Úterý , 22. 07. 2025

Magdaléna

Jak snížit plasty v domácnosti? Malými krůčky dokážeme velké věci

Možná si to ani neuvědomujeme, ale plasty jsou všude kolem nás. Některé jsou velmi cenné a pomáhají nám v běžném životě. Například plastové součástky elektroniky, plastové rukavice a pomůcky v nemocnicích nebo plastové součástky aut a všeobecně plast používaný v průmyslu. Některé plasty nám ovšem neslouží léta, ale jen pár hodin nebo dokonce minut. Proto bychom se na tyto druhy plastů měli zaměřit a začít s nimi šetřit. Jak můžeme v domácnosti během každodenních činností plasty eliminovat?
plasty
Platy pomalu zaplňují celou zeměkouli.

22. 07. 2022

Kde všude plasty jsou?

Nejvíce jednorázových plastů si domů přinášíme z obchodů. Ať už se jedná o nákup jídla, drogerie nebo oblečení. Například každých sto gramů sýru nebo salámu je zabaleno do samostatného jednorázového plastového obalu. V plastu si domů přineseme také ovoce nakoupené v supermarketu, jogurty, sladkosti, pití či mražené výrobky.

plasty
Chcete pro své děti to nejlepší? Tak změňte svůj přístup.

Mimo jídla je v plastu zabalená většina výrobků z drogerie, kosmetického průmyslu nebo i výrobky pro naše čtyřnohé miláčky. Proto bychom se měli společně zamyslet nad tím, jak a co nakupovat, abychom domů přinášeli plastů co nejméně. Pokud totiž snížíme plasty v domácnostech, pomůžeme tím nejen svému okolí, ale hlavně celé naší planetě Zemi.

Na velikosti záleží

Ačkoli někdo tvrdí, že na velikosti nezáleží, v případě omezení plastů je to naopak. Pokud si totiž zakoupíte v drogerii šampon s obsahem 250 ml, půjdete za měsíc pro další. A tak budete do popelnice vyhazovat za dva měsíce dva tyto plastové výrobky. Proto je vhodnější nakupovat kosmetické produkty ve větších baleních.

Stejně to platí u jiných drogistických výrobků, ale také u potravin, jogurtů, doplňků do domácnosti nebo u jídel pro psy a kočky. Proč kupovat malé balení, které je dražší a ještě více zaneřádí naši planetu plasty, když můžeme nakupovat ve větším a ušetřit.

Mysleme při nakupování  

Pokud chceme eliminovat plasty v domácnosti, musíme přemýšlet už v obchodě. Plasty jsou totiž mnohdy velmi dobře skryté. Například takový čaj. Čajový sáček je někdy vložený do krabičky jen tak. Jindy je zabalený v samostatném plastovém obalu a i krabičky bývají často balené v celofánu. Tím, že sáhneme po papírové krabičce s nebalenými pytlíky s čajem, ušetříme hromádku plastových obalů. A každý kousek se v tomto případě počítá.

Skrytý plast můžeme najít také u balených bonbónů, bonboniér, ostatních cukrovinek, tablet do myčky, u kosmetických výrobků apod.

K TÉMATU  Neuvěřitelná bubenice baví svým profesionálním výkonem publikum přímo na ulici

Vyměňte to

Zkusme vyměnit svou igelitovou tašku na nákupy za látkovou. Nejvíce naši planetu zanášejí plasty z lahví a igelitových tašek a sáčků. Nahradit můžete také jednorázové igelitové pytlíky na ovoce a zeleninu za ty, které se dají použít vícekrát. A proč vůbec balit do sáčku banány, pomeranče a avokádo, když mají svůj obal?

nákup
Vozte si s sebou v kabelce nebo v autě látkové tašky, pak vás žádný nákup nezaskočí nepřipravené.

Vyměnit se také dá jednorázové brčko za brčko z bambusu, skla nebo z kovu. A co vlastně ten již zmiňovaný šampon. Víte, že už se prodávají i tuhé šampony zabalené v papírových krabičkách? Účinek přitom mají stejný, jako ty tekuté a při jejich použití nevyhodíme ani gram plastu do žluté popelnice.

Tuhá mýdla se začala vyrábět také ve vysoké kvalitě, takže i mýdlo s dávkovačem můžeme klidně vyměnit za kostku.

I tady jsou plasty

Při nákupu řezaných kytek v supermarketu jsou květiny zabalené do fólie. Zkusme proto raději podpořit místního květináře a ušetřit kousek přírody. To samé platí u nákupu salámu a masa od místního řezníka. Určitě se nestane, že by nám zabalil každých 100 g šunky do samostatného igelitového sáčku.

Existují také obchody bez obalu, tam vše nakoupíte do vlastních sklenic a nádob. Nebo je možnost zapůjčit si zavařovací sklenice. A kopečková zmrzlina u místního zmrzlináře je také pro přírodu příznivější než nanuk z obchodu v plastovém obalu.

plasty
Znečištění planety plasty je už teď problém. Co bude za pár let?

Jeden za všechny

I když se to může zdát jako klišé, pravdou je, že pokud každý jeden z nás začne malinko šetřit s plasty, ve finále se zlepší celková situace na Zemi. Jakmile začneme prosazovat výrobky bez plastových obalů, výrobci je začnou méně produkovat a celkový objem plastů se tedy začne redukovat. Zkusme to, třeba se nám to podaří a naše planeta zůstane i pro další generace čistá.

K TÉMATU  Jak regenerovat tělo po prohýřené noci? Co dělat, když musíte ráno hned fungovat na 100 procent?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

3 způsoby, jak si poskládat nutričně vyvážený oběd přímo v obchodě?

Fenomén tuhý šampon: Šetří vlasy, pokožku, planetu i peněženku!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

V životě se můžeme setkat s celou spoustou onemocnění. Zatímco nad některými jenom mávneme rukou, jiné nás mohou výrazně poznamenat do konce života. A zatímco některé nám jsou moc dobře známé, nad jinými visí jeden obrovský otazník. Přesně takovou nemocí je i Bechtěrevova nemoc či také Bechtěrevova choroba.
V současnosti se ženy dělí převážně na dvě skupiny. Některé nedají dopustit na menstruační kalíšek, jiné vždy raději sáhnou po klasických vložkách nebo tampónech. Před časem však na náš trh dorazily i menstruační kalhotky. Pokud se tedy rozhodujete, po čem sáhnete zrovna vy, čtěte dál.
Nevěra je nepříjemná zkušenost, která dokáže zamávat i tím zdánlivě nejsilnějším vztahem. Mezi ženskou a mužskou nevěrou panují rozdíly. Jaké?
Menstruace je nedílnou součástí života každé ženy. Zatímco některým z nás nepůsobí výraznější potíže, jiné ji doslova protrpí. Ať už jsou však projevy menstruace poměrně rozdílné, jedno mají všechny ženy společné - neustále hledají cesty jak tyto dny přečkat co nejkomfortněji.
Historek o tom, jak tchyně je ta, která rozvrací celou rodinu a nejvíce na nervy leze partnerce či partnerovi vlastního dítěte, je k přečtení a poslechu všude spousta. Když se však v takovéto situaci otočí role, nikdo tomu nechce uvěřit.
Mužské a ženské práce. Ve světě, kde je genderová rovnost denně probírána v médiích, je toto dělení skoro sprostým slovem. Jak to máte doma vy? Máte mužské a ženské práce nebo je vše jen na vás?
Konzumace kávy, čaje a červeného vína, kouření, přibývající věk a tak dále – faktorů, proč dochází ke žloutnutí zubů je mnoho. Někteří jedinci mají ke žloutnutí zubů větší sklony než jiní. Naštěstí se nacházíme ve 21. století. A způsobů a metod, jak zuby vybělit je tolik, že si vybere opravdu každý. Pojďme na to!2
Rodinné podnikání je na denním pořádku. Když pracujete s lidmi, s nimiž nežijete v jedné společné domácnosti, ještě to jde. Ale pracovat s partnerem? Být s ním 24 hodin denně? Jde to a vůbec nemusí vzniknout pověstná ponorková nemoc. Jen je třeba dodržovat určité zásady.
Srbská performerka Marina Abramović je ve světě současného umění pojem. Proslavila se tím, že svými výstavami neustále testuje hranice fyzické i psychické výdrže – vlastní i diváků. Přestože je jí už 79 let, její tvorba má stále sílu šokovat, dojímat i otevírat důležitá společenská témata.
Taky jste to slyšela? Vyber si buď kariera, nebo dítě! Naštěstí dneska už jde zvládnout vše. Přinášíme 5 rad, jak hravě zvládnete obojí.
Vlasta Zahrádka, známý český hudebník, zpěvák a skladatel, náhle zemřel ve věku 59 let. Jeho úmrtí oznámili jeho přátelé na sociálních sítích. Byl známý svou prací ve skupinách Carmen, Pop Killers, ZaHRaDa, Le Garden a Czech Faith No More.
Po příchodu do nejedné české domácnosti uvidíte na okenním parapetu africkou fialku – skromnou, elegantní, hezky zbarvenou pokojovou rostlinu. Je ideální trefou pro každého nenáročného pěstitele. Sama toho nevyžaduje mnoho a vydrží krásná po celý rok.

Výběr článků

Poruchy příjmu potravy se nestarají o to, kolik peněz vyděláváte nebo jaký máte společenský status. Kdokoli, a to od princezny po chudáka, se může stát obětí mentálního onemocnění jménem bulimie, které mění a ohrožuje život. A celebrity pochopitelně nejsou výjimkou. Některé z nich málem zemřely!
Rudolfinum se v úterý večer stalo dějištěm netradičního loučení s hercem, producentem a charismatickým mužem Jiřím Bartoškou (†78). Rodina a přátelé naplnili jeho přání, aby poslední rozloučení nebylo truchlivé, ale důstojně veselé. A právě takový byl večer, který se nesl v duchu smíchu, vzpomínek a hluboké úcty.
Osmého dubna by Iveta Bartošová oslavila 59. narozeniny. Ačkoliv její životní pouť skončila předčasně, její písně a vzpomínky na ni jsou stále živé. Připomeňme si příběh ženy, která byla jednou z největších hvězd české popové scény.

Nepřehlédněte

Britská princezna z Walesu, Kate Middleton, se v neděli objevila na finále mužského Wimbledonu v Londýně. Tento významný tenisový turnaj si nenechala ujít, přestože v březnu oznámila, že bojuje s rakovinou. Na finále ji doprovázela její devítiletá dcera Charlotte.
Prázdniny a dovolené jsou za dveřmi. Ovšem letos budou pro mnohé z nás jiné. Místo koupání v teplém moři nás čeká ráchání v bazénech, studených řekách a ne vždy zrovna čistých rybnících či přehradách. Následkem pak může být řezání a pálení, které mnohé z nás tak důvěrně znají. Typické letní záněty totiž dokážou pořádně potrápit a zkazit volno.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek