Zubní kaz je nešvar a je potřeba mu předcházet. Jak toho docílíme? Stačí jen a pouze dostatečná hygiena nebo je na vině třeba i nadměrná konzumace sladkostí? Tomu se teď podíváme na zoubek.
Zubní kaz postihuje děti i dospělé
Není pravda, že zubní kaz postihne jen děti. Obzvlášť ty, které se neumí vzdát sladkostí. Nepříjemnou bolest, kterou se zubní kaz hlásí o slovo, mohou pociťovat i dospělí. Na vině je často poškození zubní skloviny, což posléze vede právě k onomu nepříjemnému problému.
Sice je pravda, že u dětí kazy vznikají častěji, ale je to proto, že se dopouští početnějšího množství chyb při čištění zubů. Zpravidla vynechávají plochy, kde zubní kazy nejčastěji vznikají. Nepoužívají zubní nitě, stejně tak jim nic neříkají ani mezizubní kartáčky, které jinak zdatně bojují proti plaku. Ten mimochodem postupně proniká až ke kořenům zubů a to vede víte k čemu.
Trvalá bolest jako jeden z příznaků
Jak ale zaručeně poznat, že se o zubní kaz jedná? Symptomy jsou nejen viditelné, ale zprvu je především pocítíte. Před nepříjemnou bolestí se dostaví vyšší citlivost zubů (zejména pak při pití studených, nebo naopak příliš horkých nápojů). Citlivost se poté přelévá do trvalé bolesti, která ale není příjemná. Už v této chvíli byste ale měli zpozornět. Kromě bolesti bývá nehezky zabarvená sklovina.
Jak předcházet zubnímu kazu?
Pravděpodobně nikdo nechce mít ústa plná plomb a bolestivých zubních kazů, s nimiž by byly do konce života jenom problémy. Naštěstí existuje několik způsobů, jak jim předcházet. Předně je třeba se zaměřit na správnou dentální hygienu.
Čištění zubů je klíčem ke krásnému úsměvu
Pravidelné, pečlivé a správné čištění zubů je základ. Investujte do kvalitního zubního kartáčku (dnes se do popředí dostávají především elektrické alternativy) a dvakrát denně pečujte o jeden zub vedle druhého. Nezapomínejte na zadní stranu zubů, která je velice často opomíjená, abyste předcházeli vzniku zubního kamene a ani na stoličky úplně vzadu. Stejně tak se vyhněte přílišnému tlaku. Na zuby není nutné tlačit, buďte k nim citliví a střídmí. Čistěte si je ve správném směru (čili od dásní směrem nahoru), abyste předcházeli vzniku paradontózy a dáseň si zbytečně ze zubů nestahovali.
Mezizubní kartáčky jsou nejlepším přítelem zubů
Proč zejména dospělí trpí na zubní kazy? Protože nepoužívají mezizubní kartáčky. Mluvíme však o nejlepším příteli zubů, díky kterému se nestane, že by zbytky jídla způsobily onen nežádaný zubní kaz. Zbytky jakéhokoli jídla, nejen sladkostí. V nejlepším případě je dobré se poradit s dentální hygienistkou, která vás uvede do všech tajů čištění zubů. Existuje totiž vícero alternativ mezizubních kartáčků a je důležité, aby kartáček mezizubními prostory neprocházel snadno, ale aby opravdu vyčistil okraje jednotlivých zubů.
Zubní nitě a ústní vody
Když si vyčistíte zuby klasickým kartáčkem a poté těmi mezizubními, pomyslnou tečkou celé dentální hygieny je čištění zubů nití a ústní vodou. Spláchne se tím zbytek nečistot, které se v ústech nebo mezi zuby ještě nachází.
Pozor na cukry obecně
Abyste se co nejdéle radovali z opravdu krásného úsměvu bez kazů, je dobré se cukrům jako takovým vyhnout. Ale nejen cukrovinkám, jak si řada lidí myslí. Kyseliny se totiž nachází i v ovocných džusech, smoothies nebo sušeném ovoci. Po konzumaci některého zmíněného jsou zuby po zhruba dvacet minut ohroženy zmiňovanou látkou, která zubní sklovinu přímo likviduje. Sladká a lepivá jídla nebo nápoje proto nahraďte něčím trochu jiným. Co třeba zeleninou? A pokud po jídle máte pocit obalených zubů, běžte si je klidně vyčistit.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Jak se správně starat o zuby. Ať váš chrup září na míle daleko