Zánětlivá rakovina prsu, označovaná také jako IBC podle anglického Inflammatory breast cancer, se může vyskytnout v každém věku, a to nejčastěji u žen, ale i velmi zřídka u mužů. Symptomy se podobají zánětu kůže, což může být na první pohled matoucí. Kromě toho ji často neobjeví ani mamograf nebo ultrazvuk, mnohdy chybí také přítomnost typické bulky v prsu. V tom tkví její hlavní zákeřnost.
O zánětlivé rakovině prsu lze hovořit, když rakovinné buňky blokují lymfatické cévy v kůži, která pokrývá prsa. To vytváří typický červený a oteklý vzhled prsu. Nemoc se považuje za lokálně pokročilou rakovinu, protože se rozšířila z místa svého původu do blízké tkáně, případně do lymfatických uzlin.
Co způsobuje zánětlivou rakovinu prsu
K rakovinovému bujení v prsu dochází, když se v prsní buňce vyvinou změny v DNA. Obvykle se jedná o buňku, která je umístěna v kanálcích, které přivádějí mateřské mléko do bradavky. Nemoc ale může začít i v buňce ve žlázové tkáni, kde dochází k produkci mateřského mléka. Abnormální buňky bují a ucpávají lymfatické cévy v kůži prsu – vzniká jeho charakteristický vzhled (dolíčky na červené a oteklé kůži).
Rizikové faktory
Mezi rizikové faktory vzniku zánětlivé rakoviny prsu patří příslušnost k ženskému pohlaví, u mužů se nemoc vyskytuje zřídka, věk mezi 40 až 50 let, nadváha nebo obezita, černá barva pleti.
Jaké jsou příznaky
V mnohém jsou příznaky zánětlivé rakoviny prsu podobné třeba mastitidě, případně srdeční nedostatečnosti:
- prsa mohou náhle otéct
- objeví se u nich zarudlé kožní změny (v podobě pomerančové kůže)
- bradavky mohou být zatažené, mají zploštělý vzhled, případně se objeví výtok
- prsa mohou bolet či svědit
- v podpaží nebo na krku je otok lymfatických uzlin
- postižené prso může být nezvykle teplé, tvrdší nebo pevnější
Mezi další příznaky patří otok paže, přítomnost rychle narůstající bulky v prsu. Všechny příznaky nemusejí být přítomné.
Diagnostika
Klinický obraz bývá typický jen v 50 až 75 procentech případů. Lékař obvykle prsa vyšetří pohmatem. Dále je třeba provést zobrazovací diagnostiku pomocí magnetické rezonance nebo mamografu. Pro kompletní diagnostiku je toto ale nedostačující, a je důležité nevynechat biopsii postižené tkáně, která vyloučí nebo potvrdí diagnózu. Někdy je ještě nutné udělat další testy pomocí CT.
Okamžitá léčba
Zánětlivá rakovina prsu se léčit začíná pomocí chemoterapie, aplikované intravenózně (do žíly), ve formě tablet nebo v kombinaci obojího. Cílem této léčby je zmenšit rakovinu před operací a zvýšit šanci na to, že operace bude úspěšná. Začít se musí co nejdřív, jelikož, jak už bylo řečeno, jedná se o velmi agresivní formu rakoviny.
Pokud se rakovina nerozšířila do dalších částí těla, je možné přistoupit k chirurgickému zákroku a radiační terapii. V rámci operace je odstraněn postižený prs (mastektomie) a část blízkých lymfatických uzlin. Po operaci se dále využívá radiační terapie k zabíjení těch rakovinných buněk, které mohly zůstat v oblasti hrudníku, podpaží či ramen.
V případě, že se objeví výše uvedené příznaky, je vhodné se obrátit na lékaře, který stanoví diagnózu. Problémem českých pacientů je totiž často to, že příznaky přehlížejí a k lékaři se vydají, až když je nemoc v těžším stadiu. Platí, že čím dříve se člověk začne léčit, tím lépe.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Rakovina prsu: Nalezená bulka není jediným příznakem, že jste nemocná. Jak rozpoznat nemoc včas
Zjistěte, proč vás bolí bradavky: Důvodem může být i nevhodná podprsenka