Neděle , 05. 05. 2024

Klaudie

Zimní péče o pleť pomocí domácí kosmetiky

Dokonalým doplňkem pro každou ženu je krásná a zdravá pleť. Aby taková skutečně byla, je potřeba si uvědomit, jak je zimní péče o pleť důležitá. A tím nejlepším, co můžete své pleti dopřát během mrazivého období, je přírodní kosmetika. Víte, jak si takový voňavý a vyživující krém namíchat?
péče
Vlivem chladného počasí a teplotních výkyvů pokožka v zimě trpí. (foto: 123rf.com)

20. 12. 2021

20. 12. 2021

Pleť v zimě trpí, proto je potřeba v péči o ni nepolevovat ani v chladných měsících. Je to především vlhký a mrazivý vzduch, který může pokožce značně ubrat na půvabu i zdraví. Když k tomu ještě přičteme inverzi, sníh a časté přechody z přetopených místností do nízkých venkovních teplot, máme celý seznam nepříznivých vlivů, které značně namáhají naši pleť. Ta díky tomu následně může být zarudnutá, podrážděná a vysušená. Zimní péče o pleť je proto velmi důležitá.

Co vaše pleť v zimě potřebuje?

Ačkoliv by se zimní péče o pokožku měla maličko lišit od té, kterou jí věnujeme během léta, základní potřeby naší pleti jsou po celý rok stejné. To zahrnuje zejména důkladnou hydrataci, dostatečný přísun vitamínů i minerálů a její pravidelné čištění. Všeobecně rozšířený mýtus, že hydratace v zimních měsících pleti škodí, je stále pro mnoho žen důvodem, proč svou pleť nechávají během zimy žíznivou. Důsledkem je pak šupinatění, odlupování a zarudnutí pokožky. Chce to třeba jen sáhnout po mastnější péči, která zároveň vytvoří na mrazem vystavené pokožce ochranný film.

Vsaďte na přírodní kosmetiku

Jestliže se v rámci zimní péče o pleť nechcete spoléhat na chemii a výrobky, u nichž nelze zjistit kompletní složení, můžete si pomoci přírodní cestou, a to díky vlastnoručně namíchané kosmetice. Její nespornou výhodou je to, že si budete naprosto jistá použitými ingrediencemi. Zároveň také budete mít jedinečnou možnost nakombinovat si takové vůně, které vám budou příjemné. Kromě toho si při její výrobě užijete spoustu zábavy a navíc ochráníte peněženku před vysokými výdaji za kosmetické přípravky.

Pokud vás výroba vlastní kosmetiky láká a těšíte se, až vyzkoušíte svůj první recept, nezapomeňte striktně dodržovat dobu spotřeby. Myslete na to, že handmade kosmetika se pyšní obrovským benefitem, kterým je receptura bez stabilizátorů a dalších umělých přísad. Díky nim vydrží kosmetika delší dobu nezávadná. Proto doporučujeme připravit si doma vlastní kosmetiky menší množství, ať ji stihnete spotřebovat dřív, než by napáchala víc škody jak užitku.

K TÉMATU  Které trendy letos frčí na lyžích?

Maska pro rozzářenou pleť

Toužíte po pleti, kterou nezdobí kruhy pod očima, žádný pupínek či dokonce hluboké vrásky? Pak určitě vyzkoušejte masku s aktivním uhlím (působí jako magnet na nežádoucí látky), zeleným jílem (hravě zatočí s akné i kruhy pod očima) a aloe vera (podporuje regeneraci i výživu pokožky).

Na masku potřebujete:

  • 1 polévkovou lžíci zeleného jílu
  • 1 polévkovou lžíci gelu aloe vera
  • 2 čajové lžičky vilínového extraktu
  • 1 čajová lžička rostlinného glycerinu
  • ½ čajové lžičky aktivního uhlí
  • ½ čajové lžičky mletého zeleného čaje
  • 10 kapek esenciálního oleje Eukalyptus
  • 8 kapek esenciálního oleje Cypřiš
  • 5 kapek esenciálního oleje Růžové dřevo

Nejlépe v keramické misce smíchejte všechny ingredience tak, aby vznikla hustá pasta. Pokud se vám směs zdá až příliš hustá, můžete přidat ¼ lžičky vilínového extraktu. Důkladně směs promíchejte. Výslednou masku skladujte v uzavřené nádobě (nejlépe skleněné) v lednici. Rozjasňující maska vám vystačí na dvě použití. Pamatujte však, že byste ji měla spotřebovat do pěti dnů.

Tea tree peeling

Objevit zklidňující a antibakteriální účinky tea tree oleje v rámci zimní péče o pleť můžete například ve formě přírodního peelingu. Spolu s jojobovým olejem, který je odborníkem na suchou, přecitlivělou i nadměrně se mastící pokožku, tvoří dokonalou dvojici. Postará se o hloubkovou hydrataci pleti i její perfektní očistu.

Na peeling potřebujete:

  • 2 polévkové lžíce jedlé sody
  • 1 čajovou lžičku jojobového oleje
  • 6 kapek esenciálního oleje Tea tree
  • 5 kapek esenciálního oleje Tymián

V nádobě smíchejte jedlou sodu s takovým množstvím teplé vody, aby vznikla hustá pasta. Zlehka přimíchejte ostatní ingredience a výslednou směs skladujte v uzavíratelné sklenici, nejlépe v chladničce.

Před použitím peelingu navlhčete svou pleť, čímž ji připravíte na následné čištění. Do dlaně si naberte přiměřené množství peelingu a promíchejte jej s trochou teplé vody tak, aby vznikla vlažná kaše. Poté krouživými pohyby pečlivě vmasírujte do pokožky. Vyhněte se však oblasti očí a rtů. Nechce peeling 5 minut působit a následně jej důkladně opláchněte.

K TÉMATU  Trápí vás tmavé lokty? Pomohou věci, které máte doma v kuchyni

Heřmánkový pleťový krém

Pleťový krém z heřmánku a medu vás uchvátí svými regeneračními, zklidňujícími a hydratačními účinky. Pokud vaše pokožka trpí zvýšenou suchostí, únavou nebo ji sužuje akné, určitě stojí za to jej vyzkoušet.

Na krém potřebujete:

  • ¼ hrnku vody
  • 2 polévkové lžíce vysokoprocentní smetany
  • 1 polévkovou lžíci kvalitního medu
  • 1 polévkovou lžíci sušeného heřmánkového květu
  • 5 kapek esenciálního oleje Heřmánek

Vodu v malém kastrolu přiveďte k varu a přidejte sušené květy heřmánku. Poté směs odstavte a chvilku počkejte, dokud nezchladne. Vylouhovanou tekutinu sceďte do uzavíratelné nádobky, přidejte zbytek ingrediencí a dobře protřepejte. Výsledný krém je nutné skladovat v chladničce a spotřebovat jej do týdne po namíchání.

Pečující odličovací olej

O důležitosti důkladného čištění pokožky v souvislosti s její kondicí není žádných pochyb. Místo klasických micelárních vod z obchodu si však doma můžete vytvořit čistě přírodní a levandulí provoněný odličovací olej, který navíc dokáže o pleť šetrně pečovat.

Na odličovací olej potřebujete:

  • 2 kapky esenciálního oleje Levandule
  • 2 polévkové lžíce jojobového oleje
  • ⅓ hrnku kokosového oleje
  • 2 kapky esenciálního oleje Heřmánek

V malé misce smíchejte všechny přísady a důkladně je našlehejte s pomocí vidličky, aby se lépe propojily. Směs přelijte do vydezinfikované skleněné lahvičky s uzávěrem a pevně uzavřete. Odličovací olej s levandulí a heřmánkem nanášejte v malém množství a jemně jej stírejte vatovým tamponkem nebo papírovým ubrouskem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kosmetika na míru i pro alergiky. Výroba domácí kosmetiky není složitá. Jak a s čím můžete začít už dnes

Krásné nehty lusknutím prstů. Jak na ně?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Dříve jste ve skříni našli maximálně dva druhy rostlinného oleje. Nyní jeho rozmanitost přímo ohromuje, ve výsledku však vyvolává mnoho otázek – od prostého „Co je to za olej?“ až po „Jaký druh jídla s ním vařit?“ Pojďme si v těch olejích udělat kapánek jasno a zjistit, které z nich se vyplatí používat v kuchyni pravidelně. Nejspíše budete kukat, jaké oleje se do vaší kuchyně mohou vůbec dostat!
Možná právě teď zjišťujete, že vaše maminka nebo babička na ledasco nestačí. Jak je zabezpečit a co všechno zajistit? Ptali jsme se za vás.
Letos zatím sněhová nadílka lyžařům příliš nepřeje, což je důvod, proč za lyžařskými zážitky vyrazit za hranice. Vydat se můžete do několika zajímavých středisek, která se nacházejí v Rakousku, Švýcarsku, Itálii a Francii.
Nákup vánočních dárků se často mění v noční můru, každý z členů rodiny totiž obvykle všechno má, nic nepotřebuje a zejména starší lidé zkrátka nic nechtějí a je velmi těžké se jim zavděčit. Také každý rok řešíte tohle dilema? Nevíte, čím potěšit a obdarovat své nejbližší a docházejí vám nápady? Podle čeho vlastně dárky vybírat a opravdu se trefit? Nikdo nechce dát dárek, který nepotěší. Jděte na to letos chytře.
Nemusíte mít přímo roubenku nebo srub. Dřevěný interiér sluší každé chatě, ale můžete se jím obklopit i doma. Tento klasický materiál bude v módě pořád. Dřevo existuje v mnoha variantách i barvách a s jeho pomocí vytvoříte neopakovatelné bydlení. Působí příjemně a je také zdravotně naprosto nezávadné. Prohlédněte si krásné interiéry, kde je hlavním motivem právě dřevo.
Kolik kilo člověk přibere? Rozhodně víc, než si naplánuje, když na těhotenském testu vidí dvě čárky. A jak dlouho vývoj vytouženého miminka vlastně trvá? V tomhle vám ve škole při hodinách biologie taky kecali!
Bojíte se, že se můžete stát alkoholičkou, když si dáte každý večer jednu nebo dvě sklenky vína? Někteří odborníci to tvrdí. Jiní zase oponují, že sklenka vína denně, jedno pivo nebo panák tvrdého alkoholu prospívá lidskému organismu.
Vlasy jsou korunou člověka. Když padají, je to špatné. Když padají ženám, je to hotová katastrofa. Čím je to způsobené a dá se ztrátě vlasů zabránit? Zkusíme vám odpovědět.
Vaše domácí prostředí může mít obrovský vliv na vaši pohodu. Objevte, jak malé změny ve vašem bydlení mohou vytvořit oázu klidu a štěstí, ve které se budete každý den cítit skvěle.
Půdní prostory nemusí sloužit jen k uskladnění harampádí. V půdní vestavbě může vzniknout vysněný podkrovní byt, který vám bude každý závidět. Hlavními charakteristikami jsou samosebou šikmé stropy, přiznané dřevěné trámy a zvláštní osobité kouzlo, jaké klasické byty nemají.
Jamu je tradiční indonéský lék z kořenů, bylin, květů, kůry a koření. Vyrábí se již více než 1200 let z čerstvých surovin, jako jsou tamarind, galangal, zázvor a kurkuma. V Indonésii se podává prakticky na každém kroku, například i v masážních salonech či při léčebných sezeních. Nejenom, že Indonésanům chutná, ale je také prospěšný pro lidské zdraví. Jak si jej vyrobit, a s kterými neduhy nám dokáže pomoci?
Měsíček lékařský je letnička, která dorůstá právě teď až do půlmetrové výšky. Sbírá se od poloviny června do konce srpna nebo počátku září a je to všestranná léčivá bylina. Využijte jejích účinků i vy a přidejte ji do domácí lékárničky nebo své kosmetické výbavy.

Výběr článků

Naši domácnost mohou sužovat nevítaní nepřátelé, kteří nás po ránu nemile překvapí. Jsou jimi brouci, kterým se někdy zkrátka líbí víc v domě než na zahradě, kde mají obvykle svá obydlí. Pokud i k vám domů doputovali drobní tvorové, kteří sice v mnoha případech škodliví nejsou, ale v ostatních ano, prozraďme si, jak s nimi bojovat.
Vitamíny, minerály, bylinky i probiotika. Spousta lidí vsází právě na doplňky stravy ve chvíli, kdy chtějí podpořit své zdraví. Ačkoliv je možné mnohé z nich užívat souběžně, jsou kombinace, které se spolu příliš neshodnou, rovněž také s léky, které případně polykáte. Kterým kombinacím se u doplňků stravy vyplatí vyhnout?
Také vám někdo v polovině vaší dovolené začne připomínat, jak se vám to krátí a že už brzy půjdete do práce? Kdyby to někdo udělal, asi byste se pěkně naštvala. Ale připomínat dětem, že brzy skončí prázdniny, připadá mnoha dospělým normální. Přitom i děti si potřebují odpočinout a ne myslet na povinnosti, které je čekají. Mají se vůbec děti o prázdninách učit?

Nepřehlédněte

Možná tušíte, že květiny by se měly darovat vždy v lichém počtu a že bílá barva symbolizuje nevinnost. Nejspíš tušíte i to, že se bílá lilie hodí spíš na pohřeb než jako květina k narozeninám. Spoustu dalšího toho ale ještě nevíte.
Filmy, na které se budete těšit. Možná nejsou významné svou hloubkou, ale, dámy, pozor! Ti chlapi v nich jsou prostě neodolatelní! Kdo vám zpříjemní dnešní den?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek