Kozlík lékařský
Kozlík patří mezi bylinky na spaní. Jedná se o vysokou bylinku s drobnými hustými kvítky bílé až narůžovělé barvy. Celou rostlinu snadno poznáte podle jejího charakteristického zápachu. Nejčastěji z ní využíváme oddenek s kořeny.
Tato bylinka má uklidňující účinky. Ne, že by vám stačilo užít kozlík a hned byste usnuli, ale dokáže vám usínání zjednodušit a zlepšit celkovou kvalitu spánku. Kromě toho pomáhá také při bolestech hlavy, křečích, nervozitě. Zlepšuje potíže se zrakem. Zmírňuje průběh silné menstruace nebo nepříjemné stavy během klimakteria.
Bylinku si můžete zakoupit sušenou. Pak stačí uvedené množství přelít horkou vodou a nechat chvilku louhovat. Ideální je vypít „čaj“ tak půl hodiny před plánovaným spánkem.
Meduňka lékařská
Přestože vás meduňka na první pohled nemusí ničím zvláštním upoutat, jakmile rozemnete její listy v ruce, ucítíte charakteristickou vůni. Může vám trochu připomínat aroma citrónu. A také patří mezi bylinky na spaní.
Čaj z listů meduňky vás příjemně uklidní, zlepšuje především nepříjemné noční probouzení. Zmírňuje psychické napětí, odbourává stres. Kromě toho má ale příznivý vliv na srdeční arytmii, zlepšuje zažívání, zmírňuje nevolnosti, bolest hlavy. Tiší záchvaty kašle u dětí i dospělých.
Bylinku si můžete zakoupit sušenou nebo si ji pěstovat doma v truhlíku. Před spaním si pak dopřejte nálev z meduňkových listů, klidně si ho oslaďte medem a vypijte teplý. Z hrnečku voňavého čaje před spaním se může snadno stát rituál na několik dalších let.
Třezalka tečkovaná
Můžete slyšet také označení čarovník nebo svatojánská bylinka. Třezalku poznáte podle výrazných žlutých až zlatavých květů. Najdete ji především na slunných místech středních a nižších poloh. Pokud si chcete třezalku sami nasbírat, dejte jen pozor, ať najdete opravdu třezalku tečkovanou. Existují i jiné druhy, ty však neobsahují potřebné účinné látky.
Obvykle se sbírají květy s celou natí. Doma si pak můžete připravit odvar, olej nebo tinkturu.
Z medicínského hlediska jsou velmi důležité obsažené naftodiantrony, floroglucinoly a flavonoidy. Dále vaše zdraví podpoří xanthony, třísloviny a esenciální oleje. V lidovém léčitelství má třezalka své nezpochybnitelné místo již opravdu dlouho.
Opět působí na zkvalitnění vašeho spánku, celkově zklidňuje tělo, působí proti stresu a nervozitě. Zlepšuje ale i průběh nemocí jater a žlučníku, dvanácterníku, plic. Pomáhá při léčbě žaludečních vředů a onemocnění močových cest. Působí jako přírodní antibiotikum, léčí záněty v těle. Užívá se také zevně k ošetření ekzémů a otoků.
Heřmánek pravý
Lidově se označuje jako rumánek, marunka nebo kamilka. Vzhledem vám může trochu připomínat sedmikrásky nebo kopretiny. Rostlina dorůstá výšky až půl metru, má řídce rozmístěné listy a drobné květy. Poznávacím znakem je především kuželovité vyklenutí květního lůžka. Pokud ho rozlomíte, zjistíte, že je uvnitř duté.
Vůně bude všem zřejmě dobře známá. Nejčastěji se z heřmánku používá květ nebo celá kvetoucí nať. Někdy se pěstuje záměrně, mnohdy ho ale můžete najít na loukách, na polích, na mezích nebo často i jako plevel na polích.
Na váš spánek budou působit zejména uklidňující účinky heřmánku. Využít ho ale můžete i při trávicích potížích, při kašli, zánětech močových cest. Je možné ho využít ve formě odvaru, k zakoupení jsou různé masti, kloktadla, výplachy. Můžete si ho dát i do koupele. Jeho zevní působení pomáhá při hojení ran, při otocích.
Mateřídouška obecná
Svým vzhledem vám mateřídouška může připomínat tymián. Sbírá se celá nať rostliny v době plného květu. Charakteristická je pro ni mírně nahořklá chuť. Vaše zdraví však ocení obsažené silice, hořčiny, třísloviny a flavonoidy.
Mateřídouška má antibakteriální a uklidňující účinky. Usnadní vám především samotné usínání. Podporuje dobré fungování imunitního systému. Pomáhá při kašli a rýmě, ale i při zažívacích obtížích, zmírňuje menstruační bolesti. Má močopudné a detoxikační účinky. Pokud trpíte nespavostí, zkuste si dát pod hlavu polštářek naplněný mateřídouškou. Mateřídouškovou nať můžete také přelít horkou vodou. Po vyluhování čaj vypijte – ideálně hodinu před spánkem.
Pokud tedy trávíte část noci popocházením po bytě, čtením nebo převalováním se v posteli, zkuste sáhnout po některé z uvedených bylinek. Připravte si před spaním čaj, který zklidní napjaté nervy, a třeba pak bude vaše usínání snazší.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Tymián na kašel, heřmánek na zažívání. Jaké bylinky ulevují od bolesti?
Tyto bylinky jsou tím nejlepším přírodním lékem pro vaše plíce. Většinu z nich dobře znáte