Neděle , 27. 07. 2025

Věroslav

Zahradničení v bytě. Zdravé bylinky na balkón, které vám ušetří časté cesty do lékárny

Léčivé bylinky se dají pěstovat kdekoliv. K tomu, abyste si vypěstovali přírodní lékárnu nemusíte mít zahradu, ale postačí terasa, balkón nebo jen okenní parapet.
bylinky
I v bytě můžete být zahradníkem.

02. 04. 2020

02. 04. 2020

Bylinky oceníte nejen při zdravotních obtížích, ale i v kuchyni. Seznam těch nejoblíbenějších léčivek, kterým se na balkóně bude dařit, vám přinášíme.

Pěstovat bylinky zvládne každý

Pokud jste se rozhodli, že si za oknem uděláte voňavou lékárnu, je ideální čas začít s výsevem. Pokud se vám nechce čekat, můžete si koupit už sazeničky bylinek. Ven můžete ale rostlinky umístit až po 15. květnu, tedy po zmrzlých mužích, jinak by vám přízemní mrazíky mohly mladé rostlinky zlikvidovat.

Do jednoho truhlíku můžete dát i více rostlinek, ale s ohledem na jejich nároky (především na světlo a závlahu). Rostlinky sázejte do dobře propustné zeminy bohaté na živiny. V zahradnictví je dostupný substrát určený přímo na pěstování bylinek.

Které bylinky vybrat?

 Nevíte, jakým bylinkám se u vás bude dařit? Při výběru stanoviště se řiďte orientací okna či balkónu, na který chcete bylinky umístit. Každá bylinka vyžaduje jiné podmínky. Na severní stranu můžete umístit pažitku, mátu či meduňku. Jižní strana bude prospívat středomořským bylinkám jako je levandule, rozmarýn či tymián. A na východě se bude zcela jistě dařit stévii. Každá rostlinka pak vyžaduje pravidelnou zálivku, případně střih, díky kterému bude bohatší.

Bylinky pro zdraví i do kuchyně

Léčivých účinků bylin využívají lidé už od nepaměti. Stejně tak dlouho se bylinky začali využívat i v kuchyni. Záleží tedy jen na vás, jak s nimi naložíte.

1. Levandule, královna středomořských bylin

Půvabná a omamně vonící levandule získala během posledních let na oblibě. Od nepaměti byla součástí venkovských předzahrádek i panských sídel. Kdo by neznal bylinu známou zejména pro svou relaxační vůni, kterou si udrží i dlouho po usušení. Levandule je silně aromatická, drobnými fialovými kvítky kvetoucí trvalka. Levandule je vysoká 60-120 cm bylina vytvářející keřík, který je vhodné brzy zjara sestříhat, abychom zajistili bohatý růst a květ.

bylinky
Výčet pozitivních účinků levandule je opravdu dlouhý.

Levandule je po staletí používána jako léčivá bylina na bolesti hlavy, proti závratím, podporu trávení, při poruchách spánku, při revmatických bolestech, na uklidnění a při úzkostných stavech. Levandulový olej je používán při aromaterapii. Díky silně aromatické vůni je levandule využívána také jako prostředek odpuzující hmyz. Už naše babičky vkládaly levanduli do svých šatníků kvůli odpuzení molů. Levandule našla své uplatnění i v kuchyni, zejména té středomořské. Jako součást ji najdeme ve známém provensálském koření.

K TÉMATU  Jednoduché vychytávky, které vám usnadní každodenní život. Budete koukat, na co se dají obyčejné věci z domácnosti využít!

2. Máta na žaludek i do mojita

Máta peprná je v aromaterapii a přírodní medicíně používána již stovky let. Většina z nás ji zná jako nezbytnou součást tradičního kubánského mojita. Máta má blahodárné účinky na trávení, pomáhá při žaludečních potížích, problémech s nadýmáním a nechutenstvím, pozitivně působí na střeva a uvolňuje křeče. Mátu peprnou se vyplatí mít po ruce i při nachlazení.

Uleví při rýmě, bolesti v krku a kašli. Máta je také bylinkou na nespavost, stres a migrény. Stejně jako u mnoha dalších léčivek vyniknou léčivé účinky máty nejlépe v esenciálních olejích. Máta dokáže i v květináči dorůst do výšky 50 cm. Vadí jí ostré slunce, a proto je vhodné umístit ji do polostínu.

3. Meduňka, pomocník při stresu

Meduňku snadno poznáme podle charakteristické citrónové vůně. Meduňka působí pozitivně na trávení, překyselení, plynatost a nadýmání. Známá je ale především díky svým uklidňujícím účinkům. Zmírňuje pocity úzkosti, paniky a mírné deprese. Umí navodit duševní klid a rovnováhu a pomůže také při nespavosti.

A chcete-li se dožít vysokého věku, dejte si meduňkový čaj, protože jde prý o recept na dlouhověkost. Meduňka je na pěstování nenáročná a roste poměrně bujně. I v květináči dorůstá výšky až kolem 80 cm.

4. Šalvěj lékařská neboli Babské ucho

Šalvěj patří mezi středomořské byliny, užívaná již starými Římany jako bylina na dlouhověkost. I když se u nás pěstuje mnoho druhů šalvěje, nejznámější a nejoblíbenější je šalvěj lékařská. Šalvěj je bylinkou téměř na všechno. Ceněna je především díky svým antioxidačním, antivirovým a antibakteriálním účinkům.

bylinky
Kvetoucí šalvěj z bližšího pohledu.

Šalvěj uvolňuje hleny a působí při bolestech v krku, bolestech zubů a zánětech dutiny ústní (užívá se jako kloktadlo). Používá se ale i při problémech s trávením, při nadýmání a při nechutenství. Pozitivně působí na paměť, ale oblíbená je i při nespavosti.

5. Bazalka pravá a chuť Itálie

Bazalka je jednoletá bylinka, která je pro mnohé neodmyslitelně spjata s italskou kuchyní. Bazalka má pozitivní vliv na zažívací obtíže, zejména pomáhá při trávení a uvolňování křečí. Pomáhá také při dezinfekci ústní dutiny a zánětech a bolestech v krku. V aromaterapii jsou éterické oleje z bazalky oblíbeny pro regeneraci těla i duše.

6. Rozmarýn a vůně Středomoří

Už od starověku patří rozmarýn mezi oblíbené léčivky. Účinnou látkou v rozmarýnu je kyselina rozmarýnová, která pomáhá tlumit alergické reakce a dokáže ulevit ucpanému nosu. Používán je zejména při kožních problémech, proti lupům, ale i bolestem hlavy a depresivní náladě. Je silně aromatický, a proto stejně jako levandule pomáhá proti molům. Protože stejně jako levandule patří mezi středomořské byliny, vyžaduje i rozmarýn slunné stanoviště.

K TÉMATU  Aby vás na dovolené nezastavila zácpa

7. Stévie sladká

Stévie sladká je oblíbená zejména v posledních letech. Tato bylinka podporuje trávení a má schopnost potlačit pocit hladu. Z tohoto důvodu je užívána jako pomocník při redukčních dietách. Díky své sladké chuti je používána stévie jako sladidlo. Urychluje hojení ran, působí proti únavě a pozitivně ovlivňujementální činnosti.

8. Dobromysl neboli oregano

Dobromysl možná někteří znají pod názvem „zimní majoránka“. K této léčivce se vztahuje mnoho magických pověstí, podle kterých chrání před zlými duchy, čarodějnicemi, ale i hadím uštknutím. Dobromysl, jak již sám název napovídá, umí navodit „dobrou mysl“, a proto je užívána i jako lehké antidepresivum.

bylinky
Oregano je bylinkou, které jsou připisovány antidepresivní účinky.

Dobromysl má antiseptické a protizánětlivé účinky, pomáhá proti zahlenění a podporuje vykašlávání, pomáhá na zažívání a prospěšná je při nespavosti a žaludečních neurózách. Hojí rány a tlumí otoky. Je součástí provensálského koření a velmi oblíbená je ve středomořské kuchyni. Pro dobromysl volte slunné stanoviště, chráněné před větrem.

9. Heřmánek pravý

Heřmánek je bylina, vysoká 50 cm s typickou příjemnou vůní, kterou si nespletete. Heřmánek se uplatní při celé řadě zdravotních obtíží. Působí protizánětlivě a dezinfekčně. Heřmánek má uklidňující účinky, pomáhá při zažívání, proti kašli, rýmě a nachlazení. Posiluje imunitu, pomáhá při poruchách spánku a poruchách menstruačního cyklu.

Díky svým regeneračním a zklidňujícím vlastnostem je heřmánek vhodný také při péči o pleť. Máte-li blond vlasy a chcete-li dosáhnout přírodním způsobem světlejšího odstínu, pravidelně oplachujte vlasy heřmánkem.

10. Majoránka zahradní

Ve starověkém Řecku a Římě byla majoránka považována za rostlinu lásky a silné afrodisiakum. U nás je majoránka známá především jako koření do polévek. Majoránka má protizánětlivé a dezinfekční účinky. Pomáhá při nechutenství, nespavosti, rýmě a migrénám. Má pozitivní vliv na zažívání, uvolňuje křeče a posiluje nervový systém. Neměla by být užívána během těhotenství. Majoránka patří mezi středomořské byliny, a proto jí svědčí slunné stanoviště.

Pokud máte jakýkoliv zdravotní problém, konzultujte užívání bylin s vaším lékařem!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Tyto bylinky jsou tím nejlepším přírodním lékem pro vaše plíce. Většinu z nich dobře znáte

Bylinky na zánět močového měchýře. Které a jak fungují podle bylinkářky Kateřiny Bílkové? Jak si je správně připravit?

Léčivé bylinky příznivě ovlivní váš organismus. Hlavně je nemíchejte! Které se teď vyplatí sbírat a jak pomohou?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

V našem aktuálním článku se zaměřujeme na problematiku překonávání emocionálních výzev v průběhu ledna, často označovaného za nejdepresivnější měsíc v roce. Přinášíme deset odborně podložených tipů, jak proaktivně zvládnout toto období, zahrnující strategie podporující duševní pohodu a vhodné metody copingového chování. Náš článek vychází z psychologických a sociálních aspektů, poskytujících čtenářům nástroje ke zlepšení svého emocionálního stavu v průběhu této často náročné fáze roku.
Pandemie doléhá na nás všechny. Negativní zprávy, úmorné diskuze kolem zákazů a stále se nelepšící situace nikomu neprospívají. Spíše naopak. Těžce doléhají nejen na naše tělo, ale i duši. Ovšem udržet si vitalitu je jedinou cestou, jak my sami můžeme situaci čelit. Proto si pojďme zahrát o doplňky stravy Naturevia Omega 3 a Magnesium 1, které prospějí nejen naší fyzičce, ale i psychice.
Strom ginkgo biloba je svými účinky proslulý již po staletí. Využíval se v tradiční čínské a ajurvédské medicíně. V Asii, odkud pochází, je v některých místech dokonce uctívaný.
Kdo by neznal roztomilá dvojčata Annie James a Hallie Parker z filmu Past na rodiče, kde si Lindsay Lohan zahrála dvojroli po boku Dennise Quaida a Natashy Richardson. A právě tento film se stal jejím odrazovým můstkem, který jí navždy změnil život.
Lyžování není jen o dovednostech na svahu, ale také o tom, jak se cítíte ve svém oblečení. Správně vybrané vrstvy jsou klíčové pro váš komfort, tepelnou regulaci a pohyblivost při lyžování. Abychom vám pomohli vybrat to nejlepší dámské lyžařské oblečení, přinášíme vám několik tipů a doporučení.
Hudba, umění a drogy nebo alkohol, to k sobě už tak nějak patří. I když to samozřejmě není podmínkou. Zejména umělci k nešvarům doby bohužel tíhnou a to z různých důvodů. I dnes bohužel můžeme sledovat osudy mnohých nadaných zpěvaček, které si život zkazily nějakou tou závislostí.
Ilona Csáková se po delší pauze vrací na hudební scénu s novým singlem "Afrodiziaka", který je předzvěstí jejího podzimního turné "Tornero". Píseň, na níž se podíleli členové kapely No Name, nabízí zralou a důvtipnou interpretaci lásky, podtrženou minimalistickým videoklipem režiséra Václava Noida Bárty. Přestože singl působí solidně, postrádá energii, která by jej učinila skutečným comebackovým hitem.
Meteorologové vydali první dlouhodobou předpověď pro léto 2025 a zdá se, že se máme na co připravit. Očekávají se nadnormální teploty a dlouhotrvající sucho, které by mohlo zasáhnout celou střední Evropu, včetně České republiky.
Zdraví máme jenom jedno, proto bychom na něj neměli zapomínat. Je důležité, abychom si uvědomili zejména jednu věc, a sice že se na pevnosti a odolnosti našeho zdraví podílí i to, co jíme. Každodenní přísun potravin buď zdraví naprosto ruinuje, nebo mu prospívá. Jak jste na tom vy? Cítíte se po svém jídelníčku zdravě a fit? Nebo máte z jídla výčitky? Či snad některé potraviny vaše tělo zcela odmítá?
Jsem už roky rozvedená a svou dceru vychovávám sama. Moje rodina je s tím smířená, ale moje bývalá tchyně to nikdy nerozdýchala. Ona je prostě stará škola, je věřící, a tak s ní náš rozchod docela zamával. Zpočátku mě nechtěla už nikdy vidět, pak ale ovdověla a chtěla se více sblížit s vnučkou.
Sedavé zaměstnání je sice na první pohled nenáročné, ale svému tělo s ním přesto radost neuděláte. Tedy pokud pravidelně nesportujete, nebo alespoň nepraktikujete vhodná kompenzační cvičení. Cviky, které vám představíme v našem dnešním článku, se hodí nejen pro takzvané kancelářské krysy, ale pro všechny, které trápí bolavá záda, ztuhlý krk či jiné obdobné potíže.

Výběr článků

Zařizování ložnice je poněkud obtížné. Přece jen chceme z místnosti vykouzlit oázu klidu, do které se budeme každý den velice rádi vracet. Mnohdy se však stane, že sáhneme po něčem zcela jiném, než co do ložnice patří a rázem je příjemný pocit z ní fuč. Zkrátka a dobře tam neproudí ta energie, která by přispívala ke kvalitnímu spánku. Naštěstí je tu ale stále feng-šuej, podle kterého se můžeme řídit.
Sledujete nejnovější módní trendy, nebo vás absolutně nezajímá, co je zrovna IN nebo OUT? V průběhu času se trendy mění a co bylo módním faux pas před deseti lety, dnes může být šik. Anebo naopak. Existuje však pár módních jevů, které lze za trapas považovat v každé době.
Rak je čtvrtým znamením horoskopu, které začíná vládnout 21. června a 22. července ho dále střídá Lev. Ale nepředbíhejme. Jedná se o vodní znamení, které je, jak název napovídá, reprezentováno rakem.

Nepřehlédněte

Tento týden se Slunce nachází ve znamení Raka, což přináší emocionální hloubku a zaměření na rodinu a domov. Planeta Saturn ve znamení Ryb nabere o víkendu zpětný chod, ve kterém bude až do poloviny listopadu. Planetární postavení nám tak dává druhou šanci. Jaké jsou sliby, které jste dali sobě či jiným, že něco začnete, uděláte, pomůžete zrealizovat nebo přestanete dělat, a pořád jste tak neučinili?
Přemýšlíte, co ještě pořídit na zahradu? Houpačka vám zpříjemní letní dny, kdy budete chtít posedět venku, ale vyhnout se přímému slunci. Jednoduché závěsné zahradní houpačky s ocelovou konstrukcí snadno přemístíte kamkoli po zahradě a na zimu se dají složit. Dřevěná pergola stojí pevně na místě, ale zase vypadá se zavěšenou houpačkou překrásně. Jen si vyberte!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek