V posledních letech dramaticky narůstá výskyt spánkových poruch. Dle odborníků trpí nespavostí (insomnií) asi 20 procent naší populace. Souvisí to především s velkým pracovním vypětím a celkovým stresem organismu. Vliv má často i nepravidelná pracovní doba. Nespavost se projevuje více u lidí se směnným provozem.
Spánek potřebujeme stejně jako vzduch, jídlo a pití
Spánek je nezbytný pro každodenní oovení činnosti mozku a pro celkový vývoj a řízení organismu. Závisí na něm mimo jiné energetický metabolismus mozku, endokrinní funkce a správně fungující imunitní systém. Dospělý člověk spí zpravidla 7–8,5 hodiny denně. Nicméně každý má jinou potřebu spánku. Někomu může stačit i pět hodin, někdo potřebuje hodin více, je to věcí genetiky. Každopádně, když člověk delší dobu nemůže spát dostatečně dlouho, začne být unavený, nesoustředěný, neschopný přemýšlet a rychle reagovat. Dlouhodobá nespavost může podnítit také vznik závažných onemocnění srdce, metabolismu nebo mozku a může vyústit v úzkostné poruchy a deprese.
Před půlnocí nebo po?
Není pravda, že spánek před půlnocí je kvalitnější. Záleží na spánkových fázích, hloubce spánku a délce. Ne na tom, kdy jdete spát. Takže se netrapte tím, zda jdete do postele v deset hodin nebo po půlnoci. Důležitá je celková potřeba spánku. Spánek také musí projít všemi fázemi. Jen tak se ráno probudíte bez kruhů pod očima, odpočaté a plné energie.
Co dělat, když počítáte ovečky a nepomáhá to?
Máte-li dlouhodobé potíže s usínáním, nočním buzením, s tím, že následně prospíte půlku dne, zkuste si nejprve pomoci samy. Jde to úpravou životního stylu a nastolením správné spánkové hygieny. Choďte spát pokud možno ve stejnou dobu. Do postele uléhejte až ve chvíli, kdy jste unavená. V posteli si pokud možno nečtěte, a zásadně nepracujte a nejezte. Tikající budík vyměňte za jiný, nedoporučuje se mít v ložnici televizi, natož ji před spaním sledovat.
Ložnici vyvětrejte. Hodinu před spaním nekuřte a nepijte alkohol. Alkoholem se nespavost řešit nedá, a i když sklenka vína jako usínací rituál může pomoci, pět piv nebo tvrdý alkohol spánek naruší. Raději si zajděte na krátkou procházku.
Navození spánku mohou pomoci čaje nebo čajové směsi, které obsahují meduňku lékařskou, kozlík lékařský nebo chmel otáčivý. K dispozici jsou i kapky či tablety s těmito bylinkami. Pokud se vám ani tak nedaří usnout, raději na chvilku vstaňte. Ukliďte nádobí, uvařte si čaj s medem, koukněte do časopisu. Pak se vraťte do postele a zkuste to znovu.
Když to nezabere, je čas jít k lékaři
Obraťte se na svého praktického lékaře, který vás případně odešle na další vyšetření, například i do spánkové laboratoře. Při akutní nespavosti, například kvůli stresové zátěži, může lékař předepsat léky, tzv. hypnotika. Dlouhodobou nespavost, která trvá měsíce až roky, není vhodné těmito léky léčit, přece jen mají vedlejší účinky, které by se při dlouhodobém užívání mohly projevit. Jednou ze současných možností je podávání melatoninu.
K odstranění potíží se spánkem může pomoci i psychoterapie, akupunktura nebo fyzikální terapie, tedy léčba jasným světlem, nebo magnetoterapie.