Vlasy jsou pýchou ženy, o tom není pochyb. A ostatně nejen žen – bujnou kšticí se pyšní i pánové. Velkým problémem však bývá často se mastící vlasy. Ti, kteří tento problém mají, se ptají, proč se mastí vlasy? Co je příčinou, co je tomu na vině? Možná za to může několik chyb, kterých se v péči o vlasy dopouštíme.
Až příliš časté mytí
Věděli jste, že příliš časté mytí vlasům škodí, než prospívá? Většina lidí si vlasy umývá prakticky denně, a to proto, aby se předešlo jejich mastnotě. Jenže paradoxně každodenní umývání vlasů k jejich mastnotě vede. Vlasy totiž při každodenním umývání produkují více mazu, než je přirozené.
Důvodem toho je podráždění mazových žláz, které jsou tím pádem donuceny k větší aktivitě. Pokud máte stále tendenci si vlasy mýt denně, snažte se nebýt tak agresivní a jemně šampon do vlasů aplikujte. Vyhněte se především masírování nebo drbání, to mazové žlázy jen donucuje k nadprůměrné činnosti.
Až příliš mnoho kondicionéru
Nejeden kadeřník by vám řekl, že kondicionéry jsou zkrátka potřebné. Zatímco šampon smývá z vlasů nečistoty a mastnotu, kondicionér jim dodává zdravý a svěže vypadající vzhled. Při používání kondicionéru bychom měli být opatrní. Ani s tímto vlasovým produktem by se to rozhodně nemělo přehánět, protože i on může vést ke zvýšené produkci mazových žláz.
Při používání kondicionéru myslete na jednu věc, a sice na správné nanášení. Nikdy ho nenanášejte přímo ke kořínkům, vždycky tak pět centimetrů od pokožky hlavy. A samozřejmě i v tomto případě platí stejně jako u šamponu, že ho musíte opravdu důkladně vymýt vodou.
Až příliš časté česání – i to je odpověď na otázku „proč se mastí vlasy“
Věděli jste, že i příliš časté česání vlasům zrovna neprospívá, ale naopak jim spíše škodí? Opět tu mluvíme o zbytečném podráždění mazových žláz. Hřebínkem je většinou podráždíme, což vede k větší produkci mazu. Vlasy po častém česání ztrácí svůj lesk a jsou spíše splihlé, nakonec viditelně mastné.
V souvislosti s česáním se můžete dopouštět ještě jedné věci, a sice že se češete se špinavým hřebenem. Hřeben může být zaneřáděn od stylingových produktů nebo od prachu či jiných nečistot, které pak pár tahy přesunete do vlasů.
Až příliš nekvalitní vlasové produkty
Nemluvíme v tomto případě jenom o šamponech nebo kondicionérech, ale mluvíme obecně o vlasových produktech čili i o gelech, tužidlech nebo fixačních sprejích na vlasy. Některé, zejména tedy ty nekvalitní, mají tendenci ucpávat mazové žlázy, což opět vede k jejich větší produktivitě. Zejména mluvíme o produktech s velkým obsahem silikonů nebo s vysokým pH.
Běžně jsou tyto produkty propagované jako ty, které navrací vlasům dávno ztracený lesk nebo které zbavují suchosti.
Až příliš časté sahání do vlasů
Za nadměrně mastícími se vlasy může stát i časté sahání si do vlasů. V tomto případě je to podobné jako u pleti – i té vadí to, když se jí až příliš často dotýkáme prsty. Vlasy jsou na tom opravdu stejně.
Pamatujte na to, že kdykoli si do vlasů sáhnete prsty, mastnota z prstů se dostává do vlasů. Jen málokdo si ale uvědomuje, jak moc si do vlasů sahá, respektive jak často. Bývá to většinou venku na večírku, rande nebo na schůzce s přáteli.
Také si často saháme do vlasů večer, když trávíme čas s partnerem. Nebo právě partner je ten, kdo vlasy ženě mastí tím, že si s nimi neustále pohrává nebo je hladí.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Nemáte čas na kadeřnici? Vlasy si můžete ostříhat doma! Máme pro vás snadný trik, jak na to!
Jednoduché vychytávky pro vaše vlasy. Jak být vždy rychle připravena pro každou příležitost