Úvodem je však třeba říct, že pepř se označuje za krále mezi kořením. Jen málokdo ví, že toto koření se začalo pěstovat před třemi tisíci lety v Indii. Právě odtud se dál rozšířil do Evropy a stala se z něj surovina naprosto exkluzivní. O tom svědčí i fakt, že se za obyčejné kuličky pepře platilo zlatem.
Když se však pepř rozšířil i dál do světa a stal se součástí prakticky všech kuchyní, lidé se ho naučili pěstovat sami.
Jak pěstovat pepřovník
I když se možná z počátku bude jevit pěstování pepřovníku jako velice složité, opravdu tomu tak není. Pepřovník jen vyžaduje několik věcí, které není těžké dodržet.
Ke svému spokojenému životu potřebuje:
- Světlé místo
- Teplé místo, kde teplota nespadá pod osmnáct stupňů Celsia
- Žádné ostré slunce
- Vysokou vlhkost (jak půdní, tak i vzdušnou)
I když si pepřovník můžete vypěstovat i ze semen, doporučuje se pěstování ze sazenic. Pěstování bude snazší, úspěch pravděpodobnější, navíc to nebude tak dlouho trvat. Sazenice z kelímku, ve kterém jste je pravděpodobně koupili v zahradnictví nebo v hobby marketech, přesaďte do substrátu, který je tvořen rašelinou, zeminou a pískem. Díky složení je substrát kyprý a vzdušný, což pepřovník potřebuje.
Rostlinku je třeba samozřejmě zalévat. Hojnost zálivky se však odvíjí od ročního období, které zrovna venku panuje. Zatímco v létě se zalévá častěji, jelikož substrát rychleji vysychá, v zimě není tak častá zálivka potřeba.
Během jara a léta nezapomínejte na hnojení rostliny. Rostlina se zpravidla přihnojuje dvakrát do týdne. Uvidíte, že díky kvalitnímu hnojivu vám pepřovník poroste jedna radost. Jen k němu nezapomeňte přidat oporu. Roste do výšky a mohl by se zlomit.
Jak sklízet odrůdu
Jak již bylo zmíněno, díky pepřovníku budete mít o zásobu pepře postaráno. Jenže ti, kteří pepřovník ještě nikdy nepěstovali, pravděpodobně neví, kdy mají sklízet plody nebo jak sklízení probíhá.
Když bobulky pepře zrají, jsou tmavě červené. V této fázi si je můžete nasušit a posléze po sloupnutí vrchní vrstvy budete mít pepř bílý. Když však počkáte, zralé bobulky po usušení budou mít typickou černou barvu.
Pokud jsou bobulky zelené, nachází se teprve ve fázi, kdy začínají zrát. Ovšem i ty je možné sklízet a sušit. Jen vám pepř tak dlouho nevydrží – to je hlavní mínus zeleného pepře.
Pepř a zdraví
Většina lidí má pepř spojený s vařením. Tomu se nemůžeme divit, pepř je součástí prakticky všech světových kuchyní a přidává se prakticky do každého pokrmu. Jen málokdo si ale uvědomuje, že pepř má i zdravotní benefity. Je to například přírodní afrodiziakum, jelikož se pyšní stimulačními účinky.
Umí navíc zvednout krevní tlak, podporuje krevní oběh v těle, a tudíž i podporuje lepší vyživování orgánů. Dalším zdravotním benefitem je úleva od špatného trávení a první pomoc při nadýmání.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Masožravky nekoušou! Naučte se je pěstovat díky pár krokům
Česnek už nikdy nebudete muset kupovat. Pěstujte si doma vlastní