Úterý , 26. 11. 2024

Artur

10 tipů na výlety: Cestujeme po severních Čechách

Pro někoho může jít o kraj nehostinný, neboť si ho často spojujeme zejména s těžbou uhlí. Ve skutečnosti jde ale o nádherný kus krajiny s bohatou historií a přírodními scenériemi, které rozhodně stojí za to navštívit. Vybrali jsme pro vás deset nejzajímavějších míst, které byste si při návštěvě severních Čech neměli nechat ujít.
tipy na výlety milešovka
Výstup na Milešovku je velmi krátký, přesto dech beroucí. (foto: 123RF)

27. 09. 2021

Vodní nádrž Josefův Důl

Tipy na výlety po severních Čechách zahrnují také Josefův důl. V Jizerských horách na řece Kamenici byla v letech 1976 až 1982 vystavěna přehrada s rozlohou sto čtyřicet hektarů, která se pyšnila čtyřicet tři metrů vysokou a sedm set dvacet metrů dlouhou hrází. Měla sloužit jako zásobárna pitné vody pro Liberec a Jablonec nad Nisou a zároveň jako ochrana před velkou vodou.

Dnes je vodní nádrž Josefův Důl rovněž velmi oblíbeným turistickým cílem. Můžete dokonce absolvovat exkurze do štol, které se nacházejí uvnitř hráze.

Horské sedlo Smědava

Právě zde se nachází soutok tří potoků, jež tvoří říčku Smědá. V obci Smědava se lidé začali usazovat už od poloviny devatenáctého století, své letní sídlo v podobě loveckého zámku tu měl i hrabě Clam-Gallas. Ve Smědavě se nachází příjemná hospoda, najdete tu i ubytování a také spoustu turistických tras, po kterých se můžete vydat.

horské sedlo smědava
Jizerské hory slibují nejeden zážitek. (foto: 123RF)

Vodopády Jedlová

Mezi naše tipy na výlety musíme zařadit i krásné vodopády. Nedaleko je nedaleko Jedlového dolu a sjíždějí se na ně turisté z celého Česka. Vodopád je vysoký pět metrů a je tvořen ze třech stupňů, každý je vysoký zhruba dvanáct metrů. Kaskádovitý vodopád leží na modré turistické trase, která vede z Josefova dolu.

Příhrazské skály

Český ráj patří k nejnavštěvovanějším místům v České republice. Jde o krásný kus naší země, kterému bezpochyby dominují Příhrazské skály. Skalní město vzniklo navrstvením naplavenin v době, kdy tu ještě bylo moře. Dechberoucím skalním útvarům dozajista kraluje Kobylí hlava a Studený průchod, které jsou dlouhé sto metrů a stěny dosahují výšky patnáct metrů.

Studený průchod dostal svůj název podle toho, že je tu i v parném horku relativně chlad a sníh se tu většinou drží až do jara, dlouhé týdny poté, co už v okolí žádný sníh není.

příhrazské skály
Příhrazské skály slibují skvělý výšlap. (foto: 123RF)

Prachovské skály

I ty si jistě zaslouží pozornost, patří mezi naše tipy na výlety. Dle mnohých archeologů totiž právě tady žili v domě kamenné lidé. Najdete tu spoustu roklí a tajemných chodeb, z nichž tou nejznámější je pravděpodobně Císařská chodba pojmenovaná po Františku 1. Některé z vrchů skal jsou dokonce vulkanického původu.

prachovské skály
Prachovské skály můžete znát také z nejednoho filmu. (foto: 123RF)

Máchovo jezero

V létě se sem sjíždějí lidé kempovat, koupat se a provozovat nejrůznější vodní sporty, v ostatních ročních obdobích sem jezdí zejména za plavbami lodí a krásnou přírodou, která vybízí k dlouhým procházkám i v době, kdy kolem jezera napadne sníh. Ne nadarmo si Karel Hynek Mácha vybíral toto místo k četným návštěvám.

máchovo jezero
Máchovo jezero je ikonické z básní známého básníka. (foto: 123RF)

Milešovka

Je nejvyšším vrcholem Českého středohoří. Milešovka je vysoká 836 metrů a nachází se na ní meteorologická observatoř a také rozhledna. Čas od času se najde někdo, kdo Milešovce říká Hromová hora, neboť je právě okolo ní každoročně zaznamenána největší koncentrace bouřek.

K TÉMATU  Nejlepší destinace pro letní dovolenou v České republice

Jakmile vyšplháte na její vrchol, naskytne se vám nádherný pohled na celé České středohoří, a když je jasno, tak ještě dál. Milešovka je také místem, kde kdysi došlo k významným archeologickým nálezům zejména z doby kamenné.

tipy na výlety milešovka
Výstup na Milešovku je velmi krátký, přesto dech beroucí. (foto: 123RF)

Hora Říp

Není vůbec jednoduché se na ní vyšplhat. Za deště i za sněhu to pořádně klouže, v létě se zase pořádně zpotíte. Ale ta cesta za to rozhodně stojí. Na vrcholu Řípu se můžete osvěžit v hospůdce nebo si zajít do rotundy Sv. Jiří a posvačit na přilehlých lavičkách. Z Řípu je nádherný výhled do širokého okolí. Rozhodně nesmíte minout Mělnickou vyhlídku, odkud uvidíte na elektrárnu v Horních Počaplech, na Mělník i Ještěd.

tipy na výlety hora
Hora Říp patří k symbolům České republiky. (foto: 123RF)

Roudnice nad Labem

Nádherné město s bohatou historií, to je Roudnice nad Labem. Nachází se zde zámek původně vystavěný ve dvanáctém století v románském slohu, později přestavěný do barokního stylu. Navíc tu najdete i vinařství, které vyrábí neskutečně lahodná bílá vína. Právě z Roudnice se pak pěšky dostanete na Říp. Cesta trvá okolo hodiny a půl svižnější chůze.

Černá jezírka

K nim se dostanete z horské osady Jizerka, odkud vede ta nekrásnější cesta. Černá jezírka jsou přírodní rezervací v chráněné krajinné oblasti Jizerské hory a tvoří součást čtyř rašelinišť: Velké Krásné louky, Malé Krásné louky a Tetřeví louky. Kdo má rád procházky po lesích a lukách a tajemná místa, ten si určitě si k Černým jezírkům musí naplánovat výlet. Okolní krajina patří k vůbec těm nejkrásnějším, které v Česku máme.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

10 tipů na výlety: cestujeme po jižních Čechách

10 tipů na výlety: cestujeme po středních Čechách

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Dnes hrozí, že vás ovládnou stinné stránky vaší povahy. Chraňte také svou kůži a snažte se ji co nejvíce hydratovat. Co ještě pro dnešek máte udělat a očekávat? Více Naďa Šmídová ve speciálním horoskopu krásy a duševního zdraví.
Na okenních parapetech každé druhé domácnosti najdete rostlinu, která má zvláštní aroma. Její lístky jsou malinko chlupaté, menší jsou dužinaté. Řeč je konkrétně o rostlině zvané rýmovník, která se stala oblíbenou hlavně díky svému umu odpudit nepříjemný hmyz, který do interiéru zpravidla v létě přilétá.
„Už toho mám dost!“ řekla naše redaktorka Irena, když se na sebe ráno podívala do zrcadla. Po špatném spánku se pod jejíma očima pohupovaly malé váčky. Kruhy pod očima nechce nikdo z nás, a proto jsme zkusily, co na ně zabírá.
Déšť, sníh, mráz, vítr venku. Doma studená ložnice, přetopený pokoj. Pleti tak náhlé výkyvy rozhodně neprospívají. Pleti výkyvy počasí neprospívají a právě v zimě je hydratace ještě důležitější, než v letních měsících. Jak to a které krémy použít?
Mluví se o tom hodně. Pozitivně i negativně. A my už se také rozhodly, že nasedneme na elektrooře. Výsledek je naprosto úžasný. I za dodržení stanovených pravidel jsme se staly královnami a užily si volnost, kterou cyklistika nabízí. Elektrokolo je prostě super!
Stres a neustálý tlak na výkon v práci, strach ze selhání a z toho, že nebudete schopna dostát požadavkům okolí. To jsou některé z faktorů, které vedou u mnoha dříve výkonných a schopných lidí ke stresové poruše, známé jako syndrom vyhoření. Jak ho poznat a jak jej řešit?
Celý svět stále ještě žije koronavirovou pandemií. Ve večerních zprávách nevidíme nic jiného než pouze počet přibývajících nakažených či informaci o další mutaci zákeřeného onemocnění. Bohužel se pozornost odvrací od mnoha dalších nemocí, jež jsou tu mezi námi stále. Jednou z nich je také legionella. 
Kdo by nemiloval nakládané kyselé okurky. Jsou výborné k masitému pokrmu, nebo jen tak, když máme chuť. Legendární „kvašáky“ se zkrátka těší velké oblibě. Pokud ale chcete mít ve špajzu dostatečné zásoby zavařených okurek na zimu, je zapotřebí mít dobrou úrodu
Josef Zíma, legenda českého divadla a hudební scény, si během svého života vybudoval významnou kariéru, která zahrnuje působení v divadlech, na filmovém plátně i v hudebním průmyslu. Narozený v roce 1932 v Praze, Zíma se rozhodl nesledovat profesní dráhu svých rodičů, učitelů, a místo toho se od mládí věnoval zábavnímu průmyslu. Tento článek nabízí podrobný pohled na jeho životní a kariérní cestu, od úspěchů na scéně po jeho významné osobní příběhy a výzvy.
Dobře se odlíčit, hydratovat pleť nebo se dostatečně chránit před sluncem… Jsou určitá pravidla, která fungují, ať je vám 20 nebo 50 let.  Naše pokožka se ale postupem času mění a v každé etapě života potřebuje něco jiného. Co přesně?
Růži, královnu květin, můžete použít v kosmetice i v kuchyni. Růžová voda je již mnoho let nejčastěji používanou květovou vodou. Je skvělá pro všechny typy pleti, od mladé problematické, přes přecitlivělou suchou až po náročnou zralou. Hodí se i pro jemnou dětskou pokožku a pro alergiky. Vyrobte si ji doma. A ještě mnohem víc.
Vždycky se říkalo, že pro krásu se musí trpět, a to zejména tehdy, pokud bylo nezbytné nasoukat se do úzkých lodiček na jehlách. K čemu je ale užít si pár minut slávy a o pár let později řešit propadlou klenbu, náchylnost ke zranění kotníku nebo vbočený palec? Žádná hitparáda, viďte. Naštěstí doba slow fashion přeje i pohodlným botám, které nejenže vypadají stylově, ale jsou ku prospěchu zdraví vašich nohou, které vás dnes a denně nosí. O důvod víc, proč si své nožky také náležitě hýčkat.

Výběr článků

Ratanový květináč ještě nikdy nevypadal lépe. Stačí k tomu venkovní lucerna, větve borovice, vánoční světýlka a pár ozdobiček. Všechno sestavte a naaranžujte podle svého vkusu, a pak už stačí jen rozsvítit. Do lucerny je ideální elektrická svíčka. Výsledek je fenomenální, obzvlášť večer! Přestože je tato dekorace primárně určená na ven, nikdo vám nebrání postavit ji do rohu obývacího pokoje. Pohled na ni vás bude hřát i tam.
Možná jste již v rádiích zaznamenali hit Bad Guy, který rozhodně nepatří mezi mainstream. Kdo je slečna, která letos posbírala snad všechny americké ceny Grammy?
Život ve volné přírodě pěkně zblízka. Ptáci se střídají přímo před vámi tak, jak je venku nikdy neuvidíte. Pro něco na zub si přijdou i zvědavé veverky. Stačí chytře umístit kameru a můžete si natočit podobný dokument o životě zvířat na vaší zahradě. Možná vás překvapí, kolik se jich tam vystřídá.

Nepřehlédněte

Zesnulý psycholog Radek Ptáček (✝48) byl známý svým odporem k fyzickým trestům a podporou respektující výchovy. Jeho 12 zásad rodičům ukazuje, jak vychovat psychicky stabilní děti bez použití nátlaku a trestů.
Naše manželství jsem vždy brala jako ideální soužití muže a ženy. Všichni naši známí nás měli jako vzor toho, jak by to v dlouhodobém vztahu mělo vypadat. Byla jsem do manžela zamilovaná od svých dvaceti let, po několika letech mě požádal o ruku. Jak jsem se ale mýlila v tom nejbližším člověku, kterého mám, to si ani nedokážete představit! Než se objevila jeho nemanželská dcera...

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek