Až z daleké Ameriky
Věděli jste, že africká fialka byla vůbec poprvé úspěšně vypěstovaná v Americe? I když je označovaná za „africkou”, jméno není tak úplně pravdivé. Dnes je však oblíbená po celém světě, převážně v Evropě.
Zatímco původně se jednalo pouze o jeden pěstovaný druh, časem už si pěstitelé mohli vybírat z nepřeberného množství variací. S plynoucími léty vznikla řada barevných kombinací (bezmála dvanáct tisíc kultivarů), které se od sebe liší například svými listy, typem růstu nebo květem. Některé fialky mají květy jednoduché, jiné plnokvěté. Jindy se rostliny pyšní pestrými, někdy zkadeřenými listy. Vždy se však jedná o dlouhotrvající krásu, která ozdobí každý okenní parapet.
Jak pěstovat africké fialky?
Jak už bylo zmíněné, africké fialky nepatří k náročným pokojovým rostlinám, naopak. Jsou velmi nenáročné, vyžadují toho málo.
- Klíčem k jejich úspěšnému a bezproblémovému růstu je především dostatek světla. Pozor si dejte na sluneční paprsky, které by měly být v ideálním případě rozptýlené, nikoliv přímé, aby nedošlo k popálení fialky.
- Co se týče teplot, africké fialce se nejlépe daří v místnostech o 18-24 °C. V zimě si pohlídejte, aby teploty neklesly pod 15 °C.
- V době vegetace fialky nezapomínáme hnojit.
- Substrát by měl být dobře propustný, lehký. Vhodný je takový, který bude mít příměs vermikulitu.
Jak zalévat africkou fialku?
Velký pozor si dejte hlavně na zálivku, která by měla být vždy pouze do podtácku pod květináčem. Její chlupaté listy totiž nemají rády rosení, mohlo by dojít k jejich uhynutí. Vlhký vzduch obecně však na škodu není. Africká fialka ho ráda a podpoříme jím její kvetení. Využívejte proto odpařovače, případně zvlhčovače vzduchu nebo takzvané mlhovací fontánky.
Co se týče zalévání, africká fialka má v lásce vlažnou, odstátou nebo případně převařenou vodu. Studené vodě příliš neholduje a nemusí na ni reagovat nejlépe.
Listy jsou vaším nejlepším ukazatelem
Patříte mezi začínající pěstitele a nejste si jistí tím, jestli se o rostlinku dobře staráte? Nejvěrnějším pomocníkem jsou listy, které prozradí, jestli se africká fialka nachází na správném místě. Umístit byste ji měli na východním nebo severovýchodním okně, kde je rozptýlené světlo či polostín.
To, že je pokojová rostlina spokojená, znamená, že jsou listy rovné. Pokud jsou výrazně ohnuté směrem dolů, jakoby smutné, potřebuje květina vícero světla. Jestliže jsou ohnuté směrem nahotu, slunce je spíše na škodu a vyžaduje raději polostín.
Když fialka prosí o první pomoc
I když se jedná o nenáročnou pokojovou rostlinou, platí, že i africká fialka může v mnoha chvílích volat o pomoc. Špatná zálivka nebo špatné umístění může způsobit její nespokojenost. Pokud se objeví například hnědé skvrny na listech, vyplývá to z popálení listů přímým sluníčkem. Tedy v tom nejlepším případě, proto změňte stanoviště a postižené listy ustřihněte.
Jestliže není na vině sluníčko, bohužel se rostlina potýká s virovým onemocněním. Padlé listy odstraňte a na nějakou domu omezte nejen zalévání, ale také hnojení. Doporučuje se také hodně větrat, případně použít i nutný chemický postřik, pokud chcete pokojovku zachránit.
Mezi vůbec nejčastější onemocnění fialek patří takzvaná plíseň šedá. Pokud ji na listech africké fialky rozeznáte, víte, co máte dělat. Odstranit napadené listy, omezit zálivku i hnojení, také hodně větrat, případně použít zmiňovaný postřik, který by se zaručil o její uzdravení.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
M jako monstera: Královna džungle každého moderního pěstitele
Proč příliš péče pokojovkám škodí aneb jak zahubit rostliny láskou