Jelikož je plíseň v bytě opravdu nevítaným, ale především zdraví škodlivým společníkem, měli bychom se s ním umět velmi rychle vypořádat. Pojďme si prozradit, jak nad plísní vyzrát, i když se to zprvu může jevit jako předem prohraný souboj.
Kdy se plíseň vyskytuje
Možná nebydlíte v bytě nebo nemáte plastová okna, a přesto se u vás plíseň vyskytla. Obecně platí, že tento nevítaný host přijde do domácnosti, kde se vlhkost vzduchu pohybuje nad padesáti až šedesáti procenty. Čím je vlhkost vzduchu vyšší, tím větší problémy to přináší.
Je velice důležité, abychom hodně větrali hlavně v koupelně. Zde se totiž vlhkost vzduchu může dostat do obrovských čísel jen po dvacetiminutovém sprchování. Pokud bychom nevětrali, plíseň by tuto místnost prakticky neopouštěla.
Zejména v zimě je nutné větrat. Zřejmě si říkáte, že takhle topíte pánu Bohu do oken. Ale větrání je efektivní způsob, jak plísním předcházet. Nemusíte větrat dlouhé hodiny, stačí po ránu alespoň pár minut, během kterých neuteče tolik tepla a vyžene se nahromaděná vlhkost z místnosti ven.
Malé absorpční přístroje pomáhají
Pokud vás plísně v bytě dostihly, je na čase zainvestovat do malých absorpčních přístrojů, které jsou spolehlivým pomocníkem v boji proti nepříjemnému a nevítanému hostu. S jejich pomocí se udržuje v bytě přirozená vlhkost, ať už je venku jakékoli počasí a ať už venku vládne jakákoli teplota.
Nemusíte se obávat toho, že by absorpční přístroje vzduch v domácnosti vysušovaly. Mají za úkol opravdu jen hlídat vlhkost a aby nedošlo ke vzniku plísně a dalších podobných jevů.
Vysušte zdi
Když se zbavíte vlhkosti, zbavíte se plísně. Je známé, že plísně se vyskytují jenom na mokrých zdech a stěnách (respektive na vlhkých zdech a stěnách). Abyste zamezili jejímu šíření nebo přetrvávání, je zapotřebí stěny i zdi vysušit. K tomu skvěle slouží elektrický vysoušeč, který tak sníží riziko vzniku plísní na minimum.
Existují například horkovzdušné vysoušeče, které pracují i v uzavřené místnosti a velmi efektivně a rychle vysouší mokrá či vlhká místa. Je však třeba používat tato zařízení v dostatečné vzdálenosti od stěny, abyste neriskovali jejich popraskání.
Zateplení fasády jako konečné řešení
Pokud se vám plíseň v bytě vyskytuje opakovaně, je na čase udělat radikálnější krok, kterým je zateplení fasády. Jedná se o ten nejúčinnější způsob, jak můžeme ošetřit vnitřní stěny. Na ošetření používáme speciální přípravky, které jsou zpravidla dezinfekční a které umí efektivně likvidovat nejen plísně, ale také houby, řasy a bakterie. Jelikož mluvíme o zdraví nebezpečných jevech, investice do zateplení = investice do vlastního zdraví.
Ještě před zateplením a novým vymalováním se musí postižené stěny mechanicky odstranit špachtlí. Jen málokdo si uvědomuje, že plísně pronikají až do hloubky stěn a jejich povrchové odstranění ještě neznamená, že máte vyhráno.
Další tipy, jak plísni nepřidávat
- Prádlo hlavně v chladném období roku sušte tam, kde zároveň větráte. Stejně tak žehlení je lepší ve větrané místnosti. Mokré prádlo i žehlička totiž vlhkost vzduchu výrazně zvyšují.
- Do kuchyně si kupte opravdu kvalitní a účinnou digestoř. Při vaření se taktéž zvyšuje vlhkost vzduchu a digestoř může následkům předcházet. Navíc předejde i zvlnění skříní a podobnému poničení.
- Při rosení květin zbytečně nestříkáme vodu i na stěny nebo zdi. Tím jen přidáváme plísním do vínku čili přispíváme k jejich vzniku.
- Na mechanické odstranění plísně nepoužívejte agresivní přípravky jako savo apod. Plíseň pouze vybělí a obsahují látky, které na zeď následně přitahují další vlhkost. Dostanete se tak do začarovaného kruhu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Čištění pračky snadno a rychle!
I lednička musí být ve zdravé kondici. Jakou teplotu má správně mít?