné šťávy obsahuje v přepočtu cca 4 až 6 kostek cukru, podle zralosti daného ovoce. Rychlé cukry způsobí, že vám po vypití takového nápoje rychle stoupne a brzy zase klesne hladina cukru v krvi. Takže budete mít brzy hlad.

Ovoce, zelenina nebo kombinace?

Právě kvůli vysokému glykemickému indexu ovocných šťáv se doporučuje kombinovat je se zeleninou, která má, až na několik výjimek (pastiňák, dýně, tuřín, červená řepa, kukuřice) nízký glykemický index, a tak šťáva nejen dodá tělu vitaminy a enzymy, ale také zasytí.  Ideální je, když si připravíte nápoj minimálně z poloviny zeleninový. I v tomto případě se doporučuje vypít maximálně 200 ml denně, někteří výživoví poradci doporučují ještě méně, tak tři skleničky týdně.

Pokud budete konzumovat pouze zeleninové šťávy, doporučuje se většinou dvojnásobné množství, tj. 400 ml. Ovšem je třeba dávat pozor na šťávy z některých druhů zeleniny, které mají silné očistné účinky. Příkladem může být červená řepa. Je sice plná vitaminů a enzymů, ale málokdo snese více, než 100 ml šťávy. Rovněž by se neměla konzumovat nalačno, protože může způsobit bolesti hlavy, křeče v břiše a další zažívací potíže.

K TÉMATU  Nemáte čas na zdravé jídlo? Řešením je krabičková dieta!

Šťáva nebo smoothie

Čerstvou šťávu získáme z ovoce či zeleniny prostřednictvím odšťavňovače. Nápoj bude sice chutný a plný vitaminů a energie, ale tělo bude připraveno o důležitou součást těchto potravin – vlákninu. Z tohoto pohledu je tedy vhodnější namixovat si z celých kusů smoothie, které lze doplnit jogurtem, oříšky či semínky, a získat tak místo nápoje pokrm, například snídani či svačinu.

Šťávy jako detox – ano nebo ne?

Existují nabídky, které propagují pití těchto šťáv jako jediného zdroje příjmu potravy po dobu několika dnů, ovšem to lékaři naprosto nedoporučují. Lidské tělo je zařízené tak, aby jeho orgány samy průběžně odstraňovaly z těla odpadní látky. Pokud by „skladovaly“ odpad v těle, staly by se nefunkčními a nastal by kolaps organismu. Čerstvé šťávy mohou v přiměřeném množství tělu prospívat, ale k tomu, aby tělo dobře fungovalo v jakékoli roční době, stačí vyvážená strava a dostatek pohybu.

Pro koho nejsou vůbec vhodné?

Zvážit jejich pití by měli také diabetici, a lidé, kteří trpí nadměrnou tvorbou žaludečních kyselin, případně dalšími chorobami zažívacího traktu. Pití šťáv nalačno dokáže pěkně podráždit žaludek, a může také poškozovat zubní sklovinu. Ani když potřebujete snížit tělesnou hmotnost, čerstvými šťávami to nedokážete. Možná za těch několik dnů lze shodit bříško a zbavit se pár kil, ale ty se po přechodu na běžný stravovací režim rychle vrátí.

Ovoce v celku je sázkou na jistotu

Zajímavá britská studie konstatuje, že konzumace celého ovoce může výrazně snížit riziko vzniku diabetu 2. typu. Výzkumný tým vycházel ze závěrů, kdy jedna skupina konzumovala několik týdnů dva a více kusů ovoce týdně (borůvky, hroznové víno, jablka a hrušky) a druhá skupina konzumovala ovocné šťávy. U první skupiny se snížila pravděpodobnost získání diabetu 2. typu o 23 procent, u druhé skupiny se zvýšila šance na onemocnění diabetem o 21 procent.

K TÉMATU  Připravte si turmeric jamu a objevte zázračnou medicínu z Bali

Tak dejme na doporučení lékařů, a pokud vám ovocné a zeleninové šťávy chutnají, berte je jako lahůdku, právě tak, jako třeba čokoládu. A dejte si denně jedno jablko i se slupkou. Je to ta nejlepší prevence pro naše zdraví.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Špatné zprávy se valí ze všech stran. Jejich kadence a obsah nedají mnohým spát. Odolat tlaku negativních informací není snadné. Nervy pracují a napětí roste. Snižte ho alespoň u sebe, než překročí onu pomyslnou hranici. Přinášíme vám pár tipů, jak se se stresem dnešních dnů vyrovnat.
Rozhodli jste se, že do vašeho života zařadíte pohyb a budete tak dbát na celkové zdraví? Nebo se zkrátka jen chcete vrátit do formy či vyrýsovat svaly? Vedle zdravého jídelníčku je třeba začít i cvičit, ale už dávno neplatí, že musíte docházet jen do posilovny. Vytvořte si vlastní soukromé fitko u sebe doma.
Už dávno neplatí, že poctivou čokoládu poznáme jenom podle toho, kolik obsahuje kakaa. Potrpíte-li si na skutečně kvalitní suroviny a čokoláda patří k jedné z nich, pak vězte, že číst její obal se rozhodně vyplatí.
Mladých a talentovaných autorů nebo autorek není nikdy dost. Jednou z nich je i Kristýna Freiová, která je absolventkou Literární akademie. Ta na sebe nedávno upozornila vydáním své již druhé knihy. Ta se jmenuje Nesmrtelný hrabě a je volným pokračováním jejího debutu knihy Galilejec. Kniha je plná fantastických příběhů, ale zamýšlí se také nad podstatnými životními otázkami.
Ženy i muži často mateřská znaménka podceňují, ale to se nevyplácí. Nikdy nemůžete vědět, jestli v sobě náhodou neskrývají strašáka v podobě rakoviny. Proto si nechávejte znaménka nejenom pravidelně kontrolovat, ale také se o ně správně starejte.
Na prahu vánočního období, kdy shon a přípravy dosahují svého vrcholu, se může stát, že vám všechno začne unikat z rukou. Pokud máte dost pečení cukroví a hledáte únik od vánočního stresu, článek pro vás! Dámská Liga vám přináší tipy na Vánoční výlety, které vás odreagují a navodí tu pravou vánoční atmosféru. Zjistěte, kam se vydat, abyste na chvíli odložili vánoční shon a nadechli se dobrodružstvím a klidu.
Schody ze dřeva vypadají úchvatně! Použít se dá ale jakýkoli materiál, a schodiště může vypadat jako dokonalý šperk vašeho domu či bytu. Kámen, cihla, sklo i beton nebo ocel, to vše vás může vynést nahoru do patra. Máte schodiště levotočivé, pravotočivé nebo přímé? Se zábradlím nebo bez? Zajímavým nasvícením získáte další rozměr. Inspirujte se a pusťte se směle do práce.
Převleč si ty mokré plavky. Také vás to štvalo jako malou? Něco pravdy na tom ale je, mokré plavky nebo sezení na studené zemi a další věci mohou zánět močových cest pěkně urychlit.
Párů, kterým se nedaří otěhotnět „přirozeně“ je spousta. Dneska se nepodíváme co je příčinou, ale když už postupujete IVF, tak jak vše zvládnout co nejlépe.
Máte v plánu pořízení nové kuchyňské linky? Pak jistě stojíte před důležitým rozhodnutím. Je lepší koupit si kuchyňskou linku matnou, nebo lesklou? Jasná odpověď v podstatě neexistuje, můžete však obojí zkombinovat nebo si projít všechny výhody a nevýhody. Jak se nakonec rozhodnete?
Kratom (Mitragyna speciosa) je tropický stálezelený strom z čeledi kávovníkovitých. Pochází z Thajska, Myanmaru, Malajsie a dalších jihoasijských zemí. Jaké má použití v holistickém léčení a wellness?
Ve světě stále více posedlém zdravím vzkvétá trh s fitness technologiemi. Ať už jste v tělocvičně nebo si v sobotu ráno jen tak běžně zaběhnete po místním parku, každý chce mít na ruce fitness tracker, který zaznamenává jeho data. Nebuďte však na omylu, fitness trackery nejsou vymyšleny jen pro běžce a vášnivé návštěvníky tělocvičny.

Výběr článků

Modní trendy se rok od roku mění. A ne jinak je to i u spodního prádla. Která barva se prodává nejlépe a sluší každé ženě? Jakých chyb se Češky stále ještě při výběru spodního prádla dopouští? A jak se liší náš vkus od ostatních Evropanek?
Bohužel to vypadá, že roušky hned tak neodložíme. Budou s námi minimálně celou zimu a nezbývá než doufat, že s příchodem jarního sluníčka koronavirus oslabí. I pak však asi budou povinné ve vnitřních prostorách, nebo třeba v hromadné dopravě. Cena jednorázové roušky není nijak závratná, ale když máte čtyřčlennou rodinu, v peněžence už to poznáte. Roušky si však naštěstí můžete ušít také doma. A nepotřebujete k tomu ani šicí stroj. V našem dnešním článku prozradíme, jak na to.
Navštívit jednou za čas kadeřníka? Proč ne, ale radikální zkrácení a nový účes vás doslova promění v jinou osobu. Podívejte se kadeřníkovi přímo pod nůžky.

Nepřehlédněte

Leoš Mareš v rámci akce DobroDen opět prokázal svou štědrost a dobrou vůli k pomoci. Tato dobročinná akce, kterou moderátor zahájil v roce 2015, spočívá v tom, že Leoš Mareš přispěje jednou korunou na charitu za každého svého sledujícího na sociální síti Instagram.
Ať už před sebou tlačíte vozík s potravinami nebo si obouváte boty, střed svého těla využíváte v rámci každodenních činností. Ovlivňuje také naši rovnováhu, správné držení těla, ale i celkovou stabilitu. A všeobecně platí, že s pevnějším corem získáte nejen na pohled hezké tělo, ale i zdraví. Bolestem zad a dalším neduhům tak můžete dát sbohem.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek