Pátek , 11. 04. 2025

Izabela

Když pestrá strava nestačí. Vitamíny v tabletách – zbytečnost, nebo nutnost?

Práškový vitamínový boom, který jsme zažívali ještě před pěti nebo deseti lety, už pominul. Každý, kdo jí zdravě a vyváženě, ví, že vitamíny v prášcích jsou naprostá zbytečnost. Tedy až na výjimky.
strava
Kde pestrá strava nestačí, pomůžou vitamínové doplňky. (foto: 123RF)

21. 02. 2022

Doplňky stravy představují koncentrované zdroje vitamínů, minerálních látek a dalších tělu prospěšných látek. V lékárnách seženete nejen doplňkové vitamíny, ale také minerály či antioxidanty. Obvykle se prodávají ve formě tablet, prášků anebo kapek. Pestrá strava je samozřejmě základ.

Kdy vitamíny nepotřebujete?

Také patříte mezi ty ženy, které si v lékárně kupují vitamín B, C a jiné? Jenže přesně tyto vitamíny vám dodává i pestrá strava. Ostatně jako minerály, mezi které patří například hořčík, vápník, zinek, fosfor nebo selen. Pestrou stravou, která obsahuje dostatek čerstvé zeleniny a ovoce, luštěniny, ryby, bílé maso, rýži a samozřejmě také mléčné výrobky, si ovšem přísun všech těchto vitamínů a minerálů zajistíte. Není proto nutné doplňky stravy kupovat. Je ale pravda, že i když je strava našeho jídelníčku pestrá, může naše tělo po některých stránkách mít nedostatek konkrétního vitamínu. Každé tělo je v zásadě individuální.

V době nemoci jsou vitamíny žádané

Na druhou stranu, cítíte-li se nemocní, není na škodu si dopřát vitamínu C o něco víc. Ideální je například kombinace tohoto vitamínu s vápníkem. Jenže ani vitamín C neumí zázraky a zároveň by ho neměli užívat ti, kdo užívají léky na léčbu zánětu močových cest. Kyselina askorbová je totiž kyselá a tento typ léků neutralizuje. Dávejte si také pozor na doplňky nebo jídlo s přidanou kyselinou citronovou, která vstřebávání vápníku zabraňuje.

Zázračné déčko

Čeho se nám také v zimních měsících příliš nedostává, je vitamín D. Ten  získáváme především ze slunce. Proto je dobré od září do dubna získávat vitamín D jinou cestou, například právě vhodným doplňkem stravy. Když totiž nebudete mít v těle dostatek tohoto vitamínu, riskujete možný vznik osteoporózy neboli řídnutí kostí. Zároveň tím ztrácíte i na celkové imunitě. Vitamín D v kapkách nebo tabletách seženete v každé lékárně i bez předpisu. Nejste-li si ale jistá, jestli je doplněk kombinovatelný s léky, které užíváte, zajděte si za svým praktickým lékařem, aby vám s dávkováním a vhodným doplňkem poradil.

K TÉMATU  Pravá cena za avokádo: Superpotravina pod taktovkou temného byznysu

Proklázalo se také, že s naším životním stylem, ať už je strava pestrá jakkoliv, máme často nedostatek Déčka i v létě. Jsme prostě málo na sluníčku.

Vitamíny místo ryb

Dalším doplňkem, který stojí za to alespoň v zimních měsících užívat, jsou omega 3 mastné kyseliny, které zobou především vrcholoví sportovci, ale hodí se i nám, obyčejným lidem, kteří sportujeme méně aktivně. A zejména těm, kteří neradi konzumují mořské nebo sladkovodní ryby. Omega 3 mastné kyseliny najdete ale i v lněných či dýňových semínkách a oříšcích. Významným zdrojem je rovněž olivový nebo řepkový olej. Omega 3 nás totiž chrání před kardiovaskulárními onemocněními, cukrovkou nebo také před obezitou. V neposlední řadě nám udržují správnou činnost mozku, krevního tlaku a v těhotenství se hodí ke správnému vývoji plodu v břiše nastávající maminky.

Trpíte-li některou z potravinových alergií, například máte alergii na čerstvé ovoce či zeleninu, určitě se vyplatí dodávat tělu nezbytné vitamíny jinou cestou. Je však nutné poradit se v dávkování se svým praktickým lékařem.

Proč probiotika?

Trpíme-li často na střevní chřipky a průjmy, potřebujeme do těla dostat nějaká probiotika. A tak i v tomto případě se vyplatí zajít si do lékárny pro probiotika v tabletách, která se postarají o správný rozvoj mikroflóry ve střevech. Probiotiky, jež obsahují prospěšné bakterie, se průjem nejen léčí, ale také mu můžete snadno předejít.

A jaký je tedy výsledek? Bezhlavé užívání doplňků stravy rozhodně smysl nemá. V letních měsících už vůbec ne. Naopak v zimních měsících se vám vyplatí do těla dostat více vitamínu D a omega 3 mastných kyselin. Všechny ostatní vitamíny a minerály doženete v podobě snídaní, obědů a večeří. Samozřejmě v tom případě – zase ta pestrá strava – že se nestravujete výhradně ve fastfoodových řetězcích a doma si nepřipravujete jen samá tučná, smažená a sladká jídla.

K TÉMATU  6 měst, kam na prodloužený víkend po Evropě

Na vlasy a nehty

Co se týče krásy, ženy často užívají přípravky podporující růst vlasů a nehtů. Ideální je v tomto případě sáhnout po zinku s biotinem, selenu a kolagenu. Vyplatí se sáhnout i po čistě přírodních přípravcích s obsahem rokety seté, přesličky a kopřivy nebo po přípravcích s výtažkem z aloe vera a rakytníku. Žádné drahé doplňky stravy, které vás mnohdy vyjdou i na tisíc korun měsíčně, ale nepotřebujete. Obyčejné doplňky stravy seženete v řádu desítek korun, případně do dvou set až tří set korun.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Exotické druhy ovoce: jak a které prospívají našemu zdraví?

Jak se zbavit akné? Na vině může být strava či stres

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Český zpěvák, producent, tanečník a herec Petr Kotvald dnes slaví své 65. narozeniny. Jeho bohatá kariéra zahrnuje významné hudební úspěchy, nezapomenutelné spolupráce a charismatická vystoupení, která si získala srdce mnoha fanoušků.
Patříte mezi ty, kteří ráno bojují s nedostatkem energie? Zvoní budík, vy máte vstát, ale vám se tak nechce! Nejradši byste spali ještě další 3 hodiny... Pak nakonec vstanete, ale bez elánu, bez energie a jediné, na co se těšíte, je ranní káva. A doufáte, že právě ona vás spasí. Jenže pak uběhne pár hodin a vy potřebujete další kávu... Jak s tímto skoncovat? Jak se cítit vždy plní energie a to třeba i bez kávy? Pokračujte ve čtení článku a odpověď najdete!
Hub se letos urodilo poměrně dost, i když je pravdou, že jen na některých místech. Pokud patříte k lidem, kteří se letos vydávali na houby poměrně aktivně, víte, že se dařilo hlavně růstu bedel. Ať už jste ale narazili na tuto nebo zcela jinou houbu, její konzumací jste prospěli svému zdraví. Houby jsou totiž zdravé, zejména tedy některé z nich.  
Chlupaté mazlíčky si pořizujeme, aby nám dělali radost. Pro tahle malá roztomilá koťátka je všechno kolem hra. Podívejte se, jak se seznamují s okolním světem.
Kovové skulptury najdeme všude po světě jako variantu sochařství. Co myslíte, zdobí tahle díla veřejné i zahradní prostory nebo jsou nevkusné a překážejí?
Na co Nela díky našemu letnímu koučinku přišla? Co jí "seplo" a kde máme ještě na čem pracovat?
Podzim přináší nejen barevné listí a ochlazení, ale pro mnoho lidí také sezónní smutek a únavu. Jak zvládnout podzimní deprese v rodině a udržet atmosféru plnou pohody? Přinášíme praktické tipy, které vám pomohou projít tímto obdobím s úsměvem.
Ačkoli z klasické pšeničné mouky pekly a vařily už naše babičky, spolu s příchodem doby, kdy spousta lidí přesedá na zdravější životní styl, se objevily mnohem lepší a nutričně hodnotnější varianty. Skvěle chutnají, plně nahradí klasickou mouku, a ještě prospějí vašemu zdraví, takže co víc si přát. Svět alternativních mouk je ale mnohem pestřejší, než se na první pohled zdá. Které by určitě měly zaujmout místo ve vaší kuchyni?
V okamžiku, kdy propukla koronavirová krize se zhmotnil nedostatek pracovníků ve zdravotnictví a také v psychoterapii. Zatímco první zmiňovaní se starali o to, aby se nemocní lidé postavili na nohy, psychoterapeuti se o to samé starali v trochu jiném slova smyslu. Bohužel se mezi námi stále našli i ti, kteří si k nim nechtěli zajít pro pomoc. Mysleli si, že navštěvovat je je spíše jedna velká ostuda, ale opak je pravdou. Dnes je to zcela normální. 
Květen je lásky čas, to ví přece každý. Nemáte si v tomhle směru absolutně na co stěžovat? Ani nevíte, jakou máte kliku. Díky svému partnerskému štěstí se zřejmě dožijete požehnaného věku. A navíc se vám vyhnou deprese!

Výběr článků

Nejste si jistá, zda vás partner pouze nevodí za nos? Jak poznat, že jde o lháře jako mrakodrap? Díky našim vyšetřovacím způsobům se dozvíte, zda jde o lháře, nebo jen o vaši domněnku.
Seznamování je samo o sobě poměrně náročnou činností, pokud chcete zanechat opravdu dobrý dojem. Ještě horší je, pokud se do této odvážné činnosti vrhnete v zimním období. V zimě totiž mnoho okolností vůbec nepřidává vaší snaze ohromit daného člověka. Je však škoda v těchto chladných měsících zahodit šanci poznat toho pravého nebo tu pravou.
Tento týden přináší zajímavé kosmické změny. Loučíme se s emocionálním obdobím Raka a vstupujeme do energické sezóny Lva, což nám přináší příval vitality, kreativity a sebedůvěry. Merkur vstupuje do analytické Panny, což podpoří naši schopnost organizace a komunikace. O víkendu začne Saturn ve znamení Ryb svůj retrográdní pohyb, který potrvá až do poloviny listopadu, což nám dává příležitost přehodnotit a dokončit sliby, které jsme si dali. Jak využít tyto kosmické vlivy ve svůj prospěch?

Nepřehlédněte

Přestože si to každoročně mnoho z nás nechce připustit, letní dny se blíží ke konci a podoba zahrad se začne měnit. Jedním si můžeme být jistí, práce na ní bude hodně. Podzim je čas sklizně, nové výsadby a dalšího opečovávání. V tomto období lze zasadit jak květiny, stromy, tak i zeleninu. Nejen jaro je časem pro nový život.
Podzim je tady a s ním přichází chladnější dny, barevná příroda a tajemné svátky jako Dušičky a Halloween. Dny se zkracují, příroda se mění, a my cítíme pomalé uklidnění tohoto magického období

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek