Model soužití dříve fungoval, dnes už méně
Soužití více generací bylo v minulosti zcela samozřejmé. V jedné domácnosti bydlela nejmladší generace plus rodiče i prarodiče. Až později se začaly stavět výměnky a nová a nová stavení. Takže soužití dříve fungovalo. Dnes je situace o něco složitější.
Dříve lidé potřebovali ke štěstí mnohem méně. Dnes je to vlivem reklamy nemyslitelné. Je vám 35 a ještě nemáte hypotéku? Chyba. Je léto a vy nejste u moře? Chyba. Konzumní společnost proměnila lidské hodnoty a na toleranci jaksi prostor nezbývá.
Přesto stále některé rodiny z důvodu finančních úspor, pro zachování rodinných vazeb, nebo prostě z přesvědčení, žijí vícegeneračně. Nejčastěji v jednom domě s více bytovými jednotkami. Má to své výhody i nevýhody. Nyní se projdeme 5 nejčastějších chyb, co vznikají při soužití více generací. Všechny mají své řešení, nebojte.
Soužití generací představuje nulové soukromí
Když jste v jednom domě s více lidmi z jedné rodiny, logicky přicházíte o své soukromí. Prarodiče vědí o každém vašem pohybu, znají váš denní i noční rytmus života. To by ani tak nevadilo, ale problém nastává v případě, že si třeba přivedete návštěvu a chcete posedět na zahrádce. Prarodiče chodí kolem, naslouchají, nebo třeba zasahují do vaší zábavy.
Řešení situace:
Když se dostanete do podobné situace, co není příjemná, držte své emoce na uzdě. Až bude po všem, zajděte v klidu za prarodiči a požádejte je o respektování soukromí. Jste přeci jiná generace. Nikdo nechce, abyste se odstěhovali, takže musí dodržovat pravidla. Bude to i naopak – když chtějí mít svůj klid, nedovolte dětem, aby je rušily. Ctěte své soukromí.
Do všeho se „kecá“
Je jedno, zda budete umývat své auto, sázet květiny nebo pobíhat s dětmi venku. Další generace vám do toho bude pokaždé „kecat“. To děláte špatně a ono zase nedokonale. Prostě pořád bude v jejich očích něco srovnáváno s jejich vlastní pravdou.
Řešení:
Požádejte je, aby nepříjemnými poznámkami nekomentovali váš běžný život. To stejné pak dodržujte i vy. Můžete si myslet, co chcete, ale svému okolí to nebudete sdělovat. Každý má svou vlastní pravdu a také nárok na to, dělat si věci po svém.
Společná rozhodnutí
Máte v plánu založit kolem domu novou skalku? Nebo jste se rozhodli vykácet staré stromy a nahradit je další zelení? Ať budete dělat to či ono, na společném pozemku je potřeba dojít ke kompromisu. Není to lehké, ale jde to.
Řešení:
Domluvte se, že se sejdete u kulatého stolu. Každý má stejnou váhu názoru – není tedy pravdou, že by mladší měli poslouchat a starší generace rozkazovat. Ani naopak. Každý stejnou váhu názoru. Navrhněte možnosti řešení a zkuste se domluvit, která varianta bude nejlepší.
Většinou to trochu trvá, než si to zbytek obyvatel vezme za své. Ve společném bydlení není dobré dělat velké projekty bez alespoň „tichého“ souhlasu ostatních obyvatel.
Jiný názor
Jeden z nejprotivnějších bodů v mezigeneračním soužití. Každý vidí situaci ze svého úhlu pohledu a myslí si, že jeho úhel pohledu je obecnou pravdou. Pravda však neexistuje, každý má tu svou.
Řešení:
Připusťte si, že občasné hádky prostě patří k věci. Že se za ně ani jedna strana nemusí stydět nebo se cítit špatně. Mít jiný názor je normální – každý přeci vyrůstal jinak, má jiné hodnoty. I když vám občas bouchnou saze, nic se neděje a přejděte to, jede se dál. Zítra je zase nový den.
Chybí nadhled
Když o sebe denně zakopáváme, chybí nám nadhled nad celou životní situací. Často se tomu říká „žabomyší války,“ tedy situace, kdy se obě strany zarputile drží v bojových pozicích, a přitom jim život uniká mezi prsty.
Nejlépe je to vidět na situaci, kdy jeden ze sourozenců zůstane bydlet v rodném domě, a ostatní se odstěhují. Z „domácího“ se najednou stane ten nejhorší. Všechno dělá špatně, zatímco ostatní jsou skvělí.
Řešení:
Dopřejte si trochu oddechu a zkuste odjet. Dejte si týden v přírodě nebo u známých, prostě přijďte na jiné myšlenky. Uvidíte, že není třeba se za každou cenu dohadovat. Získáte nadhled. To stejné se doporučuje i dalším členům společných prostor – potřebují vidět, že i jiní lidé mají různé názory. Nejde stále někoho poslouchat a chovat se podle jeho pravidel.
Na závěr jedno zlaté pravidlo: soužití generací vyžaduje notnou dávku trpělivosti. Jsme lidé, nejsme dokonalí, a proto každý z nás dělá chyby. Udělali jste něco špatně? Nevadí, jede se dál. To stejné se může stát i ostatním. Bez tolerance se neobejdete. Jsme prostě jiná generace.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Krásný vztah mezi sourozenci vypěstujete od narození. Jak na to?
Jak přežít dobu, kdy se z vašeho roztomilé dítka stane puberťák?