Kolem věku dvou let obvykle děti začínají být v řeči aktivnější. Už rozumí tomu, co jim říkáme, některé děti se velmi hezky vyjadřují. Není však rozhodně třeba panikařit z toho, že dcera vaší kamarádky mluví ve větách, zatímco vaše dítě stěží užívá pár slov. Vývoj řeči je velmi individuální záležitostí. Poradíme, jak se slovní zásoba u dětí vyvíjí a jak ji podpořit.
Mluvit, mluvit, mluvit
Na dítě hodně mluvte, pokládejte mu otevřené otázky, vyprávějte mu o všem, co kolem sebe vidíte. Můžete si třeba doma zavést večerní nebo ranní rituál, kdy si budete prostě jen povídat. Co se vám dnes líbilo? Co vás dneska naštvalo? Dítě navíc naučíte úplně úžasnou věc. Dokáže popsat své pocity, což pro něj výhledově může být opravdu k nezaplacení.
Pojďte si číst
Využívejte jakoukoliv příležitost ke čtení. U menších dětí si pravidelně najděte čas na čtení pohádek, větší děti se už mohou zapojit do čtení s vámi. Po dočtení kapitoly se o ní můžete ještě s dítětem bavit, popsat si společně obrázky v knize nebo si říct, jak si představuje jednotlivé postavy. Když na vás dítě mluví, chvalte ho a povzbuzujte. Reagujte na to, co vám říká.
Jistě se vám osvědčí také různé říkanky nebo písničky. Dítě bude povídání hned víc bavit, když se u toho zároveň budete hýbat a názorně předvádět to, o čem mluvíte.
Hrajte si
Je možné zakoupit plno her určených právě pro rozvoj řeči. Nemusíte ale ani vybírat nic složitého. Děti se zabaví třeba se story cubes, kdy máte sadu kostek, na jejichž stranách jsou nakreslené obrázky. Podle toho, jaké obrázky si na nich hodíte, vymýšlíte příběh, kde vše z kostek využijete. Mohou se hodit i kartičky s rozstříhanou pohádkou. Tu je potřeba složit a pak vyprávět.
Stejně tak můžete dítěti koupit různé dětské kostky, díky kterým si procvičí například barvy, zvířata nebo tvary.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Jak vychovat přiměřeně sebevědomé dítě? Zkuste dodržovat základní rady