Neděle , 28. 04. 2024

Vlastislav

10 tipů, díky kterým budete běhat s radostí

Jste věčná začátečnice? Vždycky se pustíte do běhání a po pár týdnech to vzdáte? Nebo jste ještě nikdy neběhala, ale ráda byste začala? Možná právě vám se bude hodit následujících deset tipů, díky kterým si běh skutečně zamilujete.
běhat s radostí
Pokud neběháte s radostí, nikdy z vás aktivní běžec nebude.

05. 05. 2022

Mnohdy nám vůle ani odhodlání nevydrží, protože nám běh zabírá kus volného času, většinou se při něm zpotíme i zadýcháme, každou chvíli nás píchá v boku, protože špatně dýcháme a možná si občas také při běhání říkáme, jestli nám ta dřina za to skutečně stojí. Věřte, že stojí, ale potřebujete mít nejenom silnou motivaci, a také běhat s radostí. A to se stane jenom tehdy, pokud si běh zamilujete. A my víme, jak na to.

Běhání je životní styl

Skutečně to tak je. Běháním dokážeme shodit přebytečná kila, ale také se udržovat v kondici. Levou zadní vyběhneme shody do pátého patra i s nákupními taškami, a celodenní pěší túru čítající třeba i patnáct či dvacet kilometrů zvládnete levou zadní. Bude se vám lépe dýchat a zpevníte si celé tělo. A co především – díky běhání si můžete dopřát všechno, co jen chcete, a nemusíte držet žádné drastické diety. Ale abyste u běhání skutečně zůstala a odhodlání vám vydrželo, je zapotřebí dodržovat následující pravidla.

běh
Horská túra, stoupání, delší treky, nic vám později nebude dělat problém.

1. Neběhejte, pokud se zadýcháváte

Pokud jste nikdy neběhali nebo naposled pár let zpátky, je docela pochopitelné, když za hodinu osm, natož deset, kilometrů neuběhnete. Začněte zvolna, rychlou chůzí, a maximálně dvacet až třicet minut denně. Kondici si pěstujeme pomalu. Už po pár týdnech sama poznáte, že zvládnete víc než jen rychlou chůzi.

TIP: Když nepřepálíte start, budete už brzy běhat s radostí a neodradíte sami sebe hned na začátku.

2. Pokračujte indiánským během

Jakmile už cítíte, že vám rychlochůze nestačí, přejděte k indiánskému běhu. Střídejte běh se svižnou chůzí podle toho, jak vám to vyhovuje. Nikdy se ale nesmíte zadýchat. Udržujte si správnou tepovou frekvenci.

Maximální tepovou frekvenci si vypočítáte tak, že od tepové frekvence 220 odečtete svůj věk. Jestliže si chcete běháním či rychlochůzí snížit váhu, pak si správnou tepovou frekvenci vypočítáte tak, že od 220 opět odečtete svůj věk a následně toto číslo vynásobíte hodnotou 0,6 (nejnižší tepová frekvence, při které spalujete) a hodnotou 0,75 (nejvyšší tepová frekvence, při níž spalujete).

K TÉMATU  Jak zabavit děti během karantény

3. Pořiďte si kvalitní boty

Za pětistovku většinou kvalitní boty na běhání neseženete. Nechte si v obchodě poradit a nezapomeňte na to, že běžecké boty by měly být o půl čísla až o číslo větší. Také si vybírejte boty podle toho, zda budete běhat po silnici nebo v terénu či na běžeckém pásu. Když budete běhat v botách, které vás budou tlačit nebo řezat, běhat s radostí nikdy nebudete.

běh
Obuv na běh vždy přizpůsobte terénu, po němž běháte.

4. Spojte příjemné s užitečným

Při běhání v přírodě nebo ve městě poslouchejte hudbu, audioknížku nebo třeba podcasty, které vás baví. Běháte doma na trenažéru? Pusťte si oblíbený seriál nebo film. Tak vám běhání uteče mnohem rychleji.

5. Když se vám nechce, neběhejte

Nikdy se do běhání nenuťte, máte nárok na odpočinek. Běhejte, protože chcete, ne protože musíte. Čím víc se budete nutit, tím víc si běhání znechutíte. Samozřejmě pokud se vám nechce běhat měsíc v kuse a vyběhnete dvakrát do měsíce, není to ideální varianta.

Snažte se udržovat přirozenou harmonii mezi dny, kdy běháte, a dny, v nichž odpočíváte. Někdy můžete vyběhnout pětkrát do týdne, jindy třeba jen dvakrát. Nic není špatně.

6. Veďte si běžecký deník

Že vám přijde zbytečný? Ale vůbec ne! Jen díky němu si můžete porovnávat vaše pokroky. Zapisujte si minuty, po které jste běžela, i  vzdálenost, kterou jste uběhla. Také si zapisujte průměrnou tepovou frekvenci a třeba i spálené kalorie.

Co je na běžeckém deníku to úplně nejlepší? Až si začnete porovnávat své výkony ze současnosti s během třeba před třemi měsíci. Teprve pak si možná uvědomíte, jak jste se zlepšila a že běhání má rozhodně něco do sebe.

PS: Už si začínáte uvědomovat, že běhat s radostí je opravdu reálné?

7. Správně se oblečte

Není nic horšího, než když je nám při běhání horko. Nezapomínejte na to, že běháte-li venku, vždy se oblékáte, jako by bylo o deset stupňů více. Tělo se přirozeně zahřeje a zima vám rozhodně nebude, naopak se vám bude běhat mnohem komfortněji.

K TÉMATU  Pojídání placenty po porodu. Proč před tímto trendem odborníci varují?

8. Netrapte se horšími dny

Existují lepší a horší dny. Někdy se vám poběží hladce, jako byste se vznášela na obláčku. Jindy budete počítat každý metr a bude vám do breku. Opět, nic není špatně, každý máme své lepší i horší dny a v běhu to platí více než při čemkoliv jiném.

běh
Cítíte splín nebo jste naštvaná? Na nic nečekejte a vyběhněte!

Horší běh neznamená, že jste ztratila kondičku, nebo že běhat zkrátka nedokážete. Špatné dny zažívají i vrcholoví sportovci, proto není žádný důvod k tomu, proč zrovna vám by se měly vyhýbat.

9. Stanovte si cíl

Ale zpočátku rozhodně ne příliš vysoký. Běháte třeba 3 kilometry 3x týdně? Stanovte si, že tento měsíc uběhnete rovných čtyřicet kilometrů. Další třeba čtyřicet dva, čtyřicet pět a tak dále. Když ale cíl nesplníte, nezoufejte, splníte ho příští měsíc. Musíte běhat s radostí, ne stresem či zklamáním.

10. Vyměňte běh za psychologa

Často vás přepadají úzkosti a stres? Nevíte, co si v životě dál počít? Při běhu můžete přemýšlet do aleluja, ale můžete si být jistá, že do pár minut vás všechny chmurné myšlenky přejdou. Na povrch totiž vyplouvá endorfin, hormon štěstí. Všechno vám najednou bude připadat jednodušší, problémy se stanou banálnějšími a vy všechno najednou uvidíte s čistou hlavou.

Vážně to funguje. Jakmile na vás padne splín, vyběhněte, nebo se aspoň vydejte rychlochůzí po okolí. Je to mnohem zdravější a účinnější forma než vyjíst ledničku, a levnější než sezení s psychologem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 důvodů, proč se zamilovat do běhání, i když vám kardio nic neříká

10 000 kroků denně je vaše nová výzva

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Tvůrci nazvali tuhle povedenou reklamu bitva pohlaví. Scéna je jako vystřižená z filmu Gladiátor. Obě strany proti sobě neváhají použít všechny své zbraně! Tohle vás zaručeně rozesměje!
Nástěnné hodiny by neměly chybět v každém obýváku. Sice sledujete čas na mobilu nebo ho ukazuje televize, originální hodiny jsou ale hlavně dekorací, která dokresluje atmosféru domova. A co takhle zvolit ukazatel času opravdu velkých rozměrů? Prohlédněte si galerii.
Ulpívající mastnota na troubě i uvnitř, s kterou je boj celkem urputný a někdy až nekonečný. I s tím se mohou některé hospodyňky ve své domácnosti setkat. Jak ušetřit nějakou tu korunu a zbavit se oleje a nečistot ulpívajících na povrchu trouby co nejsnadněji? Máme pro vás pár skvělých a praktických tipů.
Opravdu to není problém jen nás, obyčejných smrtelníků. I celebrity mají občas problémy s váhovými výkyvy, jen mají tu smůlu, že jsou všem na očích. A tak se musejí vypořádat nejen se změnou velikosti oblečení, ale i s komentáři fanoušků. A ne vždy je to příjemné.
Všichni milovníci seriálu Sex ve městě jsou jako na jehlách Carrie Bradshaw, protože je to tady! Kýžené pokračování v podobě nových dílů. Otázkou však zůstává, jestli se i tato série bude držet původního stylu Sexu ve městě, anebo se spíše můžeme těšit na něco nového. A v neposlední řadě, jestli to celé autoři pokračováním leda nepokazí.
Chtěla jsem se s vámi podělit o můj příběh, který může motivovat všechny dámy třicet plus, aby nezanevřely na lásku. I když se sice hledá těžko, a na inzerát potkáte všechno možné, nakonec i vy najdete lásku svého života. Jako já.
Starat se o jedno malé dítě může dát pěkně zabrat. Dvě potrápí ještě víc, ale co teprve šest prcků? Tahle kočičí máma to nemá jednoduché, ale rozhodně ví, že nemá smysl se zbytečně stresovat!
Odstranit dioptrickou vadu, zbavit se navždy brýlí, ale i další zákroky si stále častěji pořizujeme na splátky. Které?
Přirozené světlo nesmí v interiéru chybět, ale má ho být tak akorát. Někdy se však sluníčko zblázní a nezbývá, než ho vrátit do patřičných mezí. Slouží k tomu stínící technika, která má navíc dekorační funkci. Typickými zástupci interiérového stínění jsou vnitřní rolety a žaluzie. Ale co když se vám okoukaly nebo jen toužíte po designové lahůdce? Pak se vám budou líbit rolety typu den a noc. .
V ČR jsou děti povinně očkovány proti devíti nemocem. Povinnost vysvětluje ministerstvo zdravotnictví ochranou zdraví celé společnosti. Roste ale počet rodičů, kteří děti očkovat nenechávají nebo ho odkládají do vyššího věku, protože je považují za nebezpečné. Závažné nežádoucí účinky ale nejsou prokázány.
Strom ginkgo biloba je svými účinky proslulý již po staletí. Využíval se v tradiční čínské a ajurvédské medicíně. V Asii, odkud pochází, je v některých místech dokonce uctívaný.

Výběr článků

Jak zabalit vánoční dárek? Použít vánoční papír, nebo si ho nechat zabalit od profesionálů? Nebude pak obal dražší než vlastní dárek? Doma vyrobený obal může povýšit vánoční dárek o třídu výš. Navíc to bude jedinečný originál. Tak se do toho pusťte.
Už dávno je pryč doba, kdy si lidé doma zapalovali parafínové čajové nebo jiné svíčky. Osvěta na téma svíček se šíří světem rychlostí blesku. Pokud ale stále netušíte, proč zainvestovat do sójových svíček, pár důvodů pro vás máme. Ten hlavní je, že parafínové svíčky vážně poškozují naše zdraví.
Tetování je stále módní záležitostí. Citáty, postavy z komiksů nebo vzory květin mohou být vašemu srdci blízké, zaměstnavatel pro ně ale pochopení mít nemusí. Při hledání nového zaměstnání tak může být tetování na viditelném místě překážkou pro přijetí. Kde bude nejspíš vadit a kde naopak ne?

Nepřehlédněte

Mezi nejznámější ženy Ruska se rozhodně řadí kosmonautka, první žena ve Vesmíru. Valentina Těreškovová má zajímavý životní příběh a dodnes se dokonce politicky angažuje ve své milované zemi. Podívejte se na její zajímavý život i současnost.
Sladkou chuť miluje většina z nás už odmalička. Ostatně kdo by neměl rád chutné bonbónky, dortíčky nebo třeba sušenky. Ale upřímně – cukr je jed, a přestože nám chutná, ve finále nám škodí. A představa, že se za pár let budeme bahnit v obezitě, trpět srdečním onemocněním nebo si píchat inzulín, není zrovna lahoda. O důvod víc, proč si navyknout na život bez cukru. Jenže, jak na to?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek