Sobota , 26. 07. 2025

Anna

Ráno brzy vstáváte, a přitom nemůžete v posteli zabrat? Nespavost může mít různé příčiny. Kdy už máte problém a jak mu předejít?

O tom, že oddalování usnutí a následný nedostatek spánku způsobuje vystavení modrému světlu, jsme již psali. Ale příčin, které způsobují nespavost, je podstatně víc. Někdo má problém s usínáním, jiní usnou, jako když je do vody hodí, ale pak se vzbudí kolem třetí ráno a znovu usnout se nepodaří. Co s tím?
Co způsobuje nespavost a jak se s ní vypořádat?
zdroj: 123RF.com

22. 02. 2019

V posledních letech dramaticky narůstá výskyt spánkových poruch. Dle odborníků trpí  nespavostí (insomnií) asi 20 procent naší populace. Souvisí to především s velkým pracovním vypětím a celkovým stresem organismu. Vliv má často i nepravidelná pracovní doba. Nespavost se projevuje více u lidí se směnným provozem.

Spánek potřebujeme stejně jako vzduch, jídlo a pití

Spánek je nezbytný pro každodenní oovení činnosti mozku a pro celkový vývoj a řízení organismu. Závisí na něm mimo jiné energetický metabolismus mozku, endokrinní funkce a správně fungující imunitní systém. Dospělý člověk spí zpravidla 7–8,5 hodiny denně. Nicméně každý má jinou potřebu spánku. Někomu může stačit i pět hodin, někdo potřebuje hodin více, je to věcí genetiky. Každopádně, když člověk delší dobu nemůže spát dostatečně dlouho, začne být unavený, nesoustředěný, neschopný přemýšlet a rychle reagovat. Dlouhodobá nespavost může podnítit také vznik závažných onemocnění srdce, metabolismu nebo mozku a může vyústit v úzkostné poruchy a deprese.

Před půlnocí nebo po?

Není pravda, že spánek před půlnocí je kvalitnější. Záleží na spánkových fázích, hloubce spánku a délce. Ne na tom, kdy jdete spát. Takže se netrapte tím, zda jdete do postele v deset hodin nebo po půlnoci. Důležitá je celková potřeba spánku. Spánek také musí projít všemi fázemi. Jen tak se ráno probudíte bez kruhů pod očima, odpočaté a plné energie.

Co dělat, když počítáte ovečky a nepomáhá to?

Máte-li dlouhodobé potíže s usínáním, nočním buzením, s tím, že následně prospíte půlku dne, zkuste si nejprve pomoci samy. Jde to úpravou životního stylu a nastolením správné spánkové hygieny. Choďte spát pokud možno ve stejnou dobu. Do postele uléhejte až ve chvíli, kdy jste unavená. V posteli si pokud možno nečtěte, a zásadně nepracujte a nejezte. Tikající budík vyměňte za jiný, nedoporučuje se mít v ložnici televizi, natož ji před spaním sledovat.

K TÉMATU  Pití alkoholu prý zlepšuje zdraví. Kde je správná míra a jak se pozná, že už patříte do skupiny alkoholik

Ložnici vyvětrejte. Hodinu před spaním nekuřte a nepijte alkohol. Alkoholem se nespavost řešit nedá, a i když sklenka vína jako usínací rituál může pomoci, pět piv nebo tvrdý alkohol spánek naruší. Raději si zajděte na krátkou procházku.

Navození spánku mohou pomoci čaje nebo čajové směsi, které obsahují meduňku lékařskou, kozlík lékařský nebo chmel otáčivý. K dispozici jsou i kapky či tablety s těmito bylinkami. Pokud se vám ani tak nedaří usnout, raději na chvilku vstaňte. Ukliďte nádobí, uvařte si čaj s medem, koukněte do časopisu. Pak se vraťte do postele a zkuste to znovu.

Když to nezabere, je čas jít k lékaři

Obraťte se na svého praktického lékaře, který vás případně odešle na další vyšetření, například i do spánkové laboratoře. Při akutní nespavosti, například kvůli stresové zátěži, může lékař předepsat léky, tzv. hypnotika. Dlouhodobou nespavost, která trvá měsíce až roky, není vhodné těmito léky léčit, přece jen mají vedlejší účinky, které by se při dlouhodobém užívání mohly projevit. Jednou ze současných možností je podávání melatoninu.

K odstranění potíží se spánkem může pomoci i psychoterapie, akupunktura nebo fyzikální terapie, tedy léčba jasným světlem, nebo magnetoterapie.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Měsíček lékařský je letnička, která dorůstá právě teď až do půlmetrové výšky. Sbírá se od poloviny června do konce srpna nebo počátku září a je to všestranná léčivá bylina. Využijte jejích účinků i vy a přidejte ji do domácí lékárničky nebo své kosmetické výbavy.
I když venku panuje nebezpečný koronavirus, to neznamená, že žádné jiné nemoci neexistují. S příchodem nového typu koronaviru nedošlo k odstranění ostatních onemocnění, což je dobré mít na paměti. Stále jsou rizikem i jiné choroby, jako je rakovina nebo chřipka. Mnohé nemoci číhají i na ty nejmenší. Prozraďme si nejčastější dětské nemoci, které jsou rizikové pro naše malé ratolesti.
Nakupování na internetu je bezesporu denní chléb prakticky každého. Zatímco před úderem koronavirové pandemie jsme z internetu objednávali pouze oblečení, nábytek nebo elektroniku, v době karantény jsme si zamilovali rozvoz jídla i potravin až před práh našeho domu.
Trápí vás akné? Dělají se vám pupínky, různé vyrážky a vás už to přestává bavit? Možná jste zkoušeli plno mastiček, plno čistících přípravků, ale i tak se vám potíže s pletí stále vrací! Jak vyřešit akné jednou provždy? Dá se to vůbec? Rovnou vám řeknu, že ano! A nyní vám prozradím, jak na to.
Jít na první schůzku s celou řadou očekávání, která musí partner splňovat, je velmi kontraproduktivní. Jestliže se chcete seznámit, nemůžete čekat, že protějšek splní vaše představy během krátkého setkání v kavárně. Rychlé soudy jsou špatné soudy.
Koupili jste si nové pokojovky a zaléváte je jako diví, aby vám rostly jako z vody? Pak si dejte pozor na to, abyste je nepřelili. Zatímco rostlina se zanedbanou zálivkou se dá ještě zachránit, po přelití dochází k uhnívání kořenů a tím i k úhynu samotné rostliny. Je spousta důvodů, proč přehnaná péče pokojovkám škodí.
Ze všech stran na nás létají reklamy na prostředky do domácnosti, které jsou údajně doslova zázračné. My si je dokola pořizujeme, a tím hojně rozšiřujeme naši syntetickou armádu. Opravdu nám běžné toxické přípravky ovlivňují život?
Jeho rodina oznámila smutnou zprávu o úmrtí ve čtvrtek večer středoevropského času na oficiálních stránkách Facebooku. „S hlubokou lítostí oznamujeme úmrtí umělce Davida Lynche. Sám by ale určitě řekl: dívejte se na koblihu, ne na tu díru uprostřed,“ uvedla rodina.
Ať už jsou ve špenátovém salátu, restované nebo v omeletě, houby jsou chutnou pochoutkou nabitou živinami. Obsahují selen a ergothionein, což jsou silné antioxidanty. Také zde najdeme vitamíny skupiny B. Ačkoli jsou bílé potraviny často považovány za chudé na živiny, houby jsou výjimkou. Obsahují mnoho minerálů, jako je selen, draslík, měď, železo a fosfor, které se v potravinách rostlinného původu často nenacházejí. Ačkoliv se mezi sebou liší, všechny houby se mohou pochlubit působivým nutričním profilem. Níže si představíme 7 důvodů, proč by měly houby být pravidelnou součástí jídelníčku.
V současnosti se ženy dělí převážně na dvě skupiny. Některé nedají dopustit na menstruační kalíšek, jiné vždy raději sáhnou po klasických vložkách nebo tampónech. Před časem však na náš trh dorazily i menstruační kalhotky. Pokud se tedy rozhodujete, po čem sáhnete zrovna vy, čtěte dál.
V prvním květnovém koučinku se Nela otevřela své koučce Marcele na maximum. Napsala pro vás, jak sezení vnímala, co si díky němu uvědomila a jaké má vlivem koučinku Emočních rovnic výsledky.

Výběr článků

Mnozí lidé si neustále stěžují na nízké mzdy, avšak nejsou ochotni investovat do dalšího vzdělávání, což je pak limituje na trhu práce. Nemohou se uplatnit, případně dělají zaměstnání, které jim nepřináší zajímavé finanční ohodnocení. Nemluvě o tom, že jsou v práci často nešťastní, protože je zkrátka nebaví a stresuje. Přitom stačí relativně málo – najít si vhodný kurz. Za pár měsíců se pak lze ucházet o nové zaměstnání, které jim bude více vyhovovat.
Čisticí prostředky na nás útočí reklamou, podle které je každý z nich ten nejúčinnější a nejvoňavější. Jsou látky v pracích prostředcích nezávadné? Laik to nepozná, ale existuje úsporné i efektivní řešení. Vyrobte si doma vlastní prací prášek. A nebojte, nejedná se o žádnou neúčinnou náhražku - tohle vám plně nahradí běžně kupované výrobky. Jak na to?
V poslední době se mění seznamovací taktiky žen. Dříve bylo typické, že se přikláněly ke vztahu se starším partnerem. Nyní se karta obrátila a vyhledávají náruče mladíčků. Věkový rozdíl v řádu pár let není nic nevšedního, nicméně láskyplné partnerské pouto mezi čtyřicetiletou ženou a o 10 a více let mladším zajíčkem je pro mnohé na pováženou. Jistě si také pokládáte tu otázku, zda s ním udržíte krok a budete se mu za pár let líbit?

Nepřehlédněte

Ačkoli se může zdát, že si svobodu plnými doušky užívají spíše muži, pravda je úplně někde jinde. Protože si doma nemají s kým povídat, existence bez partnerky je pro ně těžkým oříškem i náročnou zkouškou. Jako vážně?!
Jak docílit toho, abyste měla vlasy nejen lesklé a pevné, ale také zdravé a odolné? Buď si můžete koupit vlasovou masku v drogerii, anebo si připravit vlastní, která vašim vlasům dodá všechny potřebné živiny a za mnohem nižší cenu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek