Tradice a zvyky z různých koutů světa nám mohou přijít zvláštní a šílené, stejně tak ale mohou přijít naše tradice zvláštní ostatním na druhém konci světa. Například rozkrajování jablek může někomu připadat jako hloupost, smažená ryba při štědrovečerním pohoštění zase jako příliš těžké jídlo. Jak tedy vypadají svátky v jiných státech a kulturách?
Argentina a vánoční páv
V Argentině si potrpí na vánočním stolování v exteriéru. Zahradní sváteční stoly jsou bohatě zdobené, nejčastěji mezi dekoracemi najdete paví peří. To především proto, že jednou z nejčastějších pochoutek je pečený páv. Vedle něj je ale také oblíbená pečeně ze selete.
Havaj a Santa na člunu
Na Havaji neexistují žádné sáně, v nich bych Santa Claus na písku moc nepochodil. Na tento ostrov proto připlouvá na svém člunu. Vánoční svátky zde začínají především připlutím vánoční lodě, která veze velké množství dekorací a tradičních vánočních pokrmů. O Vánocích také na Havaji bývá pořízení akvária s ostencem běloskvrnným.
Itálie slaví s čarodějnicí
V Itálii mají zajímavý zvyk spojený s čarodějnicí Befanou. Ta přichází o svátku Tří králů, přilétá komínem a přináší poslední dárek hodným dětem. Ty musí mít připravené ponožky u komína, jinak žádný dárek nedostanou.
Ve Venezuele bruslí do kostela
Zajímavostí na Venezuele je především doprava o Vánocích. Některé cesty v hlavním městě Caracas se dokonce uzavřou, aby mohli všichni obyvatelé proudit každé ráno až do Štědrého dne na bruslích do kostela na bohoslužbu.
V Rusku slaví Vánoce jinak a jindy
Pravoslavné Vánoce začínají až po Novém roce, přesně 6. a 7. ledna. Proto je náš klasický Štědrý den pro Rusy jen další běžný den. Děti dostávají dárky od Dědy Mráze 7. ledna. Ten dárky přiváží v sáních spolu se Sněhurkou.
Ukrajina a pavouk
I na Ukrajině slaví Vánoce až 7. ledna. Hlavním symbolem jejich Vánoc je pavouk. Jeho spolu s pavučinami najdete ve vánočních dekoracích, a dokonce také jako ozdoby na vánočním stromku. Na Ukrajině totiž věří, že pavučina či pavouk na Štědrý den přináší velkou dávku štěstí do dalšího roku celé rodině.
Japonsko a KFC
Je to neuvěřitelné nebo možná skvělá marketingová kampaň, ale opravdu to tak je. Přímo na Štědrý den se v Japonsku podává smažené kuře z fastfoodu KFC. Už v roce 1974, kdy řetězec KFC přišel do Japonska, je tradičním vánočním pokrmem právě jejich smažené kuřecí menu.
V Dánsku lítají talíře
Severní země mají různé zvláštní tradice, které však mají svůj smysl. V Dánsku se chodí o silvestrovské noci do domů přátel natajno a rozbíjí se porcelánové nádobí. Čím víc rozbitého porcelánu ráno rodina najde, tím víc nadšení jsou. Věří totiž, že silvestrovské střepy přinesou celé rodině štěstí do nového roku.
Norsko se bojí čarodějnic
V Norsku se děti sice těší na dárky, ale také mají důvod k obavám. Na Štědrý den totiž vycházejí ze svých skrýší zlé čarodějnice, které se chtějí proletět. Proto se musí v každé domácnosti pečlivě schovat a zamknout všechna košťata, protože bez nich jsou tyhle holky s bradavicí nahrané.
Anglie a pudink přání
Na Vánoce si v Anglii našeho tradičního kapra rozhodně nedáte. Zato si pochutnáte na skvělém pečeném krocanovi, který je ochucený ořechovou nádivkou. Angličané se na štědrovečerním stole nenechají ochudit ani o typický sladký dezert. Na Štědrý den si totiž dopřávají vánoční pudink, do kterého každý člen domácnosti při míchání zašeptá svá přání.
Chtěli byste některý z těchto zvyků zavést i u nás?
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT