Zahrada bez jednolitého zeleného koberce ztrácí na kráse. Pokud se chcete při pohledu na svůj trávník rozplývat blahem (a nechat sousedy tiše závidět), vyzkoušejte následující rady. Za pár dní budete mít ze zahrady doslova a do písmene golfové hřiště. Jen ty jamky budou chybět.
Zatočte se škůdci
Nejhorším škůdcem jsou bezesporu nemoci a plísně. Na ně budete muset zakoupit chemické postřiky, s jejichž výběrem vám obvykle poradí v zahradnictví.
S přemnoženými hmyzími škůdci si obvykle poradí ptáci, zejména zjara a počátkem léta. Máte-li pocit, že se vašemu pozemku vyhýbají, zkuste je nalákat vtipně rozmístěnými krmítky, která po dvou či třech týdnech, až si ptáci zvyknout létat k vám, odstraníte. I poté se budou vracet celou sezonu na vaši zahradu pro krmení.
S přemnoženým hmyzem vám mohou pomoci i krtci. Ale ti jsou škůdci sami o sobě. Nejlépe si s nimi poradíte pomocí speciálních odpuzovačů. Ty se dají koupit v hobby marketech, ale můžete si je vyrobit i doma. Skvěle fungují poloviny plastových lahví na přibližně metrovém klacku zabodnutém do země. Jak se do plastových lahví opírá vítr, kmitají. Skrze klacky se pak rozvibrovává půda, což krtkům nesvědčí.
Čas na dokonalý trávník
Nejprve je třeba věnovat se místům, kde je trávník řidší než jinde, nebo kde úplně chybí. Na to existuje skvělý trik.
- V zahradním kolečku si připravte směs, kterou tahle holá místa ošetříte. Nejlepší je použít rašelinu v poměru 2:1 s pilinami, pokud možno z měkkého dřeva. Piliny z tvrdého dřeva se totiž rozkládají pomaleji a poskytují tak v první fázi novému trávníku méně živin.
- Do rašeliny přimíchejte trávníkové osivo. Je třeba použít ho opravdu hodně, několikanásobně víc, než by bylo na podobně velká místa potřeba podle návodu. Klidně desetkrát tolik.
- Směs dobře zalijte odstátou vodou, překryjte nepromokavou plachtou nebo celtou a nechte odpočívat asi pět dní, aby tráva mohla začít klíčit.
- Po pěti dnech do klíčící směsi přidejte několik lopat zeminy, pokud možno z vaší zahrady. Můžete ji vykopat z míst, která budete touto směsí ošetřovat. Směs navrstvěte do inkriminovaných míst a během prvního týdne poctivě zalévejte. Pokud neprší, klidně i několikrát denně.
Už po týdnu uvidíte první výsledky. A za měsíc nebo dva budete mít na zahradě slíbený dokonalý trávník. Pro případ, že si nejste úplně jistí, přinášíme odkaz na video, kde je celý postup názorně vysvětlený.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Dokonalá zahrada. Nejlepší tipy, jak ji uzpůsobit tak, aby se propojila s vaší myslí a nitrem!
Dešťovka: Ekologické řešení, které oceníte na zahradě i doma