Neděle , 13. 07. 2025

Markéta

19. listopad: Světový den prevence týrání dětí a syndrom CAN 

19. listopad je pro mnohé jen dalším obyčejným podzimním dnem v řadě. Na tento den však připadá Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. Pojďte se proto ku příležitosti tohoto dne dozvědět něco o týrání a celkově špatném zacházení s dětmi. Víte, co je to syndrom CAN?
syndrom CAN
19. listopad je Světový den prevence týrání a zneužívání dětí.

18. 11. 2022

Syndrom CAN

CAN, co znamenají ona tři písmena? Zkratka CAN vychází z původního anglického označení Child Abuse and Neglect. V české terminologii se můžete setkat také s názvem syndrom týraného, zanedbávaného a zneužívaného dítěte, který přesně vystihuje, koho se tento syndrom týká. 

Jak už název napovídá, syndrom CAN se vztahuje k poměrně široké skupině dětí a spadá do něj také rozsáhlý soubor příznaků, které se u takto poškozených dětí objevují. Rozlišit můžeme 4 základní formy tohoto syndromu:

  • Fyzické týrání
  • Psychické týrání 
  • Sexuální zneužívání 
  • Zanedbávání 

Fyzicky týrané dítě

Není to zase tak dávno, co fyzické tresty ve školách byly běžnou praxí, a i dnes, kdy společnost fyzické tresty na dětech odmítá, mnoho rodičů nejde pro pohlavek nebo plácnutí na zadek daleko. Kde je však hranice mezi fyzickým trestem a týráním? Hranice je opravdu tenká. 

Obecně můžeme říct, že o fyzickém týrání hovoříme tehdy, ztrácí-li rodič cit nad přiměřeností fyzického trestu, popř. k trestání dítěte používá předměty a na těle dítěte zůstávají vážnější stopy. Fyzicky týrané děti mívají na těle modřiny a podlitiny různého stáří, můžete ale pozorovat také popáleniny, vytrhané vlasy, natržené ucho nebo opakované zlomeniny. 

Psychicky týrané dítě

Psychické týrání je specifické v tom, že se zpravidla objevuje u všech dalších typů týrání a zneužívání, protože veškeré ubližování dítěti způsobuje emocionální škodu. Vyskytovat se však může i samostatně. Nejčastější formou psychického týrání je vtahování dětí do konfliktů mezi rodiči. 

Jak může psychické týrání vypadat? Forem existuje opravdu mnoho. Příkladem může být ponižování nebo zesměšňování dítěte, nadávky, neustálá kritika, ignorování dítěte a další. U dítěte se v důsledku psychického týrání mohou objevit různé projevy, například: 

  • Deprese, lítostivost, plačtivost
  • Apatie nebo agrese
  • Poruchy příjmu potravy 
  • Zhoršení školního prospěchu
  • Drogová závislost
  • Sexuální promiskuita 
K TÉMATU  Nejoblíbenější večerníčky, na které vzpomínáme dodnes. Pamatujete si je?

Sexuální zneužívání

Sexuální zneužívání dětí je v naší společnosti tabu. O sexuálním zneužívání hovoříme tehdy, je-li dítě nepatřičně vystaveno sexuálnímu kontaktu za účelem uspokojení sexuálních potřeb pachatele. Smutnou pravdou zůstává, že nejčastějšími pachateli sexuálního zneužívání dětí, jsou jejich rodiče, biologičtí i nevlastní. V 65% jsou oběťmi sexuálního násilí dívky.

zneužívání
Nezavírejte oči. Pokud víte, že je některé dítě ve vašem okolí v nebezpečí, je vaší povinností to nahlásit.

U dětí, které jsou sexuálně zneužívány se objevují v důsledku traumatu mnohočetné poruchy osobnosti, emoční poruchy, deprese, problémy se spánkem i poruchy příjmu potravy. Dalším závažným důsledkem je také traumatizace sexualizace. Některé děti se kvůli sexuálnímu zneužívání stávají promiskuitní nebo nejsou schopny vést sexuální život po dlouhá léta, v mnoha případech i celoživotně.

Zanedbávání dítěte

Zanedbávání dítěte pramení z nedostatečné péče rodičů, která může vést k újmě na vývoji dítěte. I zanedbávání může mít mnoho podob, nejčastěji se můžeme setkat se zanedbáváním jeho základních potřeb, jako je například nedostatečná výživa. Mezi další formy však spadá i citové zanedbávání nebo zanedbávání výchovy a vzdělávání. 

Oznamovací povinnost

Často lidé chodí s klapkami na očích, mají pocit, že strkat nos do cizích záležitostí jim nepřísluší. V případě páchání trestné činnosti na dětech by však tyto pocity měly jít vždy stranou! Na týrání a zneužívání dětí se totiž vztahuje oznamovací povinnost. 

Pokud víte o případech jakéhokoli zneužívání nebo týrání dětí, ohlaste je. Neoznámení týrání je podle §367 a §368 trestního zákoníku trestným činem. Nebuďme proto k tomuto nepřijatelnému chování některých lidí vůči dětem lhostejní. Ohlášením těchto skutečností můžete zachránit život.  

týrání
Týrání dítěte může skončit i smrtí.

Jak ohlásit týrání nebo zneužívání dětí?

Pokud se vám dítě svěří se svými problémy, nikdy je neberte na lehkou váhu. Je lepší udělat kolem věci haló a důkladně ji prošetřit, než nechat nadále ubližovat dítěti a zamést do pod koberec. Existuje navíc mnoho případů, kdy týrání skončilo smrtí dítěte. 

K TÉMATU  Miminka a svět barev: jaké mají rády nejvíce? Jak vnímají malé děti barvy?

A komu takovou skutečnost ohlásit? Kontaktovat můžete Policii ČR nebo přímo Oddělení sociálně právní ochrany dětí (OSPOD).

Autor: Alena Mrvíková

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se bránit agresivnímu chování

„Znásilnění jsem přiznala až po deseti letech.“ Příběh Sofie (35), které nepříjemný zážitek ovlivnil budoucí život

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Protiklady se zpočátku mohou přitahovat. Pak přijde společný život a všechno je často jinak. Mají tedy šanci na společný život partneři, kteří jsou naprosto jiní?
Kolik kilo člověk přibere? Rozhodně víc, než si naplánuje, když na těhotenském testu vidí dvě čárky. A jak dlouho vývoj vytouženého miminka vlastně trvá? V tomhle vám ve škole při hodinách biologie taky kecali!
Možná by vás ani nenapadlo, že masáž a pořádnou péči ocení i váš čtyřnohý kamarád. Podívejte se, jak si relaxující buldoček užívá masáž!
Nápoj původem z Jižní a Střední Ameriky je u nás považován za halucinogenní drogu. Ovšem američtí šamani na něj mají úplně jiný názor. Lidé proto neváhají utratit desetitisíce korun, aby podstoupili rituál, který jim má změnit celý život.
I když svou matraci pravidelně udržujete v dobrém stavu, je nutné ji občas i hloubkově vyčistit. Je známo, že spánkem trávíme třetinu svého života, takže byste měli svůj spací prostor udržovat opravdu čistý a voňavý, abyste si dopřáli skvělou noc. Přinášíme vám tipy, jak svou matraci opravdu skvěle vyčistit krok za krokem.
Jsou aspekty, které pleti ubližují celoročně, nehledě na aktuální roční období. Řadí se mezi ně stres, nedostatek spánku, nevhodná strava bez patřičných živin, nedostatek pitného režimu, nedostatek pohybu a fyzických aktivit, kouření anebo používání nevhodné kosmetiky. Předně na podzim lidé zažívají nejvyšší psychickou zátěž, deprese a splín. To všechno se dokáže podepsat na fyzickém zdraví, včetně vzhledu.
Na omega-3 mastné kyseliny se dnes klade velký důraz. Taky aby ne, vždyť prospívají mozku i paměti. Zároveň snižují riziko obezity a cukrovky. Víte, že je můžete čerpat třeba z vajec, listové zeleniny, mandlí nebo chia semínek?
Pohřeb je jedna z nejsmutnějších událostí v našem životě. Je tedy potřeba nic nezanedbat a rozloučit se s láskou a pokorou. Přirozenou součástí je čas na klid, truchlení a celkově zpracování této těžké události.
Jak často nemáte chuť v mrazivých dnech na salát, a přesto si ho dáte. Přece musíte pamatovat na své zdraví a zkonzumovat každý den tu správnou dávku zeleniny. Bude vám ale vaše tělo vděčné, když ho budete v zimě zásobovat syrovou zeleninou? V jakých případech je zpracování zeleniny vhodnější?
S příchodem chladnějšího ročního období se pulty supermarketů začínají plnit exotickými druhy ovoce. A vedle tradičního kaki, pomela a dalších podobných vynikajících kousků, nám svou střapatou hlavičku ukazuje také ananas. Věděli jste, že se jedná o spalovač tuků? Zejména po svátcích by proto neměl chybět ve vašem jídelníčku.
Taky jste si někdy připadali jako v noční můře? Nic vám nevychází, cítíte se pod psa a máte chuť všechno vzdát! Proč tomu tak vlastně je? Proč se vám nedaří a ostatním ano? Jde to vůbec změnit? Mohou vám věci konečně začít vycházet? Já říkám ANO! Pojďme se na to společně podívat...
Říká se, že ticho je ten nejkrásnější zvuk. V případě, že potřebujete shodit nadbytečná kila, podpořit zdraví srdce, zlepšit náladu a nakopnout pracovní výkon, vám však nepomůže. To hudba ano!

Výběr článků

Překrásná stavba se nachází na útesech v Cliftonu, bohatém předměstí Kapského města. Černé mramorové stěny, dřevěné podlahy a neuvěřitelné instalace modrého nasvíceného skla. Nettleton 198 nabízí nádherný výhled na Atlantský oceán a spoustu dokonalých architektonických řešení. Jen se podívejte!
V zimním období vyžaduje vaše pleť i vlasy více péče než po zbytek roku. Neustálé střídání teplot, vítr, mráz, sníh a smog, to je koktejl, který má na vaši pokožku i vlasy zničující účinek. Jak zabránit tomu, aby byla vaše pleť v zimě zašedlá a nezdravá a vlasy oslabené, polámané a bez života? Vyžaduje to kosmetickou první pomoc.
Vlasy představují pomyslnou korunku krásy. Péče o ně je velmi důležitá. Zjistěte, jaké chyby ničí vaše vlasy.

Nepřehlédněte

Značné výkyvy teplot ubližují naší pokožce. Nejhůře je na tom pleť na obličeji. Tu totiž nezakrýváte ani v zimě, zatímco zbytek těla si hoví v teple. Věnujte péči o obličej v zimě dostatečnou pozornost. Můžete si dopřát i napařování. Ale všeho s mírou. Jak na to?
Déšť, sníh, mráz, vítr venku. Doma studená ložnice, přetopený pokoj. Pleti tak náhlé výkyvy rozhodně neprospívají. Pleti výkyvy počasí neprospívají a právě v zimě je hydratace ještě důležitější, než v letních měsících. Jak to a které krémy použít?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek