Sobota , 01. 02. 2025

Hynek

Pravidla pro pěstování paprik. Pyšněte se letos bohatou úrodou!

Pěstování zeleniny je v plném proudu. Zatímco někteří aktivně do připravených a okopaných záhonů sází brambory, jiní se pouští do pěstování jahod nebo salátů. A pak jsou tu ti, kteří si zatím do skleníků sází papriky, jež mají tendenci prodlužovat život.
pěstování paprik
Vypěstujte si vynikající papriky na své zahrádce. (foto: 123RF)

25. 05. 2021

Papriky jsou oblíbeným druhem zeleniny, který je však náročnější na pěstování. To by vás ale nemělo odrazit, protože přesně tato zelenina je zdraví velice prospěšná. Jak již bylo zmíněno, říká se o ní, že prodlužuje život. Proč ji tedy nezařadit do svého jídelníčku a nepokusit se překročit hranici alespoň stého roku života? 

Různé druhy, různé chutě, stejné zdravotní benefity 

V současné době známe rovnou několik druhů paprik. Zatímco některé mají sladkou chuť, jiné svou pálivostí vhání slzy do očí. Známe zelené druhy, slonově bílé i žluté, také červené nebo fialové, které po tepelném zpracování zcela ztratí svou barvu. A pak také existují černé papriky, s nimiž se u nás příliš nesetkáme.  

Obecně platí, že daleko lépe uděláme, pokud vsadíme na papriky z domácí produkce. I když i dovážené jsou zdraví prospěšné, nemůžeme dát ruku do ohně za to, že byly pěstovány se stejnou láskou a bez použití chemikálií. Domácí produkce = jistota, že bude jejich konzumace skutečně přínosem.  

Zdravotní benefity paprik 

Než přejdeme k pravidlům pro pěstování paprik, je zapotřebí zmínit jejich zdravotní benefity. Bude to naše pomyslná motivace, která nás pěstování oblíbeného druhu zeleniny doslova přinutí.  

Předně stojí za zmínění to, že papriky umí posilovat cévy a mírnit bolesti žil. V jejich moci je zpevnit vazivové tkáně, zlepšit zrak a také podpořit krevní oběh. Pokud je budete konzumovat čerstvé, sklizené ve správném stupni zralosti, budou také důležitou prevencí nádorových onemocnění.  

Jak na pěstování paprik 

Pojďme ale už k věci. S pěstováním paprik se začíná už v první polovině března, kdy se uchylujeme k takzvanému “předpěstování”. Papriky, podobně jako jiné druhy zeleniny, nesmí do hlíny, pokud ji ještě okupují zimní mrazíky. Proto se tento druh zeleniny podobně jako okurky sází do malých kelímků a ukládají se do skleníků, kde se nejen udržuje příznivá teplota, ale také kde jsou sazeničky chráněny před nepříznivými výkyvy počasí.  

K TÉMATU  Jak na své zahradě úspěšně pěstovat růže?

Ve chvíli, kdy se venku začne oteplovat a květen/červen nám klepe na dveře, vzrostlé sazeničky vkládáme do připravených záhonů.  

Pravidla pro pěstování paprik 

Aby pěstování oblíbeného druhu zeleniny nebylo ničím náročným, pracným, a nakonec také neúspěšným, je dobré se řídit několika základními pravidly. A to: 

  • Pro výsev používáme pouze kvalitní substrát, který má nízký obsah živin a pH pohybující se kolem 5-8. 
  • Semena paprik se vysévají vždy zhruba deset týdnů před termínem výsadby (respektive před předpokládaným termínem výsadby).  
  • Po výsevu se truhlík nebo kelímky zakrývají průhlednou fólií, která se odstraňuje až ve chvíli, kdy semena vzejdou (to je zhruba 14 dnů).  
  • Substrát je nutné udržovat přiměřeně vlhký.  
  • To, jestli jsou sazeničky připraveny na výsadbu nebo nikoliv poznáme tak, že je zkontrolujeme. Pokud jsou sazenice pevné a kompaktní, či dokonce mají zárodky plůdků, je čas je přesunout do hlíny.  
  • Pokud mají sazenice květy nebo zárodky plodů, je zapotřebí je před usazením do hlíny odstranit.  
  • Výsadba se vždy zalévá opravdu vydatně. Mezi jednotlivými intervaly v zalévání však musí zemina dostatečně proschnout, aby nebyl nijak narušen nutný přístup vzduchu ke kořenům. 

Pozor na škůdce a nemoci 

V okamžiku, kdy sazeničky umístíte do hlíny vám na bedra přibývá ještě jeden úkol, a to kontrolovat je, jestli je náhodou nesužuje škůdce nebo nějaká nemoc. Papriky jsou bohužel (podobně jako rajčata) velice často jejich terčem a včasné odhalení prvních příznaků pomůže ochránit vaši budoucí úrodu. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Naučte se pěstovat pepřovník: rostlinu a zároveň populární koření

Jak pěstovat rajčata? S výsadbou na jaře neotálejte

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Britská herečka Maggie Smith, která se stala ikonou filmového i divadelního světa, zemřela ve věku 89 let. Proslavila se především nezapomenutelnou rolí profesorky McGonagall v kouzelnické sérii Harry Potter. Zprávu o jejím úmrtí oznámila rodina, která uvedla, že herečka strávila poslední chvíle v kruhu nejbližších. Zanechala po sobě obrovský umělecký odkaz a dvě generace filmových fanoušků.
Pokud se vám při přečtení názvu dnešního článku vybavilo rozesmáté dítě na venkovním hřišti, zkuste nyní tu představu trochu změnit. Houpání totiž zdaleka nemusí být výsadou dětí. Houpačky umístěné v bytech nabízí prostor pro odpočinek a zároveň jsou velmi zajímavým doplňkem interiéru.
Make-up kdekoliv. Tyhle kosmetické vychytávky poradí, jak vytvořit vlastní rozjasňovač, čím nahradit pudr nebo udělat rychlé kontury obočí.
Snímek Top Gun se ihned po svém uvedení roku 1986 stal kasovním trhákem a fenoménem, v čele s Tomem Cruisem a Kelly McGillis – a jeho oblíbenost přetrvává do dnešního dne. Je to prostě jeden z těch kultovních filmů, které byste měli alespoň jednou za život vidět. Film pojednává o prostředí elitních stíhacích pilotů, o stíhací škole v rámci amerického námořního loďstva a tohle jsou největší zajímavosti, které Top Gun provází.
Blake Lively, nádherná žena, milovaná manželka a matka. To je jen pár z mnoha titulů, kterými se tato pětatřicetiletá herečka může pyšnit. Něco jí do vínku dala sama příroda, na něčem zase musela a musí tvrdě pracovat. Krásná postava a celkový vzhled nejsou nikdy zcela zadarmo. A i Blake si je toho vědoma. Proto se drží určitých stravovacích návyků, kterými se řídí, a my musíme uznat, že se jí vyplácí. Vypadá totiž opravdu božsky.
Intimní zápach není rozhodně téma, které by se probíralo buď s kamarádkami, nebo s partnerem. V mnoha případech je tak žena nucena si hledat pomoc sama.
Britská herečka Maggie Smith, která se stala ikonou filmového i divadelního světa, zemřela ve věku 89 let. Proslavila se především nezapomenutelnou rolí profesorky McGonagall v kouzelnické sérii Harry Potter. Zprávu o jejím úmrtí oznámila rodina, která uvedla, že herečka strávila poslední chvíle v kruhu nejbližších. Zanechala po sobě obrovský umělecký odkaz a dvě generace filmových fanoušků.
Podle statistik zradí srdce téměř každého třetího z nás. Jedná se o nejčastější příčinu úmrtí v Česku. Jen vloni si vyžádaly ischemická choroba srdeční, selhání srdce a infarkt myokardu přes 38 tisíc životů. Nechcete-li být mezi nimi, začněte o to své více dbát. Je totiž spousta věcí, které pro něj můžete udělat.
Zatímco svět čelí velkému množství výzev, jako je například změna klimatu nebo nedostatek obnovitelných zdrojů, společnost by měla začít ženské nápady a vynálezy brát vážněji. Proč? Protože i ženy už mnohokrát dokázaly, že si zaslouží na poli vědy uznání.
Supermoderní stavba zvaná Wave House se nachází na jihu Finska u městečka Mikkeli. Nápadný, podlouhlý srub na první pohled zaujme svojí zakřivenou střechou. Díky jejímu tvaru na ní nikdy nezůstane žádné napadané listí a nejsou potřeba ani žlaby, které by odváděly vodu.
Říká se: „S chlapem špatně, ale bez něj ještě hůř.“ Tohle rčení nezní pro nás, ženy, tedy vůbec optimisticky! Skoro to vypadá, že ať tak nebo tak, máme to úderem plnoletosti prostě spočítaný, jen s tím chlapem bude ta hrůza zvaná život jaksi snesitelnější. V posledních letech si však stále více žen po rozchodu či rozvodu raději zvolí život o samotě. A navzdory tomuto rčení jen kvetou. Proč tomu tak je? Že by přece jen život bez chlapa skýtal také nějaké výhody? Samozřejmě! Tady jsou.
Když se řekne jóga, můžeme si představit mnoho jejích variant. Může jít o pomalé protažení celého těla, dynamickou power jógu, ale třeba i o jógu hormonální. Právě s její pomocí můžete vyřešit mnoho nepříjemností plynoucích z nevhodné hladiny hormonů v těle.

Výběr článků

Známe to všechny, každé z nás se občas stane, že nás přepadne úzkost nebo stres, nic nás nebaví a svou budoucnost vidíme v černých barvách. V této chvíli je zapotřebí zvolnit a udělat si čas sama pro sebe alespoň na pár desítek minut.
Kratom (Mitragyna speciosa) je tropický stálezelený strom z čeledi kávovníkovitých. Pochází z Thajska, Myanmaru, Malajsie a dalších jihoasijských zemí. Jaké má použití v holistickém léčení a wellness?
Kmenové buňky jsou v kosmetickém oboru často skloňovaným pojmem posledních let. Jedná se pouze o přeceňované složky kosmetiky nebo jsou kmenové buňky skutečně zázračnou ingrediencí, která nám pomůže ke krásnější pokožce?

Nepřehlédněte

Ještě váš byt nedýchá vánoční atmosférou? Do Štědrého dne zbývá dost času, abyste do bytu vnesli ducha Vánoc. Výzdobu nemusíte kupovat hotovou, je to finančně poměrně náročné. Stačí pár drobností koupit, něco nasbírat v přírodě, inspirovat se a začnou se dít zázraky.
Dosud jste si mysleli, že stačí, když si ráno a večer vyčistíte zuby klasickým kartáčkem a zubní pastou a máte hotovo? V tom případě vás zklameme. Pokud chcete předejít zubním kazům, zubnímu kameni a zánětu dásní, pak je zapotřebí věnovat svým zubům řádnější péči.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek