Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Co nám pokojové rostliny říkají, když…

Znáte to, s velkou radostí si domů přinesete novou rostlinu, která vypadá báječně, jenže po pár měsících si všimnete jistých vad na kráse. Některé se projeví dokonce okamžitě, jen co kytka překročila práh vašeho domu. Ať už jsou to žluté nebo svěšené listy, každým takovým náznakem se nám rostlina snaží říct, že jí něco chybí, nebo přebývá.
rostliny
Pokojové rostliny s námi mluví.

08. 11. 2022

Pokojové rostliny s námi mluví. Nepoužívají klasickou verbální komunikaci, ale jasná znamení, kterými nám chtějí něco říct. Občas marně. Pokud tomu nerozumíme, postupně zemřou anebo mají přinejmenším vady na kráse. Vy si pak myslíte, že jste nejhorší pěstitel pod sluncem a sen o domácí džungli vzdáte. Nebo neustále kupujete nové a nové kytky. Ale nic z toho není nutné, když se naučíte rozumět jejich řeči.

Svěšené listy

Svěšené listy jsou nejčastější příčinou zcela vyschlé půdy, kdy v ní není ani kapka vody, kterou by si listy nasály. Taková rostlina vypadá doslova smutně. Proč? Nemá vodu. Proto ji okamžitě zalijte, můžete ji dokonce na několik minut ponořit do kbelíku s vodou a po vytažení z ní nechte vodu pořádně odkapat.

Hnědé špičky listů

Hnědé špičky listů značí zpravidla buď nedostatečnou, nebo nadměrnou zálivku. Ačkoliv své rostliny zaléváte pravidelně, může se stát, že je zaléváte málo. Nenechte se zmást mokrým povrchem půdy, pod kterým se může nacházet kořenový bal naprosto suchý. Důležitou vláhu rostlině zajistíte okamžitým ponořením do kbelíku s vodou na pár minut. Pak už stačí množství zálivky hlídat.

Naopak v případě nadměrné zálivky dochází ke změně pH půdy, což je pro rostlinu nevyhovující. V této situaci je nutné rostlinu přesadit do nové půdy. Rostlina, která se neustále ”topí”, také nebude prospívat a brzy vám uhnije.

lopatkovec
Každá rostlina má své potřeby na vodu, světlo a teplotu.

Žloutnutí listů

Příčinu hledejte s největší pravděpodobností v zálivce – buď má rostlina hodně vody, nebo málo. Každopádně se zamyslete nad tím, jak často rostlinku zaléváte a zkuste to změnit. Na vině ale může být i teplota – nestojí květináč hned u radiátoru? Není v průvanu a chladu?

Žluté listy v každém případě odstraňte, ať rostlina neplýtvá energií na jejich vyživování.

K TÉMATU  7 úžasných salátových zálivek. Zkuste něco nového!

Černé listy, které postupně opadají

Věděli jste, že i rostliny se mohou v zimě nachladit? A právě nachlazení značí černající listí, které postupně opadává. Rostlina se jednoduše nachladila, což podpořila příliš velká zálivka při nízké teplotě. Ideálně rostlinu přesuňte na teplejší místo, dejte pozor na průvan. Je také dobré na nějaký čas omezit zálivku, stačí ji jen pokropit vodou z rozprašovače.

Listy opadaly

I v tomto případě může za padání listů nadměrná zálivka, která mění pH půdy na kyselé. Zkuste rostlinu okamžitě přesadit, ovšem jestli se vzpamatuje, není jisté.

zálivka
Dopřáváte rostlinám hodně vody? Většinou je to na škodu.

Bledé listy, hnědé okraje

Sluneční světlo je sice pro správný růst rostlin důležité a nezbytné, ovšem některé rostliny přímé slunce rády nemají. Rostliny se také dostávají do šoku po zimním období, kdy tmu střídá více světla. Na sluneční světlo si musí zvyknout postupně.

Pomalý růst

Jestliže vám přijde, že se růst rostliny zastavil, příčinou je pouze půda bez potřebných živin. Je zpravidla prorostlá kořenovým systémem, který už nemá z čeho brát. Je na čase rostlinu přesadit do většího a nezapomínejte (mimo zimu) hnojit. Nejlepší doba na přesazování je na jaře.

Žádné květy

Tvorba květů závisí na dvou faktorech, a to na stáří rostliny, nebo na hnojení. Pokud je rostlina příliš mladá, vyčkejte, květy se brzy objeví. V druhém případě jste rostlinu zřejmě přehnojili, přijala větší množství dusíku, než je zdrávo. Poohlédněte se po hnojivu s fosforem, právě fosfor tvorbu květů podporuje.

rostliny
Když rostlinám porozumíte, odvděčí se vám svojí krásou. Navíc jsou to perfektní čističky vzduchu.

Bílá půda a narezlé hrudky

Jakmile se objeví na povrchu půdy v květináči bílý povlak, je to známka přílišné zásaditosti půdy, jejíž příčinou je zalévání příliš tvrdou vodou. Nezbyde vám nic jiného než rostlinu přesadit do nového substrátu. Pro zálivku používejte buď dešťovou, odstátou nebo převařenou vodu.

K TÉMATU  Jak vypadá správná péče o pokojovky v zimě?

Poupata opadávají

Radost z nových květů je nepopsatelná, ovšem co když ještě nerozkvetlá poupata odpadnou dřív, než se rozvinou? Odpověď je jednoduchá, v místnosti je suchý vzduch nebo jednoduše zima. Rostlině pomůžete tím, že ji přesunete někam více do tepla, kde je vzduch o něco vlhčí. Pozor si také dejte na přenos rostlin v zimním období z obchodu domů, rostlina by měla být vždy pečlivě zabalena do papíru.

Neduživé výhony

Jakmile na rostlině zpozorujete dlouhé výhony světlé barvy, přeneste ji tam, kde bude mít dostatek světla – takto rostliny reagují při nedostatku světla především v zimních měsících. Rostlina pak nemá dostatek živin ke správnému růstu.

listy
Při pohledu na rostlinu je na první dobrou znát, že něco děláte špatně.

Rostlinu mohou také napadnout nejrůznější škůdci a nemoci. Všímejte si, jestli vám po bytě nelétají tmavé mušky smutnice nebo se na listech neusadily mšice. Pamatujte, že ačkoliv rostlina nemluví, zmiňovanými znaky vám dává najevo, že není něco v pořádku. Zkoušejte, nevzdávejte se a uvidíte, že brzy porozumíte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Přírodní hnojiva: Víte, čím vším můžete nakrmit pokojovky?

6 nenáročných pokojovek, které zvládnou péči i těch nejhorších pěstitelů

Zdroje článku:
www.gardeningknowhow.com, www.ukhouseplants.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Příběh, který nám přistál v naší schránce, nás nejdříve vyděsil. Vždyť jsou věci, které by měly být naprosto zapovězené. Jak je vidět, na světě je možné všechno.
I když venku panuje nebezpečný koronavirus, to neznamená, že žádné jiné nemoci neexistují. S příchodem nového typu koronaviru nedošlo k odstranění ostatních onemocnění, což je dobré mít na paměti. Stále jsou rizikem i jiné choroby, jako je rakovina nebo chřipka. Mnohé nemoci číhají i na ty nejmenší. Prozraďme si nejčastější dětské nemoci, které jsou rizikové pro naše malé ratolesti.
Každá žena se měsíc co měsíc setkává s menstruací, během které se neobejde bez vložek či tampónů. Málokdo si ale v tu chvíli uvědomí, jaké množství odpadu se vytvoří během používání tradičních menstruačních pomůcek, které následně zbytečně škodí okolní přírodě. Naštěstí ale existuje několik ekologických alternativ, za které vám příroda poděkuje a oceníte je i vy z hlediska snadného použití. Pojďme se podívat na téma ekologické menstruace.
Domácnost by bez pokojových rostlin nebyla to pravé ořechové. I proto se většina lidí snaží o to, aby to v jejich domově žilo a hrálo všemi barvami. Nepěstují se však jen stálezelené rostliny, ale také pokojový ibišek, který není ničím náročným.
Crop top mikiny se těší nejen v této sezóně nesmírné popularitě. I když jsou samy o sobě extrémně módní, potřebujeme vědět, jak je kombinovat, abychom dosáhli požadovaného efektu. Proč je musíte mít?
Myslíte si, že vybrat dokonalé sluneční brýle je poměrně složité? Vsázíte na trendy poslední módy, ale i přesto ne a ne najít ty pravé? Vybírat sluneční brýle podle nových trendů je samozřejmě v pořádku, ovšem nejdůležitější je vzít v úvahu tvar vašeho obličeje. Sluneční brýle vám totiž budou skutečně slušet jedině tehdy, pokud budou ladit k vašim obličejovým proporcím. Poradíme vám, jaké sluneční brýle budou pro vaši tvář ty dokonalé.
Negativní zprávy nás zahlcují. Napětí stoupá a klid nejspíše ještě dlouho nikdo z nás nepozná. Není se čemu divit. Sotva jsme zvládli jednu krizi, přišla další, daleko horší a jen kousek od našich hranic. Obavy o budoucnost nyní trápí hodně lidí. Pokud nemůžete z aktuálního dění spát a pracují vám nervy, soutěžte s námi o balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia, které vám pomohou náročné období zvládnout.
Léto láká k vodě, na grilovačky a párty s přáteli, ale pracovní povinnosti nepočítají s prázdninami. Jak tedy zůstat produktivní i během horkých měsíců, kdy byste nejraději trávili čas venku? Tento článek vám přináší praktické rady a tipy, jak efektivně plánovat čas, udržet si příjemné pracovní prostředí a zvládnout pracovní úkoly s lehkostí i během letních dní.
Podzim se hlásí o slovo a pro všechny milovníky zeleně to znamená jediné - je třeba začít rostlinky pomalu připravovat na období odpočinku, vegetační klid totiž začíná na podzim a končí až na jaře. Zatím se ale nemusíte úplně plašit, a pokud chcete mít ještě nějakou chvilku krásně zelený a rozkvetlý balkon, můžete ho mít. Které květiny nebo bylinky přežijí i chladnější počasí?
I když je neděle od slova nedělat, měly byste dokončit vše rozdělané. Odpočinek potřebují předevšán vaše vnitřní orgány. Je důležité zaměřit se na správný jídelníček a očistu střev. Co ještě přinese novoluní v Panně?
Lávový dortík z banánu je lahodný a jednoduchý dezert, který zvládnete připravit během pár minut. Tento recept od známého food bloggera Honzy z Instagramu @cestaklukazmesta kombinuje sladkost zralého banánu s intenzivní chutí hořké čokolády. Připravte si tento dezert pro speciální příležitost nebo jen tak pro radost a překvapte své blízké.
Pokud si neprojdete speciálními genetickými testy, pravděpodobně ji nikdy neodhalíte. Přitom patří mezi nejnebezpečnější choroby na světě. Způsobuje trombózu a v těch nejkrajnějších případech také plicní embolii.

Výběr článků

Svět kolem nás se hemží barvami a jejich miliony odstínů. Barvy dokážou ovlivnit naše emoce, chování, a dokonce určit povahu. Proto bychom je, tam kde můžeme, měli volit s rozvahou.
Každý z nás má svou polohu, ve které spí nejraději. Někdo spí rád na břiše, jiný na zádech a další třeba zase na boku. Ale napadlo vás někdy hledat ve spánkových polohách význam? Že ne? Pak se možná budete divit, co která spánková poloha znamená.

Nepřehlédněte

Máme po úplňku. Co vás nyní čeká o víkendu? Nahlédněte do našeho speciálního horoskopu krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové.
Rodinné podnikání je na denním pořádku. Když pracujete s lidmi, s nimiž nežijete v jedné společné domácnosti, ještě to jde. Ale pracovat s partnerem? Být s ním 24 hodin denně? Jde to a vůbec nemusí vzniknout pověstná ponorková nemoc. Jen je třeba dodržovat určité zásady.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek