Nesnášenlivost lepku je nemoc
Nesnášenlivost lepku se nazývá celiakie. Jedná se o autoimunitní onemocnění, při kterém tělo není schopno přijímat lepek a reaguje na něj nepříjemnými způsoby. Je o proto, že lepek v těle narušuje stěny tenkého střeva, což následně vede k problémům se vstřebáváním vitamínů a minerálů. Pro zajištění bezproblémového života je důležité bezlepkové stravování.
Jak častá celiakie vlastně je?
Toto onemocnění postihuje přibližně 2 % lidí na celém světě. Stejně jako u mnoha jiných autoimunitních onemocnění zůstává přesná příčina celiakie nejasná, existují však statistické důkazy o genetické predispozici. Lékaři a vědci se snaží vyvíjet léky na kontrolu celiakie, ale nejúčinnějším způsobem boje proti této nemoci zůstává bezlepková strava
Kde všude lepek najdete
Odpověď není moc líbivá – lepek je v drtivé většině potravin. To ale neznamená, že se mu nelze vyhnout a nadále se kvalitně a chutně stravovat. Jen si člověk musí zvyknout na diskomfort ohledně výběru jídla a receptů Nicméně každý celiak, který se v nemoci již trochu zorientoval vám potvrdí, že nad vším se dá vyhrát. Kterým potravinám se asi vyhnout?
- Obiloviny: celozrnná pšenice, pšeničné otruby, ječmen, žito, špalda, kuskus, krupice, bulgur, pšeničné klíčky…
- Zpracované výrobky: krekry, chléb, strouhanka, těstoviny, pšeničné soba nudle, hamburgery, sušenky, pečivo…
- Jiná jídla a nápoje: Ječný slad, sladový ocet, sójová omáčka, některé salátové dresinky, omáčky nebo omáčky zahuštěné moukou, některé směsi koření a čínské polévky na zalití, hranolky, pivo a některá vína.
Bezlepková dieta není špatná
Zahoďte představu o tom, že bezlepková dieta představuje jen nechutná jídla, která se nedají jíst. V žádném případě tomu tak není a bezlepková dieta může být velice chutná a především zdravá. Jde jen o to zahodit pohodlnost a vypravit se objevovat svět dobrot. Co tedy může osoba trpící celiakií jíst a pít?
- rýži, proso, amarant, quinou a pohanku,
- luštěniny,
- kukuřici,
- brambory,
- sóju,
- ořechy,
- maso a ryby,
- mléko a sýry.
Mouku pšeničnou může ve vaření a pečení nahradit mouka rýžová, kukuřičná, špaldová, proso, cizrna a pohanková mouka. Při takové stravě nemusí tělo přijímat dostatek vlákniny, takže je důležité do stravy zahrnout luštěniny a zeleninu. Lékař vám pomůže vytvořit individuální jídelníček s přihlédnutím k možnému nedostatku železa, vápníku, kyseliny listové a vitamínů.
Z nápojů se nemusíte bát pít vodu, některé sirupy, kávu, víno, piva jako Frisko nebo Strongbow šči pivní ležáky bez lepku, nebo o tvrdé jako rum, whiskey nebo vodku. Seznam nápojů samozřejmě není kompletní, ale jak je vidět, o dobré pití nouze nebude!
Vyvraťme ještě jeden mýtus!
Rozšířený mýtus, že lepek je škodlivý pouze pro osoby trpící celiakií je vhodné vyvrátit. Citlivost na lepek je totiž u lidí docela běžná. Projevuje se střevními problémy a bolestmi hlavy, nadýmáním, chronickou únavou, ekzémy a také depresivními duševními poruchami.
Není to tedy ve společnosti nic neobvyklého a každý člověk, který má zájem na tom jíst zdravě by se mohl bezlepkovou dietou inspirovat. Při této dietě se dá dokonce bezvadně zhubnout, protože se ze stravy vyjme průmyslově vyráběné pečivo. Vše ale dodržujte s mírou, abyste se nezbavili také prospěšných látek pro vaše tělo.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT