Letní neštovice aneb štípanec vedle štípance
Důvodů, proč hmyz reaguje na lidskou přítomnost agresivně, je mnoho. Může se jednat o případ, kdy hmyz považuje za nejlepší obranu útok, chrání sebe nebo své hnízdo, také ale může jít o omyl, kdy na něj třeba šlápnete. Samičky komárů a ovádů pak potřebují krev s patřičnými živinami, aby se mohly rozmnožovat. Každé takové bodnutí či kousnutí se do určité míry liší, odezvy jsou ale víceméně podobné. Takže jakou můžete od svého těla očekávat reakci v případě bodnutí? Obvykle je to:
- zarudnutí v místě vpichu
- horkost a otékání
- svědění a podráždění pokožky
- nevolnost
- kopřivku či jinou drobnou vyrážku
- při větších alergických reakcích dochází k problémům s dýcháním, dostavuje se dušnost
Pokud pociťujete úzkost a špatně se vám dýchá, případně reakce na bodnutí je velká či neobvyklá, určitě kontaktuje lékaře.
Jak se postarat o štípance?
Většinu menších štípanců, jako je například od komára, ováda nebo třeba muchniček, není potřeba nijak speciálně ošetřovat. Pokud je reakce mírná, postačí ránu ponechat volně a nedrbat si ji. Do několika hodin by měly odeznít příznaky v podobě svědění a podráždění. Pokud jsou ale projevy nepříjemné, můžete vyzkoušet následující univerzální postup:
- Místo, které je zarudlé, opláchněte čistou vodou. Můžete použít i mýdlo, aby byla rána opravdu čistá.
- Aplikujte chladivý obklad.
- Naneste na místo chladivý nebo znecitlivující gel, jako je například fenistil. Z domácích léků funguje na štípance plátek cibule, měsíčková mast, obklad z octu nebo levandulový olejíček.
Nezapomínejte ale, že nejlepší obranou proti štípancům je prevence. Nejen do přírody, ale i na zahradu je dobré chránit se repelentem, případně dostatečným oblečením. Další možností je například moskytiéra či síťky v oknech, které vám bodavý hmyz také spolehlivě udrží od těla. Dobré je rovněž nechodit na místa, u kterých lze předpokládat, že se tam budou hmyzí „predátoři“ pohybovat, jako jsou stojaté vody, louky s vysokou trávou nebo ovocné sady.
Štípance nedrbat!
Hlavním a nejdůležitějším pravidlem je štípance neškrábat. Důvodem je, že i když vám to přinese krátkou úlevu od nepříjemného svědění, v celkovém horizontu ho spíše zhorší. Hmyzí útočníci vám totiž kromě této památky zanechali v těle menší dávku svého jedu, který obsahuje histamin. Ten v ráně zůstává a díky škrábání se „rozlézá“ ještě více. Kromě toho dochází drbáním k narušování jednotlivých vrstev pokožky až k těm citlivějším. Z malého bodnutí se tak stává otevřená rána, do které je snadnější chytit infekci.
Vyvarovat byste se také měli přehnaným reakcím v případě, že v ráně ještě něco máte. Ať už vás právě vysává klíště nebo vám v kůži zůstalo třeba včelí žihadlo, je potřeba postupovat s nejvyšší opatrností a „cizího tělesa“ se zbavit co nejdříve, ale s citem. Obzvlášť u včelího žihadla není na co čekat, neboť jed, který se z něj uvolňuje vchází do člověka postupně.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Klíšťata, komáři, ovádi: Láká je teplo, pot i alkohol
Měsíček lékařský. Využijte ho v kuchyni i pro zdraví. Připravte si tinkturu, mast nebo olej