Neděle , 24. 11. 2024

Emílie

Petra (46): Jsem outsider, rodina se mě zřekla. Vážně jsem tak špatná?

Chtěla jsem vždycky dělat všechno správně, ale nedařilo se mi. Někdy jsem měla pocit, že jsem jeden velký omyl, že můj život je jeden velký omyl, a dnes si to myslí i moje rodina. Nevím, jestli jsem skutečně tak špatná, špatná máma, špatná manželka i dcera, ale rodina se mnou už nějaký čas vůbec nekomunikuje, a to mě trápí. Nejhorší ve svém životě snad už mám za sebou, ale i tak propadám beznaději.
outsider
ilustrační foto (foto: 123RF)

15. 02. 2022

Už jako dítě jsem byla docela outsider. Neuměla jsem si najít přátele, ve škole se mnou nikdo nechtěl sedět v lavici, měla jsem jen jednu kamarádku, a docela jsem se proto i uzavřela do sebe. Na učňáku to ale bylo lepší, tam jsme měli docela dobrou partu. S tou jsme ale hodně holdovali večírkům, a tak přišly problémy, které moji rodiče špatně nesli. Předtím totiž neměli se mnou žádné starosti. Já jsem ale byla ráda, že konečně mám nějakou partu kamarádů, připadala jsem si, že někam patřím.

Nakonec mě z učňáku vyhodili. Nedostudovala jsem a v osmnácti letech mě máma poslala za hledáním plnohodnotné práce. Začala jsem dělat uklízečku ve škole, kde jsem poznala svého muže. To měla máma radost! Vlastně to byl i její plán. Místo mi totiž u kamarádky domluvila ona. Můj muž byl ode mě o hodně starší, byl již rozvedený, a tak se mě v podstatě ujal.

On měl radost, že má mladou ženu, já jsem měla kde bydlet a máma mě už neměla na krku. Prostě ideální. Byla to ale chyba, manžel mě hned po svatbě začal sekýrovat, nikam mě nepouštěl a záhy jsem mu porodila dvojčata. Po porodu jsem ale začala trpět depresemi a ty jsem zaháněla pitím. Další obrovská chyba. Už jsem nebyla jen outsider, ale ke všemu i matka alkoholička.

On to s tebou myslí dobře

Občas jsem si postěžovala mámě, kamarádek jsem už zase moc neměla. Vlastně jsem se mohla stýkat jen se svou sousedkou, a tak jsem se svěřila mámě, že nejsem šťastná. Že doma snáším ponižování, že musím poslouchat na slovo a být prostě hodná žena, dobrá hospodyňka a starostlivá máma.

K TÉMATU  Šťastně až na věky? Realita bývá jiná a rozchody patří k životu. Jak jim předejít nebo je ustát?

Já jsem ale zatoužila po tom dodělat si alespoň střední školu, v tom mě ale nikdo nepodporoval. I proto jsem asi sáhla po flašce. Matka mi řekla, že je to můj úděl, že si za to mohu sama, když jsem se nechala vylejt ze školy. Takže teď mám žít život po boku svého manžela a být ráda, že mám to, co mám. Přece to on se mnou myslí dobře.

Už jsem to nezvládala

Byla jsem sama, i když jsem měla děti. Byla jsem outsider a nezvládala jsem to. Začala jsem pít hodně a dostala jsem se do dalších problémů. Propila jsem si peníze na domácnost, i když jsem se o děti dokázala postarat, už jsem to nebyla já. Postupem času jsem už vlastně nezvládala nic, vyhledala jsem ale tentokrát pomoc u své sousedky, která mi slíbila, že mi najde léčení. Chtěla jsem se zvednout a zase bojovat, ale už jsem to nestihla.

Jednou jsem se vrátila domů z obchodu a na stole stál dopis. Všechny věci manžela i dětí byly pryč. Vzal je a odvezl neznámo kam, opustili mě, a to proto, že jsem byla alkoholičkou. Chtěla jsem se léčit, ale jako bych zase neměla důvod. Na sezení jsem přestala chodit a začala jsem znovu pít. Nevěděla jsem, kde bych muže a děti měla hledat, začala jsem se litovat a málem jsem se upila k smrti.

Sousedka mě zachránila

Moje sousedka mě ale zase jednou zachránila. Jednou mě našla skoro v bezvědomí, odvezla mě do nemocnice a odtud jsem putovala rovnou do léčebny. Vyléčila jsem se, a od té doby jsem se flašky ani nedotkla. V té době už byly děti plnoleté. Začala jsem pátrat, kde jsou a kde je můj muž. Ten ale už mezitím podal žádost o rozvod, a tak jsem po opuštění léčebny měla zase plno starostí. Ustála jsem to, i s dětmi jsem se setkala, snažila jsem se jim alespoň něco vynahradit, ale bylo pozdě.

K TÉMATU  Vaše příběhy: Moje dcera utekla z domu a začala brát drogy! Může za to její první přítel? Nebo selhání ve výchově?

Nikdo z rodiny neocenil snahu, nikdo mi nepomohl se vrátit do života a úplně mě zavrhli. Bolí to a nejvíc mě trápí, že už to asi nespravím. Opravdu jsem tak špatná?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

„Nadpřirozené schopnosti mám už od malička. Dnes je využívám k pomoci dalším lidem,“ říká Marie

Pití alkoholu prý zlepšuje zdraví. Kde je správná míra a jak se pozná, že už patříte do skupiny alkoholik

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Chcete mít bronzovou pleť, ale smažení se na slunci není nic pro vás? Pak zkuste samoopalování! Samoopalovací přípravky dodají pokožce opálený vzhled bez pobytu na slunci.
Přirozené světlo nesmí v interiéru chybět, ale má ho být tak akorát. Někdy se však sluníčko zblázní a nezbývá, než ho vrátit do patřičných mezí. Slouží k tomu stínící technika, která má navíc dekorační funkci. Typickými zástupci interiérového stínění jsou vnitřní rolety a žaluzie. Ale co když se vám okoukaly nebo jen toužíte po designové lahůdce? Pak se vám budou líbit rolety typu den a noc. .
Zařizovat si obývací pokoj je stejně těžké, jako si zařizovat ložnici. Zatímco ložnice má být především oázou klidu, obývací pokoj je zase místem, kde se setkává rodina s přáteli, proto se chcete vyšvihnout v očích známých a zařídit si místnost k naprosté dokonalosti. Aby zde však stále proudila potřebná energie, nezapomínejte na zásady feng-šuej.
Včera uplynuly dva roky od chvíle, kdy nás opustila Hana Zagorová, legenda české hudby. U jejího hrobu na Vyšehradě se sešel její manžel Štefan Margita, který na ni stále vzpomíná s dojetím, a také její sestra Evelyna, která, i přes své zdravotní potíže, cítila potřebu být na tomto místě.
Veronika Arichteva (38) se nedávno stala terčem kritiky manželky herce Filipa Blažka (50), Jolany Blažkové (44). V nevhodné reakci na fotografie Arichtevy doporučila plastickou operaci prsou.
Převleč si ty mokré plavky. Také vás to štvalo jako malou? Něco pravdy na tom ale je, mokré plavky nebo sezení na studené zemi a další věci mohou zánět močových cest pěkně urychlit.
Teplo domova, domácnost, ze které čiší pohoda, plápolající oheň v krbu, pohodová hudba, tlumené osvětlení, a především přírodní materiály. Vítejte ve vašem novém domově, kde díky dánskému hygge trendu konečně zavládl klid, mír a dokonalá pohodička.
Mnoho žen vyššího věku se nemůže dočkat důchodu, ale je to vždycky výhra? Záleží na tom, kolik máte naspořeno. Zda jste využila penzijního spoření, nebo jste si spořila sama či s partnerem jiným způsobem. Protože jen z důchodu se v naší republice moc užívat nedá.
Většina z nás tráví vsedě mnohdy více než 12 hodin denně. Není divu, že až třetina lidí se sedavým zaměstnáním má bolesti zad. Dlouhodobým a nesprávným sezením se tělo jednostranně přetěžuje a výsledek je jasný. Ale pozor, samotný sed neškodí, bolesti zad jsou také výsledkem nesprávného sezení.
Kolují všude a někdy je těžké vyfiltrovat, co je pravda a co je pouhá spekulace. Mýty jsou zkrátka nedílnou součástí nejen internetového dění, a na pár takových se spolu podíváme. Přesněji na tvrzení o jídlech, která zhoršují a podporují tvorbu akné, a přitom tomu tak ve skutečnosti není.
Kdo a kdy má komu volat? První rande bylo fajn a ráda byste se sešla znovu. Měla jste pocit, že protějšek stojí o schůzku také. Ale nedomluvili jste si ji. Nechali jste si otevřená zadní vrátka. Týden utekl a on nevolá. Zavoláte mu?
Slunce prochází každým znamením zodiaku jeden měsíc v roce. Když vstupuje do znamení Lva, což se děje od 22. července do 22. srpna, přináší s sebou specifické energie, které ovlivňují naši vitalitu a náladu.

Výběr článků

Možná sami na sobě cítíte, že už nemáte tolik chuť na saláty z čerstvé zeleniny, lehká jídla a vlastně ani na prosecco. Prostě by to chtělo něco sytějšího, aby vám nebyla zima a neměly jste pořád hlad. Co zkusit podzimní jídelníček?
Nejradši byste křičeli, dupali nebo někoho doslova uškrtili! Něco vás tak moc naštvalo, že se nedokážete kontrolovat a vámi proudí jedna emoce za druhou.
Období menstruace nemá ráda asi žádá z nás. Jak si ho tedy zpříjemnit, aby to nebyly dny v pekle? Zkuste pár tipů, aby vám bylo lépe!

Nepřehlédněte

Mezi námi jsou tací, které bolí hlava jednou nebo dvakrát za rok. Pak existují lidé, kteří se potýkají s bolestmi hlavy téměř pravidelně. A některé z nás postihuje ubíjející migréna, kvůli které jsou dočasně vyloučení ze společenského života. Ale víte, co dělat, když na bolest hlavy ani migrénu nic nefunguje?
Každý den se na nás valí plno informací, mnohdy zažíváme stres v práci, aktuálně třeba také těžkosti při distanční výuce dětí nebo různá omezení, která člověku komplikují život. Pak se snadno stane, že večer máte už prostě jen touhu zalézt ke knížce a přepnout své myšlenky na něco úplně jiného.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek