Pokojové rostliny s námi mluví. Nepoužívají klasickou verbální komunikaci, ale jasná znamení, kterými nám chtějí něco říct. Občas marně. Pokud tomu nerozumíme, postupně zemřou anebo mají přinejmenším vady na kráse. Vy si pak myslíte, že jste nejhorší pěstitel pod sluncem a sen o domácí džungli vzdáte. Nebo neustále kupujete nové a nové kytky. Ale nic z toho není nutné, když se naučíte rozumět jejich řeči.
Svěšené listy
Svěšené listy jsou nejčastější příčinou zcela vyschlé půdy, kdy v ní není ani kapka vody, kterou by si listy nasály. Taková rostlina vypadá doslova smutně. Proč? Nemá vodu. Proto ji okamžitě zalijte, můžete ji dokonce na několik minut ponořit do kbelíku s vodou a po vytažení z ní nechte vodu pořádně odkapat.
Hnědé špičky listů
Hnědé špičky listů značí zpravidla buď nedostatečnou, nebo nadměrnou zálivku. Ačkoliv své rostliny zaléváte pravidelně, může se stát, že je zaléváte málo. Nenechte se zmást mokrým povrchem půdy, pod kterým se může nacházet kořenový bal naprosto suchý. Důležitou vláhu rostlině zajistíte okamžitým ponořením do kbelíku s vodou na pár minut. Pak už stačí množství zálivky hlídat.
Naopak v případě nadměrné zálivky dochází ke změně pH půdy, což je pro rostlinu nevyhovující. V této situaci je nutné rostlinu přesadit do nové půdy. Rostlina, která se neustále ”topí”, také nebude prospívat a brzy vám uhnije.
Žloutnutí listů
Příčinu hledejte s největší pravděpodobností v zálivce – buď má rostlina hodně vody, nebo málo. Každopádně se zamyslete nad tím, jak často rostlinku zaléváte a zkuste to změnit. Na vině ale může být i teplota – nestojí květináč hned u radiátoru? Není v průvanu a chladu?
Žluté listy v každém případě odstraňte, ať rostlina neplýtvá energií na jejich vyživování.
Černé listy, které postupně opadají
Věděli jste, že i rostliny se mohou v zimě nachladit? A právě nachlazení značí černající listí, které postupně opadává. Rostlina se jednoduše nachladila, což podpořila příliš velká zálivka při nízké teplotě. Ideálně rostlinu přesuňte na teplejší místo, dejte pozor na průvan. Je také dobré na nějaký čas omezit zálivku, stačí ji jen pokropit vodou z rozprašovače.
Listy opadaly
I v tomto případě může za padání listů nadměrná zálivka, která mění pH půdy na kyselé. Zkuste rostlinu okamžitě přesadit, ovšem jestli se vzpamatuje, není jisté.
Bledé listy, hnědé okraje
Sluneční světlo je sice pro správný růst rostlin důležité a nezbytné, ovšem některé rostliny přímé slunce rády nemají. Rostliny se také dostávají do šoku po zimním období, kdy tmu střídá více světla. Na sluneční světlo si musí zvyknout postupně.
Pomalý růst
Jestliže vám přijde, že se růst rostliny zastavil, příčinou je pouze půda bez potřebných živin. Je zpravidla prorostlá kořenovým systémem, který už nemá z čeho brát. Je na čase rostlinu přesadit do většího a nezapomínejte (mimo zimu) hnojit. Nejlepší doba na přesazování je na jaře.
Žádné květy
Tvorba květů závisí na dvou faktorech, a to na stáří rostliny, nebo na hnojení. Pokud je rostlina příliš mladá, vyčkejte, květy se brzy objeví. V druhém případě jste rostlinu zřejmě přehnojili, přijala větší množství dusíku, než je zdrávo. Poohlédněte se po hnojivu s fosforem, právě fosfor tvorbu květů podporuje.
Bílá půda a narezlé hrudky
Jakmile se objeví na povrchu půdy v květináči bílý povlak, je to známka přílišné zásaditosti půdy, jejíž příčinou je zalévání příliš tvrdou vodou. Nezbyde vám nic jiného než rostlinu přesadit do nového substrátu. Pro zálivku používejte buď dešťovou, odstátou nebo převařenou vodu.
Poupata opadávají
Radost z nových květů je nepopsatelná, ovšem co když ještě nerozkvetlá poupata odpadnou dřív, než se rozvinou? Odpověď je jednoduchá, v místnosti je suchý vzduch nebo jednoduše zima. Rostlině pomůžete tím, že ji přesunete někam více do tepla, kde je vzduch o něco vlhčí. Pozor si také dejte na přenos rostlin v zimním období z obchodu domů, rostlina by měla být vždy pečlivě zabalena do papíru.
Neduživé výhony
Jakmile na rostlině zpozorujete dlouhé výhony světlé barvy, přeneste ji tam, kde bude mít dostatek světla – takto rostliny reagují při nedostatku světla především v zimních měsících. Rostlina pak nemá dostatek živin ke správnému růstu.
Rostlinu mohou také napadnout nejrůznější škůdci a nemoci. Všímejte si, jestli vám po bytě nelétají tmavé mušky smutnice nebo se na listech neusadily mšice. Pamatujte, že ačkoliv rostlina nemluví, zmiňovanými znaky vám dává najevo, že není něco v pořádku. Zkoušejte, nevzdávejte se a uvidíte, že brzy porozumíte.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Přírodní hnojiva: Víte, čím vším můžete nakrmit pokojovky?
6 nenáročných pokojovek, které zvládnou péči i těch nejhorších pěstitelů