Zatímco dříve nebýval přivýdělek na rodičovské příliš v módě, současná doba mluví jinak. Neustále přibývá počet maminek, které si během péče o miminko snaží přivydělat nějaký ten peníz navíc. Mnohdy za tím nestojí ani tak finance, ale touha se neustále pohybovat v profesní sféře, zdokonalovat se ve svém oboru a udržet si pravidelný kontakt s lidmi. Dnešní doba je naštěstí k maminkám mnohem benevolentnější, než bývala například kdysi. Pracovní poptávka po maminkách na rodičovské navíc neustále roste. Najít proto zajímavou práci s adekvátním ohodnocením, která bude zároveň dobře ladit s mateřskou rolí, není zas až tak složité. Stačí jen když si ohlídáte pár nezbytností.
Ještě, než začnete hledat přivýdělek na rodičovské
Dobrou zprávou pro všechny maminky je, že přivýdělek na rodičovské, jeho forma a ani výše, nemá vliv na rodičovský příspěvek jako takový. Jednoduše o něj tedy nepřijdete. Jen musíte splnit tyto dvě věci:
- Pokud máte dítě mladší dvou let, ohlídejte si docházku do jeslí či mateřské školy. Ta nesmí překročit 92 hodin měsíčně. Po dosažení dvou let věku dítěte se docházka již nesleduje.
- U původního zaměstnavatele nesmíte vykonávat stejnou práci jako před nástupem na rodičovskou dovolenou. Vykonávat však můžete jiný typ práce, než jaký máte napsaný v původní smlouvě.
Další z případných omezení se týká pravidel, která máte uvedená ve smlouvě. Pokud máte s původním zaměstnavatelem písemně vymezené, že nesmíte vykonávat stejný typ práce pro konkurenční firmy, je zapotřebí se podle toho zařídit i v případě, kdy hledáte přivýdělek na rodičovské. Pokud se však posléze domluvíte jinak a budete mít souhlas zaměstnavatele, k přivýdělku v konkurenční oblasti vám nic nebrání.
Jaký typ úvazku je pro vás ideální?
Jak už bylo řečeno, během rodičovské si můžete přivydělávat bez omezení výše ohodnocení, ale i bez omezení typu úvazku. I tak je ale dobré vědět, s jakým úvazkem se můžete během rodičovské setkat. Samozřejmě zcela nejčastěji jsou to dohody o provedení činnosti nebo dohody o provedení práce, se kterými se pojí řada výhod i nevýhod.
Dohoda o provedení práce
Můžete jich mít v podstatě kolik chcete. Počet zaměstnavatelů, se kterými budete mít tuto dohodu uzavřenou, není nijak limitován. Jisté omezení je tu však v případě odpracovaných hodin. U jednoho zaměstnavatele si můžete odpracovat maximálně 300 hodin za kalendářní rok. Pokud máte dohod u jednoho zaměstnavatele více, doby práce se samozřejmě sčítají.
Dohoda o provedení činnosti
V případě této smlouvy nesmíte překročit 20 odpracovaných hodin týdně, což je v průměru o polovinu stanovené týdenní pracovní doby méně.
Maminka podnikatelka?
Další z možností, která je pro maminky lákavá díky neomezenému příjmu, je založení živnosti. Ačkoli tato forma nabízí určitý druh svobody a příležitost odstartovat podnikatelský život, je s tím spojeno mnohem víc administrace. Nicméně řada maminek bere právě rodičovskou jako ideální příležitost uchytit se v podnikání a začít pracovat na nové profesní budoucnosti.
Pokud se rozhodnete založit si živnost, je důležité vědět, co vlastně chcete dělat. Podle toho se také odvíjí typ založené činnosti. V každém případě na živnostenském úřadě počítejte s poplatkem za založení živnosti. Stejně tak se nevyhnete ani návštěvě zdravotní pojišťovny, správy sociálního zabezpečení a finančního úřadu. Kromě toho je také podstatné abyste si ujasnila, zda si chcete vést účetnictví nebo půjdete cestou paušálu. Pokud ovšem začínáte, bude právě využití paušálu mnohem lepší variantou.
Mnoho maminek se ale začne ptát, jak je to vlastně s úhradou odvodů. V prvním roce budete jako maminka na rodičovské plně osvobozena od veškerých odvodů. A protože právě rodičovská role je v tuto chvíli vaší hlavní činností, bude vaše živnost považována za činnost vedlejší. Výše následných odvodů se poté odvíjí podle vašich příjmů a hodnot, které získáte z daňového přiznání. Ovšem rok je dost dlouhá doba na to, abyste se uchytila ve stávajícím nebo novém oboru. Získáte patřičné reference a nové kontakty. Po roce pak tedy můžete zhodnotit, zda je právě tento způsob práce určený pro vás anebo se vydáte směrem ke klasickým dohodám.
Jak najít správný přivýdělek na rodičovské?
V okamžiku kdy se rozhodnete, že si chcete během péče o miminko trochu přivydělat, začnete přemýšlet o tom, kde takovou práci najít? Jakou si zvolíte? Volba samotné činnosti je na vás. Každá vynikáme v něčem jiném. Zatímco některé maminky jsou skvělé v účetnictví či v šití na zakázku, další si přejí založit e-shop nebo se věnovat psaní textů a tvorbě grafiky. Pokud už víte, nebo alespoň tušíte, jaký obor bude přesně ten váš, na nic nečekejte a začněte se po něčem poohlížet.
Nebojte se a zareagujte na vystavené inzeráty, kterých je všude přehršel. Nebo rovnou vytvořte inzerát vlastní, co jakožto maminka na rodičovské nabízíte? Možná to nepůjde hned, možná zažijete řadu odmítnutí a čekání na první úspěch, ale věřte, že všechno má svůj čas a už co nevidět se prvního přivýdělku na rodičovské dočkáte.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Co dělat, když se partner neumí sžít s rolí zvanou novopečený otec?
Psaní textů jako přivýdělek při mateřské. Možností je ale vícero