Čtvrtek , 02. 05. 2024

Zikmund

Zimní péče o pokožku: Hydratace je klíčem ke krásné pleti

Aby byla naše pleť krásná a dokonalá po celý rok, je zapotřebí věnovat ji tu správnou péči. Součástí zimní péče o pokožku by měla být kromě ochrany proti mrazu i dostatečná hydratace. Jakými pravidly je dobré se v zimě řídit, abychom si udržely mladistvý vzhled a zdravou pleť?
péče o pokožku
Jak pečovat v zimě o pokožku? (zdroj foto: 123rf.com)

02. 12. 2020

02. 12. 2020

Není žádným tajemstvím, že pokud toužíme po krásné, zdravé a bezchybné pleti, je nutné věnovat jí dostatečnou péči. To platí nejen v letních měsících, kdy je pokožka namáhaná hlavně suchým vzduchem a slunečními paprsky, ale také v zimě. Jaká je v zim péče o pokožku?

S příchodem chladným a mrazivých dnů je proto vhodné přizpůsobit péči o pokožku změnám venkovních teplot, s nimiž se mění i potřeby pleti, a poskytnout ji nejlepší možnou ochranu. Na co je dobré se zaměřit, aby zimní péče o pokožku byla dokonalá?

Co ovlivňuje kvalitu pleti v zimě?

Zima je bezesporu ročním obdobím, které má své nezaměnitelné kouzlo. Mrazivé dny, třpytivé rampouchy a sněhová pokrývka v mnohých z nás probouzí “pohádkovou” náladu a láká k zimním radovánkám. Přesto však dokáže zima naší pokožce uloupit kousek z její krásy.

Vlivem mrazu, větru a častých teplotních změn, kterým pleť vystavujeme při přechodu z vyhřátých domovů do venkovního chladu, může pokožka začít rychle strádat na svém půvabu. Zářivá pleť tak snadno získá nezdravý našedlý tón, vysušenou a popraskanou strukturu nebo se na ní objeví nehezké zarudlé flíčky.

Postupně pak ztrácí svou pružnost, ale i látky, které jsou důležité pro její zdraví. To jsou nežádoucí projevy, kterým se však dá zabránit pomocí správné zimní péče o pokožku. 

Jak se na pleti projevuje nedostatečná zimní péče:

  • Pleť trpí dehydratací, čímž ztrácí svou pružnost
  • Je vysušená, šupitaná a má větší sklony k zarudnutí 
  • Získává nezdravý našedlý tón 
  • V zimě je pokožka více náchylná k tvorbě ekzémů a vyrážek
  • Ztrácí potřebné látky a schopnost se regenerovat

Zimní hydratace je součástí zimní péče o pokožku

Každá žena, která se pravidelně stará o svou pokožku, dozajista ví, že hydratace je nezbytnou součástí každodenní péče o pleť. Zimní hydratace pleti je však maličko jiná, nežli je tomu v létě nebo po zbytek roku. Jeden z nejčastějších mýtů, který je v souvislosti se zimní hydratací pokožky stále často spojován.

Říká, že bychom měly na hydratační krémy během zimních měsíců zapomenout. Ti, kteří tento názor zastávají, argumentují, že v důsledku používání hydratačních krémů v zimním období dochází uvnitř pokožky k zamrzání vody (vody, kterou krém obsahuje) a následnému popraskání pleti.

K TÉMATU  Termální voda v kosmetice: Reklamní tah, nebo nedoceněný dar přírody?

Právě díky tomuto rozšířenému mýtu a obavám, aby své pokožce neuškodily, pak mnoho žen raději svou pleť během zimy vůbec nehydratuje. Opomenutí zimní hydratace pleti je však jedna z největších chyb, kterých se můžeme dopustit.

Kosmetika pro dokonalou zimní péči o pleť

V první řadě je dobré si uvědomit, že naše kůže potřebuje v zimě ještě více vláhy a výživy než v létě. A to nejen kvůli chladnému počasí, ale i proto, že se více oblékáme, v důsledku čehož pokožka méně dýchá a nedostatkem zimní hydratace následně hrubne.

S hydratací je vhodné začít už během odličování. Na pomoc si můžete vzít hydratační odličovací pěnu či tonikum, které mají za úkol pleť odlíčit od make-upu, ale také ji odmastit, umýt a zbavit všech nečistot. Na dokonale čistou pleť je pak vhodné nanést denní krém, jenž se postará o tolik potřebnou hydrataci během celého dne.

Díky pravidelné zimní hydrataci, jenž působí na pleť jako životabudič, získá vaše pokožka rozzářený vzhled a hebkou jemnou strukturu. Večer je pak důležité opět dbát na důkladnou očistu pokožky a dopřát jí dostatek času na regeneraci po dlouhém namáhavém dni, kdy byla vystavena nejen chladnému počasí, ale i vlivu smogu a jiných nečistot z ovzduší.

Doplnit do pokožky potřebnou výživu a účinné látky, které podpoří její regeneraci, vám pomohou vhodná séra či noční krémy s přírodními oleji, jež jsou bohaté na pleti prospěšné vitamíny. Alespoň jednou do týdne bychom pak své pokožce měly také dopřát něco navíc.

Jelikož přirozeně dochází ke vzniku odumřelých částí kůže na jejím povrchu,  je vhodné rozmazlit svou pleť jemným a šetrným peelingem. Peeling funguje nejen jako perfektní očista, ale také jako úžasná prokrvující masáž. Kromě toho svou pokožku za pomoci peelingu připravíte na to, aby vstřebala všechny důležité složky z noční kosmetiky. 

K TÉMATU  Kokosový olej: víte o veškerých možnostech jeho využití?

Omyly, kterých dobré se je v zimě vyvarovat

Kromě nedostatečné zimní hydratace však můžeme své pleti uškodit i jinými omyly v péči o pokožku. Jaké jsou další chyby v zimní péči o pleť, které mohou naší pokožce ubrat na kráse a čeho bychom se rozhodně měly vyvarovat?

Zanedbání zdravého životního stylu

V zimních měsících nemáme příliš příležitostí k pohybu na čerstvém vzduchu a navíc je toto období především spjato s vánočními svátky, kdy mnohdy máme sklon zanedbávat zdravý životní styl. I malé hříchy v podobě vánočního cukroví, lenošení a větší příjem alkoholu v souvislosti s novoročními oslavami se mohou velice rychle projevit na kvalitě a vzhledu naší pokožky.

Právě v zimě je naše tělo pod větším náporem toxinů, které se mohou neblaze promítnout do přirozené krásy naší pleti. Součástí zimní péče o pokožku by proto měla být nejen pravidelná očista pleti, ale i celého organismu.

Málo vláhy a nedostatečný pitný režim

V zimním období se snadno stane, že zanedbáváme pitný režim, a to z prostého důvodu. Venkovní chladné počasí nás nenutí pravidelně doplňovat tekutiny. Pokožka se pak stává suchou a šupinatou. Myslete proto i v mrazivých dnech na dostatečný pitný režim. Ten je nezbytnou součástí zimní hydratace,  protože klíčem ke krásné a zdravé pokožce je hydratace nejen zvenčí, ale také zevnitř. 

Špatně zvolená kosmetika

Nedílnou součástí zimní kosmetiky by měl být krém s vyšším podílem tukových látek (ceramidy, cholesterol nebo rostlinné oleje), který je speciálně navržený pro zimní péči. Upřednostňujte proto krémy, které mají emulzní strukturu.

V praxi to znamená, že je kapka vody uzamčena uvnitř tukových látek. Stejně tak důležitý je i dostatečný obsah antioxidantů v kosmetice, kterou si vyberete pro zimní péči o svou pleť. Poskytuje totiž pokožce ochranný štít proti venkovním vlivům jako je například smog, kterého je v zimě více, než kdy jindy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nejlepší pleťové masky pro suchou pleť. Hydratujte ji

Roušky stojí za problémem jménem maskné. Co to je a jak tomu předejít?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Není žádným tajemstvím, že poslední roky jsou pro každého z nás náročné, což se podepsalo jak na zdraví fyzickém a psychickém, tak i na partnerských vztazích. Mnoho párů prožilo „křest ohněm“, některým vztah vydržel, jiným ne. Dopady pandemie se nevyhnuly ani hereckým hvězdám.
Jaro je ideální doba pro obnovení a osvěžení všech aspektů života, včetně vašeho vztahu. V tomto článku se dozvíte, jak může jarní detox vztahů oživit váš partnerský život, posílit vaši vzájemnou komunikaci a prohloubit spojení. Představíme vám strategie a cvičení pro odstranění rutiny a negativní energie, které se mohou v průběhu času ve vztahu nahromadit. Objevte, jak společně strávený čas, otevřenost v komunikaci a sdílení nových zážitků mohou vašemu vztahu vrátit jiskru.
Těší na dárky, ale po rozbalení nejsou zrovna nadšené, když tam není to, co očekávaly. Tyhle děti jsou ale vděčné za cokoli! Jejich reakce vás rozehřeje.
Recept, který pro vás dnes máme, patří zcela výjimečně mezi ty náročnější. Ale výsledek rozhodně stojí za to. Tohle lehce netradiční vánoční cukroví si totiž okamžitě zamilujete. Kromě toho s ním uděláte skvělý dojem i na tu nejpřísnější tchýni.
Zima už mnohé začíná deprimovat, proto se snaží vnést si první střípky jara alespoň k sobě do šatníků. Svetry tak stále zůstávají v popředí, ale pomalu začínají být vytěsňování kousky nejmódnějších stylů přicházejícího teplejšího ročního období. Víte, co se bude nosit?
Blížila se sedmá hodina večerní a my už jsme netrpělivě čekali před televizními obrazovkami, až se ozve známá melodie a objeví se mužík s papírovou čepičkou. Večerníček je fenoménem, který si pamatujeme do dneška, zvláště některé oblíbené pohádky, které nám každý večer před spaním přinášel. Zavzpomínejte si na pohádkovou nadílku s námi.
Při nakupování na internetu můžete narazit na řadu zajímavého. Při házení oblíbených nápojů do virtuálního košíku na vás může vyskočit třeba takzvaný matcha čaj, který vás zaujme pro svou nápadně zelenou barvu. Právě díky ní se nad ním pozastavíte a přemýšlíte, jestli si ho také vhodit či nevhodit do onoho koše. Nakonec však kliknete na "dokončit nákup" s tím, že si ho zakoupíte někdy příště. Pojďme si prozradit, proč se této chyby v budoucnu nedopustit.  
Vánoční stromek získává ve většině českých domácností jednou ročně opravdu výraznou roli, protože obzvláště pro naše nejmenší je symbolem splněných přání a naděje. Je tedy potřebné jeho výběru věnovat patřičnou pozornost. Jak vybrat vánoční stromek, aby byl dokonalou ozdobou jakéhokoli prostoru, najdete v následujících řádcích.
Umíte si představit, že by někdo nenápadně sledoval všechny vaše denní aktivity?
Zdraví máme jenom jedno, proto bychom na něj neměli zapomínat. Je důležité, abychom si uvědomili zejména jednu věc, a sice že se na pevnosti a odolnosti našeho zdraví podílí i to, co jíme. Každodenní přísun potravin buď zdraví naprosto ruinuje, nebo mu prospívá. Jak jste na tom vy? Cítíte se po svém jídelníčku zdravě a fit? Nebo máte z jídla výčitky? Či snad některé potraviny vaše tělo zcela odmítá?

Výběr článků

Domácnost by bez pokojových rostlin nebyla to pravé ořechové. I proto se většina lidí snaží o to, aby to v jejich domově žilo a hrálo všemi barvami. Nepěstují se však jen stálezelené rostliny, ale také pokojový ibišek, který není ničím náročným.
Máte špatný den v práci? Nedaří se vám nebo si vás někdo pěkně podal? Nejste jediní, protože tuhle zkušenost má každý. Když se daří, tak se daří. Podívejte se, jak to může vypadat, když něco skutečně nevyjde.
Zná to nejspíš každá z vás. Někdy během svého života jste si určitě ve vztahu prošla fází žárlivosti. Pokud byla oprávněná, a váš partner vám byl opravdu nevěrný, chápeme, že jste ostražitá. Pokud ale byla nemístná, a vy se nacházíte ve zdravém a spokojeném vztahu založeném na důvěře, není se čeho obávat. Jestliže jste si totiž partnerovou oddaností jistá a víte, že má oči jen pro vás, žárlivost vás akorát zbytečně vyčerpává. Proto pro vás máme několik tipů, jak se žárlivostí zatočit.

Nepřehlédněte

V okamžiku, kdy propukla koronavirová krize se zhmotnil nedostatek pracovníků ve zdravotnictví a také v psychoterapii. Zatímco první zmiňovaní se starali o to, aby se nemocní lidé postavili na nohy, psychoterapeuti se o to samé starali v trochu jiném slova smyslu. Bohužel se mezi námi stále našli i ti, kteří si k nim nechtěli zajít pro pomoc. Mysleli si, že navštěvovat je je spíše jedna velká ostuda, ale opak je pravdou. Dnes je to zcela normální. 
Taky jste už zkoušeli všechno možné, ale kila stále nejdou dolů? Už vás přestává bavit ten koloběh diet a poté opětovného přejídání? V dnešním článku vás seznámím s jednou metodou, díky které zaručeně zhubnete! A víte, co je na tom nejlepší? Že žádné diety a restrikce vás nečekají!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek