Plavání je sport, který je doporučován celou řadou odborníků. Tomu se ostatně nemůžeme divit, vždyť se jedná o sport šetřící naše klouby. Zejména obézní lidé by s plaváním měli začít, protože při tomto sportu není jejich tělo tak zatěžováno jako kupříkladu při běhu. Ať už vás ale trápí obezita nebo jenom pár kilogramů navíc, je načase si prozradit, jak k plavání musíme přistupovat.
Třikrát týdně a déle jak půl hodiny
Nespornou výhodou plavání je to, že se jedná o komplexní pohyb. Při tomto sportu dochází k rovnoměrnému namáhání a zatěžování celého těla, nikoli jenom jedné konkrétní oblasti. Při plavání se tak procvičuje celé tělo, nezatěžuje se kloubní aparát, dokonce se zvyšuje kapacita plic a posiluje srdce.
Pokud jste se však oblékli do plavek a vstoupili do plaveckého bazénu, pak asi očekáváte i nějaké to kilo dole. Aby však došlo ke zhubnutí, je důležité docházet do bazénu pravidelně. Doporučuje se alespoň dvakrát až třikrát týdně. Kromě toho je důležité, abyste plavali minimálně půl hodiny. Teprve po půl hodině je metabolismus tak zahřátý, že začíná aktivně spalovat tuky.
Jestliže chcete, aby plavání bylo opravdu efektivní, doporučujeme plavat ve sníženém tempu tak, abyste zvládli čtyřicet až šedesát pětadvacetimetrových bazénů. A samozřejmě si nezapomínejte sledovat tepovou frekvenci, která by neměla přesáhnout sedmdesát procent té maximální tepové frekvence.
Zásadní je i teplota vody
Co také výrazně ovlivňuje hubnutí v bazénu, je teplota vody. Pokud chcete spálit nechtěné kalorie, je zapotřebí, aby voda v bazénu měla alespoň šestadvacet stupňů Celsia. Příliš teplá voda by vedla spíše k relaxaci než ke spalování, příliš studená voda by zas přivedla tělo k zahřívání se a tělo by si tak ukládalo tuk do nejvíce problematických partií.
I na stravě záleží
Důležité je jíst zdravější jídla. Bez správného stravování to zkrátka nejde. Po hodině či hodině a půl aktivního plavání má lidské tělo hlad, což je pochopitelné. Vydala se energie, musí se energie také získat. To však neznamená, že máte energii brát z nezdravých nebo sladkých pokrmů. Jídelníček by měl být bohatý na makroživiny, vitaminy, minerály a vlákninu.
A samozřejmě se nesmí zapomínat na bílkoviny. Těch by se v každém jídle mělo nacházet dostatek. Za to ubrat bychom měli se sacharidy.
Chyby, kterých se při plavání dopouštíme
Stejně jako při řadě jiných sportů, i při plavání se můžeme dopustit celé spousty chyb. Bohužel v případě tohoto sportu mohou chyby zásadně pošramotit naše celkové zdraví. Zmiňme si několik nejzásadnějších chyb, kterých se budeme do budoucna vyhýbat.
Špatné dýchání
Jednou ze základních chyb je špatné dýchání. Špatné dýchání vede bohužel k velice rychlé únavě, tudíž toho příliš mnoho neuplaveme. Většinou chybujeme v tom, že dech zadržujeme. Nebojte se však ve vodě vypustit dech ze svých plic a nad vodou se zase plnohodnotně nadechnout.
Styl “paní Radová”
Zejména ženy dělají jednu zásadní chybu, a sice plavou ve stylu “paní Radové”. Někdo by také řekl, že plave ve stylu psa. Zkrátka hlava je nad hladinou a při plavání se vynakládá veškeré úsilí, aby se nijak nenamočila. Jenže tento způsob plavání má negativní vliv na páteř. Pokud plavete s hlavou vyšponovanou do výšin, nemůžete se divit tomu, že vás záda bolí a krční páteř skuhrá. Příště mokré vlasy raději zkousněte.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT