Neděle , 19. 05. 2024

Ivo

Průvodce Feng Shui: ukliďte si a dodejte svému domovu i životu nový svěží dech

Čeká vás stěhování nebo jen měníte interiér vašeho současného bydlení? Rády byste se zbavily nepotřebných věcí a pustily do vašeho bytu nebo domku více světla, pozitivní energie a jarního vzduchu? Co takhle vyzkoušet metody podle čínské tradice Feng Shui? Díky ní může být prostor, kde žijete, v absolutní rovnováze. Mělo by to být místo, kde byste se měly cítit příjemně a pohodlně, a zároveň nebýt zahlceny zbytečnými věcmi.

29. 04. 2019

To, kde žijeme a jak se cítíme je základní předpoklad stát se šťastnější a úspěšnější. Základním principem učení ve Feng Shui je žít především v harmonii s naším životním prostředím. V podstatě jde o dosažení rovnováhy nejen v životním, ale i pracovním prostoru, a využít tak potenciálu v našem životě. Feng Shui by se dalo přeložit jako „vítr a voda“. Pokud jsou tyto dvě skutečnosti v nerovnováze, začne se to v našem životě také projevovat.

Základní principy Feng Shui

Mezi jedno z nejzákladnějších pravidel patří očista. A to nejen ta psychická ale i prostorová. Základem veškerých změn by mělo být vyčištění, zbavení se starých, nepotřebných nebo nefunkčních věcí, které nám zabírají nejen prostor, ale také se na ně práší. Tyto věci pro nás totiž mnohdy představují stagnaci a blokují naši energii, která tak nemůže vstoupit do další životní fáze. Vše zbytečné tedy odstraňte. Nejen věci ze svého šatníku, ale i z vašeho bytu. Prostor, ve kterém žijeme, je podle Feng Shui věnován vztahům a lásce. Když v životě uděláte změnu – dáte tím najevo také sílu, energii a zapojíte se do dalšího životního vývoje. Tím, že poukážeme a odstraníme problémová místa v našem domově, zahradě nebo nejužším okolí, tak vyrovnáme takzvané energetické proudění, které ovlivní náš život.

Provětrejte svůj šatník

Jako první odborníci doporučují začít v našich skříních a šatníku. Zkuste si schválně ve vašem domácím módním butiku označit kolíčkem všechny věci, které jste nevytáhly poslední rok ze skříně. Pokud tam najdete kousky, které jste nenosily více než dva roky, tak si je označte. Podle odbornice a české poradkyně v oblasti Feng Shui Zuzany Adam je to jednoduché. To, co jste neoblékly rok, už neoblečete údajně nikdy. Nicméně pokud se i tak těžce loučíte s některými outfity, zkuste se zbavit nejprve věcí, které leží ve vaší skříni bez povšimnutí už několik let.

Nevhodné dárky

Dalším zdrojem mnohdy přebytečných věcí jsou dárky, které obdržíme od našich blízkých či kamarádů. Ne vždy se však trefí do našeho vkusu a ne vždy tyto často i hodnotné dárky využijeme. A tak nám doma prostě leží. Asi si řeknete, že dárků se člověk nemůže zbavit, protože je přece dostal. Je důležité se ale zamyslet nad tím, zda tyto věci opravdu ke svému životu potřebujeme. Všechny dlouhodobě nepoužívané věci tak zkuste věnovat někomu dalšímu nebo se jich jednoduše zbavte. Nikomu přeci nemusíte říkat, že jste zrovna věnovala jeho dárek někomu jinému.

Rozbité a nefunkční věci

Rozbité věci v častém případě rozbíjí a vyčerpávají naši energii ale i energii prostředí, ve kterém žijeme. Zkuste tak doma posbírat věci, které potřebujete opravit nebo už nefungují. To, co si chceme ponechat a jde to opravit, tak se vyplatí. Nicméně na co schovávat věci, které už jsou na odpis? Všechny rozbité elektrické spotřebiče, rádia, žehličky, počítače a další věci nemusí ležet doma v prachu, ale stačí je prostě odvézt na smetiště a máte vystaráno. Tyto věci nejen, že blokují naši energii, ale zároveň nás také brzdí v našem dalším rozvoji.

K TÉMATU  Noční stolek vedle postele je důležitý prvek vaší ložnice! Kam si odkládat mobil, knihu, brýle, hrnek nebo léky?

Naprosto nepoužívané věci

Určitě to znáte samy, každý máme doma minimálně pět věcí, u kterých si často říkáme “co kdybych je náhodou někdy využila nebo použila”. Tento “trend” byl populární především v minulosti u našich babiček a dědů, kteří schovávali všechno možné, protože to mohlo mít nějakou hodnotu a někdy se hodit. Jenže tyto věci postupně přibývají a hromadí se nám na půdě nebo ve sklepě. Jedním z takových příkladů jsou knihy, u kterých platí, že když se některých zbavíte, pročistíte si staré myšlenky, které vás brzdí.

Časopisy, noviny a staré dokumenty

Sbíraly jste v minulosti nebo odebíraly váš oblíbený časopis? Kupovaly jste si pravidelně nějaké měsíčníky? Máte spoustu založených starých dokumentů, které neustále skladujete? Pokud patříte mezi archiváře a rády si zakládáte staré účtenky, pracovní smlouvy či jiné doklady, je důležité si to vše dát na jedno místo. Nicméně je potřeba schovávat úplně všechny smlouvy, záruční listy nebo účty?

Nejvíce trpí naše sklepy a technické místnosti 

Mezi nejčastější a nejvíce chaotická místa patří v našich domovech především sklepy, půdy, vchody, chodby, kuchyně, komory nebo úklidové a technické místnosti. Tady nejčastěji odkládáme vše, co nevyužíváme pravidelně a uskladňujeme věci, které použijeme “někdy příště”.

Nejčastější chyby

Často přehlížíme věci, které vznikají opotřebením a které užíváme stereotypně. Pravidelně je proto důležité projít náš domov a zkontrolovat, co by si zasloužilo změnu a inovaci. Důležitou pozornost bychom měly věnovat vstupním dveřím a vchodu do našeho domova. Vstup do našeho domu by měl být brát jako vstup do posvátného místa, kde vstupujeme z vnějšího prostoru do našeho intimního. Mezi nejčastější změny, které můžeme udělat, je například výměna rohožky, umytí hlavních vstupních dveří, neměla by chybět jmenovka a dobrá funkční klika. Důležitá je obecně také vůně domova. Existují hlavní dva energetické jevy v prostoru – je to únik energie a její přílišná kumulace. Ideálem je udržet energii v pohybu a aby byla plná výživy. Zákonitě platí, chceme-li něco nového dostat, je důležité dát pryč něco starého. Náš domov by  se neměl stát skladištěm nábytku ale mělo by to být místo s věcmi, které využíváme.

Pozor na sušené květiny

Stagnaci energie způsobuje nejen hromada zbytečného nábytku či extrémní množství věcí, ale způsobují ji i sušené květiny. Naopak, oživením mohou být čerstvé a živé květiny. Skrze rozmístění nábytku je důležité dodržet konkrétní zákonitosti. Je důležité hledat útulné, bezpečné a prostorné polohy ve všech místnostech. Prostor, který nás obklopuje, zároveň ovlivňuje i náš život a to, jak v něm fungujeme. Ideální volbou jsou údajně květiny se zakulacenými listy.

Nejdůležitějším faktorem, který často v našich domovech registrujeme, je nepořádek. Pokud s častým nepořádkem bojujete také, zkuste odstranit všechny formy nepořádku – odpadky, věci které jsou často na zemi nebo zbytečné množství dekorací. Je důležité myslet také na prostory, které nejdou vidět. Například prostory za lednicí, pod postelí nebo za skříněmi. Odborníci v oblasti Feng Shui často také radí zbavit se emocionálního nepořádku, například ve formě starých fotografií nebo věcí, které už pro vás nehrají důležitou roli.

K TÉMATU  Sprcha nebo vana? To je oč tu běží. Výhody a nevýhody řešení

Nepodceňte okna a osvětlení

Přijde vám, že typ oken a osvětlení nehraje zase až tak velkou roli ve vašem domově? Opak je pravdou. Okna by se měla údajně otvírat směrem ven a pokud máte v bytě závěsy, nezapomeňte je stáhnout ke stranám a pustit tak dovnitř světlo. Na noc je naopak důležité závěsy zatáhnout. Závěsy jsou mnohdy zdrojem prachu, je proto důležité je udržovat neustále čisté. Co se týče osvětlení, i tady existuje pravidlo sto lidí, sto názorů. Nicméně i umělé světlo ovlivňuje náš život a energii. Odborníci radí se vyhnout ostrému osvětlení a příliš obnaženým žárovkám. Tlumenější osvětlení je lepší volbou. Pozor také na populární LED osvětlení, které je sice úspornější, ale není vhodné pro naše zdraví.

Barvy jsou jako magie

Víte, jaké jsou nejoblíbenější čtyři barvy ve Feng Shui? Možná budete překvapeni, ale je to červená, bílá, černá a zlatá. Nicméně i tady platí, že by měl člověk volit především podle toho, při jaké barvě se cítí příjemně a uvolněně.

Zařízení pokoje, koupelny nebo jídelny

Obecně platí, že méně je někdy více. V obývacím pokoji je důležité dát na viditelná místa věci, ke kterým máme vztah a které v nás vyvolávají příjemné pocity. Pozor na výklenky a rohy, neproudí zde energie tak, jak by měla. Pokud už se jim nevyhnete, můžete to vyřešit rozmístěním lampy, rostlin nebo akvária. Nejlepší variantou, jak rozestavit nábytek, je postavit jej do takzvané křivky, kruhu nebo osmihranu.

Sedačka by například měla směřovat čelem ke dveřím. Jednotlivé kousky nábytku by k sobě měly sedět a jejich velikost by se neměla příliš lišit. Ústředním bodem obývacího pokoje by měl být například krb, který symbolizuje pohyb, skrze který proudí energie. V ložnici se například vyvarujte umístěním postele do linie s dveřmi a naproti není vhodné mít žádná zrcadla.

Jídelna by neměla být situována vedle vchodových dveří. Židličky pro hosty by měly být umístěny směrem ke dveřím. Jídelní stůl by měl okolo sebe mít dostatečný prostor k pohybu.

Kde se inspirovat?

Zajímají vás další principy a tipy v oblasti Feng Shui? Zkuste si přečíst knihu Osvoboďte se s Fengu Shui od Zuzany Adam. Dále doporučujeme například knihy Zbavte se nepořádku s feng-šuej v podání Karen Kingstonové nebo Velká kniha Feng Šuej od Pavla Plzáka. Na internetu existuje celá řada dokumentů a rad, jak na to. Zároveň existuje pro nadšenější publikum například Česká škola Feng Shui, kde můžete tuto oblast dokonce i studovat.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Kdysi se mi do dovolené nečekaně vetřel adrenalin, aniž bych ho objednala. Čerstvý partnerský vztah dokonale prověřilo ztroskotání s lodí!
Zařizovat si obývací pokoj je stejně těžké, jako si zařizovat ložnici. Zatímco ložnice má být především oázou klidu, obývací pokoj je zase místem, kde se setkává rodina s přáteli, proto se chcete vyšvihnout v očích známých a zařídit si místnost k naprosté dokonalosti. Aby zde však stále proudila potřebná energie, nezapomínejte na zásady feng-šuej.
Kuchyň, či přesněji její jídelní část, je ideálním prostorem pro každodenní setkávání celé rodiny. Proto je důležité, aby tento prostor působil příjemně. Zároveň byste se však měli zaměřit také na jeho praktičnost, aby každý z členů měl dostatek prostoru, případně byl stůl vhodný pro konání různých oslav a posezení s přáteli. U stolu by také neměly chybět kvalitní židle, díky kterým budete mít pohodlí.
Zima už mnohé začíná deprimovat, proto se snaží vnést si první střípky jara alespoň k sobě do šatníků. Svetry tak stále zůstávají v popředí, ale pomalu začínají být vytěsňování kousky nejmódnějších stylů přicházejícího teplejšího ročního období. Víte, co se bude nosit?
„Už toho mám dost!“ řekla naše redaktorka Irena, když se na sebe ráno podívala do zrcadla. Po špatném spánku se pod jejíma očima pohupovaly malé váčky. Kruhy pod očima nechce nikdo z nás, a proto jsme zkusily, co na ně zabírá.
O chodidla je samozřejmě třeba se starat celý rok, ale v létě je péče o nohy trochu jiná. Nejen proto, že je ukazujete v otevřené obuvi. Chození naboso totiž chodidla více namáhá. Aby nohy vypadaly krásně a pěstěně, dodržujte základní pravidla.
Potřebujete si z pohodlí domova přivydělat při mateřské dovolené nebo jenom proto, že home office nepokrývá celý váš volný čas? Možností je opravdu mnoho, zejména v dnešní době. Zatímco některé nabídky práce jsou placené opravdu velmi špatně, jiné jsou ohodnoceny naopak velice dobře - tedy pokud se práce odvádí s dostatečnou kvalitou. To je případ i takzvaného copywritingu - psaní textů pro webové stránky.
Těšili jste se na první společnou dovolenou v zahraničí, ale dítě tvrdošíjně odmítá vlézt do moře? S jeho obavami je nutné pracovat citlivě, ať už se jedná o roční batole nebo tříletého sviště. Podívejte se, jak si s nimi poradit, abyste nemuseli zůstat jen u hotelového bazénu.
Svatební den bývá pro mnoho lidí tím nejkrásnějším. Když žena dostane zásnubní prstýnek, začne se jí v hlavě točit milion věcí, které by na svatbě chtěla mít. Důležité je, se z toho nezbláznit. Pokud si můžete dovolit zaplatit společnost, která se organizací svateb zabývá, ušetříte si určitě mnoho starostí a nervů, ale z finanční stránky to asi nebude žádný med. Pokud děláte svatbu na vlastní pěst, nejlepší bude, pokud si všechny důležité věci budete sepisovat do deníčku. A to nejen množství hostů, velikost dortu, místo konání svatby, ale také samotný rozpočet, který se za svatbu chystáte utratit.
V poslední době se mění seznamovací taktiky žen. Dříve bylo typické, že se přikláněly ke vztahu se starším partnerem. Nyní se karta obrátila a vyhledávají náruče mladíčků. Věkový rozdíl v řádu pár let není nic nevšedního, nicméně láskyplné partnerské pouto mezi čtyřicetiletou ženou a o 10 a více let mladším zajíčkem je pro mnohé na pováženou. Jistě si také pokládáte tu otázku, zda s ním udržíte krok a budete se mu za pár let líbit?
Jít na první schůzku s celou řadou očekávání, která musí partner splňovat, je velmi kontraproduktivní. Jestliže se chcete seznámit, nemůžete čekat, že protějšek splní vaše představy během krátkého setkání v kavárně. Rychlé soudy jsou špatné soudy.
Japonští šéfkuchaři vědí, jak zacházet s nožem. Zákazníci restaurace obvykle nevidí, jak vypadá taková práce v rukou profesionála. Řezání, krájení nebo sekání, správný šéfkuchař dokáže s ostrou čepelí doslova kouzlit. Krájet maso, ovoce i zeleninu zvládají tihle šéfkuchaři s chirurgickou přesností a je radost se jim dívat pod ruce.

Výběr článků

Podzim je ideálním časem vyrazit na výlet. Příroda se zbarvuje do oranžových, žlutých a červených tónů, památkám pomalu končí sezóna a proto téměř nikde se nemusíte mačkat s ostatními turisty. Naplánujte si výlet po severní Moravě.
Déšť, sníh, mráz, vítr venku. Doma studená ložnice, přetopený pokoj. Pleti tak náhlé výkyvy rozhodně neprospívají. Pleti výkyvy počasí neprospívají a právě v zimě je hydratace ještě důležitější, než v letních měsících. Jak to a které krémy použít?
Když se podíváte do ledničky u svých rodičů nebo u známých, možná vás překvapí, že tam dávají i potraviny, které vy uchováváte jinde. Víte však, co je tedy správné, a jaké potraviny bychom do lednice opravdu dávat neměli?

Nepřehlédněte

Dnešní společnost často klade na ženy tlak ve smyslu partnerských vztahů, ačkoliv mnohé z nás volí cestu svobody a samostatnosti. Proč je ale tak často stigmatizováno být single, zejména když se jedná o vlastní rozhodnutí? V dnešním článku na Dámské Lize prozkoumáváme realitu života jako single ženy a zkoumáme, jak to, že jsme samy, může být prospěšné a osvobozující rozhodnutí, nikoli něco, co bychom měly vnímat jako nedostatek
Časy, kdy stačilo hodit do automatu na kávu desetikorunu a člověk se spokojil s "tmavě hnědou tekutinou", jsou už dávno pryč. Podávání i pití kávy se v České republice výrazně proměnilo. Klasického "turka" či instantní kávu už najdete v málokteré kavárně. V supermarketech vás regály s kávou lákají všemi směry: zrnková, mletá, kapsle… Nemůžete se rozhodnut? Přečtěte si našich 6 tipů a budete mít jasno, jak si vybrat a hlavně vychutnat dobrou kávu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek