Právě teď je čas se věnovat tomu, co pijeme. Ne, nebude řeč o vašem oblíbeném vínu, pivu nebo drinku, ale o vodě. Bez jídla vydržíme týdny, ale bez vody jsme schopni přežít jen pár dní. Každá naše buňka ji potřebuje ke své správné funkci a pomáhá také odplavit nečistoty pryč z těla. Mnoho lidí si stále plete obyčejnou vodu s černým čajem, kolou nebo kávou. Kofeinové nápoje ale tělo odvodňují. Tedy zbavují ho vody. Právě díky tomu, jste pak možná unavení, bolí vás hlava nebo se vám nedaří zhubnout. Abyste byli v obraze, máme pro vás pět hlavní mýtů, které vás nasměrují k tomu, abyste se cítili ve svém těle dobře, nabiti energií a odpočatí.
Mýtus č. 1: Denně alespoň 3 l tekutin
Ano i ne. Vše závisí na vašem věku, hmotnosti, ročním období, fyzické aktivitě, ale i tomu, co vám vyhovuje. Nedělejte věci jen podle obecně dané šablony. Vnímejte své tělo. Podle doporučení Evropského úřadu pro bezpečnost potravin platí, že dospělý člověk by měl vypít zhruba 30-40 ml tekutin na každý kilogram své váhy. Doplnit byste měli minimálně tolik tekutin, kolik jí během dne ztratíte v moči, dýcháním a pocením. Například tělo sportovce si v parnu žádá i 5 litrů vody denně.
Mýtus č. 2: Jen vodu a ne rum
Voda je skutečně nejvhodnější volbou. Zvlášť pokud se snažíte zhubnout nebo chcete zlepšit své zdraví. Ale… Není to jediné, co lze pít. Měla by zaujmout většinové postavení ve vašem denním pitném režimu, ale pro obohacení a chuť můžete sáhnout také po ovocných a bylinných čajích nebo ovocných šťávách bez přidaného cukru. Namíchejte si také domácí limonády! No a ten rum si raději odpusťte…
Mýtus č. 3: Limonády nebrat
Do pitného režimu se počítají všechny tekutiny. Je třeba ale vědět, po čem je lepší sáhnout. Limo se spoustou cukru je špatně, ale domácí limonády, kdy víte, co si do nich dáváte, je naopak dobrou volbou. Stačí místo kostek cukru přidat kolečka pomeranče, limetky, citronu, nebo okurky. Ochutit je pro svěžest můžete třeba také bylinkami: mátou, meduňkou, bazalkou. Pochopitelně čerstvými.
Mýtus č. 4: pivo a vinný střik se počítají
Vychlazené pivo umí uhasit náhlou žízeň, ale nenahradí tělu ztracené tekutiny. Jeho nadbytek naopak dehydratuje a zatěžuje vnitřní orgány. Podobně jako víno, které je vždy lepší konzumovat ve stejném poměru s vodou. Oba alkoholické nápoje představují vydatný zdroj kalorií, proto by měly být tabu během hubnoucího procesu. Co naděláte, že. Ale zase ta postava pak!
Mýtus č. 5: přes den nestíhám, stačí večer
Chyba. Večer je zkrátka pozdě, navíc v tuhle hodinu už tělo takovou potřebu na pití nemá. Navíc, pokud začnete hasit žízeň v pozdější hodinu, je jasné, že se během noci moc nevyspíte. Váš plný močový měchýř se bude hlásit o slovo a vy se ráno probudíte navíc díky častým návštěvám záchodu i unavení. Chce to na pití myslet hned od rána.