Středa , 30. 10. 2024

Tadeáš

Jak v domácích podmínkách hloubkově vyčistit matraci?

I když svou matraci pravidelně udržujete v dobrém stavu, je nutné ji občas i hloubkově vyčistit. Je známo, že spánkem trávíme třetinu svého života, takže byste měli svůj spací prostor udržovat opravdu čistý a voňavý, abyste si dopřáli skvělou noc. Přinášíme vám tipy, jak svou matraci opravdu skvěle vyčistit krok za krokem.
matraci
Matraci byste měli důkladně čistit každého půl roku. Není nejvyšší čas?

10. 06. 2022

Nachystejte si čisticí prostředky

Než se pustíte do hloubkového čistění, budete potřebovat několik pomocníků, jako jsou:

  • vysavač, nejlépe s nástavcem na čalounění
  • prací gel nebo jar na nádobí
  • jedlá soda
  • hadřík či houbička
  • voda a další

Vyperte lůžkoviny a polštáře

Vyjměte veškeré lůžkoviny a dejte je prát na horké prádlo. Pokud můžete, sušte je v sušičce při vysoké teplotě. Je to důležité, protože tím zničíte veškeré zárodky a bakterie, které mohou být na vašem povlečení. Když je položíte zpět na matraci, bude vaše prostředí pro spánek čistší a zdravější.

postel
Pravidelně převlékejte postel a čistěte veškeré lůžkoviny.

Také vyperte potah matrace, pokud je snímatelný – předem si ale zkontrolujte doporučení výrobce, za jakých podmínek jej můžete prát či sušit.

Vyvětrejte matraci

Než se pustíte do hloubkového čistění, nechte svou matraci chvíli dýchat. Jednoduše ji položte do otevřeného okna nebo na sušák na zahradě. Tak se začne odstraňovat případný zápach a matrace se výrazně osvěží.

Matraci vysajte

Nejlépe použijte na vysavači nástavec na čalounění a provádějte malé krouživé pohyby, abyste měli jistotu, že jste opravdu odstranili veškerý prach, který jste mohli. Také můžete na povrch matrace nasypat jedlou sodu, která vás zbaví pachů, co se do ní vsákly.

Skvrny na matraci?

Nejlepší způsob, jak odstranit skvrny na matraci, je použít jemný prací prostředek nebo jar na nádobí smíchaný s vlažnou vodou. Jemně rozetřete na skvrnu hadříkem nebo houbičkou. Při hloubkovém čištění matrace doma byste neměli používat žádné drsné chemikálie ani ji příliš namáčet, protože by to mohlo poškodit její celistvost. Po namočení ji nechte zcela vyschnout, než znovu natáhnete prostěradlo.

Jedlá soda je k nezaplacení

Když je povrch matrace vyčištěný a zcela vyschlý, opět ji posypte jedlou sodou, která odstraní i nadále přetrvávající zápach. Pokud můžete, nechte sodu působit i několik hodin, následně vysajte.

K TÉMATU  Zaschlá trouba, mastná digestoř nebo zápach. Známe triky i fungující babské rady, které vám pomohou rychle se zbavit skvrn i špíny!

Vůně matrace

Není nic lepšího, než si lehnout do voňavé a čisté postele. Abyste dosáhli skvělé vůně matrace, smíchejte malé množství vody, esenciálních olejů a sody v lahvičce s rozprašovačem a lehce postříkejte. Zvolte například heřmánkovou nebo levandulovou vůni, která vám pomůže s lepším usínáním. Pokud nemáte esenciální oleje, můžete použít i jakýkoli sprej do domácnosti. Jen dejte pozor, aby nebyla vaše matrace příliš vlhká.

Stejný postup praktikujte i na druhé straně matrace.

Vyčistěte rám postele

Při každém hloubkovém čištění matrace je dobré vyčistit také rám postele. Vysajte všechna zákoutí rámu a zvýšenou pozornost věnujte roštům. Pokud není rám postele čalouněný, otřete zbytek rámu vlhkým hadříkem.

Povlečte postel

Teď vás už čeká jenom poslední krok, a to je povlečení postele a lůžkovin do čistého a voňavého povlečení. Povlečení nezapomínejte prát a měnit pravidelně!

probuzení
V čisté posteli se vám bude spát o mnoho lépe.

Jak často čistit matraci?

V ideálním případě byste měli matraci hloubkově čistit každých 6 měsíců. Nicméně pravidelnou údržbu byste měli provádět pokaždé, když postel převlékáte. Alespoň matraci vyvětrejte a vysajte.

Hloubkové čištění matrace je důležité pro vaše zdraví a správnou hygienu. Každou noc do ní odpadá odumřelá kůže, vlasy a vsakuje se přibližně půl litru tělesných tekutin. Nezní to zrovna chutně, ale je to tak.

Kdy jste naposledy svou matraci čistili vy? Není nejvyšší čas?

TIP: Pokud si chcete matraci chránit i “pasivně” můžete se poohlédnout po různých chráničích na matraci. Je důležité vybírat opravdu pečlivě, protože na trhu existuje nespočet firem, které tyto chrániče prodávají. My doporučujeme například chránič matrace do společnosti DecoDoma.cz (https://www.decodoma.cz/Chranice-na-matrace/), nebo třeba tu od další české společnosti Nanospace.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak často doma převlékáte postel? Většina lidí to dělá špatně

K TÉMATU  Jak na odpočinek s malým nespavcem

Jsou pomocníci na úklid oken skutečně užiteční? Vyzkoušeli jsme

Zdroje článku:
https://www.goodhousekeeping.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Červená řepa je doslova vitaminová bomba. Obsahuje mnoho látek, příznivých pro náš organismus. Může se pyšnit například vysokým obsahem vitamínu C, vitamínu B. Mimo jiné také obsahuje další blahodárné minerály, jako je hořčík, draslík, sodík. Je plná železa a kyseliny listové, a tak se doporučuje i při chudokrevnosti. Také příznivě působí na štítnou žlázu, protože v ní najdeme i jód. A jaké má další skvělé vlastnosti?
Možná je to tempem doby, možná za tím může být chuť změnit něco ve svém životě. Techniky, které pracují s osobním rozvojem, jsou stále více v kurzu. A jednou takovou je ve své podstatě obyčejná, ale přitom natolik zázračná dovednost mindfulness, která vám prostřednictvím všímavosti vztažené k vám obrátí život vzhůru nohama. Ale jen v tom dobrém slova smyslu.
Paměť je velmi důležitá. Ale zvláště s přibývajícím věkem můžeme pozorovat jisté změny. Už si toho nepamatujeme tolik, jako dřív. Zapomínáme na důležité věci, v obchodě nevíme, co jsme potřebovali nakoupit a dojdeme domů jen s polovinou toho, pro co jsme šli. Musíme si prostě všechno psát.
Udržitelnost čím dál víc dostává zelenou, a je jedině dobře, že se coby lidstvo snažíme hledat cesty, jak té přírodě o něco odlehčit. Smysl pro udržitelnost se proto propsal i do vánočních svátků – pořadatelé vánočních trhů pracují s obnovitelnou energií, stánkaři prodávají více udržitelných dárků a u řady obchodníků najdete spoustu tipů na dárky, které jsou hezké, a přitom přátelské k přírodě. Vsaďte o letošních, a i těch budoucích Vánocích, na udržitelnost i vy a věnujte přírodě ten nejkrásnější dárek pod stromeček.
Diamanty jsou věčné, ale někdy zkrátka přijde čas pro něco barevného, svěžího, šťavnatého. A přesně to splňuje olivín neboli peridot. Často hrál v minulosti druhé housle. Však měl také v kategorii zelených drahokamů velkou konkurenci, a to především v podobě smaragdu. S tím byl také běžně zaměňován. Dokonce se proslýchá, že zelené kameny v Kleopatřině slavné sbírce nebyly smaragdy, ale právě olivíny. Nyní se zdá, že se vše obrací, olivín vystoupil ze stínu a začíná být ceněný pro své jedinečné kvality.
Po dlouhé a poměrně chladné zimě nám do schránek doputuje každoroční vyúčtování za energie. A mnozí se naprosto zhrozí, jelikož nejen, že musí doplácet, ale doplatek je doslova do nebe volající. V této chvíli nemohou dělat nic jiného než se zavřenými oči šek odeslat, a poté přemýšlet, jak snížit energetickou náročnost rodinného domu. Ono to ostatně není nic těžkého, tipy na několik úsporných opatření vám přinášíme.
Vyrazit na túru či pořádně šlápnout do pedálů chce během léta nejeden z nás. Jenže mnohdy plány zůstanou jen v hlavě, protože po prvním dni a zvýšené pohybové aktivitě se dostaví bolesti svalů, nepříjemné křeče a únava. Přitom všechny tyto potíže mají často společného původce. Tím je nedostatek hořčíku. Jde-li o dlouhodobý problém, mohou být následky mnohem závažnější.
Začínáte pociťovat nepříznivé příznaky menopauzy nebo se jim chcete do budoucna co nejvíce vyhnout? Přinášíme vám pár tipů, jak toho docílit.
Jakmile se začnete s přáteli bavit o tom, jestli doma chovat nějaké zvíře, můžete se dozvědět mnohé. Někteří nesnesou byť jen představu chlupů na koberci, kočky v posteli nebo pravidelného ranního venčení. Někdo si zase naopak neumí představit život bez zvířecího člena rodiny. Pokud byste ale chtěli argumentovat vlivem na vlastní zdraví, závěry výzkumů jsou jednoznačné – domácí mazlíček vašemu zdraví jedině prospěje!
Blíží se narozeniny vašeho dítka a vy nemáte žádnou představu, jak zorganizovat oslavu? Máme pro vás pár tipů, které zaručí, že si narozeninovou párty děti užijí a vy z ní vyjdete bez újmy na zdraví. 
Mít styl a brát stárnutí s humorem. Udržet si elán, sebevědomí, vtip a vidět život vždy z pozitivní perspektivy. Cool babča Baddie Winkle i po devadesátce ví, jak vyždímat svůj čas tady na maximum. Čím inspiruje mladé i staré?
Pro někoho může jít o kraj nehostinný, neboť si ho často spojujeme zejména s těžbou uhlí. Ve skutečnosti jde ale o nádherný kus krajiny s bohatou historií a přírodními scenériemi, které rozhodně stojí za to navštívit. Vybrali jsme pro vás deset nejzajímavějších míst, které byste si při návštěvě severních Čech neměli nechat ujít.

Výběr článků

Výběr antikoncepčních prostředků je poměrně velký. Dlouhý seznam začíná kondomy, pokračuje antikoncepčními pilulkami a končí třeba právě nitroděložními tělísky. V tomto článku se na ně zaměříme. Dozvíte se, jak se tělíska dělí, jak fungují, pro koho jsou vhodná a také kdy je ideální jejich zavedení. Provedeme vás veškerou problematikou nitroděložních tělísek a pokud váháte, pomůžeme vám se rozhodnout, zda do toho jít, či nikoliv.
V nejhorším případě úmrtí, v „nejlepším“ trvalé následky. Očkování v naší republice bylo zavedeno v letech 1946–1985. Úmrtnost u většiny nemocí klesla o 90-99,9 %. Přesto se i u nás vracejí na scénu nemoci, které jsme znali už jen z literatury: spalničky, dávivý neboli černý kašel, příušnice nebo zarděnky. Jak se jim bránit?
Po delší odmlce se nám opět otevírají hrady a zámky. Pokud tedy nemáte program na následující víkend, vyberte si z našeho seznamu ty nejatraktivnější památky, jež se vám vryly do paměti třeba díky nestárnoucím pohádkám, které se pravidelně vysílají v televizi během vánočních svátků.

Nepřehlédněte

Ve znamení Beran jsou lidé narození od 21. 3. do 20.4. Tomuto znamení vládne živel ohně. Tito lidé jsou tak opravdu nabití energií a zároveň velmi ambiciózní. Beranům vládne planeta Mars, jde o znamení, jehož symboly jsou jaro, nové začátky a jiskra. Berani jsou velcí bojovníci, ale co dalšího charakterizuje tohle kardiální a ohnivé stvoření?
Vědci tvrdí, že lunární cykly mohou souviset třeba s délkou spánku a menstruačními cykly. Vše je ale předmětem sporů. Jak si stojí věda a její pátrání po příčinách nespavosti u lidí? A v čem nás ještě měsíc a jeho cyklus ovlivňuje? Podíváme se na dopady měsíce na lidskou psychiku, zdraví i běžný denní režim.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek