Nachystejte si čisticí prostředky
Než se pustíte do hloubkového čistění, budete potřebovat několik pomocníků, jako jsou:
- vysavač, nejlépe s nástavcem na čalounění
- prací gel nebo jar na nádobí
- jedlá soda
- hadřík či houbička
- voda a další
Vyperte lůžkoviny a polštáře
Vyjměte veškeré lůžkoviny a dejte je prát na horké prádlo. Pokud můžete, sušte je v sušičce při vysoké teplotě. Je to důležité, protože tím zničíte veškeré zárodky a bakterie, které mohou být na vašem povlečení. Když je položíte zpět na matraci, bude vaše prostředí pro spánek čistší a zdravější.
Také vyperte potah matrace, pokud je snímatelný – předem si ale zkontrolujte doporučení výrobce, za jakých podmínek jej můžete prát či sušit.
Vyvětrejte matraci
Než se pustíte do hloubkového čistění, nechte svou matraci chvíli dýchat. Jednoduše ji položte do otevřeného okna nebo na sušák na zahradě. Tak se začne odstraňovat případný zápach a matrace se výrazně osvěží.
Matraci vysajte
Nejlépe použijte na vysavači nástavec na čalounění a provádějte malé krouživé pohyby, abyste měli jistotu, že jste opravdu odstranili veškerý prach, který jste mohli. Také můžete na povrch matrace nasypat jedlou sodu, která vás zbaví pachů, co se do ní vsákly.
Skvrny na matraci?
Nejlepší způsob, jak odstranit skvrny na matraci, je použít jemný prací prostředek nebo jar na nádobí smíchaný s vlažnou vodou. Jemně rozetřete na skvrnu hadříkem nebo houbičkou. Při hloubkovém čištění matrace doma byste neměli používat žádné drsné chemikálie ani ji příliš namáčet, protože by to mohlo poškodit její celistvost. Po namočení ji nechte zcela vyschnout, než znovu natáhnete prostěradlo.
Jedlá soda je k nezaplacení
Když je povrch matrace vyčištěný a zcela vyschlý, opět ji posypte jedlou sodou, která odstraní i nadále přetrvávající zápach. Pokud můžete, nechte sodu působit i několik hodin, následně vysajte.
Vůně matrace
Není nic lepšího, než si lehnout do voňavé a čisté postele. Abyste dosáhli skvělé vůně matrace, smíchejte malé množství vody, esenciálních olejů a sody v lahvičce s rozprašovačem a lehce postříkejte. Zvolte například heřmánkovou nebo levandulovou vůni, která vám pomůže s lepším usínáním. Pokud nemáte esenciální oleje, můžete použít i jakýkoli sprej do domácnosti. Jen dejte pozor, aby nebyla vaše matrace příliš vlhká.
Stejný postup praktikujte i na druhé straně matrace.
Vyčistěte rám postele
Při každém hloubkovém čištění matrace je dobré vyčistit také rám postele. Vysajte všechna zákoutí rámu a zvýšenou pozornost věnujte roštům. Pokud není rám postele čalouněný, otřete zbytek rámu vlhkým hadříkem.
Povlečte postel
Teď vás už čeká jenom poslední krok, a to je povlečení postele a lůžkovin do čistého a voňavého povlečení. Povlečení nezapomínejte prát a měnit pravidelně!
Jak často čistit matraci?
V ideálním případě byste měli matraci hloubkově čistit každých 6 měsíců. Nicméně pravidelnou údržbu byste měli provádět pokaždé, když postel převlékáte. Alespoň matraci vyvětrejte a vysajte.
Hloubkové čištění matrace je důležité pro vaše zdraví a správnou hygienu. Každou noc do ní odpadá odumřelá kůže, vlasy a vsakuje se přibližně půl litru tělesných tekutin. Nezní to zrovna chutně, ale je to tak.
Kdy jste naposledy svou matraci čistili vy? Není nejvyšší čas?
TIP: Pokud si chcete matraci chránit i „pasivně“ můžete se poohlédnout po různých chráničích na matraci. Je důležité vybírat opravdu pečlivě, protože na trhu existuje nespočet firem, které tyto chrániče prodávají. My doporučujeme například chránič matrace do společnosti DecoDoma.cz (https://www.decodoma.cz/Chranice-na-matrace/), nebo třeba tu od další české společnosti Nanospace.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Jak často doma převlékáte postel? Většina lidí to dělá špatně
Jsou pomocníci na úklid oken skutečně užiteční? Vyzkoušeli jsme