Pokud patříte k pěstitelům orchideje, nabízí se otázka, zdali se také nedopouštíte nějaké chyby při jejím pěstování. Splést se mohou nejen začínající pěstitelé pokojových rostlin, ale také ostřílení jedinci, kteří si dokážou poradit s každou květinou, kterou si přenesou přes práh. Shrňme si několik základních chyb, ať víme, před čím být na pozoru.
Není orchidej jako orchidej
I když se všechny druhy orchidejí zdají být stejně elegantními rostlinami, je mezi jednotlivými druhy velký rozdíl. A to je třeba si uvědomit. Není orchidej jako orchidej čili je chybné házet všechny tyto krásky do jednoho pytle.
Každý jednotlivý druh se většinou liší místem, odkud pochází. A právě to má vliv na jeho způsob pěstování. Zatímco druhy jako Cattleya nebo Cymbidium jsou zvyklé na větší výkyvy teplot, tudíž mohou sídlit na okenním parapetu, kde sem tam větráte, jiné druhy nejsou zvyklé na chladnější podmínky a potřebují trochu specifičtější péči.
Chybujeme také v zalévání
Nejen nesprávným umístěním rostliny nebo nesprávnou péčí o rostlinu chybujeme. Chyb se dopouštíme i při zalévání orchidejí. Od ostatních pokojových rostlin jsme zvyklí zalévat je do shora do květináče. Jiným zase vodu doplňujeme do misky pod květináč. Pokud takto budeme přistupovat i k orchidejím, dlouho nám nevydrží.
Tou vůbec první zásadou v příručce pro pěstitelé orchidejí je “ORCHIDEJ NIKDY NESMÍ STÁT VE VODĚ”. A na to při zalévání myslete. Rostlina se většinou zalije, ve vodě se chvíli nechá stát, dokud se dostatečně nenapije, posléze se však voda vylévá.
Při úklidu tak veškeré své orchideje přeneste do koupelny, dejte jim napít a dokončete úklid. Za tu dobu se dostatečně napijí. Vy pak vodu vylijete a na okenní parapety je umístíte už po zálivce. Takto pak postupujte zase za týden.
Zalévejte pouze měkkou vodou
A když už jsme u toho zalévání – nezalévejte orchideje tvrdou vodou. Tu nemají zrovna v lásce. Je důležité, aby voda byla chvíli odstátá čili měkká. Pokud byste ji zalili vodou z kohoutku, vznikne na kořenech solný povlak, který rostlině škodí.
Na zalévání můžete využít také dešťovou vodu, pokud ji na zahradě “chytáte” do kádí.
Až příliš mnoho hnojiva
Řada pěstitelů orchideje hnojí. A na tom není nic špatného. Hnojivo rostlinám obecně prosperuje, tedy pokud se to s ním nepřehání. Tím se dostáváme k další chybě, které se při pěstování orchidejí dopouštíme, a sice příliš tuto elegantní květinu obvykle sídlící na okenním parapetu hnojíme.
Ve zmiňované příručce pro pěstitele se sice píše, že bez dostatku živin rostlina nekvete a zakrní, ale i v tomto případě platí, že všeho moc škodí. Pokud budete hnojit nadmíru, květů se také nedočkáte. Spíše se květy zakrní a jediné, co bude růst jako divé, budou listy.
Nevhodný substrát
Stejně velkou chybou je nekvalitní substrát, ve kterém rostlinu pěstujeme. Orchideje zásadně pěstujeme v zemině, která je určena ryze pro ně. Nevhodné jsou substráty určené pokojovým rostlinám. Ty nemají vyhovující složení.
To, že rostlině nevyhovuje substrát, ve kterém roste, zjistíte jednoduše – od spodní části začnou listy žloutnout a odpadávat. Pokud je zrovna začátek vegetace, rostlinu přesaďte v každém případě, i když známky žloutnutí zatím nevykazuje.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Chyby při pěstování orchidejí. Pěstitelé, netrapte své rostliny