1. Pozdrav slunci
Pozdrav slunci je nejznámější a nejvíce zklidňující jógový cvik, patří dokonce mezi nejoblíbenější jógové pozice. Jedná se o kombinaci několika poloh, které kombinují protažení, předklon a natáhnutí se až ke špičkám chodidel, a to celé i obráceně. Tato póza je výchozí a cvičí se před každou sekvencí, ať už začátečníkem, středně pokročilým, nebo pokročilým. Pozdrav slunci se doporučuje cvičit pro maximální užitek brzy ráno.
2. Pozice hory
Jak název napovídá, jedná se zde především o zpevnění těla. Tato pozice následuje hned po pozdravu slunci. Postavte se na podložku s chodidly u sebe. Koncentrujte se a váhu těla rovnoměrně rozprostírejte mezi prsty u nohou. Zpevněte střed těla, a to tak, že zatáhnete břicho a vyrovnáte záda. Vytahujte se mírně nahoru. Ramena tlačte dozadu a dolů.
3. Pozice kočky
Tuto pozici nejspíš není nutno širokosáhle představovat, neboť ji známe všichni ze školky a školy. Z těch dob víme, jak moc je přínosná a jak dobře se v ní relaxuje. Je jednou z rozcvičovacích póz jógy, zahřívá vaše tělo a spouští krevní oběh, což je důležité, aby se zabránilo zranění. Klekněte si na kolena a dlaně položte na zem.
Následně pomalu prohýbejte záda, buď nahoru nebo dolů. Při prohnutí břicha dolů se nadechněte, v prohnutí do oblouku se zády směřujícími nahoru vydechněte. Póza udržuje pružnost páteře, která se snižuje v důsledku osteoporózy a způsobuje flexi.
4. Pozice bojovníka
Mezi jógové pozice patří i pozice bojovníka obsahující 2 typy, které jsou prováděny jako sada nebo jednotlivě. Tyto polohy trénují boky, paže i ramena a zvyšují vytrvalost svalů nohou. Postavte se s nohama od sebe v rozpětí ramen, posuňte pravou nohu doprava lehce ji zohněte a levou nohu natáhněte za sebe. Ruce a ramena protáhněte do jedné přímky. Držte tento pohyb po dobu pěti dechů, poté opakujte na druhé straně.
5. Pozice kobry
Pozice kobry má vliv na paže, ramena, záda, břicho, stehna a nohy, jak můžete vidět, jedná se tedy o velmi účinný cvik. Lehněte si na břicho a ruce položte vedle ramen. Pomalu zvedněte horní polovinu od podlahy, nohy držte pevně na zemi a ohýbejte se co nejdále od břicha. Nezatěžujte si bederní páteř, protože by to mělo spíš negativní efekt. Tento pohyb je mimořádně přínosný pro vytvarování spodní části břicha, které je poměrně obtížné vyhladit.
6. Pozice luku
Pozice luku je o něco obtížnější, jelikož abyste dosáhli dokonalého držení těla vyžaduje tento cvik pravidelnou praxi a velkou ohebnost. Doporučuje se ji proto po prvních pár týdnů nezkoušet. Pokud ji chcete vyzkoušet, lehněte si na břicho, zvedněte ruce a nohy, natáhněte ruce dozadu a držte si kotníky. Několik sekund udržujte tělo v této pozici. Luková poloha je jednou z nejúčinnějších jógových póz a ovlivňuje celé vaše tělo.
7. Pozice stromu
Pozice stromu je skvělá póza pro začátečníky, kteří pracují na vyvážení celého těla a dosažení dokonalosti v balancování. Póza ovlivňuje centrum celého těla a posiluje vaše břišní svaly i svaly nohou. Nejprve se postavte na podložku s nohama na šířku ramen. Zvedněte levou nohu a položte ji na vnitřní stehno pravé nohy. V této pozici chvíli vydržte a opakujte na druhé straně.
Pokud si chcete udělat pozici ještě obtížnější, doporučujeme zavřít oči. Naopak koncentrace na jeden pevný bod v místnosti velmi napomáhá k udržení balance.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Hormonální jóga jako řešení potíží s menstruací nebo otěhotněním
Jóga proti syndromu karpálního tunelu: lék na bolest zápěstí