Středa , 08. 01. 2025

Čestmír

Zajímavosti o houbách: které patří k nejzdravějším a co se o nich neví?

Hub se letos urodilo poměrně dost, i když je pravdou, že jen na některých místech. Pokud patříte k lidem, kteří se letos vydávali na houby poměrně aktivně, víte, že se dařilo hlavně růstu bedel. Ať už jste ale narazili na tuto nebo zcela jinou houbu, její konzumací jste prospěli svému zdraví. Houby jsou totiž zdravé, zejména tedy některé z nich.  
zajímavosti o houbách
Co jste o houbách asi nevěděli? (Foto: 123RF)

07. 09. 2021

Zmiňme si proto nejvíce prospěšné houby, které pomáhají nejen posílit imunitu, ale také efektivně bojují s infekcemi i nemocemi a nejrůznějšími viry. Prozraďme si, na jaké konkrétní se při sběru zaměřit a jaké zařadit do svého jídelníčku. Navíc si prozradíme zajímavosti o houbách, která budou jistě milým překvapením.

Jidášovo ucho nesmí v jídelníčku chybět 

Mezi nejzdravější houby patří bezesporu Jidášovo ucho. Mluvíme o houbě, která se jinak správně nazývá boltcovitka bezová. V lese se dívejte hlavně po starých a suchých kmenech, kde právě tato houba velice aktivně roste. Zejména se jí to všude hemží ve chvíli, díky je chladno a kdy je les plný vláhy.  

Když si Jidášovo ucho přinesete domů, zakomponujte ho především do asijských pokrmů. Právě v nich se tato houba velice často nachází. Hodí se ale také do polévky nebo do rizota, i v této kombinaci skvěle chutná.  

Pokud zařadíte takzvanou boltcovitku bezovou do jídelníčku, můžete se radovat hned z několika věcí – uleví vám kupříkladu s trávením, také pomůže při vysokém tlaku a napomůže k dobré imunitě. Navíc je to prevence trombózy a také infarktu. V moci této houby je nadále zpevnit vlasy, zlepšit pleť a zkvalitnit nehty.  

jidášovo ucho
Jidášovo ucho známe hlavně v sušeném stavu. (foto: 123RF)

Ani hlívě se nevyhýbejte obloukem 

Hlíva ústřičná není houba, která by byla mezi houbaři oblíbená. Většinou se jí vyhýbají obloukem, což je velká škoda. V lese je prakticky nepřehlédnutelná, protože je světlá a roste ve velkých trsech. Nejčastěji ji najdete na odumřelých listnatých stromech nebo případně na starých pařezech či kamenech.  

Rozhodně nebudete mít problém s tím, jak zpracovat hlívu ústřičnou. Je rozšířená po celém světě a je tedy součástí prakticky každé světové gastronomie.  

Hlíva je protizánětlivá a umí si hravě poradit s různými viry i bakteriemi. Dokonce ulevuje od nepříjemných plísňových onemocnění. S čím také efektivně bojuje, tak jsou hemoroidy a edémy. Umí zvýšit tvorbu červených krvinek a taktéž vám uleví od příliš vysokého cholesterolu.  

zajímavosti o houbách hlíva
Hlíva je svým tvarem specifická. (foto: 123RF)

Houba Shiitake jako budoucí lék na rakovinu 

Na houbu zvanou Shiitake v našich letech bohužel nenarazíte. Patří však do seznamu nejzdravějších hub. Důvodem toho je to, že obsahuje tolik látek jako žádné jiné houby světa. U nás se nachází řada pěstitelů této houby, která se posléze přidává například do těstovin, salátů nebo do polévek či asijských pokrmů.  

K TÉMATU  Vše, co jste kdy chtěli vědět o mrkání. Dávejte si pozor, kde a na koho hodíte očkem

Houba zvaná Shiitake je v posledních letech opravdu velice vyzdvihována. Dokonce je považována za budoucí lék na rakovinu. O jejích pozitivních účincích však věděli už dávní Evropané a Japonci před dvěma tisícovkami let. 

Už tehdy se vědělo, že Shiitake stojí za dlouhověkostí a také že podporuje imunitní systém člověka. Je to také skvělý bojovník proti virům a bakteriím či písním, navíc je to bohatý zdroj potřebných proteinů, které by se podle odborníků měly nacházet v každém jídle dne.  

Houba Shiitake se využívá i v boji proti únavovému syndromu a v boji proti cukrovce. Vyrovnává hladinu psychické zátěže a poradí si i s leckterými infekcemi. 

shiitake
Shiitake patří mezi nejzdravější houby světa. (foto: 123RF)

Sbírejte i kačenku českou 

Zejména na jaře v našich lesích můžete narazit na kačenku českou. Mluvíme o velice oblíbené houbě, která roste nejhojněji v březnu a dubnu. A kde na ni rozhodně narazíte? V zarostlých keřích nebo v křoví, také v listnatých hájích.  

I když se jí možná na první pohled bojíte, nemusíte se jí bát. Její chuť je opravdu skvělá, stejně jako její vůně. Připravte si z ní třeba báječnou polévku, která bude doslova napraná vitaminy a prospěšnými látkami.  

Kačenka česká je houba, která se taktéž pyšní celou spoustu zdravotních benefitů. Jedná se o antioxidační houbu, která zabraňuje oxidaci organismu. Kromě toho snižuje riziko vzniku arteriosklerózy a kornatění cév. Nikdy ji však nekonzumujte společně s alkoholem a už vůbec nikdy ji nejezte syrovou. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Léčivé houby. Které vám pomohou s imunitou, které s pamětí a co dalšího ještě umí?

Děti by neměly jíst houby! Vysvětlíme proč

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Mít dostatek kvalitního spánku je nesmírně důležité. Díky tomu se vaše tělo cítí lépe a mozek správně funguje. Mnoho z nás má ale s usínáním problém. A nejenom s usínáním, ale i s udržením kvalitního spánku po celou noc. Pokud spíme špatně, negativně to ovlivňuje možnost učení, snižuje kapacitu paměti, máme špatnou náladu a naše emoce jsou negativní. Co tedy pomáhá k lepšímu spánku?
Říká se o nich, že jsou bezpečným místem. Místem pro setkávání a vzájemnou podporu žen. Ne všechny ženské kruhy vám ale přinesou to, co od nich očekáváte. Dokonce se o nich říká, že mohou být nebezpečné pro muže. Proč? Čtěte dál.
Protože žijeme v globalizovaném světě, i v Asii mnohdy slaví Vánoce podle západních a křesťanských zvyků. Ale stále ještě na tomto kontinentu existují země i kousky míst, kde Vánoce vypadají jinak.
I když venku panuje nebezpečný koronavirus, to neznamená, že žádné jiné nemoci neexistují. S příchodem nového typu koronaviru nedošlo k odstranění ostatních onemocnění, což je dobré mít na paměti. Stále jsou rizikem i jiné choroby, jako je rakovina nebo chřipka. Mnohé nemoci číhají i na ty nejmenší. Prozraďme si nejčastější dětské nemoci, které jsou rizikové pro naše malé ratolesti.
Když se řekne slovo “masožravky”, většina lidí si vybaví českou kultovní klasiku Adéla ještě nevečeřela. Bohužel díky tomuto filmovému snímku se většina pěstitelů obává, že je rostlina kousne. To je samozřejmě mylná domněnka, masožravky opravdu nekoušou. Jedná se naopak o krásné unikáty, které milují především děti. Možná si říkáte, že pěstování bude složité, přece jen se nejedná o typickou českou rostlinu. Jenže pěstování je naopak velice snadné.
Pěstitelská sezona je v plném proudu, což znamená, že si lidé ve svém volném čase musí najít čas na svádění boje s mandelinkami. Právě mandelinky jsou totiž největším problémem, který sužuje jejich pěstované brambory. Rozpoznat je není vůbec nic těžkého. Mandelinka bramborová je americký brouček, který je asi dvanáct milimetrů dlouhý a osm milimetrů široký. Většinou je zbarven do bílo-žluta nebo do bílo-oranžova s tím, že ho zdobí černé pruhy.
V pražském Rudolfínu se odehrál večer plný emocí a překvapení, kde 31. ročník cen Český lev odhalil své hrdiny. Večer, kdy se historie prolínala s novou tvorbou, přinesl do popředí talent, který čekal na svůj okamžik čtyři desetiletí. Simona Peková, jejíž výkon ve filmu "Přišla v noci" ji vyřadil z řad nekorunovaných králů českého filmu, se stala symbolem večera. Zatímco "Bratři" si odnesli titul za nejlepší film, byl to právě seriál "Volha" a snímek "Bod obnovy", kdo dominoval počtem ocenění. Které momenty letošního ceremoniálu vás nejvíce oslovily a jaký film či umělec pro vás byl objevem roku?
Bolest při pohlavním styku, bolestivá menstruace a problémy s početím. To všechno se může skrývat pod diagnózou endometriózy. Endometrióza je gynekologické onemocnění, které postihuje řadu žen především v plodném věku.
Přejí si vaše děti pod stromeček chlupatého mazlíčka? Než to definitivně zavrhnete, vezměte v potaz, že "psí terapie" může příznivě ovlivnit jejich zdraví, konkrétně případné alergie i obezitu dětí. Jak je to možné?
Nic nedokáže pokazit dovolenou tak jako špatné počasí a zdravotní obtíže. S počasím sice vy sami nic neuděláte, ale před zdravotními neduhy se můžete chránit tím, že si pečlivě sbalíte s sebou na dovolenou také lékárničku. V zahraničí se totiž léky první pomoci shání obtížněji.
Ne nadarmo se říká, že každý člověk je jedinečný. Tento argument se bezpochyby týká i v případě volby dioptrických brýlí, které, mají jí maximálně splňovat nejnáročnější kritéria, musí být vybírány na základě určitých vlastností jejich nového majitele. Která to jsou? Pojďme se na to podívat!

Výběr článků

„Není ta omáčka moc kyselá? Nejsou ty knedlíčky moc mazlavé?“ Citát z oblíbeného filmu dokumentuje, jak málo si některé ženy věří. A to i v případě, že svou práci zvládají skvěle. Jste jedna z nich? Také máte pocit, že nic neuděláte perfektně? Možná se jen podceňujete. A že nejste dokonalá? Hoďte pochybnosti za hlavu a mějte se ráda!
Nastávající zima s sebou kromě bruslení na zamrzlých rybnících a stavění sněhuláků nese i situace, které toto roční období dokáží znepříjemnit. Kdo z nás v zimě alespoň jednou neuklouzne na namrzlém chodníku? Ty každoročně představují hrozbu pro naše zdraví a nepříjemné pády mnohdy končí zlomeninami. Dalším zimním strašákem je velké množství sněhu padající ze střech nebo obrovské ulamující se rampouchy. Co nám pomůže se chránit?
Co tvoří základ dámského šatníku? Vedle džínů, jednobarevných triček a krátkých letních šortek bychom tam našli také overaly, které se v posledních letech radují z velkého zájmu o ně. Jedná se o módní trend, který je dnes k dostání v celé spoustě provedení. Nosit ho lze jak na večírky či plesy, ale také si lze koupit kousek na spaní nebo letní provedení k moři. Už také vlastníte tento vkusný trend?

Nepřehlédněte

Silvestr je čas oslav, radosti a společenských setkání, a otázka alkoholu a jeho role ve společenském kontextu může vyvolat rozporuplné pocity. V dnešním článku na Dámské Lize se zamýšlíme nad tématem pití alkoholu během silvestrovských oslav, zejména v pracovním prostředí. Přinášíme vám přehled možností, etikety a důležitých aspektů, které byste měli vzít v úvahu, abyste si mohli s kolegy připít k novému roku s respektem a uvědoměním.
Její jméno je Kathy Jacobs, je jí 56 let a žije ve Spojených státech amerických, konkrétně ve městě Calabass ve státě Kalifornie.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek