Pondělí , 14. 07. 2025

Karolína

Bylinky na spaní. Pomáhá nejen kozlík a meduňka

Jakékoliv potíže se spánkem se mohou nepříjemně odrazit na průběhu celého našeho dne. Pokud se necítíte ve své kůži, hned se obtížněji hledá potřebná trpělivost při doprovázení dětí do školek či do škol. Stěží budete pak mít v práci dostatek energie na řešení všech úkolů. Není však nutné sahat hned po lécích. Kvalitu svého spánku můžete výrazně podpořit pomocí bylinek. Jaké stojí za to vyzkoušet?
bylinky na spaní
Jak bylinky navodí spánek? (zdroj foto: 123rf.com)

30. 11. 2020

Kozlík lékařský

Kozlík patří mezi bylinky na spaní. Jedná se o vysokou bylinku s drobnými hustými kvítky bílé až narůžovělé barvy. Celou rostlinu snadno poznáte podle jejího charakteristického zápachu. Nejčastěji z ní využíváme oddenek s kořeny.

Tato bylinka má uklidňující účinky. Ne, že by vám stačilo užít kozlík a hned byste usnuli, ale dokáže vám usínání zjednodušit a zlepšit celkovou kvalitu spánku. Kromě toho pomáhá také při bolestech hlavy, křečích, nervozitě. Zlepšuje potíže se zrakem. Zmírňuje průběh silné menstruace nebo nepříjemné stavy během klimakteria.

Bylinku si můžete zakoupit sušenou. Pak stačí uvedené množství přelít horkou vodou a nechat chvilku louhovat. Ideální je vypít „čaj“ tak půl hodiny před plánovaným spánkem.

Meduňka lékařská

Přestože vás meduňka na první pohled nemusí ničím zvláštním upoutat, jakmile rozemnete její listy v ruce, ucítíte charakteristickou vůni. Může vám trochu připomínat aroma citrónu. A také patří mezi bylinky na spaní.

Čaj z listů meduňky vás příjemně uklidní, zlepšuje především nepříjemné noční probouzení. Zmírňuje psychické napětí, odbourává stres. Kromě toho má ale příznivý vliv na srdeční arytmii, zlepšuje zažívání, zmírňuje nevolnosti, bolest hlavy. Tiší záchvaty kašle u dětí i dospělých.

Bylinku si můžete zakoupit sušenou nebo si ji pěstovat doma v truhlíku. Před spaním si pak dopřejte nálev z meduňkových listů, klidně si ho oslaďte medem a vypijte teplý. Z hrnečku voňavého čaje před spaním se může snadno stát rituál na několik dalších let.

Třezalka tečkovaná

Můžete slyšet také označení čarovník nebo svatojánská bylinka. Třezalku poznáte podle výrazných žlutých až zlatavých květů. Najdete ji především na slunných místech středních a nižších poloh. Pokud si chcete třezalku sami nasbírat, dejte jen pozor, ať najdete opravdu třezalku tečkovanou. Existují i jiné druhy, ty však neobsahují potřebné účinné látky.

K TÉMATU  3 recepty na limonády, které vás přenesou na tropický ostrov

Obvykle se sbírají květy s celou natí. Doma si pak můžete připravit odvar, olej nebo tinkturu.

Z medicínského hlediska jsou velmi důležité obsažené naftodiantrony, floroglucinoly a flavonoidy. Dále vaše zdraví podpoří xanthony, třísloviny a esenciální oleje. V lidovém léčitelství má třezalka své nezpochybnitelné místo již opravdu dlouho.

Opět působí na zkvalitnění vašeho spánku, celkově zklidňuje tělo, působí proti stresu a nervozitě. Zlepšuje ale i průběh nemocí jater a žlučníku, dvanácterníku, plic. Pomáhá při léčbě žaludečních vředů a onemocnění močových cest. Působí jako přírodní antibiotikum, léčí záněty v těle. Užívá se také zevně k ošetření ekzémů a otoků.

Heřmánek pravý

Lidově se označuje jako rumánek, marunka nebo kamilka. Vzhledem vám může trochu připomínat sedmikrásky nebo kopretiny. Rostlina dorůstá výšky až půl metru, má řídce rozmístěné listy a drobné květy. Poznávacím znakem je především kuželovité vyklenutí květního lůžka. Pokud ho rozlomíte, zjistíte, že je uvnitř duté.

Vůně bude všem zřejmě dobře známá. Nejčastěji se z heřmánku používá květ nebo celá kvetoucí nať. Někdy se pěstuje záměrně, mnohdy ho ale můžete najít na loukách, na polích, na mezích nebo často i jako plevel na polích.

Na váš spánek budou působit zejména uklidňující účinky heřmánku. Využít ho ale můžete i při trávicích potížích, při kašli, zánětech močových cest. Je možné ho využít ve formě odvaru, k zakoupení jsou různé masti, kloktadla, výplachy. Můžete si ho dát i do koupele. Jeho zevní působení pomáhá při hojení ran, při otocích.

Mateřídouška obecná

Svým vzhledem vám mateřídouška může připomínat tymián. Sbírá se celá nať rostliny v době plného květu. Charakteristická je pro ni mírně nahořklá chuť. Vaše zdraví však ocení obsažené silice, hořčiny, třísloviny a flavonoidy.

Mateřídouška má antibakteriální a uklidňující účinky. Usnadní vám především samotné usínání. Podporuje dobré fungování imunitního systému. Pomáhá při kašli a rýmě, ale i při zažívacích obtížích, zmírňuje menstruační bolesti. Má močopudné a detoxikační účinky. Pokud trpíte nespavostí, zkuste si dát pod hlavu polštářek naplněný mateřídouškou. Mateřídouškovou nať můžete také přelít horkou vodou. Po vyluhování čaj vypijte – ideálně hodinu před spánkem.

K TÉMATU  Nejoblíbenější bylinkové tinktury. Jako to jsou?

Pokud tedy trávíte část noci popocházením po bytě, čtením nebo převalováním se v posteli, zkuste sáhnout po některé z uvedených bylinek. Připravte si před spaním čaj, který zklidní napjaté nervy, a třeba pak bude vaše usínání snazší.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tymián na kašel, heřmánek na zažívání. Jaké bylinky ulevují od bolesti?

Tyto bylinky jsou tím nejlepším přírodním lékem pro vaše plíce. Většinu z nich dobře znáte

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Je sobota dopoledne, venku prší, zrušil se vám program a vy nevíte, co s volným dnem. Přesně pro takové situace jsme pro vás sepsali tento článek. Najdete v něm pár tipů na to, jak strávit den smysluplně a bez výčitek.
Chodit bez bot se stalo tak trochu módním trendem. Najednou máme podporovat chůzi dětí po kamínkách, existují různé stezky na trénink chůze naboso, frčí barefoot neboli bosé boty. Čím nám tohle ale vlastně prospívá? Bude naše zdraví za chůzi naboso opravdu vděčné?
Sedavé zaměstnání se bezpochyby vždy nějak odrazí na našem zdraví. Nejde jen o stav páteře a celých zad, ale mohou se objevit i zdravotní potíže rukou od jejich nevhodné a dlouho neměnné pozice. Zároveň trpí vaše klouby, můžete mít větší sklony k nadváze. Zkuste se tedy zamyslet nad tím, jestli i když musíte pracovat, nešlo by se vždy třeba po hodině práce na chvilku protáhnout a svému tělu trochu ulevit.
Každý rok vznikne nějaký song, který pak dobývá žebříčky celosvětových hitparád, slyšíme ho na každém rohu, skáče na nás pomalu i z lednice. Na některé hity časem zapomeneme, ale o takových tu dnes nebude řeč. Až udeří první mrazíky, tyhle letní písničky vás zaručeně rozehřejí a rozproudí vám krev v žilách. Pojďme si připomenout hity, které známe úplně všichni a vždycky si na ně rádi na diskotéce nebo u moře zatancujeme, nebo si je aspoň v duchu zanotujeme.
Působení na sociálních sítích je dnes prakticky nutností. Právě zde se totiž celé dění světa odehrává. Lidé sdílí své dny, zážitky, také pracovní nabídky. Firmy prezentují své služby a produkty. Zkrátka a dobře kdo není na Instagramu, jako kdyby nebyl. Proto se snažte vyladit svůj profil k dokonalosti natolik, aby se z něj stala podoba pasivního příjmu. Jaké aplikace vám k dosažení kýženého množství sledujících pomůžou?
Od března, kdy princezna Kate oznámila svou diagnózu rakoviny, veřejnost netrpělivě očekává její návrat. Podle důvěryhodných zdrojů však princezna zůstane mimo oči veřejnosti nejméně do konce letošního roku, což vyvolává zklamání mezi jejími příznivci. Tisíce lidí budou muset čekat na jakýkoliv náznak zlepšení jejího zdravotního stavu.
Říká se, že ženská stvoření jsou až příliš sebekritická. Žena s rovnými vlasy sní o dokonalých kudrlinách. Plné dámy se snaží zoufale hubnout, a ty štíhlé zkouší různými způsoby nabrat trošku té zdravé oblosti a tvarů. Čím to, že se sebou nedokážeme být nikdy spokojené? Může za to výchova, zažité stereotypy nebo to má jinou příčinu?
Každá z nás touží po zdravých a dokonalých vlasech. Získat je však mnohem snazší, než se na první pohled může zdát. Stačí jen vsadit na metodu No poo, která se nejen ve světě blogerek stala trendem. V čem spočívá a jak vám pomůže s vitalitou vašich vlasů?
Život není pokaždé procházka růžovým sadem a občas nastávají situace, do kterých se nikdo z nás nehrne. Hádka nebo nepříjemné životní situace, do kterých se dostaneme se sourozenci, pak obzvláště bolí.
Znáte to? Bušení srdce, pocení, bolest v žaludku? Trápí vás tyto potíže pokaždé, když jdete do práce? Můžete mít co dočinění s ergofobií – tím nejzazší záhubou pracovního života.
Kdo by neznal milou Rachel ze seriálu Přátelé? Jennifer Aniston tato role jednoznačně proslavila. Od té doby ale natočila spoustu filmů, kde jsme mohli obdivovat její herecký talent a nestárnoucí krásu. Na hollywoodském výsluní tak zůstává nadále, a nevypadá to, že by se chystala odejít. Ale i ona má občas dny jako „pouhý smrtelník“. Co jste o ní určitě nevěděli?

Výběr článků

Máme tu začátek nového roku 2021 a určitě si spoustu z vás dalo nějaké předsevzetí! Například začít cvičit, jíst zdravěji, chodit na procházky, myslet více pozitivně, být lepší přítelkyní či přítelem či být lepším rodičem. Vaše předsevzetí se mohou lišit, ale stejně vás všechny něco spojuje. A to to, že jich chcete dosáhnout! Proto vám v tomto článku zmíníme 3 důležité kroky, jak na to. A věřte, že pokud se těchto kroků budete držet, tak máte vyhráno.
Všude, kam se podíváme, vidíme nejrůznější způsoby stravování. Mezi ně samozřejmě patří krátkodobé diety jako takové, ale stejně tak trvalé formy, které už představují určitý životní styl. A právě mezi ně nepochybně patří stravování podle ročních období. V čem spočívá a má vůbec smysl?
Když si moje kamarádka a pak také sestra našly partnery na seznamce, začala jsem věřit tomu, že to skutečně funguje. Do té doby jsem se toho strašně bála. Psát si s někým na internetu, nevědět, zda je to skutečně on a potom si s ním vyjít. To mi přišlo děsně riskantní. No ale, když to jim dvěma vyšlo, proč by to nemohlo vyjít taky mně?

Nepřehlédněte

Venkovní pochmurné počasí nikoho zrovna neláká. Proto se raději zachumláme do deky a posedíme si pěkně v teple u krbu. Pokud však nemáte po ruce dobrou knihu, zachrání to některý z oblíbených filmových snímků, jež za poslední roky trhaly rekordy ve sledovanosti. Co konkrétně stojí za zhlédnutí?
Stres a neustálý tlak na výkon v práci, strach ze selhání a z toho, že nebudete schopna dostát požadavkům okolí. To jsou některé z faktorů, které vedou u mnoha dříve výkonných a schopných lidí ke stresové poruše, známé jako syndrom vyhoření. Jak ho poznat a jak jej řešit?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek