Sobota , 30. 11. 2024

Ondřej

Umění rvát se s osudem. Slavní lidé, kteří se poprali se svým handicapem a udělali z něj výhodu

Filosof Jean-Paul Sartre kdysi napsal, že každý má jiný koeficient neštěstí. Zatímco někteří lidé procházejí životem jako nůž máslem, jiným jakoby osud házel klacky pod nohy. Mnozí se přesto dokázali svému handicapu postavit.
Nejznámější osobnosti s handicapem
zdroj: facebook

05. 06. 2019

Úspěšní sportovci navzdory nepřízni osudu

Mezi nejznámější tělesně postižené sportovce patří jihoafrický atlet Oscar Pistorius. Tento muž se narodil bez lýtkových kostí, a tak mu byly ještě před dosažením prvního roku života amputovány obě nohy pod koleny. Pistorius se přesto stal veleúspěšným paralympionikem a (neúspěšně) se pokoušel kvalifikovat i na olympijské hry se zdravými sportovci, za což sklízel obdiv. Přesto jeho život nabral tragický směr. 14. února 2013 zastřelil svou přítelkyni Reevu Steenkampovou, za což byl v roce 2017 odsouzen na 13 a půl roku vězení.

Druhému sportovci v našem výčtu, Kanaďanovi Baxteru Humbymu, byla v důsledku zamotání se do pupeční šňůry těsně po narození amputována pravá ruka pod loktem. Přesto se stal úspěšným kickboxerem známým pod přezdívkou „Jednoruký bandita“, který zároveň pracuje jako filmový kaskadér (podílel se např. na filmu Spiderman 3).

Také ženy se umí rvát s osudem. Mezi sportovci je toho zářným příkladem americká plavkyně Jessica Long, která měla opravdu těžký start do života. Narodila se v Bratsku na Sibiři jako Taťjana Olegovna Kirillov velmi mladým rodičům (17 a 18 let). Když jejich dceři vzhledem ke stejnému problému, jaký měl Oscar Pistorius, amputovali obě nohy pod koleny, rodiče ji odložili do sirotčince. Nakonec ale byla dívka osvojena párem ze Spojených států amerických, kde začala s profesionálním plaváním. Získala 12 zlatých medailí z paralympijských her!

Tělesně postižení umělci, kteří to nevzdali

Spisovatelka Helen Keller napsala za svůj život 12 knih, milovala hudbu a tanec a ráda cestovala. Nic výjimečného? Pak doplňme, že byla v důsledku meningitidy od druhého roku života hluchoslepá! Pro takového člověka je samozřejmě nejtěžší naučit se komunikovat se světem, resp. zjistit, že by vůbec se světem komunikovat měl. Vše se nakonec podařilo díky opatrovnici Anne Sullivan, která dokázala proniknout do světa hluchoslepé dívky. Pojednává o tom film Divotvůrkyně (1962).

K TÉMATU  Petra (29): O svém těhotenství jsem se dozvěděla až v pátém měsíci! A celou tu dobu jsem brala drogy

Zmínit musíme i Ira jménem Christy Brown, který prodělal mozkovou obrnu a až do pěti se nemohl vůbec hýbat. Teprve poté začal cítit levou nohu, což byla ovšem jediná část těla, kterou ovládal. Přesto se stal obdivovaným spisovatelem a malířem, který je znám především díky své autobiografii Moje levá noha. Ta byla v roce 1989 zfilmována v hlavní roli s Danielem Day-Lewisem.

Svět zná spoustu slepých zpěváků. Mezi nejznámější patří Andrea Bocelli, Ray Charles nebo Stevie Wonder. Jenže zrak není pro hudebníky tím nejdůležitějším smyslem, na rozdíl od sluchu. V historii se však objevili minimálně dva světově proslulí skladatelé, kteří ve stáří zcela ohluchli, a přesto dále pokračovali v komponování hudby, která přežila staletí. Jedná se o Ludwiga van Beethovena a Bedřicha Smetanu.

Přestože lze tanec považovat za činnost na pomezí sportu a umění, o indické tanečnici jménem Sudha Chandran se zmíníme na tomto místě. Rodačka z Bombaje prodělala ve svých 16 letech hrozivou nehodu, v jejímž důsledku jí byla amputována pravá noha. Navzdory tomu se stala jednou z nejuznávanějších a nejvlivnějších tanečnic v Indii a dokonce se stala i herečkou.

Handicap nemusí překážet ani přínosu vědě

I mezi vědci se najedou osobnosti s handicapem. Patří mezi ně např. geniální matematik John Nash, který trpěl paranoidní schizofrenií. Výrazně známější je ovšem britský fyzik Stephen Hawking. Na počátku studia v Oxfordu se u něho začaly projevovat příznaky amyotrofické laterální sklerózy (ALS), která napadá nervový systém a vede k postupnému ochrnutí celého těla. Hawking, který zemřel vloni 14. března, tak od roku 1985 mohl komunikovat se světem jen za pomoci počítače. Přesto (a částečně i proto) se stal jedním z nejznámějších vědců vůbec.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Chystáte se na dovolenou na druhý konec světa a čeká vás dlouhý let? V tom případě se na něj musíte dobře připravit. Pokud tedy nepatříte mezi šťastlivce, kteří každý let bez problémů prospí.
Dálková komunikace se rapidně proměňuje díky technologickému pokroku, který nám umožňuje rychlejší, efektivnější a bezpečnější interakce napříč celým světem. Jaké změny nás čekají a jaký vliv budou mít naše vztahy? Podívejme se na to, co nám budoucnost dálkové komunikace přináší.
Nový rok je v plném proudu a řada lidí ještě stále pracuje na svých novoročních předsevzetích. Pokud se ta vaše týkají nakopnutí kariéry nebo byznysu obecně, existuje několik tipů či kroků, které je nutné podstoupit pro úspěch stanovených cílů.
Kdo nemá sociální sítě, jako by nebyl. Poví vám jistě každý, když mu s radostí oznámíte, že nejste majitelem žádného profilu na takových platformách. V současné době mluvíme o velmi důležitém pomocníkovi každého úspěšného podniku. Je to fantastický marketingový nástroj a základ toho, že budete v kontaktu s rodinou i přáteli. Pojďme si více do hloubky rozebrat, proč to už bez sociálních sítí nejde.
Jméno Sofie Švejdová si dobře zapamatujte, protože o ní ještě hodně uslyšíte. Kdo to je, čemu se věnuje a co byste o ní měli vědět?
Letošní léto patřilo bezesporu k těm nejparnějším. Teploty se šplhají přes hranici třiceti stupňů a koupaliště či vodní nádrže hlásí absolutně plno. Zatímco na zmíněných místech se můžeme zchladit ve vodě, doma přemýšlíme nad tím, jak se osvěžit. V každém pokoji domácnosti je totiž snad ještě větší teplo než venku, a tak řada lidí uvažuje nad koupí klimatizace. Je však pravdou, že klimatizace není zrovna levná záležitost a mnohým může toto zařízení udělat velkou čáru přes rozpočet. Proto raději investujte do pokojových rostlin, které zvládnou udržet v interiéru velmi přijatelné klima, i když venkovní teploty dosahují rekordních hodnot.
Současný nouzový stav a karanténa mohou v rodině způsobit ponorkovou nemoc. Nenadálé přerušení kontaktů s přáteli, kolegy z práce, spolužáky, kamarády z klubu či fitka může způsobit, že vztahy v rodině začnou být značně napjaté.
Dopřejte svému partnerskému vztahu nové impulsy a uvidíte, že se na sebe budete opět těšit! Značka – máme tipy pro stydlíny i odvážné duše!
Semínka se do naší zdravé stravy začala postupně dostávat v minulém desetiletí. Nyní jsou už stále častější přísadou v naší kuchyni. Nicméně pořád je mnoho těch, kteří si neuvědomují, jak zdravý přínos pro nás semínka v pokrmech mají. Některá z nich jsou označována dokonce za superpotraviny, což jen dotvrzuje, jak důležitá pro organismus mohou semínka být.
Legendární Jiřina Bohdalová, stálice české kultury, prokazovala svůj talent ve filmových a televizních rolích po mnoho desetiletí. Dnes, 3. května, slaví své 93. narozeniny. I přes svůj věk zůstává stále společensky aktivní a svou přítomností obohacuje českou kulturu.
Deprese a úzkosti jsou dnes běžné jevy, se kterými se potýkáme. Zatímco někdo k těmto stavům sklouzne z důvodu špatného rodinného zázemí, jiný se do depresí dostane z důvodu až příliš velké snahy uspět. A někdy - někdy je na vině takzvaná obsedantně-kompulzivní porucha. O co konkrétně jde?

Výběr článků

Domácnost by bez pokojových rostlin nebyla to pravé ořechové. I proto se většina lidí snaží o to, aby to v jejich domově žilo a hrálo všemi barvami. Nepěstují se však jen stálezelené rostliny, ale také pokojový ibišek, který není ničím náročným.
Stavby, které vznikají vyřazením lodních kontejnerů, si získávají stále více příznivců. Pokud jste se ještě s takovými domy nesetkali, pravděpodobně si myslíte, že výsledek nebude vypadat nijak vábně a obyvatelně. Nicméně opak je pravdou. Proč kontejnerové domy získávají na popularitě, když dnešní trh nabízí další, již ověřené alternativy bydlení v podobě rodinných či panelových domů?

Nepřehlédněte

Statistiky uvádějí, že novoroční předsevzetí si dá až 72 % lidí. Z toho pouhá čtvrtina vydrží déle, než tři měsíce. Podle psychologů je lepší dávat sám sobě úkoly kdykoli jindy, než na Nový rok. Hromadná novoroční euforie z toho, že máme "to zlé" za sebou a "to dobré" před námi, svádí k tomu, že na sebe naložíte víc, než unesete.
Moderní společnost často vytváří obraz ženy, která zvládá všechno – kariéru, rodinu, osobní růst i dokonalý vzhled. Tento koncept „Superženy“ se však může rychle změnit v neudržitelný tlak, který vede k vyčerpání a frustraci. Přijetí přístupu „méně je někdy více“ nabízí jiný pohled: zaměřit se na to, co je skutečně důležité, stanovit si jasné hranice a najít rovnováhu mezi pracovními a osobními prioritami. Tento článek zkoumá, proč opustit ideál dokonalosti a dát přednost udržitelné spokojenosti a efektivitě.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek