Začátkem roku je všude kolem nás spousta virů a onemocnění, které se nás snadno chytí, když jsme vystavování střídání počasí. Když se k tomu přidá stres z práce, vztahu nebo jakékoli životní situace, případně málo odpočinku a nedostatek spánku, vystavujeme se riziku, že nás nějaká nemoc skolí. Vyčerpání je zkrátka tou nejjistější vstupenkou ke kurýrování v posteli. Přestože je ve hře spousta faktorů, jako prostředí, kde se pohybujeme, můžeme i tak cíleně posílit náš imunitní systém tak, abychom riziko nákazy nemocí minimalizovali.
Neberte si zbytečně potřebný spánek
Možná si říkáte, že vám šest hodin denně stačí, ale může to být kámen úrazu. Pokud k plné regeneraci těla i mysli potřebujete déle, což je prostě většinou fakt, po šestihodinovém týdnu vám bude chybět třeba sedm nebo více hodin spánku celkově. Druhý týden, měsíc… vznikne deficit, který nemusí být na první pohled patrný. Tím svůj imunitní systém vystavuje většímu tlaku a může se stát, že se organismus stane náchylnější k onemocnění. Odpočinek nepotřebují jen svaly nebo bolavá záda. Zregenerovat potřebuje mozek, nervový systém, ale i srdce nebo plíce, které jedou v noci na úsporná režim. Spánek váš organismus zklidní, aby mohlo tělo fungovat od rána zase naplno.
Omezte stres na minimum
Víme, jak to vypadá – nemůžete přece za to, že vás v práci někdo vytočí. Ale není pravda, že nemůžete stres omezit. Pokud nás něco stresuje, je nutné v sobě hledat příčinu. Pokud se nad nepříjemnými situacemi budete zamýšlet právě takhle, možná najdete nějaký klíč, který vám pomůže přijít na to, čemu se vyhýbat nebo jak reagovat, když vás nějaká situace nebo dotyčná osoba vyhodí z rovnováhy. Být nad věcí je rada, která zní jako klišé, ale někdy je to mnohem jednodušší, než si myslíte. Navíc je důležité všechno vyvažovat časem pro sebe, který nás z nepříjemné nálady dostává.
Nezanedbávejte čas pro sebe
Dělejte aktivně nějaký svůj koníček a nenechte do něj zasahovat něco jiného. Choďte na procházky na vzduchu nebo hrajte s rodinou deskové hry. Zkrátka aktivity, které dostanou vaši mysl někam jinam. Pokud to chcete vyzkoušet, zkuste meditaci. Není to zase taková věda, jde jen o to se prostě zklidnit a nechat myšlenky plynout. Činností, kterou děláte ráda, se nabijí baterky vaší spokojenosti, které vám pak vydrží s sebou a pozitivně ovlivní vaši srážku s nepříjemným kolegou nebo sousedem. Stres imunitní systém vyčerpává.
Přijímejte dostatek vitamínů a minerálů
Bílé pečivo nebo párky, to jsou možná nápady na rychlou večeři, ale pravda je, že tyhle potraviny vašemu tělu nic nepřinesou. Organismus a jeho imunitní systém potřebují palivo, které musíte přijmout ve správně vybraném jídle. Zkuste k snídani celozrnné pečivo, které obsahuje více bílkovin nebo vlákniny. Jezte dostatek ovoce, neváhejte si nakrájet jablko, hrušku nebo třeba avokádo. Slazené nápoje vyměňte za vodu nebo čaje. Potřebujete hlavně vitamíny C, E i D. Z minerálů jsou důležité selen a zinek a obojího naleznete dostatek v mase. Nachází se ale i nečekaně v ovesných vločkách, které jsou výbornou snídaní. Příliš tučné nebo smažené pokrmy omezte na minimum nebo úplně vynechejte. Jsou zbytečnou zátěží pro žaludek i celý trávící systém. Přirozeně ale chápeme, že si chcete dopřát třeba řízek. Je to v pořádku, ale i tak je třeba pokrmy kombinovat.
Alkohol a cigarety dejte stranou
Ano, zní to jako rada káravé maminky. Ale všichni dobře víme, že nekouřit vůbec a omezit alkohol, případně ho úplně vynechat, našemu organismu jen prospěje. Přes všechny ty nekonečné články o prospěšnosti “trošky” alkoholu je tady zkrátka nepopiratelný fakt, že do těla dostáváte toxické látky. To reaguje tak, že se snaží alkohol ihned odbourat. Takže váš imunitní systém pracuje na něčem navíc, zatímco potřebujete, aby se naplno soustředil na obranyschopnost organismu. Sklenka něčeho dobrého vám přirozeně udělá dobře, ale tohle je třeba mít na paměti. Cigarety jsou pak kapitola sama pro sebe – tam se pozitiva hledají těžko. Toxických látek jsou v nich desítky. Když dáte neduhům sbohem, nebudete litovat.