Středa , 04. 12. 2024

Barbora

Zavařování ovoce a zeleniny: v myčce, v troubě, v mikrovlnce

Způsobů uchovávání potravin a úrody je několik – vedle klasického zmrazování v mrazáku můžete také své plodiny zavařit a vychutnat si tak jejich skvělou chuť i několik měsíců poté. Vyzkoušejte tyto snadné tipy a zavařujte v pohodlí domova.
zavařování ovoce a zeleniny
Jak zavařit ovoce a zeleninu? (foto: 123RF)

29. 06. 2021

V čem spočívá systém zavařování?

Vaše úroda, o kterou jste celou sezónu pečovali, může být uchována pomocí zavařování. Zavařování ovoce a zeleniny funguje na bázi konzervace produktů, které udrží svou chuť i čerstvost. Teplý vzduch je vlivem zavařování vytlačován ze sklenic, a po jeho vytlačení se sklenice uzavře víčkem pomocí gumového kroužku kolem hrdla.

Zavařování ovoce a zeleniny je velmi jednoduché

Namísto složitějších postupů při vaření a zavařování džemů nebo marmelád je zavařování zeleniny nebo kompotů velmi jednoduché.

  1. Jednoduše naskládáte do sklenic syrové plodiny rozkrájené na menší části. Tím se jich do nádoby vejde co nejvíce a sklenici tím pádem napěchujete úplně celou.
  2. Pak už stačí jen přidat ingredience, které jsou vhodné k zavařování jednotlivých surovin (například k okurkám přidáte kopr) a zavaříte je klasickým způsobem.

Mytí okurek v pračce

Máte velkou úrodu okurek vhodných pro nakládání a nechcete o ni přijít? Je čas zavařovat! Pokud se pustíte do zavařování pomocí pračky, musíte ji nejdříve pořádně pročistit. Vůně aviváže pro nakládané okurky totiž nebude „to pravé okurkové“.

  1. Důkladně umyjte zásobník na aviváž či prací prášek – a místo něj nalijte do zásobníku i bubnu pračky ocet. Ten vám pračku krásně vyčistí, vydezinfikuje, a navíc krásně propláchne.
  2. Zapněte pračku na program s 90 °C a nechte ji vyprat naprázdno.

Pro zavaření okurek musíte nastavit rychlost otáček na co nejmenší a vypnout ždímací program. Díky tomu vaše okurky zůstanou celé a v neporušeném stavu či konzistenci.

  1. Nastavte si v programu praní studenou vodou, ta by měla být kolem 0°C.
  2. Nasypte do bubnu pračky svou úrodu okurek a nechte je prát celou dobu programu.

Zavařování v myčce

V době sklizně zapomeňte na mytí nádobí – a raději svou myčku využijte pro zavařování všech plodin, které vám dělají radost svou úrodou. Díky velkému objemu myčky na nádobí můžete zavařovat najednou několik sklenic a mnoho úrody.

  1. Pro zavařování úrody v myčce na nádobí zvolte program s co nejvyšším stupněm teploty. Stačit vám bude i teplota kolem 60 °C.
  2. Pro zavaření si nakrájejte plodiny na malé kousky, napěchujte sklenice až po hrdlo a zalijte studeným lákem na zavařování.
  3. Takto naplněné sklenice zavíčkujte a vložte do myčky na nádobí hrdlem nahoru.
  4. Díky zavíčkování se nemusíte bát, že by se do surovin dostal mycí prášek nebo leštidlo. Proto můžete myčku zapnout klasickým způsobem i s tabletou na mytí a do prázdných míst přidat i nějaké špinavé nádobí.
K TÉMATU  Ananas jako sladký spalovač tuků. A dokáže mnohem víc

Tímto způsobem jednoduše zavaříte klasické nakládané okurky, ale také marmelády nebo kompoty. Pro zavaření bude stačit program na jednu hodinu mytí.

Zavařování v troubě

Nejčastěji v českých domácnostech můžete vidět způsob zavařování v troubě na pečení. Tam stačí postavit napěchované sklenice zalité lákem na pečící plech vedle sebe, a do plechu s okrajem nalít horkou vodu. Teplota pro správné zavařování je nejlepší na 95 °C.

V troubě nechte sklenice zahřát na asi 20 minut, a poté sklenice otočte vzhůru dnem. U každého druhu plodiny je doba zavařování trochu jiná. Proto zkuste dohledat, jak dlouho zavařovat zrovna vaši zeleninu či ovoce a marmelády.

Zavařování v mikrovlnce

Mikrovlnná trouba nechybí v žádné domácnosti, je to jednoduchý zdroj rychlého zahřátí jakéhokoliv jídla. Pomůže vám také při zavařování vaší úrody, tento způsob však vyžaduje více práce kvůli malému prostoru mikrovlnky. Zavařovat v mikrovlnce můžete veškeré plodiny nebo připravená jídla, stačí najít správný systém a nastavení trouby.

  1. Napěchujte sklenici po hrdlo, zalijte ji lákem a zavíčkujte. Můžete použít také šroubovací víčka, ty jsou do mikrovlnky vhodná, jelikož se nejedná o kovové složení.
  2. Vložte je do mikrovlnky a nastavte ji.

Obecně platí, že při nastavení programu na výkon 700 W bude stačit přibližně šest minut, aby byla sklenice připravená a zavařená. Pokud výkon zvýšíte na 850 W, bude stačit časovač nastavit na pět minut.

I když se může zpočátku zdát zavařování složité, jeho postup je v podstatě velmi jednoduchý.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak na zavařování letního ovoce? + Tipy, v čem zavařovat

Tohle skvělé hnojivo vám přinese nečekanou úrodu okurek!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

S příchodem zimy se pojí i zamyšlení se nad stravou. Zatímco v létě jsme potřebovali náš organismus zchladit, v nastávajícím období bude potřeba tělo zevnitř zahřívat. K tomu se skvěle hodí některé potraviny s přirozeně hřejivým účinkem.
Navodí příjemnou atmosféru, zahalí domov do úžasné vůně a podpoří relaxaci. Nejen taková kouzla svede aromaterapie, která se stala nedílnou součástí všech milovníků nádherných vůní. Láká aromaterapie i vás? Mrkněte se na pár podrobností, které vás zasvětí do tajů všech jejích podmanivých benefitů.
TikTok je v dnešní době nejrychleji rostoucí platforma sociálních médií na světě. Má více než 1 miliardu aktivních uživatelů měsíčně ve 155 zemích.
Modní trendy se rok od roku mění. A ne jinak je to i u spodního prádla. Která barva se prodává nejlépe a sluší každé ženě? Jakých chyb se Češky stále ještě při výběru spodního prádla dopouští? A jak se liší náš vkus od ostatních Evropanek?
Podzim přináší nejen barevné listí a ochlazení, ale pro mnoho lidí také sezónní smutek a únavu. Jak zvládnout podzimní deprese v rodině a udržet atmosféru plnou pohody? Přinášíme praktické tipy, které vám pomohou projít tímto obdobím s úsměvem.
19. listopad je pro mnohé jen dalším obyčejným podzimním dnem v řadě. Na tento den však připadá Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. Pojďte se proto ku příležitosti tohoto dne dozvědět něco o týrání a celkově špatném zacházení s dětmi. Víte, co je to syndrom CAN?
Že ořechové skořápky poslouží leda tak v kamnech? Čaj z nich připravený podporuje štítnou žlázu a odstraňuje hleny, které dráždí dýchací cesty. A co víc, tahle medicína účinkuje v řádu několika hodin.
Jaká zvířátka máme doma nejčastěji? Jsou to samozřejmě kočky a psi. Každý jedinec má jinou povahu, vždycky je ale milujeme. Tihle domácí mazlíčci mají jedno společné - když si hrají, stojí to za to a často nás překvapí něčím novým, čemu se rádi zasmějeme. Podívejte se na video!
Vylepšete a ozdobte svojí zahradu tak, aby lahodila vašemu oku. Budou zahradní dekorace a doplňky nenápadné nebo výstřední? Zahradám sluší dřevěné nebo keramické materiály, a samozřejmě přijdou ke slovu také kameny. Experimentovat můžete i s osvětlením. Inspirujte se!
Letošní podzimní móda je opravdu pestrá a barevná. Vedou úplety, pláštěnky, kožené kabáty, umělé kožešiny, svetry, šaty a sukně, včetně asymetrických.
Neo mint neboli pastelově zelená. Už teď známe trendy v bydlení pro příští rok, a přinášíme ochutnávku interiérů s tímto odstínem barvy.
Pakliže jste na sociálních sítích jako doma a zároveň se pravidelně udržujete v kondici, jméno Pamela Reif vám pravděpodobně není cizí. Tato vždy pozitivně naladěná německá fitnessačka a influencerka v podobě svých příspěvků a cvičebních videí dopomohla ke shození kil a vypracované postavě nejedné ženě.

Výběr článků

Krásný úsměv by chtěl mít každý z nás. Nepřítel naší dutiny ústní je však povlak na zubech a zubní kámen. Jak ho odstranit, abychom nemuseli utrácet ze drahé produkty, jako jsou nákladné zubní bělící pasty a ústní vody? Mnozí netuší, jaké zázračné pomocníky má právě ve svém domově.
Koronavirová pandemie se nakonec ukázala jako velmi plodná. I když ztroskotal nejeden byznys, v jiných aspektech života to bylo o něco pozitivnější. Vezměme si porodnost. Nových přírůstků přibylo, rodiny se rozrostly a zájem o podnikání na mateřské zesílil. Jenže nakonec se k tomuto kroku odhodlá pouze málokterá maminka. Důvodem jsou lži, které kolem tohoto způsobu podnikání kolují.  
Na omega-3 mastné kyseliny se dnes klade velký důraz. Taky aby ne, vždyť prospívají mozku i paměti. Zároveň snižují riziko obezity a cukrovky. Víte, že je můžete čerpat třeba z vajec, listové zeleniny, mandlí nebo chia semínek?

Nepřehlédněte

Susan Buckner, americká herečka známá svým výkonem ve filmu "Pomáda" z roku 1978, zemřela minulý týden ve věku 72 let. Rodina herečky oznámila, že Buckner zemřela ve čtvrtek 2. května v Miami, obklopena svými blízkými. Příčina jejího úmrtí nebyla zveřejněna.
Vztahy jsou velmi křehká záležitost. Mohou být snadno otřeseny drobnými nedorozuměními či menšími problémy. Jakmile jsou jednou něčím takovým narušeny, je pak velmi těžké do nich vrátit ztracenou důvěru. Záleží-li nám na druhém člověku, snažíme se, aby se vztah zachránil. Pokud je toto i váš případ, tak si přečtěte, jak toho lze docílit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek