Úterý , 26. 11. 2024

Artur

Proč v nás sociální sítě vzbuzují úzkost? 5 tipů, jak to zarazit!

Víte, kolik času denně strávíte na sociálních sítích? Ne? My vám to povíme. Je to něco málo přes dvě hodiny. Ano, je tomu skutečně tak. Dvě hodiny denně neděláte nic jiného, než že sledujete, co se kde šustne. Přitom byste ty dvě hodiny mohli trávit něčím mnohem užitečnějším. Ke všemu, když v nás sociální sítě vzbuzují ne zrovna pozitivní náladu.
sociální sítě
Nad životem ostatních trávíme tolik času, že zapomínáme, jak skvělý může být ten náš.

04. 07. 2022

Realita versus fikce

Sociální sítě jsou dozajista skvělým zdrojem nových informací. Někdy sociální sítě slouží i ke komunikaci s našimi zákazníky nebo přáteli. To jsou rozhodně jejich pozitiva.

Na druhou stranu je naší velkou chybou, že se necháváme sociálními sítěmi doslova a do písmene pohlcovat a věříme téměř všemu, co se na nich objeví. Ale sociální sítě nejsou odrazem reality, jsou její idealizovanou verzí, takovou, jakou si sami přejeme prožívat, přestože tomu tak není.

sociální sítě
Sociální sítě jsou pohádka, fikce.

Občas při sledování účtu na Instagramu máme dojem, že všichni se mají lépe než my. Všichni jsou krásnější, šťastnější, bohatší a spokojenější. Jak je tedy možné, že vy nejste ani krásní ani bohatí, když je to přece tak jednoduché? Jednoduché je ale jedině to, nechat se zmást a podlehnout dojmu, že všichni jsou lepší, jenom my jsme ztracené existence, které si nedokážou vydělat ani na týdenní dovolenou na Lipně, zatímco ostatní už jsou letos potřetí v Mexiku.

Zapomeňte na to, co vidíte

Každá mince má dvě strany. Nikdy nevíte, jak ostatní lidé žijí, co je trápí, čím si třeba aktuálně procházejí. Že je někdo třikrát ročně na dovolené neznamená, že je bohatý. A když někdo vypadá na fotce dobře, neznamená to, že je tomu tak i ve skutečnosti. Vždyť v dnešní době existuje nespočet způsobů, jak i z Quasimoda lze vyrobit Toma Cruise. Rozhodně ani neplatí to, že krása dělá člověka šťastnějším.

Lidé o svých problémech většinou nemluví, naopak na sociálních sítích ukazují jen to hezčí ze svých životů. To špatné odkládají stranou. Téměř každý chce, aby nám někdo záviděl to, jak vypadáme, kolik vyděláváme nebo jak si dokážeme užívat života plnými doušky. A tak se snažíme předvést v tom nejlepším možném světle, přestože se ve skutečném životě necítíme vůbec komfortně, nic se nám nedaří a do spokojenosti máme na kilometry daleko.

To jsou sociální sítě ve zkratce a vše, co bylo řečené výše, nám navozuje úzkosti, mnohdy také deprese. Nebo alespoň výčitky svědomí. Nejsme schopni racionálně vyhodnotit, že sociální sítě jsou pohádkou, idealizovanou verzí našeho bytí.

K TÉMATU  Pohanka: Její účinky na zdraví a jak ji konzumovat

Jak nepodléhat iluzím?

Nyní si proto uvedeme pár rad a tipů, jak nepodléhat iluzím a rozumně uvažovat a především si řekneme pár důvodů, proč byste neměli brát sociální sítě tak vážně a už vůbec na nich netrávit tolik času, jako jste možná trávili doposud.

sociální sítě
Nenechte se sociálními sítěmi semlít a myslete pozitivně.

1. Zrcadlo, zrcadlo, řekni mi, kdo je na světě nejkrásnější

Jak už jsme si řekli, v dnešní době existuje spoustu filtrů a jiných vychytávek, které z nás dokážou během pár kliknutí udělat téměř dokonalého člověka. Proto nikdy neporovnávejte svůj vzhled se vzhledem jiných osob na sociálních sítích. Navíc, vy znáte kritéria krásy? Máte návod na to, jak posuzovat, zda je někdo krásnější než vy? Přestaňte se s někým srovnávat podle vzhledu. Je to cesta do pekel a nic užitečného vám nepřinese.

2. Všichni mají peníze, jenom já jsem chudá, jak kostelní myš

Značkové oblečení není to, co člověka dělá šťastným. Šťastný člověk může být i bez peněz, bez drahého oblečení, luxusního auta a vlastního dvoupatrového domu s bazénem na Kanárských ostrovech. Sice můžete doufat, že vyhrajete ve sportce a jednoho dne budete taky bohatí, ale nikdo vám nezaručí, že budete šťastnější. Kdo říká, že bohatí lidé jsou šťastní? A co když vůbec bohatí nejsou a bydlí jen v nájmu, auto mají zapůjčené a značkové oblečení nosí jen díky tomu, že jim ho někdo poskytne výměnou za propagaci?

3. Užívej si života, dokud můžeš

Zatímco vy trávíte osm hodin denně v práci a dvě hodiny denně na cestě do práce a z práce, ostatní na sociálních sítích sdílí své každodenní výlety do kaváren. Copak oni nemusejí chodit do práce? Buď do práce nechodí a mohou k tomu mít milion důvodů, anebo pracují z domova. Tudíž mohou pracovat odkudkoliv. Rozhodně ale jenom málokdo z nás může trávit čas po kavárnách a zároveň nemuset vůbec pracovat. To je ideál, na který dosáhne jen zlomek z nás. Neberte to jako samozřejmost s tím, že vy jste jediní, kdo musí chodit do práce od devíti do pěti.

K TÉMATU  Svatba za hranicemi: co je nutné vyřídit a na co se připravit?

4. Úsměv, prosím

Na sociálních sítích obvykle sdílíme to, co nám přináší radost. Rádi se necháváme fotit a natáčet s úsměvem na tváři. Ale co se za tím úsměvem skrývá? To rozhodně nikdy nemůžete vědět. Může to být jen póza pro sociální sítě, ne momentální stav mysli. Vždyť jste to také jistě někdy zažili. Fotíte se, někdo vám řekne: Úsměv, prosím, a vy se usmějete, protože si to okamžik právě žádá. Ale přitom žádný důvod k úsměvu nemáte.

5. Vezměte život do vlastních rukou

Čím déle trávíte čas na sociálních sítích, tím můžete být frustrovanější. Všude jen samá dokonalost. A co máte vy? Před sebou televizi a vyhlídku na další den strávený prací, která vás vůbec nebaví. Možná je na čase přestat tak urputně sledovat sociální sítě a místo toho se věnovat vlastnímu životu.

Napište si seznam věcí, které by vám v nadcházejících měsících udělaly radost a snažte se jich dosáhnout.

  1. Chcete jet na dovolenou? Ušetřete si na ni. Nemusíte přece cestovat na druhý konec světa. Jde o to si odpočinout a strávit volno na pěkném místě. A těch máme hodně i u nás.
  2. Nelíbí se vám v práci? Pak zapřemýšlejte nad tím, jestli není čas ji změnit. Kdy jindy, když ne teď? Život máte jen jeden.
  3. Uměním není nosit drahé věci, umění je udělat i ze sekáčových věcí přednost a nosit je tak, že vás v nich bude každý obdivovat. Každý musíme pracovat s tím, co máme. A čím míň toho máme, tím lépe.

Věci nejsou to, co nás dělá šťastnějšími, to jsou zážitky, které za celý život nastřádáme. Přestaňte se s někým neustále srovnávat a žijte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 krásek ve větším měřítku. Koukněte na současné ikony PLUS SIZE modelingu 

Dechové cvičení 6x jinak. Vyfoukněte ze sebe stres a úzkost

Zdroje článku:
www.mediaguru.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Když ve vzduchu začínáme cítit jaro, vůni přírody probouzející se k životu, je těžké odolat pokušení obléknout si místo těžkých kabátů, bund nebo svetrů konečně vzdušné a lehké šaty.
Vylepšete a ozdobte svojí zahradu tak, aby lahodila vašemu oku. Budou zahradní dekorace a doplňky nenápadné nebo výstřední? Zahradám sluší dřevěné nebo keramické materiály, a samozřejmě přijdou ke slovu také kameny. Experimentovat můžete i s osvětlením. Inspirujte se!
Už dávno neplatí, že poctivou čokoládu poznáme jenom podle toho, kolik obsahuje kakaa. Potrpíte-li si na skutečně kvalitní suroviny a čokoláda patří k jedné z nich, pak vězte, že číst její obal se rozhodně vyplatí.
Když přijedete do Itálie, je to naprosto běžné. Každá žena tu má svůj skútr, se kterým jezdí do práce, na nákupy, ale třeba i vyzvedávat děti ze školy. Jak se žije řidičkám skútru v Česku?
Každá z nás tu a tam zatoužíme po změně. Když už ale přijde na věc, zpravidla první, čím začneme, jsou naše vlasy. Důvod je prostý. Je to změna, které si většinou všimne opravdu každý (no dobře, možná manžel na to přijde později) a zároveň je to způsob, jak ze sebe vykouzlit zcela nové já, které rázem získá zbrusu novou image. Kde jinde hledat nové nápady a nasávat inspiraci, než právě v osvěžujících trendech, které nám rok co rok přinášejí světoví vlasoví stylisté. Co si pro nás připravili tentokrát?
Britská herečka Maggie Smith, která se stala ikonou filmového i divadelního světa, zemřela ve věku 89 let. Proslavila se především nezapomenutelnou rolí profesorky McGonagall v kouzelnické sérii Harry Potter. Zprávu o jejím úmrtí oznámila rodina, která uvedla, že herečka strávila poslední chvíle v kruhu nejbližších. Zanechala po sobě obrovský umělecký odkaz a dvě generace filmových fanoušků.
V okamžiku, kdy vyšla světoznámá hra Last of Us a podle ní byl natočený i seriál, který teď každé pondělí vysílá stanice HBO, mnoho lidí propadlo panice, zda je možné, aby houba známá pod jménem cordyceps (ta, co bytosti proměňuje v nemrtvé stvůry), mohla skutečně napadnout i lidi. Co je nad různými spekulacemi pravdy?
Plesy, bály, masopustní veselice. Je prostě čas se radovat a tančit. K plesovému veselí a tanci však často patří konzumace alkoholu. A není to někdy jen pár skleniček vína nebo piva. Na takových akcích se nabízí široké spektrum míchaných nápojů či destilátů. A tak se spojí tanec s dobrým pitím – ale ráno ta kocovina! Jak se s ní vypořádat?
Barvení velikonočních vajec je nejrozšířenější symbol Velikonoc u nás. Kraslice může být natvrdo uvařené i vyfouknuté prázdné vejce, které se zdobí různými technikami. Co takhle nějaké netradiční? Zapojte děti a zkuste vytvořit kraslice způsobem, který vás možná ani nenapadl. Barvení pomocí houbičky na nádobí, vytváření vzorů pomocí tavné pistole, namáčení do pěny na holení, barvení pomocí laku na nehty, bublinkové fólie nebo cibule. Všechny způsoby jsou přitom jednoduché. Vyberte si inspiraci pro vás!
Mykóza je velmi nepříjemný, ale celkem běžný druh infekce. Její příčinou jsou houby, které se běžně vyskytují v našem prostředí. Pokud se kůže nohou nakazí, trápí ji nejen estetické nedostatky, ale také svědí nebo pálí. Při přemnožení hub dochází ke vzniku zánětů.
Znáte to: šéf tlačí novými úkoly a vy se snažíte najít odvahu říct NE. Jak však odmítnout šéfa bez rizika a udržet si duševní pohodu? Dnes se zaměříme na praktické strategie, jak elegantně odolat nadměrné pracovní zátěži, zachovat klid a udržet si zdravý životní rytmus.
Každou noc se nám během spánku může zdát třeba i 5 snů, jejichž délka je nejčastěji 15 až 40 minut. Odborníci na sny vysvětlují, že naše sny odrážejí základní vzorce lidského chování. Odráží to, kdo jsme, co potřebujeme a v co věříme. Jaké jsou nejčastější sny a jaký je psychologický pohled na to, co znamenají?

Výběr článků

Únava ze všech omezení a koronavirusových opatření je přirozená, ale určitě by kvůli nim neměl trpět váš sexuální život. Přispět k tomu můžete i eJoy®.
Sprchování nebo koupání jsou každodenní činnosti. Většinou se k nim schyluje po ránu, ale jindy také večer po náročném dni v zápřahu. Mnoho lidí však k této fázi hygieny přistupuje ekonomicky a spíše se nekoupou, než koupou. Čím víc se budu sprchovat či koupat, tím větší poplatky se na dům budou vztahovat, říkají si. Jelikož ale mluvíme o nezbytnosti, prozraďme si, co je z tohoto pohledu lepší čili ekonomičtější.  
Nestihli jste si před Velikonocemi umýt okna? Ano, počasí nepřálo, bylo moc práce s pečením beránků a malováním vajíček. Máte tedy jedinečnou příležitost se do toho pustit právě teď.

Nepřehlédněte

Koronavirus nezmizel. Spíše naopak, čísla nakažených opět rostou. Ve velkém se šíří rýma a přibývá nachlazených. K tomu všemu klepe na dveře pozimní vlna chřipky. Je tak nejvyšší čas posílit svou obranyschopnost. Během letošního podzimu bude čelit pořádnému náporu. Chcete-li zůstat fit, pak nezapomínejte na vitaminy a minerály. Pomoc najdete také v přírodě.
Novinka Činoherního klubu, "Milá Evičko, milý Luďku", představuje inscenaci, která překlenuje generace. Režisérka a autorka Beata Parkanová čerpá z bohatého zdroje korespondence a deníků svých prarodičů a otevírá tak divákům pohled do intimního světa dvou lidí, jejichž vztah přečkal desetiletí. Tento první divadelní počin je poctou běžným životům plným neobyčejných příběhů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek