Úterý , 22. 07. 2025

Magdaléna

Rouška by vám v těchto dnech neměla doma chybět. Návod, jak si ušít nebo udělat nešitou roušku za pár minut

Současná hygienická situace si žádá kooperaci nás všech. Je potřeba, abychom se chránili podle hesla, které bylo vytvořeno: „Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě.“ Roušku si můžete vyrobit mnoha způsoby.
Rouška
Na ulici jenom v roušce! Vyrobte si ji jednoduše doma - i bez šití (zdroj foto: facebook.com)

23. 03. 2020

Pokud máte šicí stroj, zvládnete ji za chvilku. Pokud ne, podívejte se na varianty, které jsou výborné a rychlé. Rouška výrazně zamezuje šanci na šíření viru.

Význam roušky

Rouška jedním ze základních ochranných prostředků, kterým chráníme populaci proti šíření virů. Musíme si uvědomit, že aby byla účinná, musí ji nosit všichni. Rouška, kterou si doma vyrobíte, vás totiž od koronaviru stoprocentně neochrání. Významně však ochrání všechny ve vašem okolí – proto je její nošení dnes vyžadováno pokaždé, když opouštíte byt.

Nikdo si nejsme jisti tím, zda jsme již nepřišli s virovou infekcí do kontaktu a nejsme již v inkubační době, ve které se ještě neprojevily příznaky. I v této bezpříznakové době jsme totiž infekční! Plošné nošení roušek je významné v boji proti současné světové pandemii.

Kolik roušek budu potřebovat?

Aby roušky fungovaly, je potřeba si uvědomit, že mají zakrývat nos i ústa. Další informace, kterou potřebujete vědět je, že vám nebude stačit pouze jedna rouška. Doporučuje se měnit si roušku co dvě hodiny – tím, že vylučujeme v dechu vodu, se vám prostě a jednoduše rouška brzy promočí.

Rouška
Jednoduchý návod na výrobu vaší vlastní roušky (zdroj foto: facebook.com)

Jaký materiál zvolit?

Pro vytvoření roušky budete potřebovat bavlněnou látku s co největší gramáží – jde tedy o hustě tkanou látku. Každá rouška by měla ideálně obsahovat kapsičku, do které si vložíte další filtrační vrstvu – může jít o papírový kapesník, čistý filtr z vysavače nebo například o další kus látky.

Péče o roušku

Roušku, kterou si vyrobíme doma z bavlny, můžeme poté nosit mnohokrát za sebou. Je to díky její schopnosti zbavit se virů a bakterií pomocí vyváření. Když tedy roušku použijete, vložte ji do igelitového sáčku, který dobře utěsníte. Po příchodu domů roušku vyperte na 90 stupňů celsia. Ráno ji po vyschnutí můžete opět použít.

K TÉMATU  Karanténa aneb jak doma zabavit děti a nezbláznit se z toho?

Jak si vyrobit roušku bez potřeby něco šít?

Na internetu se množí videa jednoduchých návodů, kterými se můžete nechat inspirovat. Není potřeba mít doma nic jiného než běžné věci ze svého šatníku, které si upravíte.

Například v tomto videu si můžete roušku vyrobit pouze z bavlněného šátku a dvou větších gumiček do vlasů. Šátek si přehnete na polovinu a poté ještě na třetiny. Vznikne vám dlouhý proužek. Z každé strany provléknete zhruba do jedné třetiny gumičku a přečnívající kousky látky zastrčíte do vzniklé kapsy. Nezbývá než roušku nasadit na obličej a vysunout si jednu její část tak, aby vám pokryla také bradu.

Rouška z trička

Nůžky a triko máme doma všichni, pojďme si tedy vyrobit bavlněnou roušku. K výrobě se skvěle hodí i trička s potiskem, díky kterým se z roušky stává výborný zpestřující prvek v neklidné době. Takže: nejprve odstřihněte límec a tenký proužek látky vedoucí podél ramen. Poté odstřihněte přebytečný zbytek trička zhruba ve výšce prsou.

Dlouhý proužek látky máte hotový, teď už jen zbývá vytvořit šňůrky na zavazování. Dlouhý proužek látky, který vám vzniknul, tak jen po obou úzkých koncích vystřihnete, aby na obou stranách vznikly dlouhé „šňůrky“. Hotovo, jdeme nasadit, můžeme ven.

Proč nestačí obyčejný rockerský šátek přes nos a ústa?

Zdá se vám, že se to s tou opatrností naprosto přehání? Chcete si dát přes obličej svůj oblíbený rockerský šátek tak, jako si jej nasazují bajkeři, když sedají na motorku? Nedělejte to. Rozhodně je to lepší než nemít na sobě vůbec nic, ale bohužel mějte na paměti, že vás chrání jen dvě vrstvy mnohdy již zteřelé bavlněné látky.

To je prostě v dnešní době málo. Dejte si, prosím, alespoň tu práci, abyste měli oblíbený šátek opatřen gumičkami, nebo šňůrkami z obou stran, a složili si jej do podoby, kdy vás bude chránit alespoň 6 a více vrstev.

K TÉMATU  Andropauza: co to je a jak konkrétně muže potrápí?

Šité roušky

Máte doma šicí stroj? V tom případě si podle našeho jednoduchého návodu vyrobte šitou roušku z bavlněné látky. Jako materiál, který můžete použít, se doporučuje například bavlněné povlečení, bavlněné ubrusy nebo bavlněné kuchyňské utěrky. V případě, že se cítíte být nápomocni lidem ve své komunitě, nabídněte své výtvory i lidem ve svém okolí – nedostatek roušek hlásí prodejny potravin, hasiči i zdravotníci. Buďte v této nelehké době užiteční, společně to všichni zvládneme.

Roušku si můžete vyrobit pomocí šátku, nebo si ji ušít z bavlněné látky, kterou máte doma. Důležité je, abyste si ji následně co dvě hodiny měnili, a po příchodu domů ji vyprali na devadesát stupňů.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

S mužem se jednoduše můžete rozejít tak, že mu to oznámíte z očí do očí. To je pravděpodobně ten jediný správný způsob. Ne každý si na něj ale troufne, zejména po kratší známosti. V praxi se můžeme setkat s mnoha dalšími způsoby ”rozcházení se”, které vám možná vyrazí dech.
Určitě to znáte. Vytahujete plný pytel z koše a v duchu si říkáte, proč tam každý hází další a další věci, když už je úplně plný. Takový pytel nejde ven z koše snadno, ale tady je návod, jak všechno usnadnit. Stačí nechat koš trochu nadechnout.
Téměř každý z nás se v rámci rodinných nákupů spoléhá na igelitové sáčky, které nám tak nějak ulehčují pravidelné návštěvy supermarketů. Zatímco nám v jistém ohledu pomáhají, naší přírodě jejich přítomnost zrovna dvakrát nesvědčí. A přitom to jde dost dobře i bez nich. Seznamte se s trendem, který dává sbohem igelitovým sáčkům a dopřává zelenou nákupům takzvaně bez obalu.
Ekologické metody v domácnosti jsou dobrá nejen pro naši planetu, ale také pro vaši peněženku. Ušetříte díky tomu hodně peněz, které byste jinak zaplatili dodavateli vody. Tím, že naplno využijete dešťovou vodu, se vám hodně sníží účty za energie.
Celé jaro jste se snažila zhubnout do plavek. Pár kilo je dole a vy vypadáte skvěle. Tak si dovolíte na dovolené trochu hřešit. U vody si dopřejete zmrzlinu, odpoledne aperol, večer pár koktejlů. Když přijedete domů, zjistíte, že váha je opět nahoře. Co dělat, aby se to nestalo?
Máte chuť oživit nebo nějak upravit starší džíny z vašeho šatníku? Žádný problém! Podívejte se, co všechno lze s džínovinou udělat a jak skvělý je výsledek.
Začali jste pracovat z domova a zařizujete si proto svou domácí kancelář? V takové domácí kanceláři by rozhodně neměla chybět kvalitní židle, díky které si nezruinujete svou páteř. Jenže jak takovou kvalitní kancelářskou židli vybrat?
Umíte si představit, že by někdo nenápadně sledoval všechny vaše denní aktivity?
V okamžiku, kdy vyšla světoznámá hra Last of Us a podle ní byl natočený i seriál, který teď každé pondělí vysílá stanice HBO, mnoho lidí propadlo panice, zda je možné, aby houba známá pod jménem cordyceps (ta, co bytosti proměňuje v nemrtvé stvůry), mohla skutečně napadnout i lidi. Co je nad různými spekulacemi pravdy?
Každá z nás to zná. A pokud ne, můžete si gratulovat. Úzkost nás v dnešním světě provází častěji než kdy jindy. Ještě aby ne, když tu máme světovou pandemii, lidé umírají, jiní přicházejí o práci. Naštěstí ale existuje několik dechových metod, které vás alespoň trošku pomohou uvolnit se ve vypjatých situacích.
Anna Julie Slováčková byla jednou z těch osobností, které nelze zařadit do žádné škatulky. Byla talentovanou zpěvačkou, oblíbenou herečkou a především inspirativní ženou, která si dokázala najít světlo i v těch nejtemnějších chvílích. Její příběh není jen o umění, ale především o odvaze žít každý den naplno.
Špatné zprávy se valí ze všech stran. Jejich kadence a obsah nedají mnohým spát. Odolat tlaku negativních informací není snadné. Nervy pracují a napětí roste. Snižte ho alespoň u sebe, než překročí onu pomyslnou hranici. Přinášíme vám pár tipů, jak se se stresem dnešních dnů vyrovnat.

Výběr článků

Stává se vám, že dojíte své jídlo, ale i poté máte zase hlad? Spoustu lidí dojí svou porci, ale i tak je přepadnou chutě dát si ještě něco dalšího. Anebo je přes den stále honí mlsná a snědli by vše, co mají na očích. Čím to vlastně je? A jak se toho ukrutného pocitu hladu a chutí zbavit? Pokračujte ve čtení článku a získáte tak odpovědi na vaše otázky.
Kolují všude a někdy je těžké vyfiltrovat, co je pravda a co je pouhá spekulace. Mýty jsou zkrátka nedílnou součástí nejen internetového dění, a na pár takových se spolu podíváme. Přesněji na tvrzení o jídlech, která zhoršují a podporují tvorbu akné, a přitom tomu tak ve skutečnosti není.

Nepřehlédněte

Provoněný domov pozitivně působí na naše smysly. Osvěžovače zakoupené v obchodech jsou ovšem nejen drahé, ale jejich složení může kvalitu vzduchu ovlivnit nepříznivě. Vyrobte si své vlastní vůně! Kombinujte a vymýšlejte podle ročního období i místnosti, do které chcete vůni umístit.
Ačkoli se může zdát, že si svobodu plnými doušky užívají spíše muži, pravda je úplně někde jinde. Protože si doma nemají s kým povídat, existence bez partnerky je pro ně těžkým oříškem i náročnou zkouškou. Jako vážně?!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek