Neděle , 28. 04. 2024

Vlastislav

Manuál léčivých tinktur: Pronikněte do světa blahodárných kapiček a bylinek

Tinktury se v oblasti léčitelství používají už stovky let. Zájem o ně však v souvislosti s nástupem moderní léčby trochu ochladl. Dnes je tomu opět jinak. Naopak se znovu vracíme k přírodě, které mnohdy věříme víc než chemii, do níž vlastně nevidíme. Léčivé tinktury se proto čím dál hlasitěji hlásí o slovo a jedině dobře. Rozhodně mají co nabídnout.
bylinky
Výroba domácí tinktury není žádná věda. (foto: 123RF)

01. 04. 2022

01. 04. 2022

Bylinky přináší řadu výhod. Jsou pro naše tělo přirozenější, dokážou si poradit s mnohými neduhy, méně zatěžují náš organismus, a to zdaleka není vše. Samozřejmě ale každá mince má dvě strany, proto i bylinky mohou přinášet menší nevýhody.

Jednak mají vedlejší účinky, nemusí sedět všem (především pak lidem se sklony k alergiím), občas déle trvá, než zaberou, v případě domácí výroby může být problém i s odhadem správného dávkování.

tinktura
Domácí porce zdraví. (foto: 123RF)

V každém případě ale mají bylinky u většiny z nás nenahraditelné místo. Jejich výhody můžete čerpat nejen tím, že si z nich uvaříte lahodný čaj, ale také třeba prostřednictvím míchání tinktur, do jejichž tajů vás zasvětíme.

Sběr bylinek

Ještě než se pustíte do přípravy tinktury, je samozřejmě nejlepší zabrouzdat herbářem a najít si bylinky s účinky, které zrovna vyhledáváte, abyste si namíchali směs podle vašich představ. Také není od věci si pročíst, které bylinky spolu kamarádí více, a které méně. Pochopitelně je jen na vás, jestli si vyrobíte tinkturu pouze z jedné či více bylinek.

Přesuňme se ale k samotnému sběru, ve kterém se skrývá kouzlo úspěchu. Na co se zaměřit?

  • Sbírejte pouze bylinky, které 100% dokážete identifikovat. Některé bylinky si mohou být vzájemně podobné, přičemž existují rovněž i druhy, které mohou být jedovaté.
  • Naučte se vše kolem bylinek, především jak, proč a kdy používat konkrétní bylinku a v jaké dávce. 
  • Pokud si nejste jisti, oslovte třeba bylinkářku, weby s odborníky, navštivte workshopy nebo noste s sebou kapesní herbář.
  • Jestliže si chcete být jisti původem a kvalitou bylinek, není od věci založit si menší bylinkovou zahrádku.
  • Bylinky pro tinkturu zásadně sbírejte z míst, která nejsou ošetřena pesticidy.
  • Nepoužívejte bylinky nacházející se kolem komerčně obhospodařovaných polí nebo v blízkosti center.
  • Sbírejte pouze hezké bylinky, které po sběru co nejdříve zpracujte.
bylinky
Léčivé tinktury s alkoholem mají delší životnost. (foto: 123RF)

Zpracování bylinek

Pokud už máte poctivě nasbíranou zásobu bylinek, je dobré vědět, jak s nimi následně naložit. Předně proberte veškeré bylinky, které očistěte od hrubých nečistot (trávy, slámy, větších kusů hlíny, pokud jste sbírali i kořeny) a roztřiďte je.

K TÉMATU  Dýňová semínka: Zamlsejte si zdravě a potěště své tělo

Detailně vše prohlédněte, nahnilé či poškozené části vyhoďte. Pokud sbíráte natě a květy, určitě se vyhněte omývání. Naopak v případě, že budete zpracovávat i kořeny, veškeré části pečlivě vydrhněte, umyjte a jemně osušte čistou utěrkou. Následně byliny nechte usušit. 

Nezbytnosti pro míchání

Před samotným mícháním je zapotřebí nachystat si i další nezbytnosti, bez kterých se v případě přípravy tinktur rozhodně neobejdete. Kteří pomocníci to jsou?

  • Větší skleněná nádoba s těsným víčkem – právě v této nádobě budete tinktury míchat a následně také uchovávat pro lepší maceraci.
  • Menší a tmavé lahvičky pro uchování jednotlivých tinktur. 
  • Nosný prvek – vysokoprocentní alkohol nebo jinou tekutinu pro zředění tinktury.

A právě u nosného prvku se zastavíme. Léčivé tinktury můžete vyrobit na spoustu pestrých způsobů, přičemž základem mohou být vodní extrakty (čaje, nálevy), víno, ocet, ale také alkohol. Ačkoli bezalkoholové verze jsou pro řadu z nás lákavější, nutno podotknout, že alkohol ve výrobě tinktur je naprostou jedničkou.

bylinky
Udělejte si výlet do přírody a uvidíte, na co narazíte. (foto: 123RF)

Alkohol obecně lépe extrahuje a koncentruje cenné léčivé látky oproti jiným extraktům. Kromě toho zvyšuje účinek bylin, proto alkoholové tinktury působí mnohem rychleji než kterékoli jiné. Pokud navíc použijete vysokoprocentní alkohol, tinktura se tím pádem nekazí a při správném skladování si zachová svou účinnost po dlouhou dobu. 

Jdeme vyrábět!

Když už máte vše tak pěkně připravené, nastal ten správný čas si léčivou tinkturu vyrobit. Jak tedy na to?

  1. Nasekejte velké listy, květy nebo kořeny (jemné listy a květy klidně můžete ponechat vcelku). Poté skleněnou nádobu volně naplňte bylinkami a přidejte dostatek alkoholu, aby rostliny byly hezky pokryté. Nádobu pevně uzavřete.
  2. Sklenici označte názvem a datem výroby. Uveďte, jaké rostlinné části a typ alkoholu jste použili. Umístěte nádobu na chladné a tmavé místo na měsíc nebo déle, občas protřepejte nebo promíchejte a v případě potřeby přidejte více alkoholu, aby bylinky zůstaly neustále zakryté.
  3. Přeceďte tinkturu přes čistou utěrku do skleněné nebo keramické nádoby, abyste získali co nejvíce tinktury. Tinkturu nalijte do lahviček z tmavého skla a pevně uzavřete (nebo utěsněte korkem). Každou tinkturu označte názvem a datem výroby. Uchovávejte na chladném a tmavém místě.
K TÉMATU  Proč je důležité vybírat kontaktní čočky s vysokými parametry?

TIP: Koncentraci tinktury zvýšíte přecezením původních bylinek a přidáním čerstvé porce nových.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Bylinky proti kouření: I příroda vám může pomoct

Nejoblíbenější bylinkové tinktury. Jako to jsou?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Někdy se začnou velmi brzy objevovat jisté známky, které nám napoví, že je něco v nepořádku.
Letos zatím sněhová nadílka lyžařům příliš nepřeje, což je důvod, proč za lyžařskými zážitky vyrazit za hranice. Vydat se můžete do několika zajímavých středisek, která se nacházejí v Rakousku, Švýcarsku, Itálii a Francii.
Žádné léto se neobejde bez pokrývky hlavy, otázkou ale je, co tento rok nosit? Podle módní stylistky Holly Katz: „Není v létě nic módnějšího, než si chránit obličej před sluncem."
Kočka cejlonská je nejmenší kočka na světě. Tento ohrožený druh žije pouze na jihu Indie a ostrově Srí Lanka. Kvůli náročnosti chovu můžete tohle zvířátko spatřit u nás pouze v Zoo Liberec a Zoo Ostrava. Malý noční predátor je ztělesněná roztomilost! Posuďte samy.
Připravte se na příval roztomilosti. Rozpustilé kočičky si hrají, mazlí se a dovádějí, a vyvolají úsměv na tváři i u sebevětšího mrzouta. Proto milujeme domácí mazlíčky.
Už druhý rok jsou hitem podzimu a zimy úpletové šaty. Tento velký trend přinášejí všechny značky a tak není nouze vybrat si z mnoha modelů, střihů, barev i materiálů.
Na Vánoce máme každý své oblíbené zvyky a dekorace. Existuje nepřeberné množství možností, jak vyzdobit vánoční interiér. Který nápad se vám líbí nejvíc?
V pražském Rudolfínu se odehrál večer plný emocí a překvapení, kde 31. ročník cen Český lev odhalil své hrdiny. Večer, kdy se historie prolínala s novou tvorbou, přinesl do popředí talent, který čekal na svůj okamžik čtyři desetiletí. Simona Peková, jejíž výkon ve filmu "Přišla v noci" ji vyřadil z řad nekorunovaných králů českého filmu, se stala symbolem večera. Zatímco "Bratři" si odnesli titul za nejlepší film, byl to právě seriál "Volha" a snímek "Bod obnovy", kdo dominoval počtem ocenění. Které momenty letošního ceremoniálu vás nejvíce oslovily a jaký film či umělec pro vás byl objevem roku?
Co vede vegetariány k jejich rozhodnutí přestat jíst maso? Co toto rozhodnutí do jejich života přinese a jak jsou na tom zdravotně oproti zbytku populace? Podívejte se na rozhovor s veganem a vegetariánkou, kteří se rozhodli ze dne na den přestat jíst maso.
Sledujete nejnovější módní trendy, nebo vás absolutně nezajímá, co je zrovna IN nebo OUT? V průběhu času se trendy mění a co bylo módním faux pas před deseti lety, dnes může být šik. Anebo naopak. Existuje však pár módních jevů, které lze za trapas považovat v každé době.
Jednou z možností, jak pozitivně ovlivnit vzhled našeho obličeje, je obličejová jóga. Jedná se o krátké cvičení, které umí oddálit projevy stárnutí a pozitivně naladit tělo i mysl. V čem spočívá?

Výběr článků

Deprese a úzkosti jsou dnes běžné jevy, se kterými se potýkáme. Zatímco někdo k těmto stavům sklouzne z důvodu špatného rodinného zázemí, jiný se do depresí dostane z důvodu až příliš velké snahy uspět. A někdy - někdy je na vině takzvaná obsedantně-kompulzivní porucha. O co konkrétně jde?
O výstavbě nových bytů především v oblasti metropole se mluví neustále, a to hlavně v souvislosti s její nedostatečnou rychlostí. Méně často se pak ve srozumitelném jazyku mluví o skutečnostech, proč tomu tak je nebo jak se s tím vypořádávají vlády a developeři v zahraničí. Stejné je to pak u proměn bytové výstavby samotné. Pojďte se podívat na 3 zajímavosti, které můžete probrat s kolegy z práce nebo s partnerem a možná se vám podaří rozproudit velmi zajímavou debatu.
Ačkoliv plastická chirurgie neustále piluje technologie, díky kterým úspěšně bojujeme proti stárnutí, čím dál větší popularitě se těší obličejová jóga. Tušíte správně, je to cvičení jako každé jiné, ovšem face jóga má za cíl procvičit svaly v obličeji. Pokud nevíte jak začít, není nic jednoduššího než dát follow těmto influencerkám a výsledky se brzy dostaví.

Nepřehlédněte

Všechny si v posteli chceme užít a navíc žádná z nás netouží po penisu, který se v pánských trenkách hledá lupou. Čeho je ale moc, toho je příliš. S jeho velkou výbavou se připravte na několik omezení. Příliš velký penis je zkrátka kontraproduktivní. A jak to všechno leze do peněz?
Víte, kolik tekutin by měl denně vypít pes a kolik kočka? A jak včas rozpoznáte dehydratované zvíře, kterému jde o život? Naučíme vás to. A poradíme také optimální domácí podmínky, za které vám chlupáč poděkuje!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek