Čtvrtek , 01. 05. 2025

Svátek práce

Správná péče o šperky. Jak zajistit, aby vás dlouho zdobily?

Potrpíte si na zlato, stříbro nebo nerezovou ocel? Nosíte diamanty či perly? Pak je pro vás možná dobré vědět, jak správně byste měla o šperky pečovat, aby vám vydržely déle a stále vypadaly jako nové.
šperky
Péče o šperky je stejně důležitá, jako péče o oblečení. (foto: 123RF)

07. 03. 2022

Možná je to pro vás úplná novinka, ale šperky je nutné čistit. Téměř každý klenotník vám řekne, že ať jde o šperk za tisíc nebo sto tisíc korun, má se nosit každý den. Od toho šperky jsou, aby dělaly ženu krásnou. Zdobily ji a staly se její plnohodnotnou součástí. Samozřejmě, že časem dostanou patinu, sem tam na nich najdete nějaký škrábanec nebo oděrku, ale to je úplně normální. Přesto by pro vás péče o šperky neměla být o nic méně důležitá, jako péče o oblečení nebo přímo o vás.

Žádná abraziva. Nikdy!

Nikdy ovšem k čištění nepoužívejte nic, co obsahuje abraziva. Ani zubní pasta není příliš vhodná, zato vám na čištění poslouží obyčejné vlhčené ubrousky nebo i klasické papírové utěrky či kapesníčky. Můžete použít i určité chemické prostředky, ale ty musejí být přímo určené k údržbě šperků, ostatním se také raději vyhněte.

Jen voda a mýdlo

V ideálním případě jednou za čas šperk namočte do vody s přírodním mýdlem nebo jarem a zubním kartáčkem ho jemně očistěte. Poté šperk opláchněte v čisté vlažné vodě. Některé drahé kameny, například opál anebo perly, jsou na chemii velmi citlivé, proto se raději sama do chemického čištění nepouštějte.

péče
Šperky ponořte do jemné mydlinkové lázně a očistěte kartáčkem. (foto: 123RF)

Péče o zlaté šperky

Čistíte-li zlaté šperky, vyhněte se také chlóru, který může změnit jejich barvu. Stačí je jen přeleštit kusem bavlněné látky nebo čisticí vatou, kterou seženete v téměř každém klenotnictví. Zlatý šperk lze také čistit v tekutém roztoku, do kterého ho ponoříte a tím odstraníte i větší nečistoty v záhybech a jiných špatně dostupných místech. Čas od času se na špercích objeví i modré nebo zelené skvrny. Ty odstraníte citrónovou šťávou. Pokud ale skvrny zůstávají, je zapotřebí šperk odnést do klenotnictví, kde si s nimi už poradí.

K TÉMATU  Roztrhané silonky na dračku! Gucci šokoval a uspěl

Zčernal vám zlatý šperk? Stává se to sice jen ve výjimečných případech a to tehdy, pokud zlato reaguje na vámi užívané léky, případně možná máte agresivní pot nebo jste na zlato alergičtí. Pokud máte doma skutečně hodně zlatých šperků, doporučujeme zakoupit ultrazvuk. Ten však nemůžete použít na čištění perel, opálů nebo korálů či smaragdů.

Péče o stříbrné šperky

Stříbrné šperky by se měly uchovávat v hedvábném papíru nebo v uzavřené krabičce, v níž jsou spolehlivě uchráněny před prachem a vlhkostí. Je-li šperk porhodiovaný, je zapotřebí tento proces každý rok obnovovat. Na čištění šperků vám postačí obyčejný čistič, který seženete v každé drogerii. Jednoduše ho nalijete do uzavíratelné nádoby a šperk do něj položíte. Nádobu uzavřete a nechte alespoň deset minut roztok působit. Pak šperk opláchněte pod proudem vlažné vody.

Perly musíte nosit, jinak strádají

Pro perlové šperky je důležité, aby byly nošené. Právě mastnota, kterou lidská pokožka vypuzuje, perly milují. Díky ní zůstávají zářivé a lesklé. Pokud máte doma starou perlu, kterou jste dlouho nenosila, je důležité ji okamžitě něčím namastit, tak obnovíte její lesk. Je-li už šupinkovatá, rovněž ji potřete například olivovým nebo jiným olejem. Perlové náhrdelníky však nikdy nenamáčejte do vody, ale čistěte je hadříkem. Také by neměly být vystavené vysokým teplotám, protože mohou prasknout nebo zčernat. Zároveň je chraňte před parfémy a make-upem. Odlepí-li se vám perla, pak je dobré zajít do klenotnictví a nechat si perlu znovu přilepit.

Diamanty nesnáší vysoké teploty

Diamanty a další drahé kameny také potřebují péči. Nevystavujte je vysokým teplotám a chemickým prostředkům. Čistěte je pouze navlhčeným hadříkem nebo teplou vodou s mýdlem. Také čas od času zkontrolujte, jestli kameny drží na svém místě. Pokud ne, nechte si je od odborníka znovu přilepit.

šperky
Existují speciální hadříky na čištění šperků. (foto: 123RF)

Máte pocit, že šperk s drahým kovem ztratil svůj lesk? Použijte trochu čistého pupalkového oleje, který na kámen (nikoliv na celý šperk) nanesete a necháte ho několik hodin, třeba i přes noc, působit. Pak už jen šperk osušte bavlněným hadříkem nebo suchým ubrouskem.

K TÉMATU  5 nejlepších beauty blogerek, které stojí za to sledovat

Profesionální ošetření

Vždy si ovšem jednou za dva nebo tři roky nechte šperky ošetřit od profesionálů. Ten rozhodne o tom, jak nejlépe navrátit vašim šperkům původní podobu. Používají se techniky smirkování, leštění, ultrazvukového čištění a nakonec se šperk galvanicky pokoví.

Kde a jak šperky uchovávat?

Všechny šperky bychom měly uchovávat ve šperkovnici nebo krabičkách vypolstrovaných jemnou látkou. Zároveň by se šperky neměly vzájemně dotýkat. Svědčí jim rovněž pokojová teplota, sucho a tma. Potřebujete-li sundat šperk mimo domov a nevíte, kam ho bezpečně uložit, zabalte ho do látkového nebo papírového kapesníčku. Případně můžete použít také igelitový sáček. Nikdy ovšem šperk nevkládejte do peněženky k mincím nebo jen tak volně do kabelky nebo do tašky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Netradiční využití zubní pasty v domácnosti, kde byste to možná nečekala

Proč byste vždy měly mít ve své šperkové kolekci stříbrný náhrdelník?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Proměňte svůj domov či byt v harmonickou oázu, kterou nebudete chtít už nikdy opustit. Udržování prostoru v Zenu není jen o stylu.
Syndrom zlomeného srdce označuje onemocnění, které je zcela vzácné, nicméně objevující se u jinak naprosto zdravých a v některých případech i mladých osob. Tento syndrom se vztahuje k psychice a jinak bývá nazýván také jako Takotsubo kardiomyopatie.
Legíny – poměrně kontroverzní kousek oblečení, na který má každá žena svůj názor. Zatímco některé jsou na jedné straně barikády a striktně je odmítají, druhé je naprosto milují - doma, do práce i do města. Pojďme se jim trochu podívat na zoubek, a především zjistit, jak legíny nosit, protože právě v tom bývá velmi často zakopaný pes oné nespokojenosti.
Poradíme vám, jak zvládnout mírný průběh covid-19 v domácích podmínkách, co na něj nezabírá nebo kdy už je nutné vyhledat lékařskou péči. Navíc přidáme odpovědi na několik dalších klíčových otázek.
Spálit přebytečné kilogramy, které nám stojí před pocitem maximální spokojenosti. I to je cíl nejednoho člověka. Jenže pokud ani sebevětší snaha vynaložená v posilovně neukazuje výsledky, po kterých tak prahneme, musíme se poohlédnout po něčem jiném. Co třeba po spalovačích tuků, které z nás dokáží dostat naprosté maximum? Nemusíte sahat hned po obrovských pilulkách. Existují přírodní spalovače, jež stačí jen zařadit do svého jídelníčku.
Každému z nás příroda nadělila něco jiného, a to nejen z hlediska charakteru, chování, ale i po stránce postavy. A zatímco někdo je hubený a stěží přibere pár gramů navíc, jiný má sklony k obezitě a kila mu naskakují snad i tehdy, když polyká vzduch. Odlišní jsme ale také stavbou těla – ano, klasické třídění na jablka, hrušky. Jaký jste ale ve skutečnosti somatotyp a co na něj nejlépe zabírá?
Naše manželství jsem vždy brala jako ideální soužití muže a ženy. Všichni naši známí nás měli jako vzor toho, jak by to v dlouhodobém vztahu mělo vypadat. Byla jsem do manžela zamilovaná od svých dvaceti let, po několika letech mě požádal o ruku. Jak jsem se ale mýlila v tom nejbližším člověku, kterého mám, to si ani nedokážete představit! Než se objevila jeho nemanželská dcera...
Vlasy jsou pro ženy velice důležité. Zakládáme si na nich, bereme je jako pýchu, o kterou je potřeba se neustále starat. Někdy, i přes veškerou péči, se nevyhneme zničení a roztřepeným konečkům. Jak proti nim bojovat?
Aloe vera je rostlina, která se velmi často označuje za zázrak v květináči. Zdravotní benefity a léčivé účinky této drobné dužinaté a nijak nevýrazné rostliny jsou totiž až dech beroucí. Nemůžeme se divit tomu, že se mezi námi najde tolik lidí, kteří chtějí zázračnou aloe vypěstovat. Bohužel ne každý je zběhlý v pěstování. Jak tedy na to? Jak na pěstování aloe, která nám pomůže při akné i popáleninách?
Nakupování potravin se za poslední měsíce posunulo na zcela jinou úroveň. Pryč jsou časy, kdy se stály fronty před supermarketem nebo kdy se zdlouhavě skládal nákup na pás a poté se následně s obrovským vynaloženým úsilím táhl domů.
Přestože Vánoce jsou obdobím radosti a dávání, může být výběr vhodného dárku pro děti někdy komplikovaný. Dnešní článek na Dámské Lize upozorňuje na pasti nevhodných dárků pro nejmenší pod stromečkem. Od nesprávných hraček až po problematické trendy, prozkoumáváme, co by rodiče měli brát v úvahu při výběru dárků pro své ratolesti, aby byly nejen radostné, ale i bezpečné svátky
Nevíte, jak na Valentýna potěšit partnerku? Připravte romantický večer jak z amerického filmu a uvidíte, že si to společně 100% užijete. Pokud tápete, jak na to, přečtěte si náš článek, ve kterém se dozvíte úplně vše.

Výběr článků

Déšť, sníh, mráz, vítr venku. Doma studená ložnice, přetopený pokoj. Pleti tak náhlé výkyvy rozhodně neprospívají. Pleti výkyvy počasí neprospívají a právě v zimě je hydratace ještě důležitější, než v letních měsících. Jak to a které krémy použít?
Rozhodli jste se, že do vašeho života zařadíte pohyb a budete tak dbát na celkové zdraví? Nebo se zkrátka jen chcete vrátit do formy či vyrýsovat svaly? Vedle zdravého jídelníčku je třeba začít i cvičit, ale už dávno neplatí, že musíte docházet jen do posilovny. Vytvořte si vlastní soukromé fitko u sebe doma.
Známe to všechny. Potkáme nového partnera, nechybí tomu jiskra ani sexuální náboj. Na sex s ním myslíme prakticky neustále. Nejraději bychom z pod peřiny vůbec nevylezly. Ale dejte tomu tři čtyři roky a téměř všechen sexuální apetit vyprchá. Ne však nenávratně.

Nepřehlédněte

Léto se nezadržitelně blíží a zcela jistě se nemůžete dočkat, až vyrazíte na dovolenou. Naše tělo však může na změny prostředí a počasí reagovat negativně. Také změna stravy je pro lidský organismus zátěží a mohou ji doprovázet nepříjemné obtíže, které by vám vysněnou dovolenou mohly překazit. A od toho je tu cestovní lékárnička, kterou si můžete přibalit s sebou. Co by měla obsahovat a jak si léto ve zdraví užít?
Karlovy Vary opět žijí filmem! Již druhý den probíhá 58. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, který přilákal četné diváky i filmové hvězdy. Zahajovací ceremoniál a první víkend festivalu nabídl exkluzivní filmové projekce a oslavy, které označují pokračování desetidenního svátku kinematografie. Festival slibuje mnoho dalších zajímavostí a setkání s předními osobnostmi filmového průmyslu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek