Co je parní čistič?
Ohledně parního čističe prodejci slibují, že vám nejen pomůže rychleji uklidit, ale také vydezinfikuje celý dům. Než se rozběhnete do obchodu a koupíte parní čistič, měli byste se dozvědět nejen o jeho výhodách, ale také věnovat pozornost nevýhodám tohoto výdobytku techniky.
Pozitiva parního čističe
Zpočátku byl parní čistič navržen pouze k dezinfekci místnosti, protože pára, která z něj uniká velmi dobře ničí bakterie, zdraví škodlivý hmyz a plísně. Pro lidi, kteří jsou alergičtí na čisticí prostředky, to zní jako dar z nebes. O něco později výrobci zjistili, že funkci dezinfekce místnosti lze skloubit i s čištění vůbec. Nyní je tedy vybaven různými tryskami a kartáči, které mají pomoci hospodyňkám s úklidem.
Jak je to s tím úklidem?
Pravdou je, že se pro úklid parní čistič docela hodí. Prach ve vzduchu bude sestupovat spolu s částicemi vlhkosti dolů a nebude se tolik šířit. Ženy v domácnosti tak již nepotřebují respirátory, rukavice a nebezpečné čisticí prostředky. Zařízení dobře odstraňuje skvrny a nečistoty na těžko přístupných místech, pomáhá odstraňovat vodní kámen a také plíseň.
Jaké povrchy s ním lze vyčistit
S pomocí různých trysek je s ním možné umýt zrcadlové povrchy, smaltované, keramické výrobky a chromované prvky, stejně jako předměty z nerezové oceli. Tak třeba v koupelně vám parní čistič pomůže rychle vyčistit:
- koupelnové stěny,
- dlážděné podlahy,
- umyvadla,
- sprchy,
- toaletu.
Rovněž dokonale zabíjí všechny cizí pachy. Majitelé domácích mazlíčků tuto funkci ocení. Se speciálním nástavcem se zařízení může stát alternativou k žehličce; dokonale vyčistí semišové boty.
Nyní přejdeme k nevýhodám
Bohužel v životě není nic dokonalého a parní čistič není výjimkou. Pokud si myslíte, že pára dokáže snadno odstranit všechny nečistoty z povrchu, budeme vás muset vyvést z omylu. Tak jako dříve budete muset mít po ruce pár hadrů a použít fyzickou slu k odstranění některé ze zašlých a nepoddajných skvrn.
Na co ho raději nepoužívat?
Parní čistič by neměl čistit laminátové a parketové podlahy, které mají voskované spoje. Rovněž stojí za to vyhnout se silikonu – pára ho může zdeformovat. A taky se raději vyhněte těm materiálům, které mají výrazný sklon k reznutí. Před čištěním parním čističem byste měli stále používat vysavač.
Druhy parních čističů
- Kompaktní parní čističe – jsou vhodné pro malé prostory. Navenek jsou podobné malému vysavači, takže vaše ruce budou volné – zařízení bude stát na podlaze. Má různé nástavce: pro pohodlné čištění kuchyně, pro čištění koberců a také hubici, která odstraní těžko přístupná místa.
- Ruční parní čističe – nejsou velké a nezabírají v domě mnoho místa, je snadné si na ně zvyknout a cena je velmi příjemná. Avšak hmotnost zařízení je téměř dva kilogramy a budete jej muset při čištění nosit v ruce, což je docela obtížné.
- Parní čističe s funkcí vysávání – jsou vhodné pro všechny typy čištění, dokonce i to profesionální. Ačkoliv jsou již docela objemné a dražší, překvapí každého svým výkonem a účinností.
Co obsahuje typický parní čistič?
Sada často obsahuje pouze jednu trysku –pro čištění prachu, avšak pro vysoce kvalitní čištění budete potřebovat minimálně 2-3 různé typy trysek. Jejich dodatečným nákupem se vyhnete spoustě problémům. Avšak cena se tím navyšuje a hodně kvalitní model je docela drahý.
Pokud se rozhodnete ušetřit peníze a koupit méně známý model, musíte počítat s tím, že toto zařízení může být méně produktivní.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Robotický vysavač jako nepostradatelný pomocník. Podle čeho ho vybrat?