Existuje metoda, při které vynecháte ze svého jídelníčku cukr úplně. Přijde vám to nemožné? I v České republice najdete kurzy, které vám poradí, jak porazit závislost na cukru.
Kde všude se cukr nachází a co dělá s naším tělem?
Skrytý jed
I když to tak na první pohled nemusí tak vypadat, cukr se nachází v 80% zpracovaných potravin. Mluvíme o potravinách, které jsou v obchodech běžně k dostání. Tyto potraviny jsou průmyslově zpracované. Jako například:
- zmražené polotovary
- chipsy a krekry
- sladké tyčinky
- ochucené jogurty
- dochucovadla, omáčky
- nanuky
- rozpékané pečivo
- slazené nápoje
Dalo by se skoro říct, že cukr obsahuje vše, co prošlo jakoukoliv úpravou, co není ve své čisté a přirozené podobě. Proto se cukru říká skrytý jed, který si dobrovolně a rádi dávkujeme prakticky celý den.
Závislost na cukru
Pokud máte pořád na něco chuť a tajně si kupujete sladkosti, aby vás nikdo neviděl, asi už i vás tento bílý zabiják dostal a máte závislost na cukru. Ta se opravdu projevuje prakticky stejně, jako u jiných drog. Nedostatek cukru způsobuje neklid, nervozitu, stavy třesoucích se končetin, nevraživost až agresivitu.
V případě závislosti se doporučuje na 6 a ž 8 týdnů sladkou chuť vysadit. Nejen sladkosti, ale také cukr ve formě ovoce, zeleniny a sladkých nápojů.
Cukr „free“ život
Mnoho lidí, rodin, ale i komunit již žije na vlně bez cukru. Velkou oblibu získal tento životní styl například v Austrálii, kde takto fungují celé komunity rodin. Otvírají si zde své „nesladké“ školky i školy. Tito lidé nejedí zpracovaný cukr, i když mohou sladit. Nejideálnější sladidlo je med, ovoce, a dokonce i některé druhy zeleniny.
Co jíst při životním stylu bez cukru?
Hlavní alfou a omegou tohoto životního stylu je jíst průmyslově nezpracované potraviny. Na jídelníček si můžete připsat zeleninu, maso, vejce, živočišné a kvalitní rostlinné oleje a ovoce.
Ovoce by ze začátku mělo také obsahovat málo cukru. Do skupiny ovoce s nízkým obsahem sacharidů patří lesní ovoce, borůvky, maliny a jahody. Jídelníček může obsahovat vývary z masa a vnitřností, zeleniny, doplněné o rozmixované vejce a ghí.
Teď vám to celé možná zní až příliš dietně, nízkosacharidová jídla jsou ale velmi chutná a pestrá. Víte přece, že nositelem chuti jsou tuky, a právě ty si odpírat nemusíte.
Zdravé a nezdravé oleje
Na první pohled jsou oleje neškodné, ale ne všechny oleje jsou bez cukru. Cukr je obsažený například ve slunečnicovém a řepkovém oleji, který byl v minulosti dosti vychvalovaný. Mezi zdravé oleje patří ghí, tedy přepuštěné máslo, sádlo a olej kokosový. Dále olivový olej, sezamový nebo třeba avokádový.
Tyto oleje jsou vytvořené přírodou. Používali je již naši předci a nejsou nijak chemicky zpracované. Proto se při dodržování zdravého životního stylu bez cukru řadí mezi top ve výběru olejů.
Kde získat informace?
Na internetu se dnes dočtete již velmi mnoho informací. Jednou z prvních, kdo u nás začal tento životní styl razit, je blogerka Cukrfree, ale zdaleka už není jediná. Stačí na internetu zadat klíčová slova jako závislost na cukru, low carb, nízkosacharidová strava a vyskočí na vás celá řada lahodných a jednoduchých receptů.
Pár nadšenců také vydalo knihu receptů zaměřenou na potraviny bez cukru. Budete se divit, ale také péct se dá docela dobře bez přidaného cukru a mouky. Navíc přirozeně bez lepku. Mnoho odborníků pořádá také semináře a konzultace na toto téma.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT