Sobota , 23. 11. 2024

Klement

6 způsobů, jak trénovat paměť: Nedovolte svému mozku, aby zakrněl

Paměť je velmi důležitá. Ale zvláště s přibývajícím věkem můžeme pozorovat jisté změny. Už si toho nepamatujeme tolik, jako dřív. Zapomínáme na důležité věci, v obchodě nevíme, co jsme potřebovali nakoupit a dojdeme domů jen s polovinou toho, pro co jsme šli. Musíme si prostě všechno psát.
paměť
Paměť je jako svaly ve vašem těle. Když je nepoužíváte, zakrní.

11. 04. 2022

Mozek nikdy nesmí zakrnět, jinak se problémy s pamětí jen zhoršují. Každý den je tak zapotřebí najít si alespoň pár minut a věnovat se efektivnímu tréninku své paměti. Existuje celá řada tipů, které vám pomohou mozek udržet v kondici. Co vyzkoušíte vy?

Počítejte jako ve škole

Nechcete se jednou dočkat toho, že onemocníte ve stáří Alzheimerovou chorobou? Začněte trénovat paměť – můžete to zkusit třeba tak, že se budete snažit počítat. Sčítejte a odečítejte, ale z hlavy, neberte si na pomoc kalkulačku, která by vám práci usnadnila. Postupně se snažte zátěž zvyšovat.

Kromě sčítání jednoduchých položek zkuste vymýšlet i matematické příklady. Zahrajte si na školu, vypočítávejte nejrůznější slovní úlohy nebo matematické rovnice. Nevadí, že se spletete, hlavně, že zapojíte mozek a budete se snažit přijít příkladu na kloub.

Vytvořte si paměťový palác

Paměťové paláce jsou také výbornou metodou, jak můžete začít trénovat paměť každý den. Čím více věcí si zapamatujete, tím lépe. A jak na to? Ve své mysli si musíte vytvořit právě něco jako palác, ale nemusí to být nutně budova, stačí místo, které dobře znáte.

Namyslete si cestu, nějakou místnost, prostě cokoliv. Tento váš imaginární paměťový palác pak bude sloužit k ukládání věcí.

Představíte si svůj prostor, v něm pak další věci, a do nich si pak postupně v hlavě můžete ukládat jakékoliv další. Třeba nákupní seznamy, informace do práce či do školy, úryvky z knih, texty písní a podobně. Čím více toho uložíte, tím více si toho zapamatujete – a je třeba každý den přidávat něco. Hrátky s pamětí vás budou bavit.

Stále se učte

Učení trénuje mozek skvěle, ale to neznamená, že se musíte vracet do školy. Úplně nejlepší je učení se novým cizím jazykům, opakovat si ale můžete už i jazyk, který jste měli na škole třeba jako druhý.

K TÉMATU  Pivo nebo víno? Máme pro vás dobré zprávy. Ale i ty špatné

Pokud máte děti, výborně! Učte se společně s nimi slovíčka, opakujte si jednoduché věty. Cizí jazyky se skvěle dají učit doma, stačí vám k tomu kniha, kde najdete základy, slovíčka ale najdete i na internetu.

Nemusí se z vás stát rodilý mluvčí, ale už jen to, že si budete pamatovat pár nových slovíček, je úspěch.

Mapa trasy na papíře

Chodíte rádi na procházky, berete rodinu o víkendu na výlet? Jakmile se vrátíte domů, vezměte si do ruky papír a tužku, a pokuste se zpaměti zakreslit trasu, kterou jste zrovna ušli.

Můžete nakreslit jednoduchou trasu, ale můžete se pokusit zakreslit i mapu s okolím místa, které jste navštívili. Vzpomenete si, co všechno jste cestou minuli a viděli?

Skládejte puzzle

Skládání puzzle není jen zábavou, ale skvěle se přitom cvičí paměť. Můžete začít menšími kousky, postupně ale zkoušejte puzzle, které je drobné a má více dílků. Bude vám to trvat třeba i měsíc nebo déle, než poskládáte celý obrázek, ale výborně u toho budete trénovat mozek.

sudoku
Společenské hry, křížovky, sudoku, to vše vám zlepší paměť.

Luštěte nebo hrajte pexeso

Luštění křížovek se doporučuje hlavně seniorům. Vzpomenete si na všechno, co jste kdysi věděli? Luštění křížovek je zábava, ale někdy je to ten nejlepší trénink paměti. Můžete zkusit i sudoku nebo jiné hrátky se slovy a čísly.

Pokud máte s kým, hrajte čas od času i deskové hry, třeba dámu, šachy nebo právě pexeso. Zapamatovat si všechny obrázky, to dá také hodně zabrat.

Na paměti je třeba neustále pracovat, rozhodně by neměli trénovat paměť jen senioři. Všichni dospělí zapomínají, ale mozek nikdy nesmíme nechat na pokoji.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Internetová doba současnosti. Jak mění propojenost se světem náš mozek. Co všechno nám i tělu prokazatelně chybí

K TÉMATU  4 tipy, jak zhubnout poslední povánoční kilogramy

Jakým způsobem pláž působí na váš mozek i psychiku? A jak je možné, že má léčivou moc?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vybouchl vám na poslední chvíli parťák na dovolenou a vám nezbývá nic jiného, než se vydat na sólo trip? Nebo takovou cestu už několik týdnů plánujete, ale máte z toho respekt? Sólo cestování se může zdát náročné, nicméně pokud se dobře připravíte, jistě vás čeká zcela nezapomenutelný zážitek. Jak zvládnout první sólo cestu?
Dubaj je druhý největší ze sedmi arabských emirátů. Rozhodně je však nejnavštěvovanější a pro turisty nejatraktivnější. Chcete vědět proč? Níže najdete důvody, proč byste měli Dubaj navštívit.
Sladkou chuť miluje většina z nás už odmalička. Ostatně kdo by neměl rád chutné bonbónky, dortíčky nebo třeba sušenky. Ale upřímně – cukr je jed, a přestože nám chutná, ve finále nám škodí. A představa, že se za pár let budeme bahnit v obezitě, trpět srdečním onemocněním nebo si píchat inzulín, není zrovna lahoda. O důvod víc, proč si navyknout na život bez cukru. Jenže, jak na to?
V každé domácnosti se vyskytuje alespoň jedna studená chodba, kterou musíte minimálně jednou či dvakrát denně projít. Ať už je to tím, že bydlíte v domě nebo si potrpíte na dlaždičky a další studené povrchy, chladné místnosti se mohou stát minulostí. Stačí si pořídit praktické koberce a užívat si pohodlí při každém kroku.
Také jste vždy toužili po zahradě, kde vše bude v souladu s vaší duší a myslí? Objevte 10 způsobů, jak se dokonale spojit s přírodou ve vaší zahradě.
Úklidové práce jsou něčím, co nastupuje na scénu prakticky každý týden. Z posledních statistik vyplývá, že úklidem domácnosti stráví každý průměrný člověk až desetinu svého života. Abyste jednotlivými pracemi netrávili více času, než je skutečně nutné, začněte aplikovat několik zásad, jak důkladně uklidit byt. Prozradíme vám, na co hlavně nezapomenout (a na co se obvykle zapomíná).
Pro někoho představuje relaxaci stejně jako jiné umělecké činnosti, pro jiné je to životní styl, pro další obživa. Origami se světem rozšířilo až v posledních letech a jeho obliba stále stoupá.
Pěstování zeleniny je v plném proudu. Zatímco někteří aktivně do připravených a okopaných záhonů sází brambory, jiní se pouští do pěstování jahod nebo salátů. A pak jsou tu ti, kteří si zatím do skleníků sází papriky, jež mají tendenci prodlužovat život.
Legíny – poměrně kontroverzní kousek oblečení, na který má každá žena svůj názor. Zatímco některé jsou na jedné straně barikády a striktně je odmítají, druhé je naprosto milují - doma, do práce i do města. Pojďme se jim trochu podívat na zoubek, a především zjistit, jak legíny nosit, protože právě v tom bývá velmi často zakopaný pes oné nespokojenosti.
Eva Urbaníková představuje nový film podle své knihy. Příliš osobní známost je o životní houpačce. Jednou jsi dole a jednou nahoře. Co se dělo při natáčení a co dalšího autorka veleúspěšné knihy ještě prozradila?
Lidé dávají na první dojem. Pokud není zrovna dobrý, automaticky člověka přesouvají do škatulky - s ním se bavit nechci. Velkou měrou se na dobrém prvním dojmu podílí i náš úsměv. Pokud jsou zuby plné kazů, druhého to spíše jenom odpudí. Ano, stáváme se možná trochu povrchními, ale většinou za zkaženými zuby stojí nedostatečná dentální hygiena a to o člověku něco naznačuje.
Sychravé počasí střídá prosluněné dny. Ráno vycházíme ven téměř v mrazu, odpoledne šplhají teploty ke dvaceti stupňům. Právě toto období patří k těm, kdy se nachlazení nejspíš nevyhneme. Pokud ale znáte triky našich babiček na posílení imunity a přírodní léčbu rýmy a kašle, ničeho se obávat nemusíte.

Výběr článků

Online – to je slovo vystihující dnešní dobu. Dříve jsme byli limitováni staženými daty nebo velkou cenu za strávený čas na internetu – to v jeho začátcích. Nicméně dneska je internet všude kolem nás, a tak se nemůžeme divit, že mu podléhají čím dál častěji i malé děti. Jaká je hranice?
Podzimní období přináší chladnější dny, kdy se naše tělo přirozeně touží po něčem teplém, výživném a plném chutí. A co může být lepšího než polévka, která nejen zasytí, ale také zahřeje? V české kuchyni mají polévky dlouhou a bohatou tradici, a jejich obliba sahá hluboko do historie. Podzimní polévky jsou navíc ideálním způsobem, jak využít sezónní suroviny, jako jsou brambory, dýně, zelí nebo houby. Připravili jsme pro vás výběr deseti nejlepších polévek, které nejen že zahřejí, ale také připomenou tradiční chutě české kuchyně. V článku se také zaměříme na historii jednotlivých polévek a zajímavosti o jejich původu.
Aura nebo-li bioenergetické pole každého organismu, je něco jako atmosféra kolem země. Je to jakýsi neviditelný ochranný štít, chránící naše tělo před nemocemi a negacemi. Je aktuálním stavem toho, jak umíte věci duchovní, mentální a emoční ve svém životě prožívat a žít. Co všechno vám z fotografie aury vyčtou a jak s tím naložit? Vyzkoušeli jsme si na vlastní kůži a přinášíme vám zajímavá zjištění.

Nepřehlédněte

Dámy, ruku na srdce, která z vás se každoročně netěší na první letní paprsky, abyste svou pokožku mohly vystavit sluníčku? Věděly jste ale, že opálená kůže byla dříve známkou chudoby? A kdy se na trhu objevily první opalovací krémy? Čtěte dále a dozvíte se mnohem více o historii opalování.
„Zhasni a na nic se neptej!“ Vypadá to ve vaší ložnici nějak takhle? Neumíte prodat svoje ženství, charisma ani chlípné dovednosti, protože se pořád jen stydíte? Na to existuje medicína, kterou ovšem v lékárně nekoupíte. Kam se pro ni chodí?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek