Neděle , 19. 01. 2025

Doubravka

Správná zubní hygiena nespočívá jen v klasickém čištění zubů

Dosud jste si mysleli, že stačí, když si ráno a večer vyčistíte zuby klasickým kartáčkem a zubní pastou a máte hotovo? V tom případě vás zklameme. Pokud chcete předejít zubním kazům, zubnímu kameni a zánětu dásní, pak je zapotřebí věnovat svým zubům řádnější péči.
zubní hygiena
Zubní hygiena nezačíná a nekončí jen čištěním zubů ráno a večer.

25. 07. 2022

Správná metoda čištění zubů je základ

Základní každodenní péče o zuby samozřejmě spočívá v čištění si zubů kartáčkem a zubní pastou. To víme každý. Ale i tato samotná procedura musí být prováděná správným postupem. Kde kdo si myslí, že když si vydrhne, ano, doslova vydrhne zuby zubním kartáčkem, má splněno a žádný zubní plak ani zubní kámen se mu na zubech nikdy nevytvoří. Jenže zubní hygiena je mnohem komplexnější.

Zuby bychom si měli čistit pomalými pohyby a nikoliv krouživými, ale takovými, které směřujeme ze zubu ven. Tudíž horní zuby si čistíme smýkáním kartáčku odshora dolů, dolní zuby zdola nahoru. A samozřejmě si musíme přední i zadní stranu zubů vyčistit zvlášť.

Používáte mezizubní kartáčky?

To ale rozhodně není všechno. Po klasickém čištění zubů by měl přijít na řadu mezizubní kartáček. Ten se vyrábí hned v několika velikostech a také bychom hned několik velikostí měli použít. Na širší škvírky mezi zuby použijeme širší kartáček, na užší prostory tenčí kartáček. A každou mezírku musíme vyčistit zvlášť.

zuby
Používáte mezizubní kartáčky?

Mezizubní kartáček používáme tak, že ho protáhneme škvírkou, jako bychom kreslili písmeno X a pak vytáhnout. Nic nezkazíte, když vezmete každý mezizubní prostor dvakrát.

A teď sólíčko

A stále ještě nemáte hotovo, protože po mezizubním kartáčku přichází na řadu takzvaný solo kartáček neboli sólíčko. O tom jste možná ještě nikdy neslyšeli, ale pravdou je, že vám je v mnoha situacích užitečnější než kartáček klasický. Dokonale si s ním vyčistíte plošky zadních zubů a dočistíte si s ním prostory mezi dásněmi a zuby. Každý zub ovšem musíte vyčistit zvlášť.

Všechny tyto tři procedury vám zaberou zhruba patnáct až dvacet pět minut, záleží na tom, zdali už máte s pořádným čištěním zubů praxi, nebo se to teprve učíte před zrcadlem. Jakmile se ale naučíte používat mezizubní kartáček a solo kartáček bez zrcadla, můžete si s nimi klidně sednout k televizi a čistit si zuby u ní.

K TÉMATU  SOUTĚŽ: Zubní pasta na celý rok? Vyhrajte balíček zubních past Sensodyne a máte na rok vystaráno!

Používejte škrabku na jazyk

Ale aby bylo čištění zubů dokonalé, je zapotřebí si vyčistit také jazyk a to buď klasickým kartáčkem nebo speciální škrabkou na jazyk, kterou seženete v každé drogerii anebo lékárně. Protože i na jazyku ulpívají bakterie, které nám mohou uškodit. Vše pak podtrhnete ústní vodou, která vám ústa dokonale vydezinfikuje.

Říkáte si, že na takové čištění zubů nemáte absolutně čas? V tom případě riskujete, že jednou si budete muset udělat čas na zubní prohlídku, případné trhání zubů a ještě utratíte deseti tisíce korun za lékařský zákrok. A to se málokomu vyplatí.

Jak často měnit kartáčky?

Kartáčky však nezapomeňte také pravidelně měnit. Jeden mezizubní kartáček vám vydrží zhruba na týden, možná i méně, záleží na tom, jak moc na něj tlačíte (i když byste tlačit vůbec neměli) nebo jak často a intenzivně ho používáte. A samozřejmě záleží i na tom, jak s ním umíte zacházet.

Solo kartáček vám vydrží přibližně měsíc a klasický kartáček bychom měli měnit minimálně každé tři měsíce. Opět ale velmi záleží na tom, jak s ním zacházíte.

Často se v lékárnách a drogériích rovněž prodávají klasické i mezizubní kartáčky v průhledných či barevných plastových pouzdrech. V nich však kartáčky uchovávejte pouze při cestování, doma tato pouzdra vůbec nepoužívejte. Proč? Protože se vám na kartáčku bude zbytečně vytvářet spoustu bakterií, které si pak nanesete na zuby a tím si vytvoříte základ pro vznik zubního kazu. A to dozajista nechcete.

Kdy přichází na řadu dentální hygiena?

V ideálním případě bychom také měli docházet alespoň dvakrát ročně na dentální hygienu. Ženy nebo muži, kteří mají častější problémy se zuby například s nadměrnou tvorbou zubního kamene nebo kazů, by měli dokonce docházet na dentální hygienu jednou za tři měsíce. Dentální hygienista nebo hygienistka vám nejenom zuby a dásně zkontrolují, ale také vás zbaví zubního plaku a zubního kamene. Dále s vámi natrénují správné čištění zubů a doporučí vhodné velikosti mezizubních kartáčků.

K TÉMATU  Jak zvýšit šance na početí? Zbavte se televize i některých návyků
zubař
Na dentální hygienu byste měli docházet alespoň dvakrát ročně.

Právě zubní kámen představuje největší riziko, neboť způsobuje zubní kaz. Čím víc se nám na zubech nahromadí zubního plaku, tím pravděpodobněji se nám vytvoří také zubní kámen. A zubní kámen má pak za následek zánět dásní, který vede až k nepříjemné a obávané paradentóze. Jakmile při čištění zubů plivete krev, rozhodně byste s návštěvou dentální hygieny neměli otálet.

Pokud jste si doposud maximálně čistili zuby dvakrát denně a zbytek je pro vás neprobádané území, připadá vám možná správná zubní hygiena jako utopie. Jakmile si však tuhle rutinu natrénujete, bude to pro vás stejné, jako když si ráno vaříte kafe. Motivaci vám dodá třeba tento profil.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zubní kaz. Pozor, číhá nejen ve sladkostech

Bolavé dásně: jak úspěšně bojovat s nepříjemným problémem?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Kdy jindy máte příležitost se ponořit pod hladinu a ocitnout se v tichu? Kdy jindy byste se mohla naučit dobře plavat? Plavání uklidňuje nervy, léčí duši a umí vytvarovat postavu. To byste mohla zkusit, no ne?
Kozoroh je předně charakteristický svou pílí a pracovitostí. Mnohdy se může stát, že svůj úspěch má zadarmo, ale není tomu tak. Stojí za ním tvrdá práce a věnování svého značného času a prostoru. Zvládne mít úspěšnou vedoucí pracovní roli a zároveň být i hlavou rodiny a vést domácnost.
Mít známého na výpomoc s hlídáním přijde vhod. Svěřit vaše malé dítě do jiných rukou můžete za předpokladu, že máte jistotu, že o ně bude dobře postaráno. Příkladem budiž tenhle chlapík, který místo sezení doma vezme holčičku na výlet na kole po skotské vrchovině. Trochu nečekaný adrenalinový výlet.
Typy zahrad dělíme podle přístupu k jejich řešení. Jaké rostliny na nich vysadíte už je potom další krok, i když má podle dané charakteristiky také svá pravidla. Vyberte si z mnoha stylů ten, který je vám nejbližší.
„Není ta omáčka moc kyselá? Nejsou ty knedlíčky moc mazlavé?“ Citát z oblíbeného filmu dokumentuje, jak málo si některé ženy věří. A to i v případě, že svou práci zvládají skvěle. Jste jedna z nich? Také máte pocit, že nic neuděláte perfektně? Možná se jen podceňujete. A že nejste dokonalá? Hoďte pochybnosti za hlavu a mějte se ráda!
Ne, že by za vás bylinky vyřešily veškerá kila přibraná během vánočních svátků. Pokud je ale rády používáte, mohou vám pomoct nastartovat vaše trávení a tělo pak bude snadněji odbourávat nahromaděné tuky. Jestli jste se tedy rozhodly začít s hubnutím, klidně po nich sáhněte.
Štědrý den je tady! Užijte si svátky se svými blízkými, a pamatujte, že smích léčí! Horoskop krásy a duševního zdraví vám ukáže, co vás může potkat. Připravila ho pro vás astroložka Naďa Šmídová.
Možná trápí i vás, jen o tom nevíte, nebo jste si toho ještě nevšimli. Ačkoliv jsou sklivcové zákalky považované za projev ”stáří” a zhoršujícího se vidění, ve skutečnosti se mohou objevit už kolem třicátého roku života.
Prospívají zdraví, prodlužují věk. Prostě dělají dobře našemu tělu, mozku i kondici. Opravdová definice pro superpotraviny ale neexistuje. Do této kategorie se zařazují potraviny, které mají ve srovnání s podobnými podstatně vyšší obsah zdraví prospěšných látek. Které to jsou?
Tento horoskop vynalezli indiáni ze Severní Ameriky, kteří uctívali různé totemy a věřili, že člověk narozený v určitý den v roce je příbuzný s konkrétními zvířaty. Své znamení znáte, teď poznejte svůj totem. Třeba vám odkryje spoustu nového o vaší povaze, věci, o kterých jste dosud nevěděli.
První rande, to máte sevřené hrdlo a trému. Někdo se začne o druhé pohlaví zajímat později, ale tenhle malý Casanova ještě nosí dudlík a pleny!

Výběr článků

Na omega-3 mastné kyseliny se dnes klade velký důraz. Taky aby ne, vždyť prospívají mozku i paměti. Zároveň snižují riziko obezity a cukrovky. Víte, že je můžete čerpat třeba z vajec, listové zeleniny, mandlí nebo chia semínek?
Vytoužené jaro už klepe na dveře. Dny se oteplují a prodlužují, příroda a květiny se probouzejí k životu a my se pomalu vzpamatováváme ze zimního spánku. S příchodem jara přichází nejen obměna šatníku, ale také období častějšího zkrášlování, změna stravovacích návyků a získání nové energie. Řada z nás se začíná stresovat tím, že je na čase začít hubnout do plavek, zpevnit křivky, získat lepší kondici a celkově pročistit organismus. Hlavně klid! Tyto změny můžeme nastartovat za pomoci přírodních bylinek. Proč tělu nedopřát to, co potřebuje?
Čerstvé zeleninové a ovocné šťávy jsou v posledních letech takřka zaklínadlem, bez nichž se zdravý životní styl neobejde. Blahodárně působí na naše zdraví, ale jsou opravdu lepší, než ovoce a zelenina v přirozeném stavu?

Nepřehlédněte

Pokojové květiny mají v zimě jiné nároky, podle toho, zda potřebují přezimovat v chladnější místnosti, nebo zda mohou přežít zimu v běžném bytě s teplotou nad 20 °C. Netvarovat, nestříhat! Co ještě nedělat? Kdy a jak hnojit? Jestliže se chcete s pokojovkami těšit i v mrazivých měsících, vytvořte jim vhodné podmínky.
Černé tečky jsou noční můrou nás všech. Objeví se již pár dní poté, co opustíme kosmetický salón, a vracejí se s železnou pravidelností. Možná jste ale ještě nepřišli na správný způsob, jak na ně. Máme pro vás TOP tipy, jak s nimi zatočit!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek